Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

D&D world


  • Please log in to reply
331 replies to this topic

#301 Yo! Master

Yo! Master

    Tiefling Compatible

  • Members
  • 538 posts

Posted 26 November 2011 - 15:36

By the way, παρά την άλλη εντύπωση που ενδεχομένως να δίνεται *μου αρέσει η 3.5*.

Ήταν η πρώτη έκδοση του D&D που μου άρεσε (AD&D *hiss* - δεν τα είχα προλάβει τα άλλα όταν κυκλοφορούσαν αλλά έχοντας τα δει από τότε i'd rather play OD&D or Basic D&D αντί για AD&D ειδικά 2nd ed.) & εξακολουθεί να είναι η 2η αγαπημένη μου.

Αυτός είναι & ο λόγος που είμαι τόσο κριτικός με αυτήν. That & ότι πλέον κάθε φορά που έχω χρειαστεί να κάνω χαρακτήρα που έρχεται να κόψω φλέβες - ο Character Builder με έχει κακομάθει εντελώς & αυτό ισχύει & σε σχέση με άλλα non-D&D RPGs.

Edited by Yo! Master, 26 November 2011 - 15:48.

----
I'm from Greece so i can say Tzimisce with ease.

#302 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1,889 posts

Posted 26 November 2011 - 16:24

Ha ha, cool δεν είπαμε κάτι. Επίσης, θα ήθελα κι εγώ κάποια στιγμή να παίξω με διαφορετικούς κανόνες εκτός του 3.5 κι όλα αυτά που έχετε παραθέσει μου καλάρεσαν. Χμ...

setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#303 Yo! Master

Yo! Master

    Tiefling Compatible

  • Members
  • 538 posts

Posted 26 November 2011 - 16:43

In any case, όπως έχω πει & στο παρελθόν προσωπικά είμαι διατεθειμένος να τρέξω κάνα one-shot από άλλα RPGs άμα υπάρχει κόσμος που ενδιαφέρεται.

Point in case.
----
I'm from Greece so i can say Tzimisce with ease.

#304 plotolp

plotolp

    Anime Freak

  • Members
  • 364 posts
  • LocationAthens

Posted 26 November 2011 - 16:55

i) Οπότε οι "όλοι" που ανέφερες είναι στην πράξη "ένας αριθμό παιδιών που γνωρίζεις". That's kinda of a difference. ;)

Lol προφανός και το "όλοι" δεν αναφέρετε σε όλον τον πλανήτη! Ανάφερομε στα παιδιά που γνωρίζω και παίζουν DnD με την μικρή ή μεγάλη εμπειρία που μπορεί να έχει ο καθένας. Και συγκλίνουν όλοι με αυτό που αναφέρω παραπάνω.
Δεν έχω σκοπό να σε πείσω ότι το PF είναι καλύτερο απο την 3.5. Ούτε έχει νόημα να αρχίσουμε συζήτηση του στυλ "το τάδε είναι OP, βγάλανε την τάδε κλάση, το τάδε είναι broken" και με αναλύσεις σε βάθος γιατί δεν θα τελείωσουμε ούτε του χρόνου. Εν τέλει τα πάντα είναι θέμα οπτικής γωνίας.
Έχω παίξει 3.5, έχω παξει PF και έχω φτάσει στο συμπέρασμα(τόσο μέσα απο το ίδιο το παιχνίδι όσο και απο συζητήσεις με παιδιά που παίζουν πολύ παραπάνω απο εμένα) πως το PF είναι πιο balance και "σωστό"απο πολλές απόψεις. Για αυτό και το προτείνω στα παιδιά του forum που δεν το έχουν δοκιμάσει.

#305 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1,889 posts

Posted 26 November 2011 - 16:57

Duuuuude; ζαλίστηκα με τιςπληροφορίες! Ωραίο πάντως, πολύ καλό. Αν και το cyborg με ξένισε λίγο -θέλω το παλιό καλό πρωτόγονο feeling xD- ψήνομαι για κάτι τέτοιο. Είπες γίνεται από sites?

setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#306 Samu

Samu

    The Measure & The Code

  • Members
  • 91 posts

Posted 27 November 2011 - 01:41

Το pathfinder βελτιωμένη έκδοση της 3.5; Δεν θα το έλεγα ακριβώς έτσι. Μπορεί να το θεωρούνε το 3.75 edition (ανεπίσημα πάντα) αλλά το αν διορθώνει (ή πιο σωστά μπαλανσάρει) κάποια στοιχεία οφείλεται καθαρά στην κρίση του κάθε DM για το πως φαντάζεται και θέλει τον κόσμο του. Για μένα (την τσέκαρα και δοκίμασα μερικά σέσσιον με αυτήν, μην μιλάμε χωρίς να ξέρουμε) δεν είναι τίποτα άλλο από μια διαφορετική προσέγγιση της 3.5 σύμφωνα με τις απόψεις των ατόμως που την έφτιαξαν.
Αλλά όλα αυτά αφορούν όσους είναι GMs. Αν καποιος είναι player δεν χρειάζεται καν να ασχοληθεί με τις διαφορές 3e, 3.5e και pathfinder.

Posted Image
















Posted Image


#307 tec-goblin

tec-goblin

    Starting...

  • Members
  • 4 posts

Posted 27 November 2011 - 08:13

Αλλά όλα αυτά αφορούν όσους είναι GMs. Αν καποιος είναι player δεν χρειάζεται καν να ασχοληθεί με τις διαφορές 3e, 3.5e και pathfinder.


Διαφωνώ. Ένας παίκτης μπορεί να γουστάρει να σπάει τα πάντα εύκολα (όπως στην 3η), να παίζει anime-like χαρακτήρες (tome of battle) ή να θέλει οι μάγοι να είναι πιο δυνατοί από τους άλλους χαρακτήρες (κυρίως pathfinder, αλλά και στις άλλες). Μπορεί να θέλει να μην κινδυνεύει τόσο να είναι λιγότερο ή περισσότερο δυνατός από τους συμπαίκτες του, να έχει πιο streamlined επιλογές, και να θέλει να παίξει για αυτό 4η.

Τέλος πάντων, για να γυρίσουμε στο κεντρικό θέμα, που ήταν D&D world, και να σταματήσουμε να τσακωνόμαστε για τα συστήματα, τώρα παίζω ένα εκπληκτικό Dark Sun. Έχω τη χαρά να έχω 4 κοπέλες και 1 αγόρι για παίκτριες, και να έχω συνδυάσει στοιχεία από το (πάρα πολύ καλό) Shadowfell:Gloomwrought and beyond, οπότε έχουμε:
έναν κόσμο επικίνδυνο, όπου ο φτωχός κόσμος υποφέρει στα χέρια των μάγων βασιλιάδων, και το
  • ταξίδι στην έρημο είναι γεμάτο κακουχίες
  • τη σύγκρουση παράδοσης-"πολιτισμού" αλλά και φύσης με σκιά μεταξύ Γκουλγκ και Nibenay
  • ΤΡΕΛΑ politics, ειδικά στο Nibenay (οι χαρακτήρες από το Gloomwrought ταιριάζουν πολύ καλά με μια τέτοια παρηκμασμένη και σκοτεινή πόλη)
  • πολύ ταιριαστά mechanics (στη συγκεκριμένη φάση η 4η δουλεύει ρολόι: οι χαρακτήρες δεν χρειάζονται πολλά μαγικά αντικείμενα και βαριές πανοπλίες, οι warlocks ταιριάζουν πολύ ως templars που καταστρέφουν τη φύση για να κερδίσουν δύναμη και οι primal και psionic χαρακτήρες ταιριάζουν χωρίς να σπάνε τίποτα).
  • την απειλή του Τυρ που έρχεται να "απελευθερώσει" τις άλλες πόλεις, και θα αλλάξει το χαρακτήρα του campaign σε παιχνίδι πολέμου, με εκστρατείες, στρατηγική κλπ
  • και φυσικά τα κλασσικά (για μένα) αγγίγματα από το metaplot όλων των προηγούμενων campaign, το οποίο σήμερα θα φέρει ως ανέλπιστους συμμάχους (; ) των ηρώων 3 ... παλιούς τους χαρακτήρες από το gamma world :kakaka: (ευτυχώς αυτή τη φορά δεν κάνω ΠΟΛΛΑ τέτοια, δεν πρέπει να εμφανίζω πάνω από μια φορά το 6μηνο... ένα ραδιενεργό γορίλα και τον σπλήντερ από τα χελωνονιντζάκια)


#308 Yo! Master

Yo! Master

    Tiefling Compatible

  • Members
  • 538 posts

Posted 27 November 2011 - 11:59

Αλλά όλα αυτά αφορούν όσους είναι GMs. Αν καποιος είναι player δεν χρειάζεται καν να ασχοληθεί με τις διαφορές 3e, 3.5e και pathfinder.


Θα συμφωνήσω με τον tec-goblin {*} στο ότι διαφωνώ με το παραπάνω.

System matters το ίδιο για μένα όταν είμαι παίχτης όσο όταν είμαι GM (& ότι, imo, όλο το group πρέπει να έχει input στο τι παιχνίδι θέλουν, δεν είναι αποκλειστικά θέμα του GM).


{*} Tου οποίου το DS campaign ακούγεται πωρωμένο. Γιατί μόνο εγώ έχω καταλήξει σε μούφα DS παιχνίδι?... Αν δεν είχε τη μάχη της 4e που προσωπικά τη βρίσκω να έχει inherently ένα minimum επίπεδο ενδιαφέροντος δε θα παλεύονταν καθόλου.
----
I'm from Greece so i can say Tzimisce with ease.

#309 Yo! Master

Yo! Master

    Tiefling Compatible

  • Members
  • 538 posts

Posted 27 November 2011 - 12:01

Duuuuude; ζαλίστηκα με τιςπληροφορίες! Ωραίο πάντως, πολύ καλό. Αν και το cyborg με ξένισε λίγο -θέλω το παλιό καλό πρωτόγονο feeling xD- ψήνομαι για κάτι τέτοιο. Είπες γίνεται από sites?


Μμμ? Αυτό που είπα είναι ότι έτρεξα το session για κάποια παιδιά που είναι & εδώ στο site αλλά όχι δικτυακά or anything like that, με τον πατροπαράδοτο τρόπο του όλοι γύρω από ένα τραπέζι.
----
I'm from Greece so i can say Tzimisce with ease.

#310 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1,889 posts

Posted 27 November 2011 - 12:08

Well then sh*t. I'm in Thessaloniki. Αλλά σίγουρα ξέρω κάποιον που θέλει και μπορεί.

setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#311 Samu

Samu

    The Measure & The Code

  • Members
  • 91 posts

Posted 27 November 2011 - 16:59

Δεκτή η διαφωνία, εξάλλου ο καθένας έχει τον τρόπο του. Αλλά για να μην το κουράζουμε το θέμα σε άσκοπες συζητήσεις δοκιμάστε το παρακάτω και θα δείτε τι εννοώ. Πάρτε έναν πρωτάρη στο DnD, ένα άτομο που δεν έχει ασχοληθεί καθόλου και μην του δώσετε απλά να διαβάσει τα βιβλία. Αντίθετα βγείτε απλά για έναν καφέ μαζί του, μιλήστε του για τον κόσμο σας, περιγράψτε τον δώστε του να καταλάβει πως είναι. Ύστερα αφήστε τον να παίξει 3-4 σεσσιονς μαθαίνοντας από εσάς και τους παλαιότερους πάικτες, ύστερα δωστε του PHB να διαβάσει.Αν παρακολουθείσετε την εξέλιξη τόσο του χαρακτήρα του όσο και του ίδιου σαν παίκτη πάω στοίχημα πως θα εκπλαγείτε (με την καλή έννοια) με το αποτέλεσμα.
Όσο για τις εκδόσεις και αυτές μέρος του DnD είναι, τουλάχιστων νομίζω πως όλοι συμφωνούμε σε κάτι ...4th edition sucks.
Παίζεις Dark Sun; Είναι ένα υπέροχο campaign setting, που δυστηχώς δεν είχα ποτέ την ευκαιρία να παίξω, και λίγο δύσκολο να αρχίσω τώρα. Θυμάμαι που παλαιότερα έιχα διαβάσει μερικά πραγματάκια. Έχω 2 campaigns, Grayhawk και Birthright, και αυτοί που ξέρουν καταλαβαίνουν πως πρόκυται για 2 από τα πιο απαιτητικά campaign settings. Ειδικά το party στο Greyhawk απαριθμεί 7 άτομα (+me the DM 8 ).
Τα δίαφορα "αγγίγματα από το metaplot όλων των προηγούμενων campaign" όπως το λες εσύ είναι μία από τις πιο αγαπημένες μου στιγμές. Υπήρχε περιστατικό που το τωρινό greyhawk παρτυ παραλίγο να σφάζοταν από έναν παλαιότερο χαρακτήρα (τώρα πια NPC).

Posted Image
















Posted Image


#312 tec-goblin

tec-goblin

    Starting...

  • Members
  • 4 posts

Posted 28 November 2011 - 00:26

Δεκτή η διαφωνία, εξάλλου ο καθένας έχει τον τρόπο του. Αλλά για να μην το κουράζουμε το θέμα σε άσκοπες συζητήσεις δοκιμάστε το παρακάτω και θα δείτε τι εννοώ. Πάρτε έναν πρωτάρη στο DnD, ένα άτομο που δεν έχει ασχοληθεί καθόλου και μην του δώσετε απλά να διαβάσει τα βιβλία. Αντίθετα βγείτε απλά για έναν καφέ μαζί του, μιλήστε του για τον κόσμο σας, περιγράψτε τον δώστε του να καταλάβει πως είναι. Ύστερα αφήστε τον να παίξει 3-4 σεσσιονς μαθαίνοντας από εσάς και τους παλαιότερους πάικτες, ύστερα δωστε του PHB να διαβάσει.

Έτσι είναι οι περισσότερες παίκτριές μου :awww:. Μάλιστα οι περισσότερες δεν έχουν διαβάσει καν όλο το PHB (αν και έχουν τον character builder).

τουλάχιστων νομίζω πως όλοι συμφωνούμε σε κάτι ...4th edition sucks.

Ξαναδιάβασε μία το post μου.

#313 Samu

Samu

    The Measure & The Code

  • Members
  • 91 posts

Posted 28 November 2011 - 02:45

Μπορεί να θέλει να μην κινδυνεύει τόσο να είναι λιγότερο ή περισσότερο δυνατός από τους συμπαίκτες του, να έχει πιο streamlined επιλογές, και να θέλει να παίξει για αυτό 4η.

Αν εννοείς αυτό δεν βλέπω το λόγο που μπήκα στον κόπο να το ξαναδιαβάσω.

Προσυπογράφω! Αλλά μετά από 9 χρόνια ως DM, είμαι στο τέλος του 2ου χρόνου του καλύτερού μου campaign ever, είναι σε 4η, και δεν ξαναγυρίζω :).

Και αν εννοείς αυτό παραήταν παλιό για να το είχα διαβάσει εγώ.

Posted Image
















Posted Image


#314 Yo! Master

Yo! Master

    Tiefling Compatible

  • Members
  • 538 posts

Posted 28 November 2011 - 10:29

Δεκτή η διαφωνία, εξάλλου ο καθένας έχει τον τρόπο του. Αλλά για να μην το κουράζουμε το θέμα σε άσκοπες συζητήσεις δοκιμάστε το παρακάτω και θα δείτε τι εννοώ. Πάρτε έναν πρωτάρη στο DnD, ένα άτομο που δεν έχει ασχοληθεί καθόλου και μην του δώσετε απλά να διαβάσει τα βιβλία. Αντίθετα βγείτε απλά για έναν καφέ μαζί του, μιλήστε του για τον κόσμο σας, περιγράψτε τον δώστε του να καταλάβει πως είναι. Ύστερα αφήστε τον να παίξει 3-4 σεσσιονς μαθαίνοντας από εσάς και τους παλαιότερους πάικτες, ύστερα δωστε του PHB να διαβάσει.Αν παρακολουθείσετε την εξέλιξη τόσο του χαρακτήρα του όσο και του ίδιου σαν παίκτη πάω στοίχημα πως θα εκπλαγείτε (με την καλή έννοια) με το αποτέλεσμα.


Yes, and?

Το πως το όλο θέμα συσχετίζεται με άτομα τα οποία είναι εντελώς καινούργια στα RPGs δεν αντανακλά στο πως π.χ. εγώ προσεγγίζω το αντικείμενο τον διαφορετικών συστημάτων & τον προτιμήσεών μου (γιατί system matters).

Και αν και ναι, συμφωνώ με general strokes της προσέγγισης αναφορικά με εντελώς καινούργιους παίχτες, ένα μεγάλο μέρος του γιατί το τι σύστημα θα χρησιμοποιηθεί είναι γι'αυτούς ένας παράγοντας που δε μπορούν να εκφέρουν άποψη εξαιτίας τους γεγονότος ότι είναι καινούργιοι παίχτες. Είναι θέμα of inherent lack of information. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχουν προσωπικές προτιμήσεις, αν και θα χρειαστεί να αποκτήσουν κάποια εμπειρία ώστε να μπορούν να τις εκφράσουν. I.e. όπως όταν αρχίζει κάποιος οποιοδήποτε hobby.

Προσωπικά έχω τρέξει μπόλικα one-shot sessions για άτομα που δεν είχαν επαφή με RPGs προηγουμένως τα τελευταία 2 χρόνια. Τις περισσότερες φορές, ναι, το σύστημα που διάλεξα ήταν ένας συνδυασμός κάτι που βόλευε εμένα & ότι δε θα χρειάζονταν & πολλές εξηγήσεις / πολλές δυσκολίες για καινούργιους παίχτες (& ναι, για D&D διάλεξα 4e - αν μιλούσαμε για sheer ευκολία μάλλον θα ήταν Basic D&D αλλά συνάμα δεν το βρίσκω & τόσο engaging) αλλά βρε για δες υπήρχαν περιπτώσεις όπου η επιλογή παιχνιδιού δεν αποδείχτηκε βέλτιστη - όχι τόσο πολύ λόγο του ίδιου του συστήματος όσο άλλον θεμάτων του εν λόγω RPG but the point still stands (& δεν ήταν η 4e οι περιπτώσεις αυτές ;)).

Και για να αναφερθώ στο που διαφοροποιούμαι σε σχέση με την προσέγγιση που παρέθεσες, καμία φορά δεν κάθισα να αρχίσω να μιλάω εκτενώς για το setting & stuff like that. Κατά την προσωπική μου εμπειρία, όπως δεν τους νοιάζει (in the sense ότι δε μπορούν να εκφέρουν γνώμη) το σύστημα επίσης τους εντελώς καινούργιους παίχτες δεν τους νοιάζουν & τα minuet του setting. Πιο πολύ νοιάζονται to get down with it & να παίξουν, οι πληροφορίες του setting να κάνουν come-up κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού (παρόμοια με το τι γίνεται με το σύστημα), παρά να ακούνε το GM να κάνει wax poetically για ώρα για αυτό & το άλλο στοιχείο του setting που ποτέ δε θα το δούνε πιθανώς.

And on top of everything else, διάφορα blind spots όπως το ότι δεν αρχίζουν όλοι έτσι. Ομάδες που αρχίζουν μόνες τους are not all that uncommon (*δείχνει τον εαυτό του*).

Είναι όλα αυτά που λέω "άσκοπες συζητήσεις"? *shrug* Αλλά σε forum είμαστε - τι ακριβώς είναι "σκόπιμες" συζητήσεις (ειδικά όταν η εναλλακτική είναι ένα dead thread)?

Όσο για τις εκδόσεις και αυτές μέρος του DnD είναι, τουλάχιστων νομίζω πως όλοι συμφωνούμε σε κάτι ...4th edition sucks.


Προφανώς *roll-eyes*

Έχω 2 campaigns, Grayhawk και Birthright, και αυτοί που ξέρουν καταλαβαίνουν πως πρόκυται για 2 από τα πιο απαιτητικά campaign settings.


Dude, κανένα από τα settings του D&D δεν είναι "απαιτητικά".
(ειδικά το Greyhawk που για μία πολύ μεγάλη σειρά ετών ήταν το default D&D setting).

Άμα κάποια (Dark Sun, Planescape, Al-Quadim, Ravenloft, Spelljammer, κάπως το Birthright για τα domain management στοιχεία) είναι κάτι είναι όχι τόσο bog standard D&D-esque fantasy οπότε by default acquired taste για ένα μεγάλο μέρος του D&D-playing κόσμου.

Άλλα (Jakandor, Thunder Rift, Maztica, Pelinore, Savage Coast, κλπ.) είναι απλώς obscure, ούτε καν ιδιαίτερα μακριά από το κλασσικό D&D-esque fantasy.
(και τα πιο μικρά από τα αναλογικά μεγάλα settings: Al-Quadim, Spelljamer, Birthright, ήταν somewhat obscure back in those days, ειδικά καθώς υπήρχαν 850 D&D settings ταυτόχρονα)
----
I'm from Greece so i can say Tzimisce with ease.

#315 Samu

Samu

    The Measure & The Code

  • Members
  • 91 posts

Posted 28 November 2011 - 16:55

Λοιπόν για να αρχίσω από κάπου: Καταρχάς δεν κάνω one-shot sessions. Ότι παιχνίδι κάνω έχει προοπτική να εξελιχθεί. Τα πιο μικρά campaigns που έχω κάνει είναι αυτά που δοκίμαζα άλλα systems όπως pathfinder ή custom. Αλλά ακόμα και αυτά κράτησαν πάνω από μήνα.
(για σημίωση έχω ένα σίγουρο session τη βδομάδα και άλλο ένα ή και 2 ακόμη αν μπορούμε).

Όταν λέω πως έχω 2 campaigns εννοώ πως έχω 2 εξελισσόμενες ιστορίες που θα πάρουν χρόνια (και δεν μιλάω για in game) να ολοκληρωθούν. Παίζω ζωντανού κόσμους όπου το timeline προχωράει κανονικά και γίνονται major events όλη την ώρα. Εδώ πάει πως το Greyhawk και το Birthright είναι 2 από τα πιο απαιτητικά campaign settings. Όταν μαζί με τους characters έχεις να προχωράς μαζί και έναν ολόκληρο κόσμο και οι PCs ζουν και αλληλεπιδρούν σε αυτόν.

Όταν λοιπόν μιλάω στους καινούργιους παίκτες ή "wax poetically για ώρα" όπως λες, δεν τους μιλάω για τα στοιχεία του setting. Αυτά αν έρθει η ώρα θα τα δούνε μέσα από το παιχνίδι. Τους μιλάω για το πως είναι η λογική του κόσμου, πως να αλληλεπιδρούν με αυτόν, πως θα έχουν την δυνατότητα να αναπτύξουν και να μεγαλώσουν τους χαρακτήρες τους τόσο σε ισχύ και δύναμη όσο και ψυχικά ανάλογα με τις επιλογές τους. Τους δίνω να καταλάβουν πως έχουν την ελευθερία να κάνουν ότι σκεφτούν αλλά και ταυτόχρονα περιορίζονται από την λογική του κόσμου.

Για αυτό ακριβώς δεν τους δίνω PHB να διαβάσουν. Θέλω να εξάψω την φαντασία τους αλλά και ταυτόχρονα να την τοποθετήσουν στα πλαίσια του κάθε campaign. Με το να τους δώσω να διαβάσουν από την αρχή, έχω δει όσα χρόνια παίζω πως ακριβώς δεν φτιάχνουν αυτό που θέλουν γιατί περιορίζονται στις στενές γραμμές που δηλώνουν τα PHB. Η πρώτη μου κουβέντα όσον αφορά το character creation δεν είναι τι class και τι race θέλει. Είναι πως φαντάζεται τον χαρακτήρα σου, τι είδους "άνθρωπος" είναι, πως τον φαντάζεται σε μια αρχή μέση και τέλος όσο αφορά την ζωή του. Και εδώ ακριβώς είναι που διαψεύδεται το "inherent lack of information". Γιατί η μόνη άγνοια που έχει είναι της μεθοδολογίας που υπάρχει. Ξέρει ήδη μέσα από την λογική του ότι θα μπορεί να κάνει attack, να προσπαθήσει να μιλήσει με έναν NPC, να διανυκτερεύσει ο χαρακτήρας του σε ένα πανδοχείο. Του λείπουν μόνο το πως γίνεται αυτό (πχ D20 gia attack) και το μαθαίνει in game.

Για μένα αυτά ακριβώς είναι που "σκοτώνει" η 4th edition και την θεωρώ άθλια. Την φαντασία του παίκτη και την λογική του κόσμου. Από εκεί και πέρα το PHB και το κάθε PHB δεν είναι τίποτα άλλο από guidelines.
Παρόλο που μυήθηκα στο dnd με 2e, με την 3e είναι που ξεκίνησα σοβαρά, είδα την 3.5 και το pathfinder, πήρα κάποια στοιχεία που μου άρεσαν και άφησα τα υπόλοιπα. Αυτή την στιγμή παίζω ένα custom σύστημα από 3-3.5-2e players options με όποιες αλλαγές θεωρώ ότι έπρεπε να κάνω. Είναι δύσκολο, αλλά βάζει πολύ τον παίκτη να σκεφτεί και όσοι παίκτες περάσανε από μένα (είτε πρωτάρηδες, είτε "βετεράνοι" τόσο δικοί μου όσο και άλλων) το λάτρεψαν.

Με το "άσκοπες συζητήσεις" απλά δεν ήθελα να σας κουράσω με το θέμα. Γι' αυτό αντί να κάθομαι να μακρυγορώ πρότεινα, "δοκιμάστε το μόνοι σας". Αν τώρα ήθελες απλά να μου πεις ότι δεν έιναι άσκοπη συζήτηση καλός, αλλά please no sarcasm τύπου "*shrug* και *roll-eyes*", το καταλαβαίνω ότι απλά εκφράζεσαι έτσι αλλά δεν τα πολυπάω.

Edited by Samu, 28 November 2011 - 17:32.

Posted Image
















Posted Image