Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * - - 3 votes

ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΤΗΝ ΙΑΠΩΝΙΑ

#studies #japan #embasy

  • Please log in to reply
232 replies to this topic

#166 Omoikane

Omoikane

    Victim of Random Injustice

  • Members
  • 483 posts

Posted 12 March 2010 - 23:41

Εγω θελω να ρωτησω αν μπορει κανεισ να παει Ιαπωνια με τα προγραμματα Erasmus.


Αν δεν κανω λαθος φιλε μου,το Ερασμους καλυπτει μονο Ευπωπαικες χωρες δυστυχως.
"If life should treat you bad,don't get even,get mad."

#167 SpirosK81

SpirosK81

    Manga drop-out

  • Members
  • 517 posts

Posted 16 March 2010 - 11:13

Εγω θελω να ρωτησω αν μπορει κανεισ να παει Ιαπωνια με τα προγραμματα Erasmus.


Αν είσαι σε κάποιο Πολυτεχνείο είναι πολύ πολύ πιο εύκολο, καθώς υπάρχουν πολλά προγράμματα για τέτοιες ειδικότητες. Από Πανεπιστήμια δυστυχώς είναι πολύ πολύ δύσκολο (τουλάχιστον όταν πήγαινα εγώ σπουδές).
Posted Image
Anime-Planet.com - anime | manga | reviews

#168 iai

iai

    Starting...

  • Members
  • 28 posts

Posted 28 March 2010 - 19:20

Mε ERASMUS δε μπορεις. Μπορεις με IAESTE αν είσαι σε Πολυτεχνείο και υπάρξει θέση. Γενικά να εχεις υπόψη σου ότι φέτος λόγω κρίσης οι θεσεις για μετακίνηση φοιτητών ελαττώθηκαν πολυ.

#169 Kisara

Kisara

    the keikbender

  • Members
  • 122 posts

Posted 08 April 2010 - 09:04

Είδα στην εφημερίδα ότι το διεθνές ίδρυμα Matsumae ανακοίνωσε τη χορήγηση υποτροφιών σε Έλληνες μεταδιδακτορικούς ερευνητές για την περίοδο Απρίλιος 2011 - Μάρτιος 2012.
Η ιστοσελίδα είναι: www.mars.dti.ne.jp/~mif/

Καλή επιτυχία!!!!

#170 DarkElf

DarkElf

    ラブレス

  • Members
  • 611 posts

Posted 02 May 2010 - 11:23

Ξέρει κανείς τι παίζει για διδακτορικό ή/και post doc για μηχανικούς Η/Υ?

Edited by DarkElf, 03 August 2010 - 22:46.

Posted Image
Does this darkness have a name?


#171 First

First

    Starting...

  • Members
  • 11 posts

Posted 28 June 2010 - 10:58

Καλησπέρα.

Εδώ και κάτι μήνες είμαι πτυχιούχος ηλεκτρονικός μηχανικός (ατει) και αναρωτιέμαι τι πιθανότητες έχει κάποιος από ατει να γίνει αποδεκτός σε ένα ιαπωνικό πανεπιστήμιο με ή χωρίς υποτροφία.Ενδιαφέρομαι κυρίως για σπουδές πάνω στην ρομποτική, μιας και το πρώτο μου πτυχίο είναι -κάπως- σχετικό και με ενδιαφέρει παρα πολύ σαν αντικείμενο.

Έχω κάνει ήδη αιτήσεις στο πανεπιστήμια του Orebro (Σουηδία), στο πανεπιστήμιο του Odense (Δανία), στο Πανεπιστήμιο του Παρισιού καθώς επίσης και σε διαφορα Γερμανικά Πανεπιστήμια και αντίστοιχα ΑΤΕΙ (Fachhochschule) και πήρα θετικές απαντήσεις.

Αναρωτιέμαι τι παραπάνω θα μπορούσε να μου δώσει ένα Ιαπωνικό Πανεπιστήμιο και αν αξίζει να "παγώσω" λίγο τις διαδικασίες και να περιμένω να πάω στην Ιαπωνία.Πιστεύω ότι ένας πτυχιούχος στην Ιαπωνία έχει περισσότερες πιθανότητες να βρει δουλειά πάνω σε αυτό το αντικείμενο (ρομποτική) από ότι στην Σουηδία ή στην Γαλλία.Σωστά;

Ο βαθμός πτυχίου μου είναι λίγο κάτω από 8 αλλα στα περισσότερα μαθήματα σχετικά με ρομποτική, υπολογιστές, ευφυη συστήματα έχω 9-10 (δεν ξέρω αν το κοιτάνε αυτό, στα υπόλοιπα πανεπιστήμια το εκτίμησαν αρκετά πάντως).

Επίσης επειδή δεν έχω ιδέα ποια πανεπιστήμια προσφέρουν αυτό το μεταπτυχιακό θα ήθελα βοήθεια και σε αυτόν τον τομέα.

Μια γρηγορη απάντηση θα βοηθούσε παρα πολύ μιας και τα περιθώρια στενεύουν.

lawl, τελικά σε ένα από τα sites που δώσατε είδα ότι δέχονται και αποφοιτους τει.Ακόμα και πτυχιούχο από τει ιχθυοκομίας μεσολογγίου έχουν δεχτεί!

sorry για το διπλο post.

Edited by Kenny, 28 June 2010 - 11:17.
merged


#172 SpirosK81

SpirosK81

    Manga drop-out

  • Members
  • 517 posts

Posted 28 June 2010 - 23:10

Σε ποιο πανεπιστήμιο λέμε; Υπάρχουν και στην Ιαπωνία πανεπιστήμια και πανεπιστήμια, όπως και σε όλες τις χώρες του κόσμου. Πάντως πιστεύω ότι για ρομποτική οι Σκανδιναβικές χώρες ή η Ιαπωνία είναι μονόδρομος.
Posted Image
Anime-Planet.com - anime | manga | reviews

#173 First

First

    Starting...

  • Members
  • 11 posts

Posted 29 June 2010 - 03:20

Δεν το χω ψάξει ακόμα για πανεπιστήμιο στην Ιαπωνία.Λογικά δεν προλαβαίνω για φέτος.Επειδή είχα πάει με erasmus στην Σκανδιναβία έλεγα να μην ξαναπάω.Το καλο είναι βεβαια ότι δεν χρειάζεται να ξέρεις και την γλώσσα.

#174 romi85

romi85

    中国人のやるう!

  • Members
  • 4 posts

Posted 22 July 2010 - 15:04

Κσλησπερα και απο μενα...ξερω πως ειναι παλιο το θρεντ αλλα δυστυχως προσφατα το ανακαλυψα κι εγινα μελος. Με ενδιαφερει και μενα να κανω σπουδες στην Ιαπωνια (μεταπτυχιακες κυριως). Βεβαια αυτο εχει λιγο μελλον αλλα θα θελα να ρωτησω τα εξης αν ειδικα ο atanasioshu δει το ποστ μου η οποιος αλλος που να γνωριζει.
1.Υπαρχουν μεμονωμενα προγραμματα πχ ενα εξαμηνο (semester h session) για παρακολουθηση γλωσσας (μαθαινω στην Ελλαδα απλα ωστε να πατησω το ποδι μου και επιδοθω σε ερευνα και ανιχνευση πανεπιστιμιων) σε ιαπωνικα πανεπιστιμια για ξενους??
2. ερασμους παιζει η κατι σχετικο??
3.φοιτητικες εστιες??
4.ως ξενος φοιτητης δικαουσαι να εργαστεις?? κατι διαβασα μερικες σελιδες πισω αλλα δεν καταλαβα πολυ καλα.
ευχαριστω εκ των προτερων.

#175 anaktas

anaktas

    Wannabe Mangaka

  • Members
  • 334 posts
  • LocationGreece

Posted 23 July 2010 - 22:30

Τι εννωεισ με αυτο?

Πάντως πιστεύω ότι για ρομποτική οι Σκανδιναβικές χώρες ή η Ιαπωνία είναι μονόδρομος.


The Suraido Project


Posted Image

#176 SpirosK81

SpirosK81

    Manga drop-out

  • Members
  • 517 posts

Posted 24 July 2010 - 08:09

Αυτό που λέω: ότι πιστεύω ότι έχουν και τα καλύτερα πανεπιστήμια και τις καλύτερες προοπτικές επαγγελματικής αποκατάστασης σε αυτόν τον τομέα (με τις ΗΠΑ 3η επιλογή, φυσικά).
Posted Image
Anime-Planet.com - anime | manga | reviews

#177 thecutestvampire

thecutestvampire

    Starting...

  • Members
  • 1 posts

Posted 27 July 2010 - 12:56

Γεία σας παιδιά:joyful:... θέλω να κάνω μεταπτυχιακό στα γραφικά και στα comic στη ιαπωνία:tensai:... ξέρετε κανένα δημόσιο-αγγλόφωνο-αρκετά καλό πανεπιστήμιο που ασχολείτε με το αντικείμενο που προανέφερα????....


Αγαπώ ιαπωνία...:blingeye2:

Edited by thecutestvampire, 27 July 2010 - 13:04.


#178 HawkEyes

HawkEyes

    Anime Newbie

  • Members
  • 49 posts

Posted 12 September 2010 - 23:10

πολυ ωραιο και χρησιμο τοπικ αυτο εδω...
θα ηθελα και γω με τη σειρα μου να ρωτησω κατι...βεβαια δεν ξερω αν αυτο το τοπικ και ο φιλος athanasiosu που εδινε τις απαντησεις ειναι ακομα active...
τεσπα θα κανω μια προσπαθεια και οποιος μπορει και ξερει ας απαντησει...

για κτηνιατρικες σχολες τι παιζει στην ιαπωνια?εχω ακουσει οτι η ιαπωνια εχει απ τις καλυτερες σχολες κτηνιατρικης...αληθευει?

ευχαριστω εκ των προτερων...^^
"They chose their destiny,they changed the world..."

[SIGPIC]http://lulzimg.com/i5/311fa403.jpg[/SIGPIC]

#179 jimilegolas

jimilegolas

    ハア?

  • Members
  • 344 posts

Posted 29 November 2010 - 15:55

Πώς τα πήγες τελικά ATANASIOSU με το διδακτορικό σου;

ΥΓ: Ήθελα εδώ και καιρό να κάνω ποστ αλλά είχες μήνες να μπεις στο φόρουμ.
ヤクザ   あいしてる!

#180 anaktas

anaktas

    Wannabe Mangaka

  • Members
  • 334 posts
  • LocationGreece

Posted 30 November 2010 - 22:50

ΚΑλησπερα θα θελα να ρωτησω οποιον/α ξερει αν η ηλεκτρονικη και η ρομποτικη εχοθν ελπιδες στην ιαπωνια και αν ναι , πιος τροπος υπαρχει για να το πετυχω αυτο μεσα απο αυτα τα δυο

Arigatou gozaimasu :nod:
The Suraido Project


Posted Image