Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * - - 3 votes

ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΤΗΝ ΙΑΠΩΝΙΑ

#studies #japan #embasy

  • Please log in to reply
232 replies to this topic

#196 Kenobi-sensei

Kenobi-sensei

    Άρχοντας

  • Members
  • 1,451 posts

Posted 29 March 2012 - 11:40

H Ιαπωνική Πρεσβεία οργανώνει παρουσίαση για σπουδές στην Ιαπωνία καθώς και για τα προγράμματα υποτροφιών της Ιαπωνικής Κυβέρνησης, την Παρασκευή 30 Μαρτίου, ώρα 11:00, στην Αίθουσα Πολιτιστικών Εκδηλώσεων (Εθν. Αντιστάσεως 46, Χαλάνδρι)

Είσοδος Ελεύθερη
(Κράτηση θέσης απαραίτητη)

Πληροφορίες - Κρατήσεις
τηλ: 2106709919
Ιστοσελίδα: Embassy of Japan in Greece
Email: cultural@embjp.ondsl.gr

#197 MaMoGirL

MaMoGirL

    Starting...

  • Members
  • 23 posts
  • LocationMy Anime World

Posted 29 August 2012 - 13:18

θελω να παω στην Ιαπωνια να σπουδασω Seiyu(δλδ να κανω φωνη σε ανιμε) υπαρχει κανενα προβλημα επιδεις δεν ειμαι απο Ιαπωνια αν ξερετε καμια πληροφορια σας παρακαλω να μου την πειτε
onegaimasu :blingeye2: :blingeye2:

#198 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 29 August 2012 - 14:53

γιατι δεν σπουδαζεις εδω να ακουσουμε τη φωνη σου σε κανα καρτουν ή σαπουνοπερα;

χωρια που πρεπει να ξερεις αριστα τη γλωσσα, κατι που θα παρει μερικα χρονακια.

#199 MaMoGirL

MaMoGirL

    Starting...

  • Members
  • 23 posts
  • LocationMy Anime World

Posted 03 September 2012 - 16:59

δεν θα ελεγα οχι σε αυτο αλλα φοβαμαι μην μου βαλουνε τιποτα βλακειες να κανω τουλαχιστον εκει θα ξερω οτι θα κανω ανιμε που μου αρεσουν
και για την γλωσσα το ξερω οτι ειναι δυσκολη αλλα εχω βρει ενα σχολειο στην Ιαπωνια που θα την μαθω εκει καλα αλλα θα αρχησω απο φετος προετιμασια

#200 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 20 March 2013 - 16:12

Παίδες βρήκα αυτό και το βρίσκω ενδιαφέρων.
http://www.gr.emb-japan.go.jp/portal/gr/culture/studyinfo.htm
Πρέπει όμως να κρατήσετε θέση.

#201 kensh1n

kensh1n

    Starting...

  • Members
  • 19 posts

Posted 20 March 2013 - 21:03

Τα απο κάτω που λέει είναι όλα παλιά?Γιατί δεν λέει χρονιά

#202 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 20 March 2013 - 21:45

μιας και κράτησα 8έση το πάνω είναι, τα άλλα είναι άλλων χρόνων~ :P

πέμπτη 28 του μήνα , 11 - 1 το πρωι ')
フカフカ

#203 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 20 March 2013 - 23:13

Κράτησα και εγώ μήπως πει τίποτα για Μεταπτυχιακό. Αλλά πάνω στην πληροφορική που να κάνω μεταπτυχιακό.... Με τραβά πολύ ένα θέμα που να σχετίζεται με ήχο... Πχ. ψηφιακή επεξεργασία ήχου.

Edited by pc_magas, 20 March 2013 - 23:13.


#204 firippu

firippu

    The paranoid puppet

  • Members
  • 21 posts

Posted 30 March 2013 - 20:13

δεν θα ελεγα οχι σε αυτο αλλα φοβαμαι μην μου βαλουνε τιποτα βλακειες να κανω τουλαχιστον εκει θα ξερω οτι θα κανω ανιμε που μου αρεσουν
και για την γλωσσα το ξερω οτι ειναι δυσκολη αλλα εχω βρει ενα σχολειο στην Ιαπωνια που θα την μαθω εκει καλα αλλα θα αρχησω απο φετος προετιμασια


εισαι τοσο καλος?

οπως και να χει , υπαρχει λογος που στην ελλαδα υπαρχουν τοσοι λιγοι βοισ ακτορς και αυτος φυσικα δεν ειναι η ποιοτητα...οποτε μια χαρα θα εισαι αν πας στην ιαπωνια...αληθεια εχεις να μας πεις περισσοτερες πληροφοριες για τετοιου ειδους σχολες?
εγω θα το θελα ( ξερω οτι στην ελλαδα δεν υπαρχουν παρα μονο οι κλασσικες οι οποιες πιστευω οτι δεν κανουν για καποιον που θελει να γινει ειδικα βοισ ακτορ)

#205 Yano

Yano

    Anime Amateur

  • Members
  • 107 posts

Posted 19 April 2013 - 20:11

http://www.greecejapan.com/ypotrofies-iaponikis-kybernhshs-2014/

ξερει κανεις αν αυτο ισχυει για ολους τους αποφοιτους σχολων αει/τει?
Και πρεπει εσυ να βρεις το πανεπιστημιο που σε ενδιαφερει,να σε δεχθουν και μετα να δηλωσεις συμμετοχη?

#206 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 18 July 2013 - 18:36

Όσοι πάνε για μεταπτυχιακό στην Ιαπωνία μέσω υποτροφιών MEXT. Μπορούν να εργάζονται και σαν freelancers για να βγάζουν τα έξοδά τους? Ακόμη άμα ήση εργάζομναι σαν freelancer στην Ελλάδα θέλω κάποια ειδική VISA για να εργάζομαι και σαν freelancer στην Ιαπωνία?

#207 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 18 July 2013 - 19:23

http://www.japan-guide.com/e/e2231.html

http://www.japan-guide.com/e/e2221.html

Θέλει working visa και πρόσκληση από τον εργοδότη.
rsrGbGx.gif

#208 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 18 July 2013 - 20:25

ΜΑ σαν freelancer δεν έχε3ις εργοδότη είσαι ελεύυθερος επαγγελματίας. Δουλεύεις στο σπιτάκι σου με την ρομπίτσα σου. Ειδικά ο developer είναι μια δουλειά που ΔΕΝ θές εργοδότη.

Για το τι είναι freelancer:
http://en.wikipedia.org/wiki/Freelancer

Ακόμη και αν δεν βγάλω και ο λογαριασμός που θα πληρώνομαι σαν freelancer είναι στην Ελλάδα πως θα με τσακώσουν αν δεν έχω visa?

Δε τα χρήματα τα μεταφέρω μέσω paypal σαν gift σε έναν Ιαπωνικό λογαριασμό από τον Ελληνικό όταν τα χρειάζομαι

;)

Edited by pc_magas, 18 July 2013 - 20:28.


#209 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 19 July 2013 - 08:41

Μα ξέρω τι είναι freelancer, duh!

 

Αν πας εκεί για εργασία ξέχασε το paypal, οι εταιρείες δεν πληρώνουν έτσι. Επίσης, αν μια εταιρεία δεν έχει paypal, τι θα κάνεις.

Άντε πες ότι δεν δουλεύεις με εταιρείες και δουλεύεις με απλούς πελάτες, ακόμα και με αυτούς τι θα κάνεις αν δεν έχουν paypal και δεν θέλουν να κάνουν.

Ο οποιοσδήποτε που θα θέλει να συνεργαστεί μαζί σου, έχει να τηρήσει και κάποιους φορολογικούς κανόνες, οπότε κάπως θα πρέπει να δικαιολογεί την πληρωμή σου και δεν νομίζω ότι μια εκτύπωση από το paypal φτάνει. Επίσης νομίζω να στα δίνει στο χέρι μαύρα πάλι δεν παίζει.

 

Οπότε αν θες να πας εκεί να την πέσεις για freelance με paypal και μαύρα δεν παίζει. 

 

Αν πάρεις απλή visa, αν διαβάσεις πιο πάνω λέει ότι δεν επιτρέπεται να πιάσεις δουλεία με αυτήν.

 

Τέσπα αυτό που θες να κάνεις είναι παράνομο από πολλές διατάξεις, μπορείς απλά να συνεχίσεις να δουλεύεις όπως είσαι στην Ελλάδα, με paypal και δουλείες μέσω internet απλά να πηγαίνεις 90 μέρες στην Ιαπωνία να μένεις εκεί, να πληρώνεις τα μαλιοκέφαλα σου (just for fun) να ξανάρχεσαι πίσω, να βγάζεις πάλι νέα visa και να πηγαινόρχεσαι (άνετα).

 

Η νόμιμη/κανονική λύση είναι να μάθεις Ιαπωνικά, να βρεις εργοδότη, να σε καλέσει, να βγάλεις working visa και μετά από κάποια χρόνια στην Ιαπωνία που θα έχεις πλέον ασφάλιση, αριθμό στην εφορία και γενικά έχεις ενταχθεί στην παραγωγή τότε θα μπορείς να σκεφτείς το νόμιμο freelance που σου επιτρέπει να κάτσεις στην Ιαπωνία.


rsrGbGx.gif

#210 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 19 July 2013 - 19:20

Μα ξέρω τι είναι freelancer, duh!

 

Αν πας εκεί για εργασία ξέχασε το paypal, οι εταιρείες δεν πληρώνουν έτσι. Επίσης, αν μια εταιρεία δεν έχει paypal, τι θα κάνεις.

Άντε πες ότι δεν δουλεύεις με εταιρείες και δουλεύεις με απλούς πελάτες, ακόμα και με αυτούς τι θα κάνεις αν δεν έχουν paypal και δεν θέλουν να κάνουν.

Ο οποιοσδήποτε που θα θέλει να συνεργαστεί μαζί σου, έχει να τηρήσει και κάποιους φορολογικούς κανόνες, οπότε κάπως θα πρέπει να δικαιολογεί την πληρωμή σου και δεν νομίζω ότι μια εκτύπωση από το paypal φτάνει. Επίσης νομίζω να στα δίνει στο χέρι μαύρα πάλι δεν παίζει.

 

Οπότε αν θες να πας εκεί να την πέσεις για freelance με paypal και μαύρα δεν παίζει. 

 

Αν πάρεις απλή visa, αν διαβάσεις πιο πάνω λέει ότι δεν επιτρέπεται να πιάσεις δουλεία με αυτήν.

 

Τέσπα αυτό που θες να κάνεις είναι παράνομο από πολλές διατάξεις, μπορείς απλά να συνεχίσεις να δουλεύεις όπως είσαι στην Ελλάδα, με paypal και δουλείες μέσω internet απλά να πηγαίνεις 90 μέρες στην Ιαπωνία να μένεις εκεί, να πληρώνεις τα μαλιοκέφαλα σου (just for fun) να ξανάρχεσαι πίσω, να βγάζεις πάλι νέα visa και να πηγαινόρχεσαι (άνετα).

 

Η νόμιμη/κανονική λύση είναι να μάθεις Ιαπωνικά, να βρεις εργοδότη, να σε καλέσει, να βγάλεις working visa και μετά από κάποια χρόνια στην Ιαπωνία που θα έχεις πλέον ασφάλιση, αριθμό στην εφορία και γενικά έχεις ενταχθεί στην παραγωγή τότε θα μπορείς να σκεφτείς το νόμιμο freelance που σου επιτρέπει να κάτσεις στην Ιαπωνία.

 

Και με arbaitou πωες θα βγαζω τα εξοδα εκει με 28 ωρες την εβδομαδα και 8 τις αργίες. Και σε guesthouse να παω θελει ενα 300κατι με 500κατι νοικι.

 

Δηλαδή και app για Androiod να βγάλω να να μαζέψω κανα φράγκο δεν θα μπορώ να πηγαίνω στην Ιαπωνία.

 

Αν και Odesk παίζει πολύ paypal ενώ τα χαρτιά (μπλοκάκι) θα είναι Ελληνικό. Η εκτός άμα βρω freelance κάπου να παίζει με bitcoins.

 

Ακόμη οι δουλειές θα είναι μέσω odesk (www.odesk.com) ή freelancer.com .


Edited by pc_magas, 19 July 2013 - 19:34.