Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * - - 3 votes

ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΤΗΝ ΙΑΠΩΝΙΑ

#studies #japan #embasy

  • Please log in to reply
232 replies to this topic

#181 Hitorinai Kokoro

Hitorinai Kokoro

    大倉が心をうばっ

  • Members
  • 350 posts

Posted 05 January 2011 - 03:44

Eγώ δεν έχω τελειώσει ακόμα τη σχολή μου (Γαλλική στο Αριστοτέλειο) όμως φέτος πάω για seminar το Μάρτιο, όμως θα δουλεύω (διδάσκεις αγγλικά σε Kindergartners παράλληλα με το education part του προγράμματος). Τί πιθανότητες έχω να πάρω ένα transfer ή κάτι παρόμοιο και να τελειώσω τη σχολή εκεί; Γιατί κάτι μου είχε αναφέρει η καθηγήτριά μου ότι γίνεται... Επίσης δεν θα είμαι στο Tokyo αλλά σε ένα πανεπιστήμιο του Kansai (city not decided yet). Any help?
Posted Image
~ ~
Fanfics and original stories @ my writing LJ
http://fuyunogekkouka.livejournal.com/

#182 almostNormal

almostNormal

    Starting...

  • Members
  • 1 posts

Posted 15 January 2011 - 00:19

εγώ είμαι στο τμήμα πληροφορικής της Κρήτης, στην ευρώπη είναι πολύ γνωστό... αλλά από ότι βλέπω σκούρα τα πράγματα, γενικά και στον τομεα τησ πληροφορικής..όντως θέλει καλο βαθμό αλλά δεν γίνεται! αυτή η σχολή δεν βγαίνει με 9 πρέπει η να μην έχεις κοινωνική ζωή η να έισαι εξ-περ... :unlucky:

#183 Apollwnas

Apollwnas

    Starting...

  • Members
  • 1 posts

Posted 27 February 2011 - 02:36

Λοιπόν είμαι φοιτητής στο τει της πάτρας (τμήμα: επιχειρησιακού σχεδιασμού και πληροφοριακών συστημάτων).
Πώς μπορω να σπουδάσω στην Ιαπωνία?τι ελπίδες έχω?(ρωτάω εδώ γιατί η γραμματεία μας χαιρω πόλυ χαιρόπουλος).Οποιαδήποτε βοήθεια και πληροφορία είναι καλοδεχούμενη.
ελπίζω το τοπικ να είναι ζωντανό...

#184 Vasto Lorde

Vasto Lorde

    Starting...

  • Members
  • 1 posts

Posted 13 May 2011 - 00:51

για σας και από μένα παιδιά...έχω 3 ώρες που διαβάζω αυτά που γράφετε και πάλι δεν έβγαλα άκρη..λοιπόν αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει καλός.....παο 2a λυκείου....και δεν είμαι σίγουρος για το τι θέλω να σπουδάσω το μονο σίγουρο είναι ότι δεν θέλω να κάτσω έλλαδα ..αρχικά σκεφτόμουν κάτι σε αμερική επειδή έχω και γνωστούς η κάτι σε ολλανδία λόγο καλής ζωής αν με καταλαβαίνετε...αλλα τον τελευταίο καιρό έχει αρχίσει να μου αρέσει η ιαπωνία επειδή είναι κάτι το διαφορετικό....το θέμα είναι πως η μονοι λέξη που ξέρω στα ιαπωνέζικα είναι το kaizoku.:P επίσης δεν έχω το οικονομικό πρόβλημα μπορούν να με στηρίξουν οι γονείς μου έως και 10000 ευρώ τον χρόνο αλλα δεν έχω πρόβλημα να δουλέψω..(θα με ενδιέφερε κάτι που να είχε σχέση με τους υπολογιστές αν και δεν γνωρίζω και πολλά) δεν ξέρω αν τα έχω πει λίγο μπερδεμένα απλά είναι τόσα πολλά που τα έχω μπερδέψει και ο ίδιος..θα με βοηθούσε η οποιαδήποτε γνώμη και γνώση που έχετε...:) με αγάπη Σωτήρης (πλακα κάνω) :P :P

#185 Yano

Yano

    Anime Amateur

  • Members
  • 107 posts

Posted 18 May 2011 - 00:57

Καλησπερα και απο μενα .Θα ηθελα να ρωτησω και γω κατι με βαση αυτα που διαβασα.
Γραφετε λοιπον:
Οτι για να βρεις δουλεια στην ιαπωνια χρειαζεται γνωση ιαπωνικων,αγγλικων +1 γλωσσας(π.χ.ελληνικα).
Δεν αναφερεται ομως τι ειδους δουλεια.Σε τι ειδους επιχειρηση,αν γινετε να παραθεσετε μερικα παραδειγματα.
Δηλαδη απο οτι καταλαβα ενα πτυχιο ΑΕΙ ή ΤΕΙ ασχετου βαθμου σε συνδυασμο με τις παραπανω γλωσσες και ισως 1,2 ακομα ειναι οι προυποθεσεις για δουλεια?
Στην ουσια δηλαδη δινουν βαση στις ξενες γλωσσες .
Ελπιζω να ισχυει αυτο γιατι ισως με ενδιαφερει αυτη η προοπτικη για 2-3 χρονια..(οχι τιποτα αλλο συνολικα με τα ελληνικα γνωριζω 5 γλωσσες..)

#186 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 15 November 2011 - 00:09

Kαλισπ'έρα είμαι φοιτητής στο Τει ΛΑμίας στο Τμήμα Πληροφορικής και Τχν/γιας Η/Υ και έχω τις εξής απορείες:
Α)Πόσο καιρό θες να μάθεις κατα μέσο όρο ΙΑπωνικά αρκετά καλά για να μπορείς να εποικοινωνείς άνετα στην ΙΑπωνία και σε ακαδημαϊκο επίπεδο?
Β)Πόσα χρήματα θες να πας ΙΑπωνία και νοικιάσεις εκεί (κατα μέσο όρο)?
Γ)Άμα πάω θα έχω probs λόγο ραδιενέργειας (βλ Fukoshima)?

#187 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 15 November 2011 - 17:52

go ask there : Http://dimitrisjp.blogspot.com
αν και sorry...αν ρωτάς κάτι σαν το Γ...καλύτερα μη το σκέφτεσε καθόλου.

επίσης θα χρειαστείς το N2 τουλάχιστον (έτσι νομίζω δηλαδή) υπολόγισε 4χρόνια μαθημάτων και αυτό αν τα μαθαίνεις εύκολα, αν τα μαθαίνεις πιο γρήγορα θα χρειαστείς λιγότερα. εγώ ας πούμε που δεν τα μαθαίνω εύκολα θα χρειαστώ παραπάνω χρόνια.

#188 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 15 November 2011 - 20:13

αν και sorry...αν ρωτάς κάτι σαν το Γ...καλύτερα μη το σκέφτεσε καθόλου.

Σαν το ποιον Γ διευκρίνισέ το?

#189 Yojimbo

Yojimbo

    Yokai enthusiast

  • Members
  • 151 posts

Posted 15 November 2011 - 21:32

Σαν το ποιον Γ διευκρίνισέ το?


Την Γ ερώτηση σου εννοεί, αυτή περί Fukushima, και δεν έχει άδικο.

Μας θύμισαν το τσερνομπιλ και τρομάξαμε όλοι, ενώ δεν έχει καμία σχέση η κατάσταση εκεί με αυτή στο τσερνομπιλ, και το Tokyo παρ'ολο που έπαιρνε ένα μέρος του ηλεκτρισμού του απ'τους αντιδραστήρες της Φουκουσίμα δεν είναι αρκετά κοντά στη Φουκουσίμα για να έχει επηρεαστεί τόσο ώστε να είναι ανησυχητικό. Επίσης, γίνονται έλεγχοι αρκετά συχνά σε τρόφιμα κλπ.

#190 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 16 November 2011 - 21:32

Δηλαδή μέχρι που είναι ασγαλές να πάω στην Ιαπωνία?

#191 Yojimbo

Yojimbo

    Yokai enthusiast

  • Members
  • 151 posts

Posted 18 November 2011 - 02:27

^Δες την παρακάτω photo για να καταλάβεις...

Posted Image

#192 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 19 November 2011 - 22:34

Χρήσιμος αυτό ο χάρτης. Άμα μέινω μακριά από Fukushima σύμφωνα με τον χάρτη είμαι OK.
Επίσεις δεν μπορώ να βρω ένα κρατικό Παν/μιο όπου μπορώ να κάνω Μεταπτυχιακές σπουδές στην Πληροφορική μπορείτε να μου προτείνετε ένα?

Edited by pc_magas, 19 November 2011 - 22:48.


#193 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 22 November 2011 - 21:07

δεν νομίζω να υπάρχουν κρατικά οτιδήποτε εκεί...νομίζω πως όλα τα πανεπιστήμια είναι ιδιωτικά.

#194 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 23 November 2011 - 21:01

Νομίζω στο θέμα έχω δει ΠΑν/μ9ια κρατικά με χαμηλότερα δίδακτρα...

#195 Alpasar

Alpasar

    Anime Newbie

  • Members
  • 157 posts

Posted 28 March 2012 - 18:45

Από ότι είδα τρέχουν οι συγκεκριμένες υποτροφίες για μεταπτυχιακά και ερευνητικά προγράμματα στην Ιαπωνία για τσεκάρετε αν σας ενδιαφέρουν.8)

http://www.primedu.uoa.gr/fileadmin/primedu.uoa.gr/uploads/Pdfs/Anakoinoseis/Ypotrofies_2012/Ypotrofies_Matsumae_International_Foundation__MIF__sto_Fellowspip_Program.pdf

http://www.primedu.uoa.gr/fileadmin/primedu.uoa.gr/uploads/Pdfs/Anakoinoseis/Ypotrofies_2012/Ypotrofies_Iaponias_2012-2013.pdf
Posted Image