Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * - - 3 votes

ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΤΗΝ ΙΑΠΩΝΙΑ

#studies #japan #embasy

  • Please log in to reply
232 replies to this topic

#136 odin

odin

    Lord of valhalla

  • Retired Staff
  • 1,535 posts

Posted 09 March 2009 - 09:05

Προφανως αυτο εξαρταται απο το πανεπιστημιο και απο την υποτροφια,δεν μπορεις να ρωτας κατι τετοιο μιας και δεν ειναι standard.Also απαγορευονται τα greeklish.

#137 FinalFantasyVII-XIII

FinalFantasyVII-XIII

    Anime Amateur

  • Members
  • 72 posts

Posted 09 March 2009 - 16:52

Συνέντευξη ε;!
Για υποτροφία εδώ δεν δίνουμε συνέντευξη το ξέρω. Αλλα νομίζω ότι ούτε στην Ιαπωνία γίνεται συνέντευξη!

Αν ξέρει κάποιος μπορεί να απαντήσει; Όλο για υποτροφίες μιλάμε αλλα για το πως πέρνουμε υποτροφία δεν το ψάξαμε!!!
Posted Image
http://www.youtube.com/watch?v=aJCL3WImCxM
Αυτος ο άνθρωπος είχε όλο το σύμπαν εναντίον του!!

#138 odin

odin

    Lord of valhalla

  • Retired Staff
  • 1,535 posts

Posted 09 March 2009 - 18:32

Ριξτε μια ματια εδω.
Επισης,πρεπει να θυμαστε οτι καλυτερη πηγη πληροφορησης ειναι οι ιδιες οι σχολες (περισσοτερα μπορειτε να μαθετε ρωτοντας την γραμματεια της σχολης σας παρα στο anime.gr).Και επιπλεον καλο θα ηταν να ελεγξετε για το αν τα Ιαπωνικα πανεπιστημια αξιζουν,απο ακαδημαικης σκοπιας, στο αντικειμενο που εχετε επιλεξει:wis:

#139 mishto!

mishto!

    Spirited away...

  • Members
  • 13 posts

Posted 09 March 2009 - 19:53

Για την υποτροφια απο το ΜΕΧΤ δινεις συνεντευξη στην πρεσβεια

#140 Stalker

Stalker

    Also known as Businessman

  • Members
  • 11 posts

Posted 10 May 2009 - 19:20

Εγώ θα ήθελα να ασχοληθώ με την μουσική στην Ιαπωνία αλλα δεν ξέρω πως να το ψάξω στο διαδίκτυο. Βοήθεια?

#141 LethalMike

LethalMike

    I'm not Sober, I will never be..

  • Members
  • 303 posts
  • LocationΡόδος, Χανιά

Posted 10 June 2009 - 10:41

βρε παιδια εχω μπερδευτει, αυτο που θα πω ειναι λιγο οφφ τοπικ και δεν λεω ορεο το τοπικ καλο αλλα ποιος ο λογος να σπουδασεις ιαπωνια? εχει κατι παραπανω ? ή επειδη ειμαστε καμενοι στα ανιμε θελουμε να παμε εκει ????!!

#142 DeathGuard

DeathGuard

    Πολύ 日本語 ρε παιδί μου...

  • Members
  • 207 posts

Posted 10 June 2009 - 11:49

ή επειδη ειμαστε καμενοι στα ανιμε θελουμε να παμε εκει ????!!


Βασικα για το 95% των ατομων που λενε οτι θελουν να πανε Ιαπωνια για να σπουδασουν/ζησουν ειναι αυτο ακριβως:bahhh:
Intelligence is nothing without wisdom...

#143 Orion19

Orion19

    Merciless, with love.

  • Members
  • 1,095 posts

Posted 11 June 2009 - 01:02

Να ζήσω, προς το παρόν δε θα ήθελα. Να πάω, σίγουρα. Με ανταλλαγή φοιτητών θα πάω αν πάνε όλα καλά. Ναι, θα το κάνω γιατί είμαι πορωμένη όχι όμως μόνο λόγω anime. Θα σπουδάσω media και ειδικά σε θέματα τέχνης και τεχνολογίας σε ένα, η Ιαπωνία είναι το top. Η χώρα που δημιούργησε τα παιχνίδια που λατρεύω και τα anime που λατρεύω.

Για οποιοδήποτε άτομο που σπουδάζει κάτι τέτοιο είναι όνειρο η Ιαπωνία.

Τώρα, αν μου λέγανε κάααααααποτε στο μέλλον, έλα εδώ στην εταιρία μας να φτιάχνεις videogames, ίσως να πήγαινα :hahaha: Αν κερδίσω ποτέ το lotto, σπίτι εκεί θα αγοράσω/χτίσω, αλλά στον πραγματικό κόσμο που ζούμε, μόνο σα φοιτήτρια ή για διακοπές με βλέπω εκεί.

#144 Kirenahana

Kirenahana

    Not-so-hardworking Youth

  • Members
  • 272 posts

Posted 11 June 2009 - 09:31

άλλωστε όσο καμμένος και να ναι κάποιος, και όποια κι αν είναι τα κίνητρά του, δε πρέπει να αμφισβητήσουμε την αξία των ιαπωνικών πανεπιστημίων -μερικά είναι από τα καλύτερα του κόσμου, και εν γένει η χώρα χαρακτηρίζεται απ το αυστηρά οργανωμένο εκπαιδευτικό της σύστημα-

Posted Image


#145 FinalFantasyVII-XIII

FinalFantasyVII-XIII

    Anime Amateur

  • Members
  • 72 posts

Posted 11 June 2009 - 09:45

άλλωστε όσο καμμένος και να ναι κάποιος, και όποια κι αν είναι τα κίνητρά του, δε πρέπει να αμφισβητήσουμε την αξία των ιαπωνικών πανεπιστημίων -μερικά είναι από τα καλύτερα του κόσμου, και εν γένει η χώρα χαρακτηρίζεται απ το αυστηρά οργανωμένο εκπαιδευτικό της σύστημα-

Ακριβώς.
Τα Ιαπωνικα πανεπιστήμια έχουν μεγάλο κύρος. Το Πανεπιστήμιο του Τόκυο νομίζω είναι 8 στον κόσμο! (μετά απο Yale, Harvard, MIT κλπ)

Και μπορεί να λιώνουμε για anime αλλά αγαπάμε σιγά σιγά και την Ιαπωνική κουλτούρα (όχι όλοι βέβαια) και μου φαίνεται λογικό να θέλει κάποιος να πάει έκει.
Εξάλλου η ζωη στην Ιαπωνία δεν μου φαίνεται και άσχημη παρά τα διάφορα παρατράγουδα εκεί όπως μεγάλη πίεση στην δουλεια αν είναι να εργαστείς εκεί για εταιρεία ειδικα. Ευγενικοί άνθρωποι, η καθαριότητα είναι ΝΟΜΟΣ, μεγάλη οργάνωση και άλλα. Στο Τόκυο θα είναι λίγο χαοτικά αφου εκεί ζουν 12 εκατ. άνθρωποι, περισσότερα από την Ελλάδα, αλλα γνώμη μου είναι ότι αξίζει να πας εκεί.
Υπαρχουν υπάρχουν πανεπιστήμια όπως το Mejiro University όπου εκεί σπουδάζουν μόνο γυναίκες!!! Είναι το καλύτερο σε αυτο το είδος απ' όσο ξέρω απο drama και ανιμε. Θα ψάξω και κατατάξεις όμως.
Κρίμα που δεν κάνει μαθήματα που θέλω:emptyonexg1: Εσάς δεν σας αρέσει να υπάρχουν τέτοια πανεπιστήμια; Εμένα πολύ!!:wooi2:
Posted Image
http://www.youtube.com/watch?v=aJCL3WImCxM
Αυτος ο άνθρωπος είχε όλο το σύμπαν εναντίον του!!

#146 LethalMike

LethalMike

    I'm not Sober, I will never be..

  • Members
  • 303 posts
  • LocationΡόδος, Χανιά

Posted 11 June 2009 - 11:15

εγω παντως ειμαι σιγουρος οτι αν υπηρχε ενα απο τα τοπ πανεπιστημια σε μια πολυ μικρη πολη δεν θα πιγενε κανεις!

ezgif.com-resize.gif


#147 Sonic13

Sonic13

    Anime Fan

  • Members
  • 160 posts

Posted 11 June 2009 - 15:31

εγω παντως ειμαι σιγουρος οτι αν υπηρχε ενα απο τα τοπ πανεπιστημια σε μια πολυ μικρη πολη δεν θα πιγενε κανεις!

Πολυ ενδιαφερον αυτο που λες.

Αν και πιστευω οτι ναι θα πηγαινανε λιγοτεροι αλλα θα γινοταν ακομα πιο τοπ το πανεπιστημειο, κα8ως το κινητρο για τους σπουδαστες θα ηταν μονο το πανεπιστημειο και θα ασχολουνταν πιο σοβαρα με αυτο, εν αντιθεση με αλλες περιπτωσεις πανεπιστημειων που θα ειναι μαπα αλλα οι φοιτητες θα το διαλεγουν λογω της καλης φοιτιτικης ζωης ;)

#148 FinalFantasyVII-XIII

FinalFantasyVII-XIII

    Anime Amateur

  • Members
  • 72 posts

Posted 12 June 2009 - 11:15

LethalMike αυτο που λες πού κολλαέι; Για καλοπέραση είναι τα Πανεπιστήμια; Θέλουν πολύ δουλεια οι σπουδες δεν είναι για λούφα και τεμπελια.
Τα πανεπιστήμια είναι για να μάθεις όχι για να ξεσαλώσεις, αν θέλει κάποιος γλεντια να πάει στη Μύκονο.
Εκεί θα πηγαίνουν σωστοί φοιτητες που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΤΟΥΣ όπως ακριβώς λέει ο Sonic 13(αν και δεν πιστέυω πως με ένα κορυφαίο πανεπιστήμιο δεν θα αναπτυχθεί η περιοχή του) και θα έχουν και την ησυχία τους να αφοσοιωθουν στο έργο τους χωρίς άλλους άξεστους κατα την γνώμη μου που τα φορτώνουν όλα στον κόκορα και δεν εκμεταλλεύονται τη θέση που κάποιος άλλος θα είχε αξιοποιήσει πολύ καλύτερα.

Ακόμα καλύτερα να σπουδάσεις στην Ιαπωνία αν το Πανεπιστήμιο του Τόκυο είναι καλό.

Στα Ιαπωνικά πανεπιστήμια δεν γίνονται κοπάνες. Και αν γίνουν δεν ξεφεύγεις εύκολα.
Στην Wikipedia έλεγε ότι: truancy (αδικαιολόγητη άδεια) is expensive.
Τώρα δεν ξέρω αν το έννοουσε πραγματικά και θα πρέπει να καταθέτουμε χρηματικό πόσο ή μεταφορικά και έχουμε άλλες ποινές αλλά με την νεοτροπία της Ιαπωνίας δεν νομίζω ότι θα έπρεπε να ξαφνιαζόμαστε!
Posted Image
http://www.youtube.com/watch?v=aJCL3WImCxM
Αυτος ο άνθρωπος είχε όλο το σύμπαν εναντίον του!!

#149 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 12 June 2009 - 13:16

final fantasy...είσαι πολύ ρομαντική... η φοιτητική ζωή είναι ένα απίστευτο πανηγύρι διαβάσματος και διασκέδασης... μπορείς να είσαι άριστος φοιτητής ενώ παράλληλα είσαι κάθε βράδυ
σε πάρτυ ... έχει να κάνει με το πόσο καλά μπορεις να τα συνδιάσεις αυτά τα δύο.
και ναι στα ιαπωνικά πανεπιστήμια γίνονται κοπάνες.

#150 poldo

poldo

    nani?nani?

  • Members
  • 109 posts

Posted 12 June 2009 - 14:50

no offence αλλα mykonos sux imo... και για να μην καταντησουμε usa spring break προτεινουμε το λιγο διαβασμα-spring break all the time αλα ελληνικα οπως λεει και η erisadesu...τουλαχιστον για τα ελληνικα πανεπιστημια δουλευει αρκει να χεις ενα μετρο...γιατι αν το χασεις το μετρο δεν συμμαζευονται τα μαθηματα με τιποτα...:terror2:
Posted Image