Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Walt Disney


  • Please log in to reply
225 replies to this topic

#91 scrooge1991

scrooge1991

    Starting...

  • Members
  • 4 posts

Posted 13 July 2008 - 17:48

Εγώ δε κάθομαι να το σκεφτώ τόσο πολύ όταν βλέπω κάτι. Αν μου αρέσει κάτι οπτικοακουστικά, θα κάτσω να το δω. Δε θα κάτσω να σκεφτώ αν είναι αντιγραφή ή με κοροϊδεύουν για να βγάλουν λεφτά ή το ένα ή το άλλο. Θα κάτσω να διασκεδάσω με αυτό που βλέπω. Αφού περνάω καλά δεν έχει νόημα να χαλάσω τη διάθεση μου.
Posted Image

Επίσης αυτοί που πρωτοσχεδίασαν τον θρυλικό βασιλιά τον λιονταριών, ας το έκαναν καλύτερο από της Disney, για να έβγαζαν εκείνοι δισεκατομμύρια. Δε τους εμπόδισε κανείς. HAKUNA MATATA

Edited by scrooge1991, 13 August 2008 - 15:29.


#92 Chief_Chips

Chief_Chips

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 0 posts

Posted 13 July 2008 - 17:52

Όταν είχα δει το lion king στον κινηματογράφο πριν από πολλά χρόνια, το θεώρησα και γω αριστούργημα. Ώσπου μια μέρα είναι το Κimba του Τεζούκα στην τηλεόραση. Έχουν αντιγράψει όλο το καστ. Από το Σίμπα και τον Μουφάσα, μέχρι το Ζαζού και το Ραφίκι. Και ο Σκαρ εμφανίζεται στο έργο του Τεζούκα, και έχει μαζί του τις υαίενες. Το μόνο που άφησε έξω η ντίσνεϋ ήταν οι άνθρωποι. Στον Κίμπα τα υπάρχουν και άνθρωποι που μιλάνε με τα ζώα (δεν θυμάμαι γιατί), κατί που φυσικά δεν θα ταίριαζε σε αμερικάνικη ταινία. Αν αυτού έβαλαν το κωμικό δίδυμο τιμόν-πούμπα για να δώσουν μια πιο ανάλαφρη νότα. Στην αρχή σκέφτικα μήπως και τα δύο βασίζονται σε κάποιο τοπικό μύθο ή κάτι τέτοιο και για αυτό έχουν τόσες ομοιότητες. Έτσι έκατσα και είδα και τις συνεντεύξεις των δημιουργών που υπάρχουν στο DVD. Ξέρετε που λένε ότι βασίστηκε το σενάριο; Στη Βίβλο!!!! Έλεος!

Όσο αφορά τη ντίσνεϋ γενικότερα. Έβλεπα μικρός και ακόμα βλέπω ταινίες της. Όλα τα "2" και "3" δεν έχουν λόγο ύπαρξης. Είναι συνήθως μια προχειροδουλεία, που σκοπό έχει να εκμεταλλευτεί έναν επιτυχιμένο εμπορικό τίτλο. Και φυσικά μετά το 2 και 3 υπάρχει και η ανάλογη σειρά στην τηλεόραση. Μόνο το brother bear το 2 ήταν αρκετά καλό όπως το πρώτο.

Επίσης μου αρέσουν πολύ τα animatio με γραφικά. Κορυφαίο θεωρώ το monsters inc, τόσο από σενάριο, όσο και οπτικά. Ειδικά κάποιες σκηνές που το τρίχωμα του Σάλυ κουνιέται σαν αληθινό είναι απίστευτες. Όλες οι ταινίες τις pixar βλέπονται ευχάριστα, έχουν προτότυπα σχετικά σενάρια, αλλά υπάρχει και εκεί μια πτώση.

Τέλος θέλω να πω τι δεν μου αρέσει στην Ντίσνεϋ

1. Δεν υπάρχουν αυθεντικά σενάρια.
Οι περισσότερες ταινίες είναι η παραμύθια (Χιονάτη, Κοιμωμένη, Πεντάμορφη, Πινόκιο, Αλλαντίν, Μικρή γοργόνα, σταχτομπούτα) ή βιβλία (παναγία των παρισίων, Ταρζάν) ή βασίζονται σε τοπικούς μύθους ή παραδώσεις (Ποκαχόντας, Ηρακλής, Μουλάν)
2. Αλλάζουν το τέλος του έργου, με αποτέλεσμα όλα να έχουν χάπυ έντ, κάτι που δεν συμβαίνει στα αυθεντικά έργα στα οποία βασίζονται.
(Στην Παναγία των Παρισίων

Spoiler:
, στην μικρή γοργόνα
Spoiler:
, οι Χίλιες και μια νύχτες είναι μέσα στο αίμα και τους αποκεφαλισμούς (Αλλαντίν)
3. Κόβουν χαρακτήρες για να φέρουν την ιστορία στα μέτρα τους.
(Τρεις μόνο μάγγισες στην κοιμωμένη, και η τέταρτη που έδωσε την κατάρα, ενώ στο κανονίκό είναι 12 και η 13η δίνει την κατάρα, λιγότερες μούσες στον Ηρακλή)
4. Προσθέτουν χαρακτήρες για να γίνει η ταινία περισσότερο παιδική.
(Τιμών και πούμπα στο Lion King, φλυτζανάκια κλπ στην πεντάμορφη, τυρκ και τάντορ στον ταρζάν, ποντικάκια στη σταχτομπούτα)

Τελικά αυτό που κάνει με επιτυχία η ντίσνεϋ είναι να παίρνει κάτι έτοιμο, γνωστό στο κοινό, να το ντύνει με ωραία χρώματα και μουσική, και να το πουλάει σαν κάτι καινούριο. Μάλλον το μάθαμε το κόλπο, και δεν θα πάρουμε

ΕΔΙΤ Μέχρι να γράψω αυτό το ποστ, έκανε καινούριο ο Σκρούτζ, και αναφέρει κάποια από αυτά που λέω και εγώ

αν δεν υπήρχε ντίσνευ ούτε άνιμε θα υπήρχε
μάθε και λίγο ιστορία και μην μιλάς με στερεότυπα
η ντίσνευ έβγαλε έργα τέχνης,ανεξαρτήτως είδους
το snow white είναι από τα καλύτερα films όλων των εποχών,animation or not

#93 Leon

Leon

    Manga Oldbie

  • Members
  • 303 posts

Posted 13 July 2008 - 17:54

δηλαδή για εσένα το toy story 2 δεν αξίζει;;από τα καλύτερα seguels στην ιστορία του κινημαστογράφου.και επιτέλουν μην δίνεται τόσο credit στην disney για έργα της pixar.


Μόλις το κανες:nosey:

Namida υπάρχει και χειρότερο χάπι έντ για την Παναγία των Παρισίων όπου ο κουασιμόδος γίνεται όμορφος(τί κάνατε στο emoticon που ξερνά;) και παίρνει την Εσμεράλδα αλλά δε θυμάμαι ποια έκδοση είναι αυτή πάντως όχι της Disney που απλά δεν τον σκότωσε
Posted Image

#94 scrooge1991

scrooge1991

    Starting...

  • Members
  • 4 posts

Posted 13 July 2008 - 18:01

Εμένα και πολλά νούμερο 2 μου αρέσουν της Disney, όπως Αλαντίν ΙΙ και ΙΙ (ΙΙ: Η Επιστροφή του Τζαφάρ και ΙΙΙ: Ο Αλαντίν και ο Βασιλιάς των Κλεφτών). Επίσης Η Μικρή γοργόνα ΙΙ Επιστροφή στη θάλασσα (Βγήκε και ΙΙΙ αλλά δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμη στην Ελλάδα, θα κυκλοφορήσει γύρω στον Αύγουστο-Σεπτέμβριο μάλλον), η Πεντάμορφη και το τέρας 2 Τα μαγεμένα Χριστούγεννα (ΦΟΒΕΡΗ ΤΑΙΝΙΑ, ο μαγικός κόσμος της Μπελ δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο), Μπάμπι 2 Ο πρίγκηπας του δάσους, Πήτερ Παν 2 Επιστροφή στη χώρα του ποτέ, η Λαίση και ο Αλήτης 2 η περιπέτεια του Σκαμπ, Σταχτοπούτα ΙΙΙ Στροφή στο χρόνο, Το βιβλίο της ζούγκλας 2, Toy story 2 (θα βγει και τρία). Μου αρέσουν όλα αυτά τα νούμερο 2 με αγαπημένη την Πεντάμορφη και το τέρας 2 Τα μαγεμένα Χριστούγεννα.
Posted Image

#95 Chief_Chips

Chief_Chips

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 0 posts

Posted 13 July 2008 - 18:08

Μόλις το κανες:nosey:

Namida υπάρχει και χειρότερο χάπι έντ για την Παναγία των Παρισίων όπου ο κουασιμόδος γίνεται όμορφος(τί κάνατε στο emoticon που ξερνά;) και παίρνει την Εσμεράλδα αλλά δε θυμάμαι ποια έκδοση είναι αυτή πάντως όχι της Disney που απλά δεν τον σκότωσε

είπα toy story γιατί αυτός προφανώς αναφέρονταν για την ντίσνευ και με pixar λόγω του ότι είπε για το monsters inc
και δεν κατάλαβα τι κακό είναι που βασίζονται σε παραμύθια
όλος ο σοβαρός κόσμος θεωρεί έργα τέχνης το snow white και το pinocchio και θα μας την λεέι από πάνω αυτός;;;
και δηλαδή έργα που βασίζονται σε ιστορίες,παραμύθια ή μυθολογίες ή βιβλία είναι -------;;;
δηλαδή δεν αξίζουν τα lord of the rings,the wizard of oz,jason and the argonauts,superman,spiderman,iron man,blade runner,clockwork orange,the adventures of robin hood,vertigo επειδή βασίζονται είτε σε ιστορίες,είτε βιβλία,είτε παραμύθια είτε μυθολογία είτε νουβέλες;;;;;




#96 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 13 July 2008 - 18:51

Όταν είχα δει το lion king στον κινηματογράφο πριν από πολλά χρόνια, το θεώρησα και γω αριστούργημα. Ώσπου μια μέρα είναι το Κimba του Τεζούκα στην τηλεόραση. Έχουν αντιγράψει όλο το καστ. Από το Σίμπα και τον Μουφάσα, μέχρι το Ζαζού και το Ραφίκι. Και ο Σκαρ εμφανίζεται στο έργο του Τεζούκα, και έχει μαζί του τις υαίενες. Το μόνο που άφησε έξω η ντίσνεϋ ήταν οι άνθρωποι. Στον Κίμπα τα υπάρχουν και άνθρωποι που μιλάνε με τα ζώα (δεν θυμάμαι γιατί), κατί που φυσικά δεν θα ταίριαζε σε αμερικάνικη ταινία. Αν αυτού έβαλαν το κωμικό δίδυμο τιμόν-πούμπα για να δώσουν μια πιο ανάλαφρη νότα. Στην αρχή σκέφτικα μήπως και τα δύο βασίζονται σε κάποιο τοπικό μύθο ή κάτι τέτοιο και για αυτό έχουν τόσες ομοιότητες. Έτσι έκατσα και είδα και τις συνεντεύξεις των δημιουργών που υπάρχουν στο DVD. Ξέρετε που λένε ότι βασίστηκε το σενάριο; Στη Βίβλο!!!! Έλεος!



και ομως βασιζεται σε πραγματικα γεγονοτα!

Christian the Lion (The Lion at World's End)-- parallels with Kimba     


οσο για τη σειρα και την ταινια δειτε ομοιοτητες εδω:

Disney's Lion King Was to be a Remake of Kimba the White Lion?     


Fact: During production of The Lion King, Disney's promotional people were talking in terms of "the remake of Kimba The White Lion that we're doing".

εχει μαλιστα και εικονα απο το promo

για αυτο και ο M. Broderick, η φωνή του ώριμου Simba, μόλις του κάνανε πρόταση για την ταινία, νόμιζε στην αρχή πως θα ήταν μια ταινία περί του Kimba. την σειρά αυτή την έβλεπε όταν ήταν μικρός μιας και ηταν απο τις πρωτες σειρες απο την Ιαπωνια που προβληθηκαν στην Αμερική.

οταν ειχα δει τη σειρα δε μου αρεσε γιατι η εκδοση export λογοκριθηκε. Ισως αν την εβλεπα στα Ιαπωνικά, γιατί όπως και το Astro Boy για την εποχη της ηταν αρκετα πρωτοτυπη . Και τα παιδια δε χρειαζεται παντα να τα βλεπουν ολα λογοκριμενα και ωραιοποιημενα. Ειναι πολλες φορες αρκετα ωριμα για να κρινουν κατι και οχι σε νηπιακη ηλικια.

αλλο τωρα αν μια σειρα καταφευγει σε εμπορικα κολπα. δυστηχως τοτε πεφταν και διαφημισεις για παιχνιδια, junk food κλπ οποτε καταλαβαινετε σε τι πλαισιο μπαιναν οι περισσοτερες σειρες.

παει η εκπαιδευτικη τηλεοραση.

#97 ta-

ta-

    my blood runs cold

  • Members
  • 25 posts

Posted 13 July 2008 - 20:15

Αυτο που θα ηθελα να προσθεσω στο συγκεκριμενο topic ειναι πως οι ταινιες του disney ηταν πρωτοποριακες για την εποχη τους ωστοσο υπαρχει και η σκοτεινη πλευρα της ιστοριας λιγοι απο εσας ισως ξερετε οτι ο Walt Disney τον καιρο της μεγαλησ επιτυχιας του απλως καρπωνοταν τη δουλεια των συναδελφων του τους οποιους μετεπειτα ''καρφωνε'' στην επιτροπη Makarthy.Επισης οι περισσοτερες ιστοριες του δεν αποτελουν πρωτοτυπα αλλα αποτελουνται απο γνωστους μυθους και ιστοριες
Posted Image

#98 Korkofilaki

Korkofilaki

    Anime Freak

  • Members
  • 423 posts

Posted 13 July 2008 - 20:54

Η Pocahontas βασιζεται σε αληθινα ιστορικα προσωπα και δε μπορω να πω οτι ειχε και χαρουμενο τελος. Απλα το αφησαν στο φλου και δεν ανεφεραν οτι ο John Smith ποτε δεν επεστρεψε. Επισης αν δεν κανω λαθος ηταν και το πρωτο κινουμενο της Disney οπου τα ζωα δεν μιλουσαν.:nosey:

#99 scrooge1991

scrooge1991

    Starting...

  • Members
  • 4 posts

Posted 13 July 2008 - 21:04

Σωστός Korkofilaki ότι τα ζώα δε μιλούσαν, αλλά δεν ήταν η πρώτη ταινία. Αν θυμάστε ούτε στην ωραία κοιμωμένη μιλούσαν τα ζώα και στον Αλαντίν μιλούσε μόνο ο Ιάγο, που είναι παπαγάλος και του είναι φυσικό (άσχετα αν ένας παπαγάλος δε σκέφτεται και δε λέει τόσα πολλά). Επιπρόσθετα στην Χιονάτη ήταν βουβά τα ζώα (σαν πρώτη ταινία έπρεπε να είναι συγκροτημένη), όπως πολύ σωστά προανέφερε και ο Chief_Chips. Στην Ποκαχόντας όμως δεν έδωσαν το λόγο στα ζώα, διότι ήθελαν περισσότερο να προβάλλουν την αληθινή πλευρά της ιστορίας και να δείξουν πως η Ποκαχόντας και ο Τζων αγαπήθηκαν χωρίς να τους βοηθήσουν ζώα (όπως γινόταν συνήθως π.χ. Σταχτοπούτα).
Posted Image

Edited by scrooge1991, 13 July 2008 - 21:17.


#100 scrooge1991

scrooge1991

    Starting...

  • Members
  • 4 posts

Posted 13 July 2008 - 22:21

Ok, ευχαριστώ fingolfin. Όσον αφορά τον παλιό μύλο, ένα μόνο έχω να πω: ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ! Λογικό να πάρει και βραβείο γιατί είναι ένα υπέροχο silly symphony. Μπορώ μάλιστα να πω πως είναι το τρίτο αγαπημένο μου, μετά από αυτά τα δύο που σου είπα (the skeleton dance, flowers and trees). Τέταρτο ακολουθεί το "The China Shop".
Posted Image

#101 Chief_Chips

Chief_Chips

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 0 posts

Posted 13 July 2008 - 22:24

Ok, ευχαριστώ fingolfin. Όσον αφορά τον παλιό μύλο, ένα μόνο έχω να πω: ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ! Λογικό να πάρει και βραβείο γιατί είναι ένα υπέροχο silly symphony. Μπορώ μάλιστα να πω πως είναι το τρίτο αγαπημένο μου, μετά από αυτά τα δύο που σου είπα (the skeleton dance, flowers and trees). Τέταρτο ακολουθεί το "The China Shop".
Posted Image

είναι το πρώτο που χρησιμοποιήθηκε η multiplane camera.βασικά τα silly symphonies είναι πειραματικά,για να έχουμε στο τέλος το εξαίσιο,πανέμορφο,υπέροχο έργο τέχνης snow whit and the seven dwarfs.εμένα είναι το αγαπημένο μου.

#102 Chief_Chips

Chief_Chips

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 0 posts

Posted 13 July 2008 - 22:41

έργο τέχνης
τα λόγια είναι περιττά
όπως και αυτό

[media]http://www.youtube.com/watch?v=-CL1XasyHY0[/media]

#103 scrooge1991

scrooge1991

    Starting...

  • Members
  • 4 posts

Posted 13 July 2008 - 22:47

Δεν υπάρχει καλύτερος Πινόκιο από αυτόν του Disney. Έγινε εξαιρετική δουλειά. Αν και όταν βγήκε δεν έκανε επιτυχία λόγω του Β' Παγκοσμίου Πολέμου. Ούτε η Φαντασία είχε κάνει επιτυχία. Αντίθετα είχε δεχτεί και άσχημες κριτικές. Τώρα όμως αναγνωρίζονται τα έργα και η συνεισφορά του Disney στον τομέα animation. (Όχι απλώς συνεισφορά, αυτός τα δημιούργησε ουσιαστικά)
Posted Image

#104 Chief_Chips

Chief_Chips

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 0 posts

Posted 13 July 2008 - 22:59

Δεν υπάρχει καλύτερος Πινόκιο από αυτόν του Disney. Έγινε εξαιρετική δουλειά. Αν και όταν βγήκε δεν έκανε επιτυχία λόγω του Β' Παγκοσμίου Πολέμου. Ούτε η Φαντασία είχε κάνει επιτυχία. Αντίθετα είχε δεχτεί και άσχημες κριτικές. Τώρα όμως αναγνωρίζονται τα έργα και η συνεισφορά του Disney στον τομέα animation. (Όχι απλώς συνεισφορά, αυτός τα δημιούργησε ουσιαστικά)
Posted Image

δεν πήραν άσχημες κριτικές απλώς δεν είχαν εμπορική επιτυχία.μην ξεχνάμε όμως και γουόρνερ μπρος και φλέισερ για συνεισφορ.φλέισερ σου αρέσει;;;πχ σούπερμαν και πόπαι(τα κλασσικά);;;να παραδείγματα


[media]http://www.youtube.com/watch?v=WU8JdKp5BtI[/media]

[media]http://www.youtube.com/watch?v=_29fnrF-s-8[/media]

#105 scrooge1991

scrooge1991

    Starting...

  • Members
  • 4 posts

Posted 13 July 2008 - 23:11

Ναι μου αρέσουν (ιδιαίτερα η Warner Bross, γιατί βλέπω και Bugs Bunny). Έχω δει και Ποπάι, δε με εντυπωσιάσε και τόσο, αλλά είναι ωραίο.

Edited by scrooge1991, 13 August 2008 - 15:31.