Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Walt Disney


  • Please log in to reply
225 replies to this topic

#121 hyuga

hyuga

    hey hey ningen sucker

  • Members
  • 307 posts

Posted 21 August 2008 - 16:40

διάβασα με αρκετό ενδιαφέρον το thread αυτό ..χμμ..disney..είναι πλέον μόνο για παιδιά...δεν υπάρχει πια αυτή η μαγεία..Αν κ τη μαγέια την έζησα μόνο σαν παιδί..μετά ένιωθα οτι δεν ειχε τίποτα να μου προσφέρει..οι ήρωες τόσο στατικοί με μια περιορισμένη ζωή στον μικρόκοσμό τους,ούτε καν μια νύξη για τον χαρακτήρα τους..ναι το lion king,η πεντάμορφη κ το τέρας ,αλαντιν ήταν καταπληκτικά ,αλλά ως εκει...πλεόν δεν υπάρχει ο disney..προσωπικά προτιμώ τα ανιμε,κ αυτό που έλεγε ο διαγραφείς scroodge ότι δεν είναι παρμένα από την πραγματική ζωή κάνει μεγάλο λάθος..τουλάχιστον τα ανιμε περνάνε μια κουλτούρα αλλιώτικη,ψυχικό σθένος και πανανθρώπινες αξίες όπως τις βιώνουμε...ο ντισνευ απλά περνάει το αμερικάνικο χαζοόνειρο πως κ το χειρότερο σκουπίδι,το κατώτερο ον,ο πιο βλάκας μπορεί να γ'ινει ήρωας...(πχ ενα ποντίκι ο μικυ)ο γιαπωνέζοι δεν έχουν τιποτα να ζηλέψουν από τον disney..και αν έχετε παρακολουθήσει τα καταπληκτικά ανιμε του μιγιαζακι κινούμενο κάστρο,και ''ταξίδι στη χώρα των πνευμάτων΄''εμένα προσωπικά μου ΄γέννησε πολυ περισσότερα συναισθήματα από ότι ο disney τότε που ήμουνα μικρή...Στα ανιμε η μαγεία ειναι πιο μεγάλη..
Οσο για τις οικογενειακες σχέσεις που παρουσιάζει ο disney... χμμ..αυτό με προβλημάτιζς κ εμένα μικρή..οντως ..δεν υπάρχουν οικογενειακοί δεσμοί..κ δε μαρεσε ποτέ το γεγονός που όλα περιορίζονταν σε ένα φιλί..καλα΄δε περίμενες βέβαια να δείξει κ σκηνές σεξ αλλά είπαμε..καλα βέβαια είναι κ παιδικά δεν μπορείς να αμφιβάλλεις για αυτο..αλλά ούτε μια νύξη:erk:οχι για σεξ βεβαια..αλλά όλες οι σχέσεις μεταξύ τους ήταν τόσο αρμονικές και σπαστικές και πλατωνικές!!!χαχα
οσο για το lion king ναι είναι παρμένο απο το kimpa the white lion και άκουγα ότι κ καλά ήταν παραλλαγή του σαιξπηρικού άμλετ...

#122 First Last

First Last

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 0 posts

Posted 22 August 2008 - 12:12

διάβασα με αρκετό ενδιαφέρον το thread αυτό ..χμμ..disney..είναι πλέον μόνο για παιδιά...δεν υπάρχει πια αυτή η μαγεία..Αν κ τη μαγέια την έζησα μόνο σαν παιδί..μετά ένιωθα οτι δεν ειχε τίποτα να μου προσφέρει..οι ήρωες τόσο στατικοί με μια περιορισμένη ζωή στον μικρόκοσμό τους,ούτε καν μια νύξη για τον χαρακτήρα τους..ναι το lion king,η πεντάμορφη κ το τέρας ,αλαντιν ήταν καταπληκτικά ,αλλά ως εκει...πλεόν δεν υπάρχει ο disney..προσωπικά προτιμώ τα ανιμε,κ αυτό που έλεγε ο διαγραφείς scroodge ότι δεν είναι παρμένα από την πραγματική ζωή κάνει μεγάλο λάθος..τουλάχιστον τα ανιμε περνάνε μια κουλτούρα αλλιώτικη,ψυχικό σθένος και πανανθρώπινες αξίες όπως τις βιώνουμε...ο ντισνευ απλά περνάει το αμερικάνικο χαζοόνειρο πως κ το χειρότερο σκουπίδι,το κατώτερο ον,ο πιο βλάκας μπορεί να γ'ινει ήρωας...(πχ ενα ποντίκι ο μικυ)ο γιαπωνέζοι δεν έχουν τιποτα να ζηλέψουν από τον disney..και αν έχετε παρακολουθήσει τα καταπληκτικά ανιμε του μιγιαζακι κινούμενο κάστρο,και ''ταξίδι στη χώρα των πνευμάτων΄''εμένα προσωπικά μου ΄γέννησε πολυ περισσότερα συναισθήματα από ότι ο disney τότε που ήμουνα μικρή...Στα ανιμε η μαγεία ειναι πιο μεγάλη..
Οσο για τις οικογενειακες σχέσεις που παρουσιάζει ο disney... χμμ..αυτό με προβλημάτιζς κ εμένα μικρή..οντως ..δεν υπάρχουν οικογενειακοί δεσμοί..κ δε μαρεσε ποτέ το γεγονός που όλα περιορίζονταν σε ένα φιλί..καλα΄δε περίμενες βέβαια να δείξει κ σκηνές σεξ αλλά είπαμε..καλα βέβαια είναι κ παιδικά δεν μπορείς να αμφιβάλλεις για αυτο..αλλά ούτε μια νύξη:erk:οχι για σεξ βεβαια..αλλά όλες οι σχέσεις μεταξύ τους ήταν τόσο αρμονικές και σπαστικές και πλατωνικές!!!χαχα
οσο για το lion king ναι είναι παρμένο απο το kimpa the white lion και άκουγα ότι κ καλά ήταν παραλλαγή του σαιξπηρικού άμλετ...


δεν μπορώ να καταλάβω αυτούς τους fanboys/fangirls που άλλη δουλειά από το να είναι fanboys ή fangirls και να μισούν την ντίσνευ δεν έχουν.Πρώτα πρώτα από που όλα αυτά είναι παιδικά;;;Θέλεις να πιστέψεις η όχι τα καρτούν των early days δεν ήταν κάτι κατ'ανάγκην παιδικό.Και μου συγκρίνεις πράματα εντελώς ανόμοια από διαφορετικές κουλτούρες...και το lion king,b & t b,alladin καταπληκτικά και δεν έβαλες το little mermaid το άλλο της αναγέννησης;;;και μόνο αυτά είναι;;;έστω και αν έχει πολλά κακά η ντίσνευ δεν είναι ανάγκη να τα ισοπεδώνουμε όλα.και το ότι σε μαγεύουν παραπάνω είναι θέμα γούστου και όχι κάτι που είναι γεγονός.Τα Snow White,Pinocchio και Fantasia δεν είναι έργα τέχνης που θεωρούνται από τα καλύτερα επιτεύγματα στην ιστορία του σινεμά ανεξαρτήτως genre;;;Το Bambi,ο Dumbo δεν είναι κλασσικά;;;Δεν είναι έργα τέχνης animated shorts όπως το old mill,the sceleton dane,black & white του mickey mouse όπως το streamboat willie ή με χρώμα όπως το band concert και το brave little tailor.Δεν είναι μαγευτικά αυτά;;;Το προπαγανδιστικό Der Fuerher Face με τον Ντόναλντ.Απλά είναι σαν να συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια.Εντελώε διαφορετικές σχολές,εντελώς διαφορετικές κουλτούρες,και υπάρχουν και πολλές εποχές της ντίσνευ,έτσι;;;Και με τη λογικά σου δεν αξίζει το american animation.Από mgm μέχρι looney tunes μέχρι upa.Ούτε τα silent films αξίζουν,ούτε slapstick comedy αξίζει(δεν μιλω για animation) τώρα,ούτε clayanimation αξίζει από ευρωπαικά σε closed mondays σε wallace & gromit(βρετανικό),ούτε κανένα σουρεαλιστικό,ούτε κανένα tale of tales και τα λοιπά και τα λοιπά....

#123 hyuga

hyuga

    hey hey ningen sucker

  • Members
  • 307 posts

Posted 22 August 2008 - 12:23

δεν μπορώ να καταλάβω αυτούς τους fanboys/fangirls που άλλη δουλειά από το να είναι fanboys ή fangirls και να μισούν την ντίσνευ δεν έχουν.Πρώτα πρώτα από που όλα αυτά είναι παιδικά;;;Θέλεις να πιστέψεις η όχι τα καρτούν των early days δεν ήταν κάτι κατ'ανάγκην παιδικό.Και μου συγκρίνεις πράματα εντελώς ανόμοια από διαφορετικές κουλτούρες...και το lion king,b & t b,alladin καταπληκτικά και δεν έβαλες το little mermaid το άλλο της αναγέννησης;;;και μόνο αυτά είναι;;;έστω και αν έχει πολλά κακά η ντίσνευ δεν είναι ανάγκη να τα ισοπεδώνουμε όλα.και το ότι σε μαγεύουν παραπάνω είναι θέμα γούστου και όχι κάτι που είναι γεγονός.Τα Snow White,Pinocchio και Fantasia δεν είναι έργα τέχνης που θεωρούνται από τα καλύτερα επιτεύγματα στην ιστορία του σινεμά ανεξαρτήτως genre;;;Το Bambi,ο Dumbo δεν είναι κλασσικά;;;Δεν είναι έργα τέχνης animated shorts όπως το old mill,the sceleton dane,black & white του mickey mouse όπως το streamboat willie ή με χρώμα όπως το band concert και το brave little tailor.Δεν είναι μαγευτικά αυτά;;;Το προπαγανδιστικό Der Fuerher Face με τον Ντόναλντ.Απλά είναι σαν να συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια.Εντελώε διαφορετικές σχολές,εντελώς διαφορετικές κουλτούρες,και υπάρχουν και πολλές εποχές της ντίσνευ,έτσι;;;Και με τη λογικά σου δεν αξίζει το american animation.Από mgm μέχρι looney tunes μέχρι upa.Ούτε τα silent films αξίζουν,ούτε slapstick comedy αξίζει(δεν μιλω για animation) τώρα,ούτε clayanimation αξίζει από ευρωπαικά σε closed mondays σε wallace & gromit(βρετανικό),ούτε κανένα σουρεαλιστικό,ούτε κανένα tale of tales και τα λοιπά και τα λοιπά....


ναι....σχετικά με αυτό το fanboy kai fangirl IM not nothing like that..Τον ντισνευ μικρή τον εκτιμούσα απίστευτα κ ως τεχνοτροπία και ως στορυ..αυτά που γράφω είναι καθαρα΄δικιά μου αποψη γιατι μέσα από όλα τα ανιμε που έχω δει στη ζωή μου από μόνη μου έκρινα ότι ο ντισνευ πλεον δεν με εκφραζει..Η γνώμη είναι αυτή ..Δεν την επιβάλλω σε κανέναν κ ούτε προσπαθώ να αποδείξω ότι τα γιαπωνέζικα έιναι κλάσης ανώτερα.Λατρεύω και τα γαλλικά καρτουν κ τα ρώσικα as well..ΤΟ LION KING και τα υπόλοιπα που ανέφερα κατεμε ειναι τα καλυτερα...Τα αλλα απλά δεν μου αρέσουν τοσο ώστε να τα αναφέρω.ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ:nosey: προσωπικό Δεν επιβάλλω σε κανέναν την αποψή μου..όπως έιπε κ ο Βολταίρος ''διαφωνώ με τη γνώμη σου αλλά θα έδινα και την ψυχή μου για να μπορείς να την εκφράσεις ελεύθερα.'':wooi2:

#124 First Last

First Last

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 0 posts

Posted 22 August 2008 - 12:54

ναι....σχετικά με αυτό το fanboy kai fangirl IM not nothing like that..Τον ντισνευ μικρή τον εκτιμούσα απίστευτα κ ως τεχνοτροπία και ως στορυ..αυτά που γράφω είναι καθαρα΄δικιά μου αποψη γιατι μέσα από όλα τα ανιμε που έχω δει στη ζωή μου από μόνη μου έκρινα ότι ο ντισνευ πλεον δεν με εκφραζει..Η γνώμη είναι αυτή ..Δεν την επιβάλλω σε κανέναν κ ούτε προσπαθώ να αποδείξω ότι τα γιαπωνέζικα έιναι κλάσης ανώτερα.Λατρεύω και τα γαλλικά καρτουν κ τα ρώσικα as well..ΤΟ LION KING και τα υπόλοιπα που ανέφερα κατεμε ειναι τα καλυτερα...Τα αλλα απλά δεν μου αρέσουν τοσο ώστε να τα αναφέρω.ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ:nosey: προσωπικό Δεν επιβάλλω σε κανέναν την αποψή μου..όπως έιπε κ ο Βολταίρος ''διαφωνώ με τη γνώμη σου αλλά θα έδινα και την ψυχή μου για να μπορείς να την εκφράσεις ελεύθερα.'':wooi2:


και εγώ την γνώμη moy είπα και απλά είπες κάποια λανθασμένα πράγματα κατ'εμέ και ίσως έχεις και άγνοια η δεν μπορείς να εκτιμήσεις την τέχνη ξέρω'γω καθώς δεν είναι και τίποτε παιδικά και κάτι πινόκιο,σνόου γουάιτ και φαντάσια σίγουρα είναι έργα τέχνης

να και ενα μαγευτικό short

[media]http://www.youtube.com/watch?v=UMwa3ZwTwyA[/media]

μην μου πεις αυτό δεν είναι τέχνη και μαγευτικό

#125 hyuga

hyuga

    hey hey ningen sucker

  • Members
  • 307 posts

Posted 22 August 2008 - 13:03

Δεν είπα κάτι τέτοιο κ ούτε εσύ είσαι αρμόδιος να με κρίνεις εμένα τι εκτιμάω κ τι όχι.ότι εκφράζει τον καθένα.δΕΝ σε βρίσαμε κιόλας.Αυτα:yawn2: Εχω δει τα παντα από ντισνευ κ σχεδόν όλα από τα παλια ανιμε τα γιαπωνέζικα..Υπάρχουν και ανιμε του τύπου ποκεμον που δεν μμαρέσουν κ καθόλου.Γιαυτο σε παρακαλώ τα προσωπικά σχόλια του τύπου δεν εκτιμάω την τέχνη κτλ να λείπουν:respect:

#126 First Last

First Last

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 0 posts

Posted 22 August 2008 - 13:14

έλα ντε που δεν την εκτιμάς
αφού δεν την εκτιμάς
με σεβασμό το λέω αυτό γιατί δεν μετρά πάντα η υποκειμενική άποψη
δεν μπορείς να πεις το sailor moon είναι ανώτερο των silly symphonies για παράδειγμα

#127 hyuga

hyuga

    hey hey ningen sucker

  • Members
  • 307 posts

Posted 22 August 2008 - 13:19

Δεν είπα κάτι τέτοιο Δεν αρνιέμαι ότι ο disney έχει κάνει αριστουργήματα αλλα΄δεν είναι αυτό το θέμα..Το θέμα είναι ότι μου την μπαίνεις χωρίς να με γνωρίζεις..ANYWAY...:erk:

#128 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 22 August 2008 - 15:17

yes but we know who is he.

#129 hyuga

hyuga

    hey hey ningen sucker

  • Members
  • 307 posts

Posted 22 August 2008 - 15:23

yeah!!!!!:beaten:

#130 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 22 August 2008 - 15:33

Θέλει η π***άνα να κρυφτεί, και η χαρά για τα Silly Symphonies δεν την αφήνει. :hahaha:

Ήθελα να 'ξερα πότε θα καταλάβεις ότι έχασες τα προνόμιά σου σ' αυτήν την κοινότητα, chief. Είσαι ο πρώτος που επιμένει τόσο πολύ.

Αν τόσο πολύ αγαπάς την Disney, σκέψου ότι με τα πολλαπλά banned accounts σου, καθώς και με το ιεραποστολικό σου attitude ("κάθε δευτερόλεπτο πρέπει να ξοδευτεί πείθοντας τους άλλους ότι κάνουν λάθος"), έχεις καταφέρει να κάνεις αυτό το thread ένα από τα πιο άσχημα και λυπηρά σε όλο το forum.

Το μόνο που καταφέρνεις είναι να τονώνεις το αντι-Disney αίσθημα ορισμένων μελών, και είναι κρίμα.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#131 hyuga

hyuga

    hey hey ningen sucker

  • Members
  • 307 posts

Posted 22 August 2008 - 15:37

Θέλει η π***άνα να κρυφτεί, και η χαρά για τα Silly Symphonies δεν την αφήνει. :hahaha:

Ήθελα να 'ξερα πότε θα καταλάβεις ότι έχασες τα προνόμιά σου σ' αυτήν την κοινότητα, chief. Είσαι ο πρώτος που επιμένει τόσο πολύ.

Αν τόσο πολύ αγαπάς την Disney, σκέψου ότι με τα πολλαπλά banned accounts σου, καθώς και με το ιεραποστολικό σου attitude (κάθε δευτερόλεπτο πρέπει να ξοδευτεί πείθοντας τους άλλους ότι κάνουν λάθος), έχεις καταφέρει να κάνεις αυτό το thread ένα από τα πιο άσχημα και λυπηρά σε όλο το forum.

προκειται για τον scroodge?????:hahaha::hahaha::hahaha::hahaha:λέω κ εγώ τόσοι πολ΄λοί fan μαζεμένοι του disney σε ένα ανιμε site....anyway...αυτό που λές θέλει η π......να κρυφτεί...χαχαχαχαχα:tensai:

#132 First Last

First Last

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 0 posts

Posted 22 August 2008 - 15:46

Θέλει η π***άνα να κρυφτεί, και η χαρά για τα Silly Symphonies δεν την αφήνει. :hahaha:

Ήθελα να 'ξερα πότε θα καταλάβεις ότι έχασες τα προνόμιά σου σ' αυτήν την κοινότητα, chief. Είσαι ο πρώτος που επιμένει τόσο πολύ.

Αν τόσο πολύ αγαπάς την Disney, σκέψου ότι με τα πολλαπλά banned accounts σου, καθώς και με το ιεραποστολικό σου attitude ("κάθε δευτερόλεπτο πρέπει να ξοδευτεί πείθοντας τους άλλους ότι κάνουν λάθος"), έχεις καταφέρει να κάνεις αυτό το thread ένα από τα πιο άσχημα και λυπηρά σε όλο το forum.

Το μόνο που καταφέρνεις είναι να τονώνεις το αντι-Disney αίσθημα ορισμένων μελών, και είναι κρίμα.


δεν αγαπώ και ιδιαίτερα την ντίσνευ
απλά είπα την γνώμη μου ότι δεν πρέπει να κατεδαφίζουμε τα πάντα
και ναι έβγαλε αριστουργήματα και μου άρεσε που το είπε

#133 GkLoc

GkLoc

    .: BlackStar :.

  • Members
  • 1,233 posts

Posted 22 August 2008 - 15:51

προκειται για τον scroodge?????:hahaha::hahaha::hahaha::hahaha:λέω κ εγώ τόσοι πολ΄λοί fan μαζεμένοι του disney σε ένα ανιμε site....anyway...αυτό που λές θέλει η π......να κρυφτεί...χαχαχαχαχα:tensai:


Nope,για αλλον προκειται,[Worst]

Ουτε καν τον τροπο γραφης δεν σκεφτηκε να αλλαξει:canthelp::bahhh:

Berserk___Gatsu.jpg


#134 First Last

First Last

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 0 posts

Posted 22 August 2008 - 15:52

ποιο τρόπο γραφής;;;

#135 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 22 August 2008 - 18:14

Μ αρέσει που αναρωτιέσαι κιόλας.

Chief Chips, όπως γνωρίζεις έχεις αποκλειστεί από την κοινότητά μας. Το να κάνεις register με άλλο όνομα για να ξαναμπείς ΔΕΝ επιτρέπεται στο δικό μας forum. Το να το παίζεις και ανίδεος είναι ακόμα χειρότερο.


Η ταυτοποίηση χρηστών που ξαναγράφονται μετά από αποκλεισμό στο forum μας είναι σχετικά εύκολο πράγμα (ειδικά όταν έρχεσαι με το ίδιο IP και διαφορετικό e-mail/nick). Εσύ το έκανες ακόμα πιο εύκολο, επιλέγοντας ΚΑΙ ΠΑΛΙ να επιτεθείς σε ένα μέλος του forum μας από το πουθενά. Και με το "πρώτο" σου post. Σε κάθε περίπτωση, κάτι τέτοιο δείχνει τις προθέσεις σου προς την κοινότητα....για ακόμη μια φορά.

Μπορείς αν θέλεις να συνεχίσεις να κάνεις register με νέα ψευδώνυμα (από ένα σημείο και μετά είναι διασκεδαστικό για το moderation team μας) ή να καταλάβεις πως οι πράξεις και τα λεγόμενά σου σε αυτή την κοινότητα σε έχουν κάνει persona non grata. Either way, you are outa here. Ζωή σε λόγου μας.

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.