Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Αγιον ορος: Εχετε παει? Θα πηγαινατε?


  • Please log in to reply
142 replies to this topic

#16 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 14 February 2008 - 22:44

Δεν έχω πάει ποτέ και ούτε και νομίζω ότι θα πάω κάποτε.Έχω άλλα καλύτερα μέρη να επισκεφτώ(που έχουν και babes να χαζέψεις:hehe:).

Posted Image


#17 dragoness_crysta

dragoness_crysta

    Hana Ishinomori

  • Members
  • 480 posts

Posted 14 February 2008 - 22:54

Μια αλλαγη φυλου θα διευκολυνε τα πραγματα....Just kidding:hahaha:....μεχρι τοτε (ποτέ), και απο εξω καλα ειναι...μακρια και αγαπημενοι που λενε....

γενικα παντως ειναι ενας απο τους ομορφοτερους τοπους....εν μερει δικιο εχουν για το αβατο, τις προφυλαξεις τους παιρνουν, για οσους εχουν την τυχη να πανε, ειναι μια καλη εμπειρια.
Some of us fall...some of fly...most of live to try....'till the edge of forever....

Posted Image

Galbadia Hotel | Crysta's blog-handmade creations

#18 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 14 February 2008 - 23:37

Δεν έχω πάει ποτέ και ούτε και νομίζω ότι θα πάω κάποτε.Έχω άλλα καλύτερα μέρη να επισκεφτώ(που έχουν και babes να χαζέψεις:hehe:).

:respect::respect::respect:


Κάποιος ρε παιδιά ας του δώσει reputation γιατί εγώ δεν μπορώ! :

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#19 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 14 February 2008 - 23:45

και εγώ το είχα επισκεφθεί δύο φορές οικογενειακώς.

ιδιως την πρωτη φορα ριξαμε πολυ περπατημα
και επειδή μας εφαγε η ζεστη κάναμε και μπάνιο στην πεντακαθαρη και γεματη ψαρια θαλασσα, κρυφα για να μην μας δουν. Μαλιστα τα μεγαλα ψαρια ειχαν ξεθαρεψει απο την ελλειψη ψαραδων και σε πλησιαζαν

μου αφησε θετικοτατες εντυπώσεις. Μαλιστα στο ρωσικο μοναστήρι υπήρχε και ενας Ιαπωνας απο το Τοκυο που ηταν αποφοιτος της Θεολογικης Σχολης της Μοσχας και δοκιμαζονταν για να γινει μοναχος.

Οντως γαληνευεις εκει. Τα τοπια μαγευτικα. Δεν αξιωθηκα δυστηχως να ανεβω στον Αθω να δω τη Τουρκια. Εδω 4 μερες που εμεινα μου εκανε εντυπωση μετα που ειδα γυναικες, φαντασου για τους μοναχους που μενουν χρονια εκει τι εντυπωση θα τους εκανε. Οσο ωραιο και γαληνιο να ειναι παντως, σε καθεστως θεοκρατιας δε μενω με καμια Παναγια.

μονο προβλημα η καθαριοτητα. Οι μοναχοι βεβαια σπανια πλενονται (καθαρη ψυχη μετραει) ,αλλα τουλαχιστον για τους επισκεπτες μερικες μονές θα έπρεπε να φροντιζουν για χωρους υγιεινής , ιδιως αμα βρωμας ιδρωτιλα.

Οσο για το αβατο να πω πως και στο Βατικανο απαγορευονται γυναικες , αλλα εκει δεν αντιδρα κανεις.

#20 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 14 February 2008 - 23:56

ιδιως την πρωτη φορα ριξαμε πολυ περπατημα
και επειδή μας εφαγε η ζεστη κάναμε και μπάνιο στην πεντακαθαρη και γεματη ψαρια θαλασσα, κρυφα για να μην μας δουν. Μαλιστα τα μεγαλα ψαρια ειχαν ξεθαρεψει απο την ελλειψη ψαραδων και σε πλησιαζαν

Ε βασικά έχει ψαράδες. Ψαρεύουν κάποια θαλασσινά νομίζω... Σε ένα μοναστήρι που είχα πάει, μας είχαν βάλει μια μερίδα και είχε μέσα χταπόδι. Πολύ χταπόδι όμως... Εκτός τι να πω αν τα φέρνουν απ' έξω.

Οντως γαληνευεις εκει. Τα τοπια μαγευτικα. Δεν αξιωθηκα δυστηχως να ανεβω στον Αθω να δω τη Τουρκια. Εδω 4 μερες που εμεινα μου εκανε εντυπωση μετα που ειδα γυναικες, φαντασου για τους μοναχους που μενουν χρονια εκει τι εντυπωση θα τους εκανε. Οσο ωραιο και γαληνιο να ειναι παντως, σε καθεστως θεοκρατιας δε μενω με καμια Παναγια.
.

Χαχαχα, τελικά δεν είμαι ο μόνος που το παρατήρησε αυτό :hahaha:
phmava.php

#21 Sora of the wind

Sora of the wind

    The apostasy canticlE

  • Members
  • 396 posts

Posted 15 February 2008 - 00:01

Δεν έχω πάει ποτέ και ούτε και νομίζω ότι θα πάω κάποτε.Έχω άλλα καλύτερα μέρη να επισκεφτώ(που έχουν και babes να χαζέψεις:hehe:).


ακριβως....μερος χωρις girls...μονο με τη σκεψη μ ερχεται μια απομονοσίλα...
παναΐα μου...me τίποτις...this is hell...

:respect::respect::respect:


Κάποιος ρε παιδιά ας του δώσει reputation γιατί εγώ δεν μπορώ! :

o sora ειναι εδω man...μεινε ισυχος...

#22 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 15 February 2008 - 00:04

Οσο για το αβατο να πω πως και στο Βατικανο απαγορευονται γυναικες , αλλα εκει δεν αντιδρα κανεις.

Αυτό δεν ισχύει.

Μα ακόμα κι αν ίσχυε, το Άγιον Όρος είναι μεγαλύτερη γεωγραφική περιοχή από το Βατικανό, οπότε θα ήταν μεγαλύτερου βεληνεκούς φυλετική διάκριση.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#23 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 15 February 2008 - 00:25

Oχι δεν ισχυει αυτο για το Βατικανο.Αφου τουλ εμενα δεν με διωξανε...:hehehe:

Οσον αφορα το Αγιο Ορος θα το εβρισκα ενδιαφερον να το επισκεπτω,αλλα αφου δνε μπορω τι να κανω...Ε δεν θα σκασουμε κιολλας!Υπαρχουν τοσα μερη στον κοσμο να επισκευτεις.Εμας ο καθηγητης των Θρησκευτικων μας ειχε πει οτι για τη θρησκεια το αβατο υπαρχει για να τιμηθει η Παναγια και τετοιες βλακειες...Ελε0ς.
Αφου βεβαια εχουν τετοιες παραδοσεις στη θρησκεια αυτη,δικαιωμα τους.Αλλα απο που και ως που εκαναν καταληψη στη συγκεκριμενη περιοχη? :P Την αγορασαν? (πλακα πλακα)

#24 Putin

Putin

    Swee

  • Members
  • 1,790 posts
  • LocationΚΟΛΑΣΗ

Posted 15 February 2008 - 00:39

Δεν θα σχολιάσω τίποτα μιας και ο Άγιου-λης δεν θέλει αρνητικά κόμμεντς και με το δίκιο του δηλαδή, εδώ μέσα πολιτικοθρησκευτική πολιτισμένη συζήτηση δύσκολα γίνεται. D:


Ούτε έχω πάει ούτε πρόκειται, μιας και δεν πιστεύω + δεν έχω αρκετό vitality για να ξοδεύω σε ταξίδια. General fact for me. D:

HnH5aB0.jpg


#25 Hamanu

Hamanu

    Give sick

  • Members
  • 229 posts

Posted 15 February 2008 - 00:51

Σίγουρα θα ήθελα να πάω έστω και μία φορά να δώ πως έιναι. Αλλά αυτό με τις γυναίκες δεν το καταλαβαίνω η αλήθεια είναι. Εφόσον είναι πλάσματα του Θεού όπως και οι άντρες για ποίο λόγο να τους απαγορεύεται η είσοδος στο μέρος λόγω θρησκείας. Λίγο κρετινία μου φαίνεται. Σίγουρα δεν είναι λόγω ασκητισμού και μονασμού και λοιπά? Είμαι λίγο αδαής στα θρησκευτικά ζητήματα οπότε συγχωρέστε τις ανακρίβιες :)
Posted Image

#26 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 15 February 2008 - 09:44

Αλλα απο που και ως που εκαναν καταληψη στη συγκεκριμενη περιοχη? :P Την αγορασαν? (πλακα πλακα)

Αν θυμαμαι καλα, τους δοθηκε η χερσονησος απο ενα αυτοκρατορα του Βυζαντιου. Χτισανε τα μοναστηρια και οι βυζαντινοι επισημα παραχωρησαν την αυτοκρατορικη γη στην εκκλησια, και συγκεκριμενα στην επιστασια του Αγιου Ορους. Παραδοξως αργοτερα οι Τουρκοι σεβαστηκαν το καθεστως αυτο, και η κατασταση δεν αλλαξε επι τουρκοκρατιας. Βεβαια η φορολογια ηταν τεραστια και οποτε ειχαν ορεξη, περνουσαν οι Τουρκοι για "δανειστουν" θησαυρους των μοναστηριων. Το καθεστως μετα την Τουρκοκρατεια επικυρωθηκε απο ολες τις ευρωπαικες συνθηκες που επακολουθησαν (Σεβρων, Λωζανης, κτλ). Με λιγα λογια δηλαδη, δεν τιθεται θεμα ιδιοκτησιας του ορους αφου τα πραγματα ειναι ξεκαθαρα εδω και αιωνες.

Το αβατο εχει καταπατηθει μερικες φορες, με πιο κρααυγαλεα την περιπτωση του ΕΛΑΣ το 1944 οπου ανταρτες και ανταρτισες στησαν χoρο στην κεντρικη πλατεια των Καρυων. Αξιζει να σημειωθει οτι το ιδιο το Ορος εκανε τα στραβα ματια σε καποιες περιπτωσεις οταν μοναχοι εκρυψαν στα μοναστηρια γυναικοπαιδα για να τα προστατεψουν απο τους Τουρκους κατα την διαρκεια της επαναστασης.

Εγω παντως οταν πηγα, δεν πηγαινα στις λειτουργιες... Πιο πολυ ετρεχα για τις αψιδες, τους πυργους, τις τοιχογραφιες, τα ξυλογλυπτα τεμπλο, κτλ... Οποτε πραγματι πιστευω οτι και ενας που δεν ειναι θρησκος, θα το εκτιμησει το ορος. Δεν εχετε δει εσωτερικο βυζαντινης εκκλησιας αν δεν εχετε δει καθολικο μονης του αγιου ορους... Αφου θυμαμαι μπηκα μεσα και ειχα κυριολεκτικα χαζεψει...

Παντως να ξερετε οτι εχει πολυ περπατημα... Το μυστικο για να το ευχαριστηθεις το Ορος ειναι να χρησιμοποιεις τα μονοπατια.. Μιλαμε για τρελη φυση. Η πανιδα ειναι τοσο πλουσια, που στανταρντ θα δειτε φιδια, τσακαλια, και πολυ πιθανο ζαρκαδι η αγριογουρουνο. Καλο ειναι να εχετε καμια μαγκουρα και κανα μαχαιρι μαζι σας γιατι καποια ζωα εχουν αγριες διαθεσεις.

Η καθαριοτητα ειναι σιγουρα προοβλημα. Υπαρχουν εγκαταστασεις με ντουζ για τους επισκεπτες, αλλα δεν υπαρχει ζεστο νερο. Το δασος παντως εχει ξαναφυτρωσει απο την μεγαλη πυρκαγια του 1990. Και εγω την ανατολικη ακτη ειχα επισκεφτει κα δεν υπηρχε ιχνος καμμενου. Ειχα διαβασει οτι το Ορος εχει μοναδικο για την Ελλαδα μικροκλιμα, και πανιδα που ξαναφυτρωνει πιο γρηγορα σε περιπτωση πυρκαγιας.

Μονοπατι του Ορους.
Posted Image

Αφηστε τα πιστευω σας στην ακρη και πατε. Θα το ευχαριστηθειτε.. Ασε που ειναι και η πιο φτηνη εκδρομη στην Ελλαδα. Θα ξοδεψετε λιγοτερα απο 70 ευρω συνολο ειτε σας αρεσει ειτε οχι. Εκτος απο το διαμονητηριο και τα ναυλα απο το καραβακι, τα φαγητα και τα δωματια στα μοναστηρια ειναι δωρεαν. Επισης θα κανετε και διαιτα. Το κρεας επισης απαγορευεται στο Ορος. Τα φαγητα στις μονες ειναι παντως πεντανοστιμα.
Posted Image

#27 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 15 February 2008 - 10:11

Παντως να ξερετε οτι εχει πολυ περπατημα... Το μυστικο για να το ευχαριστηθεις το Ορος ειναι να χρησιμοποιεις τα μονοπατια.. Μιλαμε για τρελη φυση. Η πανιδα ειναι τοσο πλουσια, που στανταρντ θα δειτε φιδια, τσακαλια, και πολυ πιθανο ζαρκαδι η αγριογουρουνο. Καλο ειναι να εχετε καμια μαγκουρα και κανα μαχαιρι μαζι σας γιατι καποια ζωα εχουν αγριες διαθεσεις.

OMG που τα πέτυχες όλα αυτά τα ζωντανά:oo:
Πάντως εγώ το περπάτημα μέσα από τις περιοχές που έχει δάσος τις ευχαριστήθηκα(εκτός νταξει αν κάνεις καμιά τεράστια διαδρομή:terror2: )

Η καθαριοτητα ειναι σιγουρα προοβλημα. Υπαρχουν εγκαταστασεις με ντουζ για τους επισκεπτες, αλλα δεν υπαρχει ζεστο νερο. Το δασος παντως εχει ξαναφυτρωσει απο την μεγαλη πυρκαγια του 1990. Και εγω την ανατολικη ακτη ειχα επισκεφτει κα δεν υπηρχε ιχνος καμμενου. Ειχα διαβασει οτι το Ορος εχει μοναδικο για την Ελλαδα μικροκλιμα, και πανιδα που ξαναφυτρωνει πιο γρηγορα σε περιπτωση πυρκαγιας.

Ε μα αυτό λέω. Στην ανατολική πλευρά, έχει δάσος, στην δυτική όμως (τουλάχιστον στις περιοχές που πήγα εγώ) όχι. Ακόμα και να έχει πράσινο πλέον, δεν συγκρίνεται με τα μεγάλα δέντρα που υπήρχαν πριν την πυρκαγιά ;)
phmava.php

#28 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 15 February 2008 - 10:32

u dont need hot water when god is on your side

#29 THe_Champloo_mastahh!

THe_Champloo_mastahh!

    of DisAstaaAhhhH!

  • Members
  • 254 posts

Posted 15 February 2008 - 11:43

όπως είπε και η lisa πριν....κρίμα που είναι μολισμένο απο την θρησκεία...
αλλά δεν το συνέχιζω...
ακούστε καλύτερα μια ιστορία...

πριν μερικά χρόνια είχαν πάει 2 φίλοι μου μόνοι τους.
ε τους βάλαν να μένουν σε ένα κελι 2χ3 μαζί με εναν μοναχό που βρωμούσε σαν ψόφια νηφίτσα και ο οποίος δεν μιλούσε καθόλου απλός γυρνούσε το κομποσκίνι του.
σε κάποια φάση ο ένας φίλος μου αγανακτισμένος λέει στον άλλο ''ποοοο δεν μπορω άλλο την μπόχα παμε να φύγουμε'' αλλα τον άκουσε και ο μοναχός. Ε που λέτε το κελί ηταν σε ένα μοναστίρι σε λόφο με το που βγένουν αυτός που είπε οτι ο μοναχός βρωμάει εφαγε μια σαβούρντα και κατρακύλισε όλο τον λόφο.....
και βγένει εκείνι την στιγμί έξω ο μοναχός με το κομποσκίνι και ΑΚΟΥ τι του λέει...
" Να μάθεις τέκνο μου να με κακολογείς''
Μοναχοι και αφοσίοση στον θεο....
εμενα με λες....
:emptyonexg1:
Posted Image
My blog http://cultureofaboy.blogspot.com για comic/movie informal reviews :P

#30 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 15 February 2008 - 12:23

όπως είπε και η lisa πριν....κρίμα που είναι μολισμένο απο την θρησκεία...
αλλά δεν το συνέχιζω...
ακούστε καλύτερα μια ιστορία...

πριν μερικά χρόνια είχαν πάει 2 φίλοι μου μόνοι τους.
ε τους βάλαν να μένουν σε ένα κελι 2χ3 μαζί με εναν μοναχό που βρωμούσε σαν ψόφια νηφίτσα και ο οποίος δεν μιλούσε καθόλου απλός γυρνούσε το κομποσκίνι του.
σε κάποια φάση ο ένας φίλος μου αγανακτισμένος λέει στον άλλο ''ποοοο δεν μπορω άλλο την μπόχα παμε να φύγουμε'' αλλα τον άκουσε και ο μοναχός. Ε που λέτε το κελί ηταν σε ένα μοναστίρι σε λόφο με το που βγένουν αυτός που είπε οτι ο μοναχός βρωμάει εφαγε μια σαβούρντα και κατρακύλισε όλο τον λόφο.....
και βγένει εκείνι την στιγμί έξω ο μοναχός με το κομποσκίνι και ΑΚΟΥ τι του λέει...
" Να μάθεις τέκνο μου να με κακολογείς''
Μοναχοι και αφοσίοση στον θεο....
εμενα με λες....
:emptyonexg1:

στο αγιο ορος δεν σε βαζουν στα κελια των μοναχων... απαγορευεται δια ροπαλου... υπαρχουν ειδικοι ξενωνες για τους επισκεπτες σε ολα τα μοναστηρια.

αν αληθευει η ιστορια των φιλων σου (φαινεται λιγο ραδιο-αρβυλα), ο ταδε μοναχος θα ηταν και αυτος επισκεπτης απο καποιο μερος της Ελλαδος. αν και απο τι ξερω, τους ιερωμενους επισκεπτες τους βαζουν σε ειδικα κελια... χωρια που τα κελια και οι ξενωνες βρισκονται μεσα στα μοναστηρια και οχι ξεμπαρκα στις κορυφες λοφων...
Posted Image