Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Αγιον ορος: Εχετε παει? Θα πηγαινατε?


  • Please log in to reply
142 replies to this topic

#1 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 14 February 2008 - 17:25

Στο Αγιο Ορος εχω παει και ηταν εμπειρια ζωης. Μια που το συζηταμε με κατι φιλαρακια να ξαναπαμε μολις φτιαξει ο καιρος, εκανα το αναλογο research και ψιλοπορωθηκα παλι, εξου και το αναλογο thread.

Δεν εχω ορεξη για θρησκευτικα flame-wars οποτε kleep it decent. Δεν χρειαζεται να ειστε πολυ της προσευχης για να πατε στο Ορος. Προσωπικα πιστευω οτι και ενας αθεος θα περνουσε υπεροχα για πολλους λογους.

Πρωτα απολα, ειναι απο τα πιο ομορφα κομματια της ελληνικης γης. Η απομωνοση του τοσες αιωνες, το καθιστουν ενα ζωντανο μουσειο ιστοριας, αρχιτεκτονικης, τεχνης, καθως και ενα μοναδικο σε πλουσιοτητα πανιδας και χλωριδας εθνικο δρυμο της Ελλαδος.

Ο επισκεπτης ειτε ειναι θρησκος η οχι, νιωθει μια αξεπεραστη γαληνη μεσα του, οσο ειναι στο λεγομενο περιβολι της παναγιας. Θυμαμαι μια θυελλωδη νυχτα στη μονη Σταυρονικητα, να ειμαι μονος υπο το φως του λυχναριου (δεν εχει ρευμα η μονη) στο αρχονταρικι και να ακουω τα κυματα να σκανε στο γκρεμο απο κατω.

Βεβαια ως γνωστον, μονο οι αντρες εχουν δικαιωμα να χαρουν αυτο το τοπο. Ενα απο τα πιο controversial ζητηματα του Ορους ειναι το λεγομενο "αβατο" για τις γυναικες.

Λοιπον εχετε παει? Θα πηγαινατε? Τι πιστευετε για το θεμα του αβατου?

Παραθετω και μερικες χαρακτηριστικες φωτογραφιες απο το Ορος και καποια απο τα 20 μοναστηρια του.

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image
Posted Image

#2 Animesuki

Animesuki

    Black Butler Lover.

  • Members
  • 379 posts

Posted 14 February 2008 - 17:41

Δεν εχω παει ποτε επειδη ειμαι γυναικα.Αλλα εχω ακουσει οτι ειναι πολυ ομορφα!!!!Για το θεμα του αβατου πιστευω οτι ειναι κριμα γιατι εγω προσωπικα θελω πολυ να παω.Ξερω οτι απαγορευεται να πατησουν οι γυναικες,επειδη οι μοναχοι θα μπορουσαν ετσι να μπουν σε πειρασμους η κατι τετοιο τελος παντων.Επεισης και για αλλους λογους που δεν γνωριζω και ισως να μην καταλαβαινα το γιατι.

#3 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 14 February 2008 - 17:48

Τι πιστευετε για το θεμα του αβατου?

Δεν εχω ορεξη για θρησκευτικα flame-wars.

Δυστυχώς δεν μ' αφήνεις να απαντήσω. Ο μόνος τρόπος να εκφραστώ για το άβατον είναι με ένα χ**ίδι από εδώ μέχρι την Αφρική.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#4 Darkchilde

Darkchilde

    Jedi Master

  • Members
  • 915 posts

Posted 14 February 2008 - 17:53

Δυστυχώς δεν μ' αφήνεις να απαντήσω. Ο μόνος τρόπος να εκφραστώ για το άβατον είναι με ένα χ**ίδι από εδώ μέχρι την Αφρική.


Agree with Kenny. Και δεν απαντάω για τους ίδιους λόγους.

#5 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2,051 posts

Posted 14 February 2008 - 17:53

Δεν εχω παει ποτε επειδη ειμαι γυναικα.Αλλα εχω ακουσει οτι ειναι πολυ ομορφα!!!!Για το θεμα του αβατου πιστευω οτι ειναι κριμα γιατι εγω προσωπικα θελω πολυ να παω.Ξερω οτι απαγορευεται να πατησουν οι γυναικες,επειδη οι μοναχοι θα μπορουσαν ετσι να μπουν σε πειρασμους η κατι τετοιο τελος παντων.Επεισης και για αλλους λογους που δεν γνωριζω και ισως να μην καταλαβαινα το γιατι.



αυτα ειναι να μην πω τι. καλυτερα να πηγαινουν γυναικες και να μπαινουν στους πειρασμους οι καλογεροι ( εδω να πω οτι δν μπορω νακαταλαβω γτ οι καλογεροι - παπαδες -κλπ δεν κανει να παντρευονται. ειναι οτι πιο "παρα φυσιν" υπαρχει) παρα να πηδ***νται μεταξυ τους

και αντε εγω που τα λεω αυτα ειμαι αδαης γτ δεν εχω παει κα ιδε νξερω απο πρωτο χερι. αλλα ελα που εχω μαρτυριες ανθρωπων που πηγαν...

οσο για μενα, εγω εχω να πατησω σε εκκλησια απο τοτε που μας πηγαιναν με το σχολειο, αλλα και τοτε στον αυλογυρο καθομουνα επικαλουμενος βρογχικο ασθμα ( ειχα παλιοτερα αλλα μου περασε μετα την 6η δημοτικου). οποτε να κανω λογο για Αγιο Ορος δεν εχει νοημα

1345977285497_zps066ae44a.jpg


#6 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 14 February 2008 - 18:17

Οπως ξερετε το Αγιο Ορος ειναι αυτονομη πολιτεια. Εχει δικους του νομους και δικη του αστυνομια κτλ.. Η βασικη δικαιολογια για το αβατο ειναι οτι η παρουσια των γυναικων αντιτιθεται στους ορους του μοναχισμου. Ειναι δηλαδη πειρασμος. Επισης απο τι ξερω χρηματολογειται απο την Εκκλησια, την Unesco, και οχι απο τους φορους μας.

Οταν πας στο Αγιο Ορος μπορεις να φιλοξενηθεις στα μοναστηρια και να περασεις την νυχτα εκει. Φυσιολογικο ειναι οτι η παρουσια γυναικων θα προκαλουσε πολλες περιεργες καταστασεις. Σε τελικη αναλυση ειναι το δικαιωμα των μοναχων να μονασουν με την ησυχια τους. Επισης αμα ανοιγανε τα μοναστηρια σε γκρουπακια τουριστων, μονο μοναστηρια δεν θα ητανε.

Θα πεις στα Μετεωρα μια χαρα δεν δουλευει το συστημα? Εκει ομως εχει και γυναικεια μοναστηρια καθως και πολλα ξενοδοχεια τριγυρω για να κοιμουνται οι τουριστες. Επισης οι πραγματικοι μοναχοι εκει ειναι ελαχιστοι.

Ειναι κριμα να μην μπορουνε οι γυναικες να δουνε και να γυρισουνε αυτο το μερος, αλλα πρακτικα αυτο θα γινοταν μονο αν τα μοναστηρια κλεινανε και γινονταν μουσεια, σαν τα διαφορα καστρα. Αυτο που μπορει ομως να γινει, ειναι να καταργηθει ο χαζος νομος για το μισο ναυτικο μιλι, και να επιτρεπεται ο περιπλους του ορους απο τουριστικα σκαφη σε κοντινη αποσταση.

Kenny και Dark μην κρατιεστε.. Πειτε τις αποψεις σας.
Posted Image

#7 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 14 February 2008 - 18:17

το άγιο ορος είναι το μέρος όπου η εκκλησια κρύβει τα αίσχη της.
Σαν ομορφιά φαναστικό, σαν τοποθεσία επίσης, είναι ένα ταξίδι στο χρόνο κρίμα που έχει μολυνθεί από την θρησκεία.
συμφωνώ με τον kenny αν και δεν κατάλαβα τι είναι εκείνη η λέξη αλλα μάλλον κάτι κακό θα είναι.

#8 Gaia

Gaia

    マザーアース

  • Members
  • 182 posts

Posted 14 February 2008 - 18:25

το άγιο ορος είναι το μέρος όπου η εκκλησια κρύβει τα αίσχη της.
Σαν ομορφιά φαναστικό, σαν τοποθεσία επίσης, είναι ένα ταξίδι στο χρόνο κρίμα που έχει μολυνθεί από την θρησκεία.
συμφωνώ με τον kenny αν και δεν κατάλαβα τι είναι εκείνη η λέξη αλλα μάλλον κάτι κακό θα είναι.


+10000000



#9 d.x

d.x

    Everybody lies

  • Members
  • 24 posts

Posted 14 February 2008 - 18:31

το άγιο ορος είναι το μέρος όπου η εκκλησια κρύβει τα αίσχη της.
Σαν ομορφιά φαναστικό, σαν τοποθεσία επίσης, είναι ένα ταξίδι στο χρόνο κρίμα που έχει μολυνθεί από την θρησκεία.
συμφωνώ με τον kenny αν και δεν κατάλαβα τι είναι εκείνη η λέξη αλλα μάλλον κάτι κακό θα είναι.


Δεν είναι όμως μόνο έτσι !!σίγουρα δεν είναι τέλεια τα πράγματα αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα!!!!!!!!!!!!
When in doubt, tell the truth.

#10 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 14 February 2008 - 18:31

κρίμα που έχει μολυνθεί από την θρησκεία

μα χαρη στη θρησκεια ειναι αυτο που ειναι...

αν δεν ειχε γινει μοναστικη πολιτεια, τα δαση θα ειχανε καει και θα ηταν τιγκα στα beach bar και τα ενοικιαζομενα δωματια...

οσο για αισχη, εγω οταν πηγα δεν παρατηρησα κατι μεμπτο. Δεν ειδα ουττε ενα κουνιστο καλογερο... Αυτο που που ειδα και με εκανε εντυπωση, ηταν οτι συναντησα επισκεπτες απο τις 4 γωνιες της Γης. Απο Ιαπωνες βουδιστες ιερεις, μεχρι μορμονους απο το Salt Lake City..

:hahaha:

και να μην πιστευουν καποιοι, αυτοι που πιστευουν δεν εχουν το δικαιωμα να εχουν πνευματικα και θρησκευτικα κεντρα πανω στη Γη?
Posted Image

#11 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 14 February 2008 - 18:32

Βασικά εγώ είχα πάει όταν ήμουν μικρότερος. Αν και δεν νομίζω κάποιος που δεν πιστεύει θα τον ενδιέφερε και τόσο να επισκεφτεί τα μοναστήρια. Γιατί ακριβώς πρέπει να μπει στο κλίμα τους, δηλαδή δεν είναι σε style μουσείο, πας βλέπεις τα εκθέματα και μετά φεύγεις.

Πάντως να κάνω μια παρατήρηση σχετικά με τα πράσινα τοπία που παραθέτεις. Αυτά πλέον υπάρχουν μόνο από την ανατολική μεριά κυρίως, γιατί τα περισσότερα πράσινα από την άλλη έχουν καεί λόγο μιας πυρκαγιάς που έγινε στο παρελθόν.

Τώρα για το θέμα του άβατου, δεν έχει και πολύ νόημα, είναι θρησκευτικό το ζήτημα. Ο λόγος ύπαρξής του είναι αυτός που προαναφέρθηκε, αλλά τώρα αν είναι λογικός ή δίκαιος, αυτό είναι άλλο θέμα.

Τέλος Mr Ayu-Mania δεν έχει νόημα να πηγαίνουν τα τουριστικά καράβια πιο κοντά. Δηλαδή όλη η φασαρία είναι να δεις τα μοναστήρια; Έτσι κι αλλιώς αν δεν πας μέσα δεν έχει κάποια ουσία. Είναι σαν να σου δείχνω εγώ φαγητά σε φωτογραφίες και να μου λες, μα θέλω μεγαλύτερη φωτογραφία για να το δω πιο καλά... Ε μα άμα δεν το φας δεν έχει και πολύ νόημα:P
phmava.php

#12 Gaia

Gaia

    マザーアース

  • Members
  • 182 posts

Posted 14 February 2008 - 18:33

μα χαρη στη θρησκεια ειναι αυτο που ειναι...

αν δεν ειχε γινει μοναστικη πολιτεια, τα δαση θα ειχανε καει


αυτο πεστο στα δαση του Υμηττου και της Παρνηθας.
Που εχουν κι εκκλησιες εκει....:terror2:



#13 pershs

pershs

    ΚΑΡΙΟΛΗΣ

  • Members
  • 206 posts

Posted 14 February 2008 - 18:46

Θα ήθελα κάποια στιγμη΄νατο απισκευτό και ο λόγος είναι αυτή η ηρεμία η φύση και ίσως και κάπως ποιο κάφρικα ναδώ αυτό το εναλακτικό τρόπο ζωής σίγουρα έχει να δήξει πράγματα που ελάχιστα μέρη μπορούν να δείξουν ...

Για τους καλόγερους και το πόσο ηθικοί είναι δυστηχώς γι αυτούς είναι γνωστό και ακόμα και με ιερέα που έχω μηλήσει όταν η ιερατικοή σχολή τον έστειε εκεί του πρότεινε να κάνει κάτι για ναμην μπορεί ναμπεί άλλως στο δωμάτιο του την νύκτα..

Το άβατο θα συμφωνήσω ότι είναι μαλακία από εκεί και πέρα δεν έχει να κάνει με το αν θα κολαστούν οι καλόγεροι ή όχι απλά σύμφωνα με την εκκλησιαστηκή παράδωσηαυτό το μέρος είναι αφιερομένο στην παναγία και γι αυτό είναικαι η μόνη γυναίκα που έχει δικαίωμα να βρίσκεται εκεί ...
"[FONT="]Αφού η μ@λακια πάει σύννεφο ας μοιραστούμε ομπρέλες" [/FONT]
[FONT=Arial Black]ΚΑΡΙ0ΛΗΣ[/FONT]
Posted Image

#14 AndroGhost

AndroGhost

    Wth do you think I am ?

  • Members
  • 383 posts

Posted 14 February 2008 - 19:57

αν και ειμαι αθρησκος θα ηθελα να παω
αλλα φοβαμαι μη κανω καμια καφριλα και με κυνηγανε με τους σταυρους μετα οι παπαδες
οπως ειπε κ ο ayu ειναι αυτονομη πολιτεια εκει περα
πιστευω ομως πως θα ηταν τρομερη εμπειρια
Because, when you are miserable you need someone ever more miserable...than yourself. The ones who aren't human ARE YOU [Lucy - Elfen Lied]
Males are creatures that express their emotions through actions rather than words. It is usually preferred not to have anyone bear their suffering. [Maes Hughes - FMA]
I can have food or drinks spilled on me, or even be spit at and I'll laugh about it. However, if for any reason you hurt a friend of mine... I won't forgive you! [Shanks - One Piece

#15 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 14 February 2008 - 21:57

Θα πήγαινα, όπως και στα Μετέωρα, ποιο πολύ για να επισκεφτώ ένα μνημείο πάρα να προσκύνήσω μια εκκλησία.
rsrGbGx.gif