Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Αγιον ορος: Εχετε παει? Θα πηγαινατε?


  • Please log in to reply
142 replies to this topic

#136 Namida

Namida

    Nihao

  • Members
  • 1,106 posts

Posted 23 September 2008 - 14:48

Πρωτον, ας θυμισω οτι το δικαιωμα της ιδιοκτησιας ειναι συνταγματικα κατοχυρωμενο για ολους. Δεν μπορεις να πεις σε κανεναν οτι απαγορευεται να βγαλει κερδος. Κατα ποσο μπορει ενα μοναστηρι να συντηρηθει με ελεημοσυνη νομιζω οτι το ανεπτυξα πληρως στο "σεντονι" που εγραψα στο προηγουμενο ποστ μου. Επισης να τονισω οτι στα μοναστηρια, τουλαχιστον του Ορους, δεν υπαρχει συστημα δωρεων. Αντιθετα, στο Ορος με ενα διαμονητηριο των 25 ευρω σου δινουν φαγητο και στεγη για τρεις νυχτες σε καποια απο τα ωραιοτερα κτιρια και μερη της Ελλαδος. Το μονο που ζητανε για ανταλαγμα ειναι να σεβαστεις τον τροπο ζωης τους. Πανε τρεις μερες στην Αραχωβα και πες μου ποσα θα σου φυγουν..


αδυνατω ομως να καταλαβω τι αναγκη εχουν οι καλογεροι να επικαλεστουν εν ετη 2008 τιτλους ιδιοκτησιας χιλιων χρονων, και μετα απο διαφορες ενεργεις και συμφωνιες, να καρπωθουν ενα σωρο λεφτα, οταν ο Κυριος ειπε, "ο εχων δυο χιτωνες, να δινει τον δευτερο". λιγοτερη υποκρισια δεν βλαπτει.

What he said.
Κάπου υπάρχει και ένα γνωμικό για τους έχοντες και αυτούς που θα κληρονομίσουν την βασιλεία των ουρανών, αλλά δεν θυμάμαι πως είναι ακριβώς.

Στο Άγιο Όρος θα θελα να πάω, επειδή στις βιβλιοθήκες των μοναστηρίων βρίσκονται σπάνια βιβλία, και θα ήθελα να τα δω τουλάχιστον. Επίσης πιστεύω ότι οι άνθρωποι εκεί έχουν αναγάγει τη γνώση και τη θεολογία σε άλλο επίπεδο, και θα ήθελα να τους ακούσω.



#137 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1,667 posts

Posted 27 September 2008 - 09:45

Εγω ειμαι γυναικα οποτε ετσι κι αλλιως δε θα μπορούσα να πάω. Κρίμα γιατί έχω ακούσει ότι είναι ωραία αλλά τι να γίνει.

Για το άβατο πιστεύω ότι είναι μεγάλη βλακεία. Αφού έτσι κι αλλιώς οι επισκέπτες κοιμούνται σε χωριστά δωμάτια από τους καλόγερους, δε νομίζω ότι θα ήταν πια τόσο μεγάλο το πρόβλημα με τις γυναικες. Εκτός πια αν οι καλόγεροι εκεί είναι τόσο ανώμαλοι που δεν τους κρατάει τίποτα. Τώρα το άλλο με την Παναγία... Αν το πάμε έτσι, θα έπρεπε κι εμείς να απαγορεύσουμε στους άντρες να πηγαίνουν σε όλα τα μέρη που είναι αφιερωμένα στο Χριστό.

15fkk04.jpg


#138 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 27 September 2008 - 09:51

Εγω ειμαι γυναικα οποτε ετσι κι αλλιως δε θα μπορούσα να πάω. Κρίμα γιατί έχω ακούσει ότι είναι ωραία αλλά τι να γίνει.

Για το άβατο πιστεύω ότι είναι μεγάλη βλακεία. Αφού έτσι κι αλλιώς οι επισκέπτες κοιμούνται σε χωριστά δωμάτια από τους καλόγερους, δε νομίζω ότι θα ήταν πια τόσο μεγάλο το πρόβλημα με τις γυναικες. Εκτός πια αν οι καλόγεροι εκεί είναι τόσο ανώμαλοι που δεν τους κρατάει τίποτα. Τώρα το άλλο με την Παναγία... Αν το πάμε έτσι, θα έπρεπε κι εμείς να απαγορεύσουμε στους άντρες να πηγαίνουν σε όλα τα μέρη που είναι αφιερωμένα στο Χριστό.

Τα περι αβατου νομιζω τα εξαντλησαμε στα προηγουμενα ποστ του thread. Απλα να θυμησω οτι τα μοναστηρια δεν ειναι ξενοδοχεια, αλλα ιδιωτικος χωρος μιας ομαδας ανθρωπων που θελουν να αφοσιωθουν στα πιστευω τους. Και ενα απο τα πιστευω τους ειναι η ολικη αποχη απο τετοιους πειρασμους. Μην ξεχνας οτι στα γυναικεια μοναστηρια δεν επιτρεπεται η παραμονη σε ανδρες.

Επισης αρκετο καιρο πριν το σκανδαλο ειχαν βγει αγγελιες σε διαφορες εφημεριδες για να πας να δουλεψεις στο Αγιο Ορος με διολου ευκαταφρονητη πληρωμη.

Πραγματι αμα εχεις τελειωσει σχολη τυπου συντηρησης εργων τεχνης, αναστηλωσεων κλασσικων χτισματων, στατικος πολιτικος μηχανικος, κτλ, το Αγιο Ορος εχει πολλες πραγματικα καλοπληρωμενες ευκαιριες για εργασια. Χωρια που σε ταιζουν και σε στεγαζουν τζαμπα. Αν δεν σε πειραζει η ελλειψη γυναικων και η χορτοφαγια, τοτε ειναι καλη εμπειρια.

Edited by Mr Ayu-Mania, 27 September 2008 - 09:58.

Posted Image

#139 Namida

Namida

    Nihao

  • Members
  • 1,106 posts

Posted 29 September 2008 - 09:15

Χθες άκουσα στις ειδήσει ότι στο Άγιο Όρος υπήρχαν κάποια άλογα, που είχαν αφήσει ελεύθερα παλίοτερα κάποιοι εργάτες. Τα άλογα αυτά τα φρόντιζαν οι μοναχοί, και τους έδιναν τροφή. Όσπου κάποια μέρα ένας ηγούμενος (νομίζω του Βατοπεδίου) τα πούλησε στο τσίρκο για να γίνουν τροφή για άλλα ζώα.

Πολύ κόντρα πάω στον Ayu τις τελευταίες μέρες μου φαίνεται, όμως πρέπει να εκφράσω τις αντιρήσεις μου. Βέβαια ξεφεύγουμε λίγο από το θέμα, αλλά επειδή η συζήτηση έχει γίνει γενικότερα περί του Αγίου Όρους, here we go

Απλα να θυμησω οτι τα μοναστηρια δεν ειναι ξενοδοχεια, αλλα ιδιωτικος χωρος μιας ομαδας ανθρωπων που θελουν να αφοσιωθουν στα πιστευω τους.

Αν δεν είναι, τότε γιατί τα παρουσιάζεις σαν να είναι, και τα συγκρίνεις με άλλους ταξιδιωτικούς προορισμούς;


Αντιθετα, στο Ορος με ενα διαμονητηριο των 25 ευρω σου δινουν φαγητο και στεγη για τρεις νυχτες σε καποια απο τα ωραιοτερα κτιρια και μερη της Ελλαδος. Το μονο που ζητανε για ανταλαγμα ειναι να σεβαστεις τον τροπο ζωης τους. Πανε τρεις μερες στην Αραχωβα και πες μου ποσα θα σου φυγουν..


Μην ξεχνας οτι στα γυναικεια μοναστηρια δεν επιτρεπεται η παραμονη σε ανδρες.

Η παραμονή όχι, αλλά μπορείς να τα επισκευθείς, να τα δεις, και εμένα μια φορά έτυχε να μας κεράσουν και καφεδάκι, και κάτσαμε λίγο και συζητήσαμε με τις αδερφές.


Όπως και να χει, εγώ θα θέλα κάποια στιγμή να πάω, και αν τύχει περίοδος που να μπορεί και ο Ayu, δεν θα με χάλαγε να πάμε μαζί, μιας και φαίνεται να έχει γνώση της περιοχής, και το τι συμβαίνει εκεί.



#140 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 29 September 2008 - 09:34

Αν δεν είναι, τότε γιατί τα παρουσιάζεις σαν να είναι, και τα συγκρίνεις με άλλους ταξιδιωτικούς προορισμούς;

Γιατι ουδεποτε ειπα οτι ειμαι σωστος και σχολαστικος χριστιανος. Ειμαι περιπου αγνωστικιστης, δηλαδη δεν ειμαι σιγουρος αν υπαρχει μετα θανατον ζωη, απλα ελπιζω οτι υπαρχει. Στο Ορος παω πρωτα για την αρχιτεκτονικη, την πολιτιστικη παραδοση και τη φυση, και μετα για την πνευματικη του πλευρα, να πω την αμαρτια μου..

Όπως και να χει, εγώ θα θέλα κάποια στιγμή να πάω, και αν τύχει περίοδος που να μπορεί και ο Ayu, δεν θα με χάλαγε να πάμε μαζί, μιας και φαίνεται να έχει γνώση της περιοχής, και το τι συμβαίνει εκεί.

No problem. Η καλυτερη εποχη για να πας ειναι μεσα Απριλη - αρχες Μαιου, γιατι ο καιρος ειναι καλος αλλα οχι πολυ ζεστος, η ανοιξιατικη φυση ειναι στο φορτε της με ολα τα αγριολουλουδα ανθισμενα, και ο Αθωνας εχει αρκετο χιονι ακομα για να τροφοδοτει τα διαφορα ρυακια. Εγω μαλλον θα ξαναπαω τοτε, και οποιος πιστος προσελθει. Να ξερετε οτι θα ιδρωσετε ομως γιατι ειμαι της παλιας σχολης και χρησιμοποιω τα μονοπατια για να παω απο μοναστηρι σε μοναστηρι και οχι τα τζιπακια του Εφραιμ..
Posted Image

#141 angelika28970

angelika28970

    Starting...

  • Members
  • 20 posts

Posted 31 March 2013 - 22:15

χμ βασικα ειμαι κοπελα οποτε απαγορευεται. δεν σκοτιζομαι ομως γιατι ετσι κι αλλιως δεν θελω να παω.

#142 Audit01

Audit01

    If you want to make enemies, try to change something

  • Members
  • 44 posts

Posted 31 March 2013 - 23:59

Zητω το .aNiMe//gr

Ααααα ειναι πολυ ωραια στο Αγιο Ορος !!!
Εκει θα κανω τις καλοκαιρινες μου διακοπες φετος !!
Τι Σαντορινη και Μυκονος πφφφφ σιγα τα νησια ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ

Zητω οι Moderators.
Posted Image

#143 Slayer_13

Slayer_13

    Όμορφο αγόρι

  • Members
  • 215 posts
  • LocationSuncity

Posted 01 April 2013 - 01:20

Zητω το .aNiMe//gr

Έλα ρε έχουμε και τέτοιο τοπικ! Εγώ φέτος λέω να πάω το καλοκαίρι με ένα φίλο μου για μια βδομάδα, με σκοπό να αποτοξινωθούμε από την καθημερινότητα της Αθήνας και να μετανοήσουμε για τις αμαρτίες μας όλα αυτά τα χρόνια.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=-XK-lwj97R8[/youtube]

Ζητω οι moderators.

Edited by Slayer_13, 01 April 2013 - 01:24.