Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * - - 3 votes

If being otaku was trendy....


  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#61 Katan

Katan

    In love with AS

  • Members
  • 352 posts

Posted 23 January 2008 - 00:50

Yu-kun...με ψήνεις να συνδράμω τους ανιμοτρέντυδες...
Posted Image

Many thanks to Glastenen for my beautiful avatar!

Spoiler:

#62 lawliet

lawliet

    ending...

  • Members
  • 30 posts

Posted 26 January 2008 - 22:02

I would welcome the change.. if communities better perception of anime/manga would lead to better access of material i am interested in buying..... however i could not care less if being otaku is or ever will be trendy.
To tell you the truth, i don't know if i am considered an otaku or not and i honestly don't care.
When i downloaded my first anime series i didnt know what the word "otaku" meant, i watch anime and read manga not for the sake of being considered an otaku(special, strange,trendy.... whatever) but because i genuinely like them.

if enjoying anime/manga makes me an otaku the i guess i am one and would not mind having other people around that share an interest with me.
Posted Image

#63 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 26 February 2008 - 15:17

Αλλά οι μόδες έρχονται και παρέρχονται. Όταν κάτι είναι της μόδας, όλοι θα πέσουν επάνω σε αυτό χωρίς να καταλαβαίνουν την σημασία του. Θα ασχοληθεί ο κόσμος για 1-2 χρόνια και μετά θα ξεχαστούνε. Όσοι όμως βρούν κάτι ενδιαφέρον, καταλάβουν ότι anime/manga δεν είναι απλά "μοδάτα", αλλά δούν όλο το υπόβαθρο, τότε η σκηνή των anime/manga θα έχει κερδίσει κάτι. Και αυτοί που θα κάτσουν να ασχοληθούν σοβαρά επειδή βρήκαν κάτι ενδιαφέρον, θα έχουν κερδίσει τον εαυτό τους. Δεν έχει σημασία αν στην τελική, θα τους αρέσουν ή όχι, αλλά ότι κοιτάξανε σε βάθος και όχι επιφανειακά όπως οι "μοδάτοι"

Θα συμφωνήσω μαζί σου. Πάρτε για παράδειγμα τα Pokemon τα οποία αν και πουλάνε ακόμα και σήμερα δεν πουλάνε σίγουρα όπως όταν είχαν πρωτοβγεί που γινόταν πανικός. Πράγμα που σημαίνει ότι μαζί τους ασχολούνται πλέον σήμερα όσοι το βρήκαν πράγματι εθιστικό κι όχι επειδή αποτελεί το νέο trend της εποχής που πουλάει σαν τρελό στον υπόλοιπο κόσμο, ασχολήθηκαν στην αρχή και χάρηκαν αλλά μετά από καιρό το βαρέθηκαν.


Να προσθέσω, μάλιστα, και το εξής:
Tα video games κάποτε ήταν για τους πιο ψαγμένους κι άμα ασχολιόσουν μ' αυτά σε λέγανε παιδάκι κι αποβλακωμένο. Τώρα πλέον παίζουν video games κι η κουτσή Μαρία μιας και τα video games είναι πλέον πολύ πιο αποδεκτά και διαδεδομένα. Το τι video games παίζει ο περισσότερος κόσμος είναι μια άλλη, πονεμένη ιστορία: Pro Evolution, Sims, Tomb Raider, WOW, Counter Strike...you name it. Ρωτήστε αυτά τα άτομα για παιχνίδια όπως Rez, ICO, Ikaruga και δεν συμαζεύεται και θα σε κοιτάνε με το βλέμα της τσιπούρας. Ακόμα και να τους αναφέρετε πιο γνωστά παιχνίδια (τουλάχιστον, γι' αυτούς που ασχολούνται αρκετά με video games) όπως το Soul Calibur, Κindgdom Hearts κ.ο.κ. και το ίδιο βλέμα της τσιπούρας θα εξακολουθεί να παραμένει κολλημένο στην φάτσα τους. Αμά το παιχνίδι που τους αναφέρεις δεν έχει περάσει από τις σελίδες lifestyle περιοδικόυ (π.χ. FREE) ή δεν έχει 5-6 αντίτυπα στα ράφια του video club τότε αποκλείεται να το ξέρουν κι ας βουίζει ολόκληρη η gaming κοινότητα για το παιχνίδι αυτό. Αλλά επειδή εγώ είμαι ψαγμένος gamer που ασχολείται με το όλο hobby από μια σταλιά παιδί θ' αγνοήσω τέτοια άτομα και θα συζυτάω για τα αγαπημένα μου video games με φίλους μου που έχουν τα ίδια γούστα και σε αντίστοιχα, εξιδεικευμένα forum (κι όχι στο section των video games στο κάθε τυχάρπαστο forum ή site τύπου Ηi-5).

Σκεφτείτε, λοιπόν, κάτι αντίστοιχο για τα anime.

#64 olgidio

olgidio

    Ecchified!!

  • Members
  • 240 posts

Posted 01 March 2008 - 00:27

Προσωπικά, δεν μου αρέσει που καμία από τις φίλες μου ή τους φίλους δεν ξέρουν τι εστι manga και anime.. Προσπαθώ όσο μπορώ να τους "μυήσω"...
Αλλα με καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να γίνει trend. Θεωρώ απαίσια τη σκέψη να ξυπνάνε οι έφηβοι το Σάββατο, να παίρνουν τους κολλητούς τους τηλέφωνο και να λένε "πάμε για καν' anime?" όπως θα έλεγαν αν ήταν να βγουν για καφέ, τόσο ασυναίσθητα.
Αν κυκλοφορούσαν με μπλουζάκια "Anime Addict" ή κάτι τέτοιο χωρίς να μπορούσαν να ξεχωρίσουν τη διαφορά μεταξύ cartoon και anime...
Να ισχυρίχονται ότι καίγονται στο anime καθημερινώς και να λένε "γουστάρω πολύ τα κίνεζικα που μιλάνε στα anime."
Νομίζω ότι είναι απολύτως εξευτελιστικό, όχι μόνο γι' αυτούς αλλά και για εμάς, τους long-time-anime-freaks (and manga) να επιτρέπουμε σε τέτοια άτομα να κυκλοφορούνε.

#65 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 01 March 2008 - 02:30

Αν κυκλοφορούσαν με μπλουζάκια "Anime Addict" ή κάτι τέτοιο χωρίς να μπορούσαν να ξεχωρίσουν τη διαφορά μεταξύ cartoon και anime...
Να ισχυρίχονται ότι καίγονται στο anime καθημερινώς και να λένε "γουστάρω πολύ τα κίνεζικα που μιλάνε στα anime."
Νομίζω ότι είναι απολύτως εξευτελιστικό, όχι μόνο γι' αυτούς αλλά και για εμάς, τους long-time-anime-freaks (and manga) να επιτρέπουμε σε τέτοια άτομα να κυκλοφορούνε.

Αυτό μου θυμίζει κάτι noobs στην στήλη της αλληλογραφίας του Newtype USA που αυτοαποκαλούνται otaku (χωρίς να ξέρουν καν ότι ο όρος αυτός είναι υποτιμητικός και δεν μεταφράζεται ως anime expert) ή anime kings ( ;!; ) επείδη έχουν δει ένα Full Metal Alchemist κι ένα InuYasha. Kαι για να μην το πάμε πολύ μακριά το πράγμα, ν' αναφέρω περιπτώσεις σε life style περιοδικά που δηλώνουν ότι έχουν αποκομίσει την ιαπωνική κουλτούρας επειδή φάγανε sushi κι είδαν κανα anime dvd από Silver Star Media. Κοινώς, ποζεράδες.

#66 MaSaKa

MaSaKa

    Anime Freak

  • Members
  • 342 posts

Posted 01 March 2008 - 02:48

Δεν θα ηταν οτι καλυτερο να ξυπνας μια μερα και να βλεπεις τους παντες γυρω σου να μιλανε για anime... Πρωσοπικα, δε θα μου αρεσε καθολου να ασχολουντε ολοι οι νεοι με anime αν εχουν δει κανα 2 σειρες και δεν ξερουν καλα καλα να τα ξεχωριζουν απ τα cartoon. Επισης δεν θα μου αρεσε καυολου αντι να πηγαινεις για καφε, να πηγενεις για anime οπως ανεφερε πριν και ο olgidio.

#67 THe_Champloo_mastahh!

THe_Champloo_mastahh!

    of DisAstaaAhhhH!

  • Members
  • 254 posts

Posted 03 March 2008 - 23:58

πραγματικα προχτες τρελαθηκα ακουσα δυο φορες την ιδια μερα αγνωστα ατομα να μιλανε για ανιμε...ΠΡΟΣΕΞΑΤΕ ΤΙ ΣΑΣ ΛΕΩ?! αυτο πριν 2 χρωνια ουτε να το φανταστεις δεν γινοταν!
ποπο μου σικοθηκε το πετσι...αρχισε η trendo-lution των anime!!
Posted Image
My blog http://cultureofaboy.blogspot.com για comic/movie informal reviews :P

#68 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 04 March 2008 - 02:22

Άσχετο: Εγώ, πάλι, είδα δει πριν μερικούς μήνες μια κοπελιά (που 'ταν μαζί με τον πατέρα της) στην Γλυφάδα που κρατούσε μια σακούλα από το Solaris μ' ένα manga volume του Negima.

#69 laraska

laraska

    Self imposed ban

  • Members
  • 1,875 posts

Posted 04 March 2008 - 22:30

Ρε παιδια , εγω να πηγαινω Αθηνα και να αγοραζω μανγκα κτλ δεν ειχα τη δυνατοτητα , ενα ανιμε μια - δυο φορες το μηνα επερνα απο βιντεο-κλαμπ , αλλο θεμα αυτα της τν . Παντα ομως με τραβαγε η ιαπωνικη κουλτουρα .
το να ασχολειται καποιος δεν ειναι κακο, και δεν σημαινει πως θα σου παρει κατι που το νοιωθεις δικο σου.Καποιος απο σας ως πρωταρης αν επεδιωκε να ασχοληθει πιο πολυ με ολα αυτα δεν θα ηταν λογικο να το δειχνει παντου; αλλο βεβαια η επιδειξη και η μοδα.
προσωπικα δεν με ενδιαφερει να γινω ανιμε -φρικ με την εννοια του ελιτισμου και του ψαγμενου οπως και πολλοι αλλοι , απλα με ενδιαφερει μονο να ασχλουμαι με το ''χομπυ μου'' και αυτο ειναι , αν παρει βαθος και μαθω καποια πραγματα παραπανω για καλο θα ειναι, απο την αλλη κανεις δεν εχει το δικαιωμα να πει σε καποιον τι να κανει , τα ανιμε δεν ανηκουν σε κανεναν .
Με το κυμα της ροκ δεν εχει καμμια σχεση ,αλλα και της οποιας ομοιας μουσικης που σου επιβαλλει ενα συγκεκριμμενο τροπο ζωης .
Τα ανιμε ειναι μια αλλη οπτικη που προερχεται απο μια διαφορετικη κουλτουρα και πολιτισμο.
Ακομα παντως τα ανιμε και τα μανγκα αποτελουν ταμπου λογω της παραπληροφορησης (παιδικα κτλ) και μονο ευκαιριακα καποιος μπορει να ασχοληθει με αυτα.
οφ-τοπικ: Το bastard πως σας φαινεται; υπαρχει συνεχεια;

#70 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 05 March 2008 - 02:35

το να ασχολειται καποιος δεν ειναι κακο, και δεν σημαινει πως θα σου παρει κατι που το νοιωθεις δικο σου.Καποιος απο σας ως πρωταρης αν επεδιωκε να ασχοληθει πιο πολυ με ολα αυτα δεν θα ηταν λογικο να το δειχνει παντου; αλλο βεβαια η επιδειξη και η μοδα.
προσωπικα δεν με ενδιαφερει να γινω ανιμε -φρικ με την εννοια του ελιτισμου και του ψαγμενου οπως και πολλοι αλλοι , απλα με ενδιαφερει μονο να ασχλουμαι με το ''χομπυ μου'' και αυτο ειναι , αν παρει βαθος και μαθω καποια πραγματα παραπανω για καλο θα ειναι, απο την αλλη κανεις δεν εχει το δικαιωμα να πει σε καποιον τι να κανει , τα ανιμε δεν ανηκουν σε κανεναν .

Πολύ σωστά το θέτεις το πράγμα (μιας κι έχω προσέξει ότι πέφτει στο thread αυτό απίστευτος ελιτισμός). Γιατί κακά τα ψέματα ενώ γκρινιάζουμε για το γεγονός ότι τα anime δεν έχουν την διάδοση και την αναγνώριση που τους αξίζει μερικοί φρικάρουν στην ιδέα του να γίνουν mainstream επείδη θα πάψει ν' αποτελεί κάτι το ψαγμένο τ' οποίο τους έκανε να ξεχωρίσουν από την μάζα. Kι αυτό είναι μεγάλο λάθος. Με τα anime ασχολείσαι μόνο και μόνο επειδή αποτελούν για σένα ένα ξεχωριστό θέαμα κι όχι για να λες στους άλλους "Α, όταν έσεις σαν πρόβατα βλέπετε Μπομπ Σφουγγαράκη εγώ βλέπω Evangelion! Τι κουλτουριάρης που είμαι!".

Και να τονίσω ότι δεν είναι όλοι οι anime-freaks ελιτιστές. Tο να το παίζεις ελιτιστής απέναντι σε newbies τον αποθαρρύνεις ή του δίνεις μια αρνητική εικόνα για τους anime-freaks. Aπό την άλλη, όταν ένας anime-freak βλέπει έναν noob (που έχει τεράστια διαφορά από τον newbie) να μπαίνει στο forum και ν' ανοίγει 40 threads για Naruto (Με το πόσο γαμάτος είναι ο Sasuke, για το ποιές είναι οι πιο γαμάτες επιθέσεις, ποιά είναι τα πιο δυνατά clans κ.ο.κ.) λογικό είναι ο anime-freak να τα παίρνει στην κράνα.


Έκει που θέλω να καταλήξω, λοιπόν, είναι ότι δεν πρέπει να γίνεται σύνγχυση μεταξύ των ατόμων που μόλις ξεκινήσαν τ' anime (και δεν είχαν ζήσει την χρυσή δεκαετία του '80 με σειρές όπως Kabamaru και Captain Harlock) και των ατόμων που ασχολούνται από μόδα για να το παίζουν cool.

οφ-τοπικ: Το bastard πως σας φαινεται; υπαρχει συνεχεια;

To anime του Bastard ήταν μια απογοήτευση και θέλω κάποια στιγμή να διαβάσω το manga (τ' οποίο συνεχίζει να βγαίνει ακόμα από το 1988). Να φανταστείς, στο anime ήταν να έβγαζαν 8 επεισόδια αλλά βγάλανε 6 αποτελόντας έτσι μια μη ολοκληρωμένη δουλειά. Για περισσότερες πληροφορίες Wikipedia is your friend: Bastard!! - Wikipedia, the free encyclopedia

#71 somnium

somnium

    女神道

  • Members
  • 356 posts

Posted 05 March 2008 - 03:08

Βασικα, νομζω οτι το ολο thread ειναι λιγο ασκοπο, για τον λογο οτι δεν αναφερεται "if anime was trendy", αλλα η λεξη otaku.
Με τα οσα εχω καταλαβει (αν ειναι λαθος διορθωστε με), η λεξη otaku δεν οριζει απλως καποιον που ασχολειται με τ ανιμε, αλλα εναν καλοπροαιρετο "φετιχισμο" με το ζητημα. Δηλ. ο otaku δεν θα αρκστει στο να δει ανιμε, αλλα θα μαζεψει ολων των ειδων πληροφοριες και trivia, και επισης special editions, φιγουρες, θα διαβαζει ανιμαδικο τυπο κτλ.
Αυτο δεν εχει καμια σχεση με το να συζητανε 2-5 ατομα για Naruto στην καφετερια (που δεν ειναι και σπανιο, after all) .
Ετσι κι αλλιως, στα περισσοτερα πραγματα που εχω ασχοληθει εχω βρει ατομα με αυτου του ειδους το κολλημα, ειτε ειναι μουσικη (να συλλεγεις σημερα LP ειναι κατι αντιστοιχο), σινεμα, βιβλια και ξερω-'γω-τι-αλλο. Αυτη η ενασχοληση ειναι στον αντιποδα του trendy, ειναι cult.
Κατα τα αλλα, να δω στην κηφισια να μιλανε για eva figurines και τι αλλο!:hahaha:

Υ.Γ. Και ειλικρινα δε νομιζω αυτοι που εχουν δει 2 σειρες να εχουν ορεξη να αξιολογησουν τον κοσμο των ανιμε. Απλως θα σου πουνε "γουσταρω το ενα/το αλλο" και αμα τους πεις καμια σειρα και την περιγραψεις με τον ενθουσιασμο που σου προκαλει, θα την εχουν δει μεσα σε μια βδομαδα. Απο την αλλη, ομως, οι περισσοτεροι δεν θα την εκτιμησουν. Τωρα τελευταια βαζω Narutoπληκτους να δουνε NGE (η αγαπημενη μου μεχρι τωρα). Οι στατιστικες ειναι τραγικοτερες απο ποτε. Ελαχιστοι μπαινουν στο τριπακι.

Posted Image


#72 olgidio

olgidio

    Ecchified!!

  • Members
  • 240 posts

Posted 06 March 2008 - 18:19

Βασικα, νομζω οτι το ολο thread ειναι λιγο ασκοπο, για τον λογο οτι δεν αναφερεται "if anime was trendy", αλλα η λεξη otaku.
Με τα οσα εχω καταλαβει (αν ειναι λαθος διορθωστε με), η λεξη otaku δεν οριζει απλως καποιον που ασχολειται με τ ανιμε, αλλα εναν καλοπροαιρετο "φετιχισμο" με το ζητημα. Δηλ. ο otaku δεν θα αρκστει στο να δει ανιμε, αλλα θα μαζεψει ολων των ειδων πληροφοριες και trivia, και επισης special editions, φιγουρες, θα διαβαζει ανιμαδικο τυπο κτλ.
Αυτο δεν εχει καμια σχεση με το να συζητανε 2-5 ατομα για Naruto στην καφετερια (που δεν ειναι και σπανιο, after all) .
Ετσι κι αλλιως, στα περισσοτερα πραγματα που εχω ασχοληθει εχω βρει ατομα με αυτου του ειδους το κολλημα, ειτε ειναι μουσικη (να συλλεγεις σημερα LP ειναι κατι αντιστοιχο), σινεμα, βιβλια και ξερω-'γω-τι-αλλο. Αυτη η ενασχοληση ειναι στον αντιποδα του trendy, ειναι cult.
Κατα τα αλλα, να δω στην κηφισια να μιλανε για eva figurines και τι αλλο!:hahaha:

Υ.Γ. Και ειλικρινα δε νομιζω αυτοι που εχουν δει 2 σειρες να εχουν ορεξη να αξιολογησουν τον κοσμο των ανιμε. Απλως θα σου πουνε "γουσταρω το ενα/το αλλο" και αμα τους πεις καμια σειρα και την περιγραψεις με τον ενθουσιασμο που σου προκαλει, θα την εχουν δει μεσα σε μια βδομαδα. Απο την αλλη, ομως, οι περισσοτεροι δεν θα την εκτιμησουν. Τωρα τελευταια βαζω Narutoπληκτους να δουνε NGE (η αγαπημενη μου μεχρι τωρα). Οι στατιστικες ειναι τραγικοτερες απο ποτε. Ελαχιστοι μπαινουν στο τριπακι.


Χμμμ, ναι ίσως.
Αλλά, εγώ πιστεύω ότι για να είναι μέσα στη μόδα, θα βάλουν τους εαυτούς τους να γίνουν otaku ή απλώς anime "freaks".
Πάρε το κίνημα των emo για παραδειγμα. Ως πού είναι διατηθιμένα αυτά τα παιδιά να πάνε για να έχουν περισσότερη προσοχή?
Το ίδιο και με τους fake-anime freaks. Θα κάνουν τα πάντα για να είναι "in".
Ή τουλάχιστον, θα προσποιηθούν.

#73 Adventurer

Adventurer

    Αιώνιος φοιτητής

  • Members
  • 2,983 posts

Posted 10 March 2008 - 12:40

Βασικα εμεις που βλεπουμε ανιμε επειδη μας αρεσουν πιστευω θα ξεχωριζαμε αμεσως ποιος ειναι οντως σαν εμας και ποιος προσποιειται οτι ειναι, οποτε δε νομιζω οτι θα μας επηρεαζε αρνητικα αυτη η αλλαγη. Ασε που ετσι μπορει να αρχιζε να παρακολουθει ανιμε καποιος/α που δεν τα ηξερε μεχρι τοτε και μετα να εβλεπε οτι οντως του αρεσουν και να ερχοταν στην παρεα μας.

Βεβαια αν τα ανιμε ηταν τρεντυ, τοτε θα επεφτε πολυ σπαμαρισμα στα anime forums:gn2:
Posted Image

#74 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 11 March 2008 - 23:24

πραγματικα προχτες τρελαθηκα ακουσα δυο φορες την ιδια μερα αγνωστα ατομα να μιλανε για ανιμε...ΠΡΟΣΕΞΑΤΕ ΤΙ ΣΑΣ ΛΕΩ?! αυτο πριν 2 χρωνια ουτε να το φανταστεις δεν γινοταν!
ποπο μου σικοθηκε το πετσι...αρχισε η trendo-lution των anime!!


παλι καλα που τα λενε ανιμε γιατι οι παλιοτεροι νομιζαμε πως ηταν ευρωπαικες παραγωγες.

τουλαχιστον απο ενημερωση σημερα μπορεις να μαθεις για τα παντα αμεσως. Ενω τοτε επρεπε να εχεις ειδικευμενες γνωσεις αν ηθελες να ξεφυγεις απο τα τηλεοπτικα ανιμε. Τωρα με ενα fansub λυθηκαν τα προβληματα

#75 MechDesigner

MechDesigner

    Mech Apprentice Engineer

  • Members
  • 61 posts

Posted 12 March 2008 - 10:24

If being otaku was trendy I would forsaken everything!
グえんのすけ クあらもりた
^^^^^^ 山^^^^^^
^^^^^ 麒麟^^^^^^
Posted Image