Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * - - 3 votes

If being otaku was trendy....


  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#31 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 16 January 2008 - 18:04

Δεν έχετε καταλάβει το εξής:

Ελιτισμός είναι το να θεωρείς αυτούς που εκτιμούν τα λιγότερο γνωστά και περισσότερο αξιόλογα anime "φτιαγμένους από ανώτερη στόφα" και τρίχες κατσαρές.

Το μόνο που ζητάω από κάποιον που αποκαλεί τον εαυτό του anime fan είναι να έχει μια καλή ιδέα του τι και τι κυκλοφορεί. Ειδάλλως δεν ξέρει καν τι είναι αυτό του οποίου δηλώνει fan. Αλλά έτσι ακριβώς είναι οι "ανεμοδείκτες". Δεν τους χρειάζεται να εμβαθύνουν στο trend που ακολουθούν, σε μερικούς μήνες θα έχουν αλλάξει και πάλι γούστα.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#32 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 16 January 2008 - 19:33

να ρωτήσω κάτι?
το 2003 /2004 /2005 κάθε χρόνο γινόταν festival για μάγκα και "ανιμε" στη θεσσαλονίκη. Μια χρονια μάλιστα έγιναν 2 ταυτόχρονα και δεν μπόρεσα να πάω ούτε στο ένα ούτε στο άλλο.
Πως γίνετε από εκεί που είχαμε δυο να μην έχουμε κανένα?
και Dain αφού το comicdom πως το πες είναι τόσο πετυχημένο γιατί το ακούω πρώτη φορα?
τα anime/ μάγκα θα έρθουν στο προσκήνιο μονο αν βραβευτεί η γίνει διάσημο κάποιος έλληνας δημιουργός. Γιατί κάποιοι θα το δουν πατριωτικά.


Όταν λες manga festival τι ακριβώς εννοείς? Μanga party? Όσο για το Convention του Comicdom μάλλον δε θα το είχες ακούσει, Λίζα γιατί δεν ασχολείσαι με τα κόμικς από τη μία και γιατί γίνεται στην Αθήνα από την άλλη (Τα 2 μαγαζιά της Θεσσαλονίκης δεν θέλησαν να έρθουν σε κάποιο Con από τα 2 που έχουν ήδη γίνει, αν και Θεσσαλονικείς comics fans είχαν έρθει και στα δύο). Πάντως υπάρχει και τόπικ εδώ στο anime.gr για το 3ο Con που θα γίνει φέτος.

Lucy said

αλλα στην περιπτωση που πραγματοποιουταν το σεναριο επιστημονικης φαντασιας να γινουν τα anime και τα manga "trendy" πιστεψε με δε θα σου καθοταν ωραια να θεωρεισαι ισα κι ομοια με το καθε "ξεπεταρουδι" που βρηκε ευκαιρια να το παιξει ξεχωριστο και επανασταση...

γιατι μεχρι στιγμης εγω τουλαχιστον αυτο εχω δει να γινεται εδωπερα... κατι που υπαρχει εδω και πολυ καιρο ξαφνικα γινεται γνωστο κι απο κει που ειχες την ησυχια σου, τωρα εισαι αναγκασμενος να ανεχεσαι τον καθε εξυπνακια που ειτε κανει κριτικη για κατι με το οποιο δεν εχει ασχοληθει καν (παρα μονο πηρε τ αυτι του ενα βραδυ που βρεχε που λεει και το ασμα), ειτε θελει απεγνωσμενα να πεισει τον εαυτο του οτι κατι ειναι/κατι ξερει/καπου ανηκει...

και στην τελικη, για σκεφτειτε, πως θα σας φαινοταν αν, ατομα που μεχρι προτινος σας κοροϊδευαν για την ενασχοληση σας με το θεμα αυτο (δε νομιζω να μην εχει συμβει εστω μια φορα σε ολους εδω μεσα) με το που θα γινοταν το "μπουμ" να ερθουν και να σας πλησιασουν μ εναν αερα "καλα και πολυ γαμω η ταδε σειρα" και να εχουν μετα την απαιτηση να θεωρουνται "φτασμενοι" κι απο κει που ησασταν αντιπαλα στρατοπεδα τωρα να πρεπει να γινετε και φιλαρακια που θα συζητανε ωραια και καλα για σειρες, για τομους, για οοολα αυτα για τα οποια τρωγατε καζουρα στο παρελθον... sorry κιολας ρε παιδια αλλα εμενα μου κακοφαινεται...


Nα σου πω πώς θα μου φαινόταν. Δε θα με απασχολούσε καθόλου ή μέσα μου θα γέλαγα χαιρέκακα και ειρωνικά γιατί το πόσο υποκριτές τους βρίσκω. Δε θα με υποχρέωνε τίποτα να μιλάω με άτομα που δε θέλω σαν "φιλαράκια" επειδή έχουμε ένα κοινό χόμπυ, ούτε και θα μου αφαιρούσε ή πρόσθετε τίποτα στο πόσο *εμένα* μ'αρέσουν τα anime/manga επειδή ο τάδε και η τάδε ξαφνικά "φωτίστηκαν" και το παίζουν "και καλά" otaku.
Κατανοώ φυσικά, γιατί το έχω ζήσει, οτι δεν είναι και πολύ ευχάριστο άτομα που πριν καιρό στην έβγαιναν σε στυλ "μα καλά τι μα***** είναι αυτές που βλέπεις" και αντιμετώπιζες ειρωνικά γελάκια και υφάκια, τώρα να λένε "πωωωω, και γα** τις σειρές το One Piece". Θα ήθελα να τους πνίξω! (Και ναι, το ήθελα σε μια φάση αυτό). :P

Αλλά είτε επειδή μεγάλωσα πια, είτε γιατί τελικά κατάλαβα πως ποτέ το τι αρέσει σε μένα δεν εξαρτιόταν από το πόσο αρέσει η ΔΕΝ αρέσει σε άλλους - δηλαδή εμένα μ΄αρέσει η ε.φ., τα κόμικς, τα anime κλπ επειδή μ'αρέσει, όχι επειδή αρέσει ή δεν αρέσει σε άλλους - ελπίζω πως θα είχα την ωριμότητα και τη σιγουριά να τους γράψω κανονικά ακόμα κι αν μιλάνε για τα 'trendy ανιμε" με ύφος "σαράντα Καρδιναλίων", και γω θα μιλάω μόνο στους φίλους μου όπως έκανα πάντα.
Με δυο λόγια οι άλλοι είναι irrelevant. Το θέμα είναι κατά πόσο είσαι σίγουρη εσύ γι'αυτό που σ'αρέσει οτι αξίζει να σ'αρέσει. Και αφού προφανώς είσαι σίγουρη, τότε ο κάθε trendy που ξαφνικά θα αρχίσει να εκθειάζει τα ανιμε, δεν υπάρχει κανένας λόγος να σε ενοχλεί.

ΟΚ, αρκετά έγραψα. Πάλι "H Θεία Dain απαντά" έγινα. Το παθαίνω αυτό. Gomen. :hahaha:

#33 retsudo

retsudo

    Anime Freak

  • Members
  • 369 posts

Posted 16 January 2008 - 20:22

Τελικά γιατί να μας νοιάζει αν τα anιme θα γίνουν ή όχι trendy στην Ελλάδα;
Σημασία έχει να συνεχίσουν να τα βγάζουν οι γιαπωνέζοι και όποιος θέλει να τα βλέπει.

Posted Image

#34 Yu~Kun

Yu~Kun

    P.S.O.F.A{Bug Eater}

  • Members
  • 158 posts

Posted 17 January 2008 - 11:40

Σιγουρα ειναι σπαστικο για αυτους που ασχολουνται πιο σοβαρα απο πιο παλια,αλλα after that,I couldn't care less.


Εγω συνεχιζω το χομπι μου που το γουσταρω τρελα,και απο κει και περα ο καθενας οπως τη βρισκει.

Posted Image


#35 Dxs

Dxs

    Nothingness Incarnate...

  • Members
  • 513 posts

Posted 17 January 2008 - 22:49

Συγγνωμη, αλλα μερικους τους πειραξε τοσο πολυ που οι ωεοι στο χωρο θα κανουν καποια λαθη ή δε θα γνωριζουν αρκετα πραγματα?
Δουλεια σας σαν "true otaku" θα ειναι να τους μαθετε οτι μπορειτε, να τους διορθωνετε οσο μπορειτε και να τους δειξετε τι βρισκεται κατω απ την επιφανεια, ετσι ωστε οταν περασει το trend να συνεχισουν να βλεπουν anime.
Γιατι το σκεπτικο "Εγω ειμαι ελιτ και μαμαω και ξερω απο ανιμε, ενω εσεις ειστε ασχετοι και αφου θα το παρατησετε μετα απο λιγο, δε θα κατσω να σχοληθω" δεν ειναι καλυτερο, απ αυτο των "ανεμοδεικτων"

Posted Image


#36 Katan

Katan

    In love with AS

  • Members
  • 352 posts

Posted 18 January 2008 - 00:13

κανέναν δεν πειράζουν εκείνοι που ξέρουν λίγα...όλοι άσχετοι ξεκινήσαμε right? αυτοί που πειράζουν είναι αυτοί που ξέρουν λίγα και πουλάνε μούρη σε αυτούς που δεν ξέρουν τίποτα ως ειδικοί XD
Posted Image

Many thanks to Glastenen for my beautiful avatar!

Spoiler:

#37 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 18 January 2008 - 02:06

Όχι απλώς όλοι ξεκινήσαμε άσχετοι, αλλά επίσης, κανείς "φτασμένος" (και καλά) δεν μας πήρε από το χεράκι για να μας μάθει τον κόσμο των anime. Όλοι μας εδώ μέσα ψαχνόμαστε μόνοι μας... αλλά αυτό ακριβώς μας κάνει anime fans: έχουμε τριβή με το αντικείμενο, κι έτσι μαθαίνουμε διαρκώς. Σε αντίθεση, αυτοί που θα έρθουν -αν έρθουν- λόγω trend πολύ αμφιβάλλω αν θα ψαχτούν μόνοι τους... θα βλέπουν αυτά που θα του προτείνουν τα trend-setting media, και τίποτα παραπάνω.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#38 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 18 January 2008 - 02:48

i would sigh, maybe laugh a bit and move on ....
το ιδιο εχει γινει σε καποια ειδη της metal, δε πανε να κανουνε οτι θελουνε εμεις αγαπαμε τα ανιμε, θα συνεχισουμε, και θα εχουμε και καμια ευκαιρια να βαλουμε στη θεση του κανενα απο αυτους τους λιαν καραγκιοζηδες.:oo:

#39 zolitas

zolitas

    Anime Amateur

  • Members
  • 98 posts

Posted 18 January 2008 - 04:20

οσο πιο πολλοι, τοσο πιο καλα.

#40 toXas

toXas

    Emperor's Favourite

  • Members
  • 107 posts

Posted 18 January 2008 - 05:19

Μα τα ανιμε ειναι τρεντυ! Εχω βαρεθει ατομα ετος 2008 που βλεπουν ανιμε κ νομιζουν οτι κανουν κατι μοναδικο, ιδιαιτερο η κατι underground.
Το μεγαλυτερο ποσοστο των ανθρωπων που ασχολουντε με Η/Υ και ειναι ξερω γω απο 15-25 βλεπουν η εχουν δει τουλαχιστον μια φορα ανιμε!
Αμα πατε σε ενα νετ θα δειτε τουλαχιστον 5-10 μλκς να βλεπουν naruto, bleach, death note... Το οτι στην Ελλαδα η μοδα τον ανιμε δεν φαινετε
δεν σημαινει οτι βλεπουν 3-4 ατομα, ισως πριν μερικα χρονια ετσι ηταν αλλα σημερα δεν χρειαζετε να ειναι καποιος Otaku για να εχει δει
τουλαχιστον 2-3 βασικα ανιμε
u still fail to amuse me....

<3 Μρ Αγιου-Μανια

#41 pershs

pershs

    ΚΑΡΙΟΛΗΣ

  • Members
  • 206 posts

Posted 18 January 2008 - 14:56

Πρώτον από πότε κάποιος να είναι Otaku θεωρείτε καλό (διλαδί να μην έχει ζωη και ν αβλέπει μόνο anime) άσχετα με το αν κάποιοι είναι /ειμαστε και γοστάρουν

δεύτερον για ποια elit ακριβως μιλάτε και ότι έχεται και καλά κάποιο ψαχμένο hobby μου θυμίζεται λίγο τους EMO που πανιγιρικά κράζεται

Τέλος μακάρι να τα anime να γίνουν Trendy προσωπικά το θέλω τρελά όσο και να μου την σπάνε οιπιτσιρικάδες που μπορεί κάποια στιγμή να προσπαθήσουν να μου το παίξουν ιστορία έχωντας δει 2 σειρές για΄τι ξέρω και πως να τους γράψω στα @@ μου και πως να τους βάλω στην θέση τους και το τίμιμα αυτό είνα ιπραγματικά πολύ μικρό σε σχέση με αυτό που θα μπορούσαμε να κερδίσουμε ..............
"[FONT="]Αφού η μ@λακια πάει σύννεφο ας μοιραστούμε ομπρέλες" [/FONT]
[FONT=Arial Black]ΚΑΡΙ0ΛΗΣ[/FONT]
Posted Image

#42 psofia

psofia

    Retired troll

  • Members
  • 395 posts

Posted 18 January 2008 - 16:26

Δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι....:colddd:
Φαντάζεστε όλους τους anime characters να φοράνε μάρκες? Burberry, Gucci και τέτοια? Οι κοπέλες να "ξάνουν" τα μαλλιά τους, τα αγόρια να είναι σαν φλώροι και όόόόλοι τους να φοράνε Ray-ban?
Απαπαπαπαπα..... :puke:


(Λίγοι και καλοί, που λένε)

#43 Dxs

Dxs

    Nothingness Incarnate...

  • Members
  • 513 posts

Posted 18 January 2008 - 16:28

Δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι....:colddd:
Φαντάζεστε όλους τους anime characters να φοράνε μάρκες? Burberry, Gucci και τέτοια? Οι κοπέλες να "ξάνουν" τα μαλλιά τους, τα αγόρια να είναι σαν φλώροι και όόόόλοι τους να φοράνε Ray-ban?
Απαπαπαπαπα..... :puke:


(Λίγοι και καλοί, που λένε)


Βασικα δε νομιζω να επηρεαστουν οι σχεδιαστες ανιμε/μανγκα τοσο πολυ...

Posted Image


#44 pershs

pershs

    ΚΑΡΙΟΛΗΣ

  • Members
  • 206 posts

Posted 18 January 2008 - 16:31

Μάλλον το αντίθετο θα γίνει θα βλέπουμε παντού κλώνους της misa-misa (το οποίο δεν είναι καθόλου κακή ιδέα:wooi2:) και του dante από devil may cry ή naruto το οποίο μου είναι αδιάφορο :hahaha:
"[FONT="]Αφού η μ@λακια πάει σύννεφο ας μοιραστούμε ομπρέλες" [/FONT]
[FONT=Arial Black]ΚΑΡΙ0ΛΗΣ[/FONT]
Posted Image

#45 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 18 January 2008 - 18:26

Μάλλον το αντίθετο θα γίνει θα βλέπουμε παντού κλώνους της misa-misa (το οποίο δεν είναι καθόλου κακή ιδέα:wooi2:) και του dante από devil may cry ή naruto το οποίο μου είναι αδιάφορο :hahaha:


μακαρι θα εχω κατι να μου φτιαχνει τη μερα. Με το που θα τους βλεπω θα γελαω με τι καταντια τους. Παντως αμα γινει αυτο θα απαιτησω να κανουνε και hands seals. Η ολα η τιποτα :oo: