Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * - - 3 votes

If being otaku was trendy....


  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#46 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 19 January 2008 - 13:16

Μα τα ανιμε ειναι τρεντυ! Εχω βαρεθει ατομα ετος 2008 που βλεπουν ανιμε κ νομιζουν οτι κανουν κατι μοναδικο, ιδιαιτερο η κατι underground.
Το μεγαλυτερο ποσοστο των ανθρωπων που ασχολουντε με Η/Υ και ειναι ξερω γω απο 15-25 βλεπουν η εχουν δει τουλαχιστον μια φορα ανιμε!
Αμα πατε σε ενα νετ θα δειτε τουλαχιστον 5-10 μλκς να βλεπουν naruto, bleach, death note... Το οτι στην Ελλαδα η μοδα τον ανιμε δεν φαινετε
δεν σημαινει οτι βλεπουν 3-4 ατομα, ισως πριν μερικα χρονια ετσι ηταν αλλα σημερα δεν χρειαζετε να ειναι καποιος Otaku για να εχει δει
τουλαχιστον 2-3 βασικα ανιμε



Αν δεν εχεις δει σειρες και ταινιες του 60, του 70 και του 80 ή και νωριτερα πως θα σχηματισεις αποψη για τα anime. Απο τις σειρες του 2000+;

Και δυστηχως απο οτι βλεπω εδω και αλλου ελαχιστοι ειναι αυτοι που ενδιαφερονται για τους παλιους τιτλους. Eχει να κανει τοσο με την ελλειψη πληροφορησης, την ηλικια των θεατων, όσο και την ελλειψη προθεσης από την πλειοψηφια των fansubbers να ασχοληθουν με αυτους τους τιτλους, συν την ελλειψη ενδιαφεροντος απο τους διανομεις.



Δυστηχως η ιστορική ασυνέχεια με τα anime είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα. Ενω πχ για τις ΗΠΑ εχουμε μια ιδεα για τα παλια καρτουν, στην Ιαπωνια χαβουμε οτι νεοτερο μας σερβιρεται



Ποσοι πχ απο τους νεοτερους εχουν δει ή έστω ακούσει καποιες απο αυτες τις σειρες; Μην πω για σειρες αλλων στούντιο.

World Masterpiece Theater Anime List

#47 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 19 January 2008 - 14:06

Ώπα ώπα,κάτσε,δλδ πρέπει κάποιος οπωσδήποτε για να έχει γνώμη για τα άνιμε να βλέπει και παλιότερες σειρές?Γιατί αυτό μου θυμίζει τους λεγόμενους μεταλλόπτέρες που απορίπτουν οτιδήποτε νέο για ΄χαρη παλιών ακουσμάτων?

Προς θεού(sic.) δεν λέω ότι δεν πρέπει να ενημερώνεται κάποιος για παλιότερα άνιμε,αλλά εσύ το λές με ένα τρόπο σαν να λές ότι οι σειρές απο το 2000 και μετά δεν αξίζουν.Αν κατάλαβα λάθος διορθωσέ με πλζ.
Posted Image

#48 retsudo

retsudo

    Anime Freak

  • Members
  • 369 posts

Posted 19 January 2008 - 14:09

Ώπα ώπα,κάτσε,δλδ πρέπει κάποιος οπωσδήποτε για να έχει γνώμη για τα άνιμε να βλέπει και παλιότερες σειρές?Γιατί αυτό μου θυμίζει τους λεγόμενους μεταλλόπτέρες που απορίπτουν οτιδήποτε νέο για ΄χαρη παλιών ακουσμάτων?

Προς θεού(sic.) δεν λέω ότι δεν πρέπει να ενημερώνεται κάποιος για παλιότερα άνιμε,αλλά εσύ το λές με ένα τρόπο σαν να λές ότι οι σειρές απο το 2000 και μετά δεν αξίζουν.Αν κατάλαβα λάθος διορθωσέ με πλζ.


:nod:


Σε λίγο θα μιλάμε για True-anime
Posted Image

#49 the_second_child

the_second_child

    way cooler than you.

  • Members
  • 325 posts

Posted 19 January 2008 - 14:41

Με λίγα λόγια τα anime και τα manga είναι παντού και ενδιαφέρονται όλοι για αυτά.Εσάς όμως,θα σας άρεσε ένα τέτοιο σενάριο?

Προσωπικά ούτε θα μου άρεσε ούτε θα με χάλαγε. Σίγουρα θα ξεπετάγονταν κάποια shithead να το παίξουν ιστορία και καλά, αλλά τι με κόφτει εμένα? Εγω συνεχίζω και κάνω αυτό που μ'ευχαριστεί και αφήνω το καθένα στο δικό του κόσμο. :wis:

Posted Image


#50 zolitas

zolitas

    Anime Amateur

  • Members
  • 98 posts

Posted 19 January 2008 - 18:38

Αν δεν εχεις δει σειρες και ταινιες του 60, του 70 και του 80 ή και νωριτερα πως θα σχηματισεις αποψη για τα anime. Απο τις σειρες του 2000+;

Και δυστηχως απο οτι βλεπω εδω και αλλου ελαχιστοι ειναι αυτοι που ενδιαφερονται για τους παλιους τιτλους. Eχει να κανει τοσο με την ελλειψη πληροφορησης, την ηλικια των θεατων, όσο και την ελλειψη προθεσης από την πλειοψηφια των fansubbers να ασχοληθουν με αυτους τους τιτλους, συν την ελλειψη ενδιαφεροντος απο τους διανομεις.



Δυστηχως η ιστορική ασυνέχεια με τα anime είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα. Ενω πχ για τις ΗΠΑ εχουμε μια ιδεα για τα παλια καρτουν, στην Ιαπωνια χαβουμε οτι νεοτερο μας σερβιρεται



Ποσοι πχ απο τους νεοτερους εχουν δει ή έστω ακούσει καποιες απο αυτες τις σειρες; Μην πω για σειρες αλλων στούντιο.

World Masterpiece Theater Anime List



αυτο το και καλα "οφείλουμε στην τεχνη" κ η τρου νοοτροποία ειναι εντελώς μπλίαχ. γιατι να πρέπει να ακουσουμε / δουμε / παι3ουμε τους καλύτερους, τους καινοτόμους , αυτους που γαμ@νε κ δερνουνε λες κ τους το χρωστάμε? οτι γουστάρουμε 8α βλέπουμε / παιζουμε / ακουμε. μεχρι κ one tree hill τα σαβατιακα μεσημερια στο σταρ (καλη ωρα).

#51 the_second_child

the_second_child

    way cooler than you.

  • Members
  • 325 posts

Posted 19 January 2008 - 19:07

μεχρι κ one tree hill τα σαβατιακα μεσημερια στο σταρ (καλη ωρα).

Γιατί βρε τι έχει το OTH?? :Blissfull:


Όσο για την "σύγκρουση" παλιών/νέων anime, καλό θα ήταν να παρακολουθούμε/διαβαζουμε και παλαιότερους τίτλους --πραγματικά ορισμένοι είναι διαμάντια-- αλλά όχι αναγκαίο. Ο καθένας την βρίσκει με τον τρόπο του άλλωστε. :gotit:

Posted Image


#52 Anyparktos

Anyparktos

    Πρώην Me Loves Neliel

  • Members
  • 694 posts

Posted 19 January 2008 - 20:39

Γιατί βρε τι έχει το OTH?? :Blissfull:


Lol...Καλά μη με παρεξηγείς αλλά το ένα επεισόδιο που είδα απο αυτή τη σειρά ήταν φρικαλέο σαπουνοπερο-κλάμα που προσωπικά με φρίκαρε(αν και έβλεπα καποτε gilmore girls:wooi2:αχ αυτή η Rory).Εγώ πιστεύω ότι ο L έχει δίκιο και τον παρεξηγήσατε γιατί προφανώς common sense είναι ότι τα anime δεν είναι trend και
φυσικά δεν μπορείς να τα κατατάξεις εκεί μόνο και μόνο λόγω του pokemon 'η κάθε πικραμένου μπαγλαμά που κανονικά παίζει όλη μερα wow άλλα είδε ένα επεισόδιο naruto στο youtube και του άρεσε....(no offense σε όσους παίζουν wow ελπίζώ :-))Πιστεύω ότι όλοι εδώ ξέρουμε ότι τα anime δεν τελειώνουν εκεί ακόμα και άτομα χωρίς μεγάλη εμπειρία όπως εγώ...Είναι πολύ ειδική μορφή τέχνης στην τελική που δεν εμπίπτει στις ίδιες παγίδες με τα cartoon μαζικής κατανάλωσης της Αμερικής...Επομένως,γιατί διαφωνούμε με τον L στην προκειμένη περίπτωση δεν πολυκαταλαβαίνω...Αν είναι σχετικά με αυτό που αναφέρθηκε περι παρελθόντος αλλού είναι το big picture...You know what i mean...
Posted Image

#53 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 19 January 2008 - 22:44

Δεν ξέρω για εσάς παίδες, αλλά το να προωθήσω το hobby και την τρέλα μου σε περισσότερο κόσμο είναι κάτι που κάνω από μικρός και που μου αρέσει τα μαλα.

Νομίζω πως ο dain το έβαλε στο σωστό επίπεδο. Εξάλλου, τα anime είναι ήδη "trendy" παγκοσμίως. Και να μην ξεχνάμε πως είναι προϊόντα μιας γιγάντιας βιομηχανίας του showbiz. Όχι φαγητό για lifestyle purists.

Ώπα ώπα,κάτσε,δλδ πρέπει κάποιος οπωσδήποτε για να έχει γνώμη για τα άνιμε να βλέπει και παλιότερες σειρές?Γιατί αυτό μου θυμίζει τους λεγόμενους μεταλλόπτέρες που απορίπτουν οτιδήποτε νέο για ΄χαρη παλιών ακουσμάτων?

Προς θεού(sic.) δεν λέω ότι δεν πρέπει να ενημερώνεται κάποιος για παλιότερα άνιμε,αλλά εσύ το λές με ένα τρόπο σαν να λές ότι οι σειρές απο το 2000 και μετά δεν αξίζουν.Αν κατάλαβα λάθος διορθωσέ με πλζ.


Γνώμη για τα anime μπορείς να έχεις και χωρίς να έχεις δει και κανένα man.
Ο L αναφέρει μια υπαρκτή κατάσταση που έχει να κάνει με την πτώση της ποιότητας του japanimation λόγω εμπορευματοποίησης. Πλέον, το τι θα δει ο Ιάπωνας στην τηλεόραση του έχει πολύ μεγαλύτερη σχέση με το πόσα παιχνίδια θα πουλήσει αυτό που θα δεί, παρά με το πόσο καλό είναι. Hell, την τελευταία τριετία έχει μεγαλύτερη σχέση μάλιστα το τι θα πουλήσει καλύτερα στους Αμερικάνους, που μπαίνουν πλέον και ενεργά στην παραγωγική διαδικασία για το τι προβάλλεται και φτιάχνεται στην Ιαπωνία.

Παλίοτερα τα είχαμε αυτά τα προβλήματα, αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό. Το αποτέλεσμα είναι πως τόσο σε ηθικοπλαστικό content όσο και σε κλισέ χάρην fanservice, τα παραγόμενα τότε ήταν πολύ πιό κοντά σε αυτά που θέλαν πραγματικά οι δημιουργοί τους να παράξουν, όχι το διοικητικό συμβούλιο του NHK και της kodansa. Πλεόν τα target groups επιβάλλουν το content management, για μεγιστοποίηση της αποδοτικότητας του merchadising στο ίδιο το group.

Θα μου πεις, τι σχέση έχουν όλα αυτά με την πραγματική ποιότητα των παραγομένων που πέφτουν στα χέρια μας τότε και τώρα...κατά την γνώμη μου υπάρχει, και μεγάλη, αλλά αυτό είναι μεγάλη και διαφορετική κουβέντα. Ίσως πρέπει να φτιάξουμε ένα thread σχετικά...:emptyonexg1:

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#54 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 19 January 2008 - 23:46

Έτσι όπως το έθεσες συμφωνώ περρισσότερο Dante.Απ' την άλλη,και η θεματολογία που αλλάζει μέσο της εμπορευματοποίησης δεν είναι πάντα αρνητική,αλλιώς φαντάζομαι το είδος θα είχε μείνει μια ζωή στο παιδικό κοινό και η θεματολογία του θα ήτανε ίδια μια ζωή.
Posted Image

#55 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 19 January 2008 - 23:54

Σωστά τα λες, Dante. Μόνο σε ένα σημείο είναι που, χωρίς να διαφωνώ ακριβώς, θέλω να τονίσω πως στην παραγωγική διαδικασία των ανιμε δεν ξέρω κατά πόσο παίζει ρόλο το κοινό εκτός Ιαπωνίας και Ανατολικής Ασίας.
Βγαίνουν σίγουρα τα άπειρα manga και πολλά anime στα Αγγλικά, τα ανιμε/manga *είναι* trendy ειδικά ανάμεσα σε κορίτσια στην Αμερική που αποτελούν ένα σεβαστότατο ποσοστό αναγνωστριών και θεατών, οι οποίες μέχρι πριν λίγα χρόνια ήταν αμελητέα ποσότητα στον χώρο τον κόμικς γενικά.
Όμως νομίζω πως περισσότερο η όποια επορευματοποίηση - αν και στην Ιαπωνία πάντα ήταν εμπορικά - έχει να κάνει με την ανάπτυξη σε παγκόσμιο επίπεδο των παιχνιδιών και του Ιντερνετ, παρά με τους φανς των κομικς ή τους θεατές ανιμε.
Αλλά είναι όντως άλλο, και ενδιαφέρον θέμα, οπότε ίσως μπορούμε να το συζητήσουμε αλλού.

Είναι κάτι άλλο που θέλω να πω και αυτή τη φορά ίσως το παίξω λίγο "μεγάλος". Συγχωρέστε με γι'αυτό και ακούστε αν θέλετε.

Δεν υπάρχει τίποτα το ελιτίστικο στο να βλέπει κανείς ανιμε ή να διαβάζει manga. Υπάρχει μόνο η περιθωριοποίηση που συχνά υφιστάμεθα όλοι που καμμιά φορά μας κάνει να αντιδρούμε σαν να ανήκουμε σε μια ελίτ. Το κατανοώ αυτό.
Μην φτάνουμε όμως σε άκρα του στυλ οτι θα "εξευτελιστούν" τα ανιμε/manga αν κάποιοι trendsetters αρχίσουν να ενδιαφέρονται, για οποιοδήποτε λόγο θέλουν, γι'αυτά. Ο καθένας έχει κάθε δικαίωμα να ασχοληθεί με ό,τι θέλει, όπως θέλει, όσο θέλει και αν θέλει.
Μην ξεχνάτε πως όσο "trendy" και να γίνουν ανάμεσα σε εφήβους ή και εικοσάρηδες, οι περισσότεροι θα σταματήσουν να τα βλέπουν όταν δεν θα είναι πια trendy ή οι ίδιοι θα μεγαλώσουν.
Έχω ένα φίλο που δεν τον είχα δει για χρόνια. Όταν είδε πως διαβάζω ακόμα κόμικς κλπ με ρώτησε "Μα καλά. Ακόμα τα βγάζουν αυτά?" Όχι "ακόμα τα διαβάζεις", "ακόμα αν τα βγάζουν"! Μου φάνηκε πολύ αστείο, δεν ξέρω. :P

Όσο για "ειδικούς" και "παλιές σειρές" κλπ, συμφωνώ πως καλό θα είναι να ξέρει κανείς πάνω σε τι βασίστηκε μια τέχνη που αγαπά, και πως υπήρξαν και παλιά αριστουργήματα, αν θέλει να "εμβαθύνει" κάποια στιγμή στο θέμα. Δεν είναι όμως απαραίτητο να δει παλιές σειρές, αρκεί να θυμάται πως κάτι που του φαίνεται απίστευτα "wow" και πρωτότυπο σήμερα, μπορεί ήδη να έχει ειπωθεί πολλές φορές, πιο παλιά σε άλλες σειρές.

Προσωπικά δε θέλω να αισθανθώ "ειδικός" ποτέ. Πολλοί γνωστοί μου που συνεχίζουν ακόμα να ασχολούνται με κόμικς κλπ - όσοι είναι της ηλικίας μου - έφτασαν πριν χρόνια στον "κωλοφώνα" της γνώσης του χόμπυ τους και έμειναν εκεί, δαφνοστεφανομένοι και παρελθοντολάγνοι. Τίποτα καινούργιο δεν τους αγγίζει, τίποτα δεν τους μαγεύει πια, τίποτα δεν αξίζει, τίποτα δεν εξελίσσεται, τίποτα δεν υπάρχει παρά μόνο τα χρόνια που ασχολήθηκαν και οι ανάλογες δάφνες που "πήραν", και το αναμάσημα παλαιών σειρών (που τότε ήταν ΟΙ καινούργιες), βιβλίων, κόμικς κλπ. Ποτέ δε θα δουν ή διαβάσουν κάτι καινούργιο, ποτέ δε θα αξιολογήσουν οτι μπορεί μια τέχνη να έχει εξελιχθεί και να αξίζει.
Σαν τις καμήλες στην έρημο δεν πίνουν νερό πια γιατί δεν πάνε σε καμμιά όαση. Πίνουν μόνο αυτό που έχει μαζέψει η καμπούρα τους.
Ευτυχώς για μένα δεν είμαι έτσι και δεν κάνω παρέα με τέτοια άτομα πια. Με καταθλίβουν οι "ειδικοί" και οι "φτασμένοι".
Είναι δίκοπο μαχαίρι το να νιώθει κανείς "ειδικός" και "φτασμένος" και να διαχωρίζει τον εαυτό του από τους "άλλους", ακόμα και όσους αποκαλεί "trendy". Σκεφτείτε μόνοι σας το γιατί. ;)

Αυτά και αν ακούσω κανένα φίλο μου sci-fi fan να λέει "ουφ, τα ανιμε είναι για παιδάκια" θα του κολλήσω το Noein στη μούρη χαλκομανία!!!:wooi2::hahaha:

#56 Eze

Eze

    Anime Freak

  • Members
  • 495 posts

Posted 20 January 2008 - 09:01

δειτε το επισοδειο του southpark " Chinpokomon" ...
Signature Removed

#57 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 20 January 2008 - 11:39

Έχοντας δει το επεισόδιο... άλλο μια παροδική τρέλα με ένα συγκεκριμένο franchise, και άλλο ο χαρακτηρισμός των anime ως trendy.

Quick test: Την εποχή της τρέλας με τα Pokemon τι άκουγες πιο συχνά: τη λέξη "anime", ή τη φράση "παιχνίδια της Nintendo";

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#58 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 21 January 2008 - 09:09

τι l'art pour l'art μου τσαμπουνάτε; Για πασιγνωστες τηλεοπτικες σειρες μιλαμε και όχι για εστέτ εκθέσεις


απλα καλό θα ηταν πχ σε οσους αρεσαν οι ταινιες του Studio Ghibili να ξερουν πως οι Hayao Miyazaki και Isao Takahata συμμετειχαν στη δεκαετια του 70 σε μερικες απο τις καλυτερες τηλεοπτικες σειρες παγκοσμιως (Marco, Heidi, Anne of Green Gables, Rascal, Future Boy Conan κλπ)

καλες ειναι και οι νεες σειρες αλλα με το να απορριπτουμε ή να μην ξερουμε έστω και τα βασικα απο τα παλια ανιμε λογω πεισματος, εμεις χανουμε.

Μην πω σε ποση εκτιμηση εχουν τα παλια ανιμε οι δημιουργοι των νεων σειρων


απλα θελω να δειξω το ιστορικο κενο που υπαρχει. γιατι να βλεπουμε παλια αμερικανικα καρτουν και να μην εχουμε ιδεα και για παλια ανιμε

#59 Seraphimon-T.K.

Seraphimon-T.K.

    Ο Δεκαπτέρυγος

  • Members
  • 1,409 posts

Posted 22 January 2008 - 22:40

Εμενα προσωπικα δεν θα με πειραζε να εβλεπα στο μακρινο μελλον τα ανιμε να ηταν μια νεα μοδα στην Ελλαδα γιατι αυτο σημαινει οτι θα αρχισουν να φερνουν διαφορα ανιμε/μανγκα.φιγουρες κλπ (οπως ειπαν ηδη μερικοι). Παντως ηδη παραξενευομαι οταν στην δουλεια ανακαλυπτω ολο και περισσοτερους που βλεπουν εστω και Ναρουτο... Δεν το περημενα.
Δεν μπορω να καταλαβω μερικα αρνητικα ποστς που διαβασα σε μερικες σελιδες εδω,μιας κ ο σκοπος αυτου του φορουμ ειναι η διαδοση των ανιμε.


ΥΓ:Το 2011 Dain, επρεπε να συμπεριλαβεις και την Utada Hikaru στο φανταστικο αυτο φεστ:wooi2:

Posted Image

ΧΙΝΑΤΑ, και τι δεν θα έδινα να σκύψεις να πιάσεις τη ΚΑΝΑΤΑ....:: LiveJournal ::. = DeviantArt = \o/MADAOmon FanSubs :3 \o/
Spoiler: Υφυπουργός Γαστρονομιας και Επίσημος Κρατικός Μπαρτέντερ

#60 Yu~Kun

Yu~Kun

    P.S.O.F.A{Bug Eater}

  • Members
  • 158 posts

Posted 23 January 2008 - 00:14

Δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι....:colddd:
Φαντάζεστε όλους τους anime characters να φοράνε μάρκες? Burberry, Gucci και τέτοια? Οι κοπέλες να "ξάνουν" τα μαλλιά τους, τα αγόρια να είναι σαν φλώροι και όόόόλοι τους να φοράνε Ray-ban?
Απαπαπαπαπα..... :puke:


(Λίγοι και καλοί, που λένε)




:hihi2::w00t:



O Light Yagami με ξαμενο μαλλι και τεραστιο φιογκο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Posted Image