Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * - - 3 votes

If being otaku was trendy....


  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#76 Trail

Trail

    Linux Ubuntu

  • Members
  • 89 posts

Posted 14 March 2008 - 16:57

Δεν έχω διαβάσει όλο το νήμα, αλλά... Φαντάζομαι διαφήμιση...

Αυτή την Κυριακή, μόνο στο Βήμα της Κυριακής, τα δύο πρώτα επεισόδια της επιτυχημένης σειράς Cowboy Bebop από [niizk] σε 720x480 H264. Και μην χάσετε την συλλεκτική κασετίνα και bonus CD με επιλεγμένα κομμάτια του Soundtrack από την Yoko Kanno και το συγκροτήματός της "The Seatbelts".

Σάιν μι απ; Ζομγκ!

#77 Saucegay

Saucegay

    can't draw lol

  • Members
  • 60 posts

Posted 19 March 2008 - 23:24

... I'd probably be too stoned to care.
Posted Image

#78 hananaki

hananaki

    Starting...

  • Members
  • 10 posts

Posted 13 May 2008 - 23:13

Εγω ειμαι παρα πολυ καινουρια για να εκφερω καποια συγκεκριμενη αποψη.Σε καμια περιπτωση δεν ειμαι otaku καθως τωρα προσπαθω και το ψαχνω παραπανω με τα anime.Παντως θεωρω πως δυσκολα θα γινοταν κατι τετοιο μοδα στην Ελλαδα(δεν τιθεται θεμα συγκρισης με τα emo νομιζω).Ακομα ομως κι αν γινοταν κατι τετοιο,δε πιστευω πως θα ηταν τοσο κακο,τουλαχιστον μακροπροθεσμα καθως αυτοι που θα ηθελαν να ασχοληθουν,θα το εκαναν ασχετως αν ηταν στη μοδα.Ενταξει,δε θα ηταν κι ο,τι καλυτερο ο καθενας να ειχε αποψη αλλα αυτο θα ξεφουσκωνε πολυ γρηγορα.Σημασια θα ειχε να γινουν καποιες ενεργεις οπως καποιες που διαβασα παραπανω(καλυτερα μαθηματα ιαπωνικων,φθηνοτερα ταξιδια,εκδηλωσεις και αλλα)Αν ηταν ετσι,θα μπορουσαμε ολοι νομιζω να αντεξουμε ακομα και το να γινουν μοδα για 1-2 χρονακια.Ετσι δεν ειναι?

#79 Anyparktos

Anyparktos

    Πρώην Me Loves Neliel

  • Members
  • 694 posts

Posted 13 May 2008 - 23:49

Αν ηταν ετσι,θα μπορουσαμε ολοι νομιζω να αντεξουμε ακομα και το να γινουν μοδα για 1-2 χρονακια.Ετσι δεν ειναι?

Ε...:nosey:Βασικά ναι!Στην τελική είναι αρκετά κομπλεξική συμπεριφορά να νιώθει κάποιος άσχημα επειδή μια από τις "unique" συνήθειες του κατέληξε να είναι κοινότυπη.Παρολ'αυτά συμβαίνει:tensai:
Κι όμως δεν είναι θέμα παροδικής μόδας αφού στην ουσία και σ'αυτή τη περίπτωση θα υπάρχουν τα trendy anime και τα underground anime.(σαν να λέμε είμαι μεταλλάς ακούω metallica:hahaha:)
Posted Image

#80 MaSaKa

MaSaKa

    Anime Freak

  • Members
  • 342 posts

Posted 15 May 2008 - 01:07

Δεν έχω διαβάσει όλο το νήμα, αλλά... Φαντάζομαι διαφήμιση...

Αυτή την Κυριακή, μόνο στο Βήμα της Κυριακής, τα δύο πρώτα επεισόδια της επιτυχημένης σειράς Cowboy Bebop από [niizk] σε 720x480 H264. Και μην χάσετε την συλλεκτική κασετίνα και bonus CD με επιλεγμένα κομμάτια του Soundtrack από την Yoko Kanno και το συγκροτήματός της "The Seatbelts".

Σάιν μι απ; Ζομγκ!


χαχα, να το δω και αυτο στη ζωη μου και μετα να πεθανω:PPP. Νταξει, τα anime κανουν ολο και περισσοτερους fans αλλα δν πιστευω ποτε οτι θα φτασουν σε τετοιο σημειο...

#81 Korkofilaki

Korkofilaki

    Anime Freak

  • Members
  • 423 posts

Posted 17 May 2008 - 22:16

Και οι κουτσομπολιστικες εκπομπες με τι θα ασχολουνταν;
"Σημερα στην εκπομπη μας: Ποια ειναι τα αγαπημενα anime των σταρ; Ποια τραγουδιστρια εμφανιστηκε στη σκηνη ντυμενη νιντζα; Και η γνωμη του στυλιστα μας για το ντυσιμο που θα ειναι φετος της μοδας για ολα τα cosplay..."

#82 SirJim

SirJim

    lurking

  • Members
  • 587 posts

Posted 18 May 2008 - 06:19

Δε θα έλεγε καθόλου. Γιατί θα έβλεπε ο καθένας ότι να' ναι και θα έλεγε ότι είναι pro. Για φανταστείτε παρέα narutards να δουν στο δρόμο mugiwaratards και να πλακωθούν στο ξύλο!:P Η για φανταστείτε κανά 10χρονο να βλέπει death note ή NGE, ή κανα μικρό κοριτσάκι να βλέπει hellsing:hahaha::hahaha:

user4670_pic4840_1219234016_zpsbe79b943.


#83 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2,051 posts

Posted 18 May 2008 - 09:48

κοιταχτε μα δειτε, τωρα ετσ ιακ ιαλλιως οι μεγαλυτερες γενιες απο μας ( απο 40 κα ιπανω δλδ ) πολυ δυσκολα θα αποδεχτουν κα ιθα ενταξουν τα ανιμε σαν ορο και σαν συνηθεια στη ζωη τους, οτι και να κανουμε. για τον ιδιο λογο που η γιαγια μου βλεπει ασυρματο τηλεφωνο κια νομιζει οτι ειναι τηλεκοντρολ. δεν μεγαλωσαν με αυτο, δνε εχουν την ωρα αν ασχοληθουν και δνε τους πολυνοιαζει.
επισης, δεν νομιζω οτι πρεπει να αυξησουμε την ποιοτητα των ιαπωνικων που διδασκονται , να μειωθει το κοστος ταξιδιων στην ιαπωνια κλπ, με σκοπο να δειαδωθουν τα ανιμε. αντιθετα, πρεπει αν γινουν ολα αυτα απλα και μονο γιατι αυτ οθα ανεβασει την ποιοτητα τους. κατεπεκταση θα διαδωθουν κα ιτα ανιμε με αυτ οτον τροπο.
παντως ειναι γεγονος οτι ο κοσμος που ασχολειται αυξανεται γτεωμετρικα. αυτ οσημαινει οτι σε καποια στιγμη το θεμα θα ξεφουσκωσει. γτ θα χαθει το ενδιαφερον σε καποιους που ασχοληθηκαν μονο και μονο επειθδη ασχολουνταν οι φιλοι αλαλ σςτην πραγματικοτητα δεν τους πολυενοιαζε.
ευτυχως ομως αυτοι που θελουν ναασχοληθουν θα μπορουν να το κανουν χωρις να εξαρτωνται απο κανενα ( μεταφραστη, τηλεορασεις κλπ), ναναι καλα το ιντερνετ.
και στην τελικη, σκοπος μας ειναι να γινει αποδεχτο, το οτι ασχολουμαστε με "γιαπωνεζικα παιδικα", οπως ακομα λεγονται απο τους ασχετους, και να αναγνωριστει η αξια τους, και οχι να εξιαπωνισουμε τον πολιτισμο μας.

1345977285497_zps066ae44a.jpg


#84 Yuna

Yuna

    Anime Freak

  • Members
  • 328 posts

Posted 18 May 2008 - 20:42

Δεν με ενοχλεί τόσο να μάθουν αρκετοί τα ανιμε όσο να τα πόζαρουν. πχ, πάω στο προφ μ στο hi5/myspace κλπ κ βάζω pics του naruto στο about me, κ βάζω ότι ακούω jrock γιατί ξέρω τους GazettE, και όταν κάποιος με ρωτάει βλέπεις άνιμε λέω ναι και όταν με ρωτάει ποιες σειρές λέω one piece, naruto αντε και bleach, και τώρα βλέπω death note (και εννοώ ότι δν ξέρουν καμια άλλη :P)...

Μου έχει τύχει να μου πούνε ότι βλέπουν anime απο τότε που ήταν 4-5, μιλώντας για τα μεταγλωτισμένα που εβαζαν στο junior >_>

Αλλα τεσπα και να γίνουν τα anime μόδα, απλά μπορεί να φτάσουμε σε σημείο όλοι να βλέπουν naruto, αλλά οι άλλες σειρες να τους μένουν αγνωστες... (όπως γινεται και με τν μουσική, οι "μεταλλάδες" που ακούνε metallica όπως προαναφερθηκε, που αν τους πεις για katatonia κοιτάνε το ταβάνι)

#85 Gaijin Bosozoku

Gaijin Bosozoku

    Digitalbrother

  • Members
  • 284 posts

Posted 19 June 2008 - 23:56

Και οι κουτσομπολιστικες εκπομπες με τι θα ασχολουνταν;
"Σημερα στην εκπομπη μας: Ποια ειναι τα αγαπημενα anime των σταρ; Ποια τραγουδιστρια εμφανιστηκε στη σκηνη ντυμενη νιντζα; Και η γνωμη του στυλιστα μας για το ντυσιμο που θα ειναι φετος της μοδας για ολα τα cosplay..."



Ειδα αυτο το ποστ και τρομαξα....:madtodeath::madtodeath::madtodeath::madtodeath:

#86 Matu-san

Matu-san

    aoi

  • Members
  • 939 posts

Posted 20 June 2008 - 13:27

Εμένα θα με χάλαγε πάρα πολύ αν τα anime γινόταν ξαφνικά trendy.
Έχω αρκετές περιπτώσεις ατόμων σε άλλα θέματα (pc, internet, games, metal κλπ), που τα χλεύαζαν όταν ήταν σχετικά άγνωστα οι λίγοι ενδιαφέρονταν για αυτά, και τώρα αν δουν κάτι απο αυτά, κάνουν σαν λυσσασμένοι και το παίζουν ειδικοί, για να πουλήσουν μούρη.
Σχετικά πρόσφατα συνέβη το εξής περιστατικό.
Είμαι με μια παρέα ατόμων απο 18- 20 χρονών και συζητάμε περι ανέμων και υδάτων. Κάποια στιγμή ένας από αυτούς κάτι λέει για internet (δεν θυμάμαι τι ακριβώς) και λέει σε εμένα πως αν θέλω κάτι ποτέ κάτι μπορεί να μου το κατεβάσει (με πληρωμή φυσικά) Του λέω "Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον αλλά έχω 2mbit και τα κατεβάζω μόνος μου!". Το έπαιζε τάχα ο μέγας hacker και guru των pc...
Επίσης βλέπω πολλούς κάγκουρες και τρεντάδες έξω να φοράνε μπλουζάκια με manga σχέδια (φυσικά με ecchi στοιχεία), και είναι πολύ σίγουρο πως δεν έχουν καν ιδέα τι είναι αυτό που φοράνε.
Τι στο yaoi συμβαίνει?

#87 a2a

a2a

    두부사랑해요!

  • Members
  • 1,058 posts

Posted 20 June 2008 - 16:04

Καλά τα άνιμε δεν πρόκειται να γίνουν ποτέ trend σε μια χώρα που λες "Ιαπωνικά!" και σου απαντάνε "Τι; Τσιν τσαν τσον;" και σε μια χώρα που οι περισσότεροι πάνε κάθε βράδι στα μπουζούκια να ακούσουν καψουροτράγουδα... Απλά ό,τι Ιαπωνικό θεωρείται εντελώς εξωτικό για πολλούς Έλληνες (άντε τώρα να εξηγήσεις στον Κίτσο πάνω στο βουνό, στο χειμαδιό, τι είναι άνιμε)...

Αλλά αν αυτό συνέβαινε, σε ένα παράλληλο σύμπαν, τότε θα χε πλάκα! Θα υπήρχε Ελληνική Akiba (τα Εξάρχεια μάλλον), manga σε κάθε βιβλιοπωλείο (ή και στα περίπτερα) και θα μπορούσαμε να κυκλοφορούμε φορώντας ό,τι μας καπνίσει!

Και αυτό με τις μπλούζες που είπες Matu-san όντως ισχύει! Έχω πετύχει άπειρες φορές τέτοιους τυπάδες.

#88 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 20 June 2008 - 17:19

Καλά τα άνιμε δεν πρόκειται να γίνουν ποτέ trend σε μια χώρα που λες "Ιαπωνικά!" και σου απαντάνε "Τι; Τσιν τσαν τσον;" και σε μια χώρα που οι περισσότεροι πάνε κάθε βράδι στα μπουζούκια να ακούσουν καψουροτράγουδα... Απλά ό,τι Ιαπωνικό θεωρείται εντελώς εξωτικό για πολλούς Έλληνες (άντε τώρα να εξηγήσεις στον Κίτσο πάνω στο βουνό, στο χειμαδιό, τι είναι άνιμε)...
.

x 2 respect

#89 Manbearpig

Manbearpig

    You wanna get high?

  • Members
  • 87 posts

Posted 20 June 2008 - 18:39

Στην Ελάδα μόνοι αυτοί που ασχολούνται με το άθλημα γνωρίζουν ότι τα Ιαπωνικά καρτούν λέγονται anime.Οι περισσότεροι τα αντιμετωπίζουν ως "παιδικά" και τα θεωρούν αντίστοιχα με αυτά της Walt Disney.Κάτσε τώρα εσύ να τους εξηγήσεις το αντίθετο...και αν καταλάβουν χωρίς να χλευάσουν, δώστους 10euro(σαν ανταμοιβή).
Posted Image

#90 Kon_Okami

Kon_Okami

    TYPE-MOON fanboy \(^_^)/

  • Members
  • 562 posts

Posted 20 June 2008 - 19:04

Αλλά αν αυτό συνέβαινε, σε ένα παράλληλο σύμπαν, τότε θα χε πλάκα! Θα υπήρχε Ελληνική Akiba (τα Εξάρχεια μάλλον), manga σε κάθε βιβλιοπωλείο (ή και στα περίπτερα) και θα μπορούσαμε να κυκλοφορούμε φορώντας ό,τι μας καπνίσει!


Θα σκότωνα για να συμβεί κάτι τέτοιο. Μόνο φαντάσου μία περιοχή στην οποία σε όλες τις βιτρίνες θα υπάρχουν Manga,φιγούρες, cosplay gears, pc software etc τα οποία θα τα χάζευες κάνοντας cosplay κάποιον χαρακτήρα και δε θα σε κοίταζαν σα να έχεις έρθει από άλλον πλανήτη. It would be heaven!!! Για να μην πω για maid/butler cafes. Άμα είναι να συμβεί τίποτα τέτοιο μακάρι να γίνουν mainstream τα anime!!!!!!
*Daydreaming mode off*

Posted Image