Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 33 votes

The Black Hole


  • Please log in to reply
93936 replies to this topic

#93691 Getta Robo

Getta Robo

    ..:: CoDe V ::..

  • Members
  • 23 posts

Posted 05 November 2023 - 18:46

Χαιρετω την παρεα!

Περνανε τα χρονια γρηγορα τελικα.

Hazuki ποτε κλεινεις συλλογη Saturn;


Ulver_logo.jpg

The production of silence in art is an utopian enterprise.
If we disregard the alchimie du verbe, traditional language cannot capture the essence of what we attempt.
It possesses utility only so far as it can construct boundaries.

Forgive me, but I truly believe that music encompasses more, not stumbling in logic and formality.
 


#93692 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,745 posts

Posted 05 November 2023 - 19:31

Χαιρετω την παρεα!
Περνανε τα χρονια γρηγορα τελικα.
Hazuki ποτε κλεινεις συλλογη Saturn;


Καλώς τον. Τι εννοείς κλείνεις;
rsrGbGx.gif

#93693 Getta Robo

Getta Robo

    ..:: CoDe V ::..

  • Members
  • 23 posts

Posted 06 November 2023 - 21:50

Καλώς τον. Τι εννοείς κλείνεις;

Καλησπερες! Ειχαμε μεινει καπου στο 2006 που προσπαθουσες να αποκτησεις τα διαμαντακια του μηχανηματος, ελπιζω να τα καταφερες λοιπον!

(γιατι πλεον κοστιζουν σαν δυο τενεκε με λαδι..)


Ulver_logo.jpg

The production of silence in art is an utopian enterprise.
If we disregard the alchimie du verbe, traditional language cannot capture the essence of what we attempt.
It possesses utility only so far as it can construct boundaries.

Forgive me, but I truly believe that music encompasses more, not stumbling in logic and formality.
 


#93694 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,745 posts

Posted 06 November 2023 - 23:24

Μπα σταμάτησα, το τελευταίο που πήρα ήταν το Virtua fighter remix. Κάποια στιγμή τσιπαρα το Saturn, του έβαλα και ένα 50/60 hz διακοπτάκο, έπαιξα κάνα δυο κόπιες από εκείνα τα καρασπάνια της Ιαπωνίας και από τότε κάθεται στο ντουλάπι κυρίως λόγο έλλειψης χρόνου. Ήρθε και η αυξήση των τιμών στα retro games και έδεσε το γλυκό.
rsrGbGx.gif

#93695 Kain

Kain

    ♠️

  • Members
  • 197 posts

Posted 07 November 2023 - 00:06

Ευγνωμονω τους χακερμεν που βγαζουν softmod για παλιες κονσολες και μπορω και παιζω πειρατικα παιχνιδια στα ατσιπαριστα PS1, PS2 και og Xbox μου. d5f02ecd.gif

 

Στο μεταξυ εχω του κοσμου τις κονσολες κι ακομα Sega δεν εχω αγγιξει σχεδον καθολου και μαλλον ουτε προκειται τωρα που εχουν ανεβει οι τιμες. 1b38f9e2.gif

 

 

...Oh well. canthelp.gif

Ευγνωμονω τους χακερμεν που βγαζουν emulators. d5f02ecd.gif


Edited by Kain, 07 November 2023 - 00:09.

sigELIK.jpg   adorexu7.gif3.png


#93696 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,745 posts

Posted 07 November 2023 - 00:23

Οι κονσόλες δεν είναι ιδιαίτερα ακριβές, τα παιχνίδια έχουν ξεφύγει αλλά ναι με μερικούς emulators και χειριστήρια από την 8bitdo κάνεις δουλίτσα.
rsrGbGx.gif

#93697 vectrapearl

vectrapearl

    κουρεας ο μεγας...

  • Members
  • 532 posts

Posted 10 November 2023 - 11:39

Μου αρεσει που εδω και 5 μερες δεν εχει γραψει κανεις για το τελος του AOT.

Δηλαδη η ειμουν ο μοναδικος που δεν διαβασε το μανγκα/απεφυγε τα σποιλερ και ολοι οι υπολοιποι εδω μεσα τα ξερατε οποτε κλα'ι'ν,

Η γενικα κλα'ι'ν σας για το ΑΟΤ bleh.gif 
 


                                                                       


#93698 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 364 posts

Posted 10 November 2023 - 13:46

Εγώ γενικά φουλ κλάιν για το AoT, είχα διαβάσει το μάνγκα όταν τελείωσε. Το άνιμε δεν με απασχολεί καθόλου αχαχαχαχ.

 

For the record, το τέλος είναι πολύ κακό. Η ξενέρα που είχα φάει ήταν τρελή και δεν έχει αλλάξει μέχρι και σήμερα. Παρολ' αυτά, το ταξίδι ήταν καταπληκτικό.


8J90AKf.jpg

that's a dude!


#93699 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,745 posts

Posted 10 November 2023 - 15:46

Εγώ προσπαθώ να αποφύγω τα σποιλσ αλλά πάνε και μου βάζουν εικόνες από την τελευταία σκηνή. Τεσπά έχω μείνει στην δεύτερη σεζόν, είπα να περιμένω και τελικά πέρασαν 8 χρόνια.
rsrGbGx.gif

#93700 MPVNsf123

MPVNsf123

    Anime Fan

  • Members
  • 140 posts

Posted 10 November 2023 - 17:52

Το τέλος του ΑοΤ (απ' όσα έχω ακούσει, γιατί δεν το έχω δει/διαβάσει ακόμα) είναι υπερβολικά μίζερο για μένα, είναι η αλήθεια. Ακόμα και από το Berserk περιμένω καλύτερο τέλος... Δεν ξέρω αν είμαι ακόμα κατά βάθος παιδάκι και προτιμώ να "νικάνε οι καλοί" στο τέλος, αλλά το AoT με γέμισε απελπισία.

 

Κατά τ' άλλα, απολαμβάνω πολύ το Jujutsu Kaisen τελευταία (και το anime και το manga), οπότε το προτείνω σε όσους ενδιαφέρονται.



#93701 vectrapearl

vectrapearl

    κουρεας ο μεγας...

  • Members
  • 532 posts

Posted 10 November 2023 - 18:07

Εγώ γενικά φουλ κλάιν για το AoT, είχα διαβάσει το μάνγκα όταν τελείωσε. Το άνιμε δεν με απασχολεί καθόλου αχαχαχαχ.

 

For the record, το τέλος είναι πολύ κακό. Η ξενέρα που είχα φάει ήταν τρελή και δεν έχει αλλάξει μέχρι και σήμερα. Παρολ' αυτά, το ταξίδι ήταν καταπληκτικό.

 

Να σου πω μιας και εγω δεν διαβαζω manga,δεν μου φτανει το 24 ωρονα βαλω και αυτο μεσα σε ολα,θεωρω οτι στο anime μια χαρα τελειωσε,δεν νομιζω οτι υπηρχε κατι αλλο που μπορουσε να γινει διαφορετικα..θεωρω οτι αν προσπαθουσε να του δωσει υποψια happy ending  θα πηγαιναμε σε χολιγουντιανα 1000παιγμενα και κλισε μονοπατια.
απο την αλλη οπως ειπε ηταν ενα υπεροχο ταξιδι...

Εγώ προσπαθώ να αποφύγω τα σποιλσ αλλά πάνε και μου βάζουν εικόνες από την τελευταία σκηνή. Τεσπά έχω μείνει στην δεύτερη σεζόν, είπα να περιμένω και τελικά πέρασαν 8 χρόνια.

λολ ρε ειπαμε να αφησεις λιγο αλλα οχι και ετσι....και εγω ειπα καποτε να αφησω το one piece ligo και το αφησα 1.5 χρονο,....αλλα 8?canthelp.gif 



Γενικα δεν ξερω γιατι αλλα εμενα τα 2 τελευταια επεισοδια και ειδικα το τελευταιο με καταστρεψαν ψυχολογικα.
Θες η ηλικια μου,θες οτι εχω καποια βιωματα που τα κανω project πανω σε αυτα που βλεπω και με πιανει κατι..αλλα στο τελος αισθανθηκα πολυ ασχημα,και ηταν κατι που το κουβαλαγα για κανα 2 μερες


                                                                       


#93702 vectrapearl

vectrapearl

    κουρεας ο μεγας...

  • Members
  • 532 posts

Posted 10 November 2023 - 18:17

Το τέλος του ΑοΤ (απ' όσα έχω ακούσει, γιατί δεν το έχω δει/διαβάσει ακόμα) είναι υπερβολικά μίζερο για μένα, είναι η αλήθεια. Ακόμα και από το Berserk περιμένω καλύτερο τέλος... Δεν ξέρω αν είμαι ακόμα κατά βάθος παιδάκι και προτιμώ να "νικάνε οι καλοί" στο τέλος, αλλά το AoT με γέμισε απελπισία.

 

Κατά τ' άλλα, απολαμβάνω πολύ το Jujutsu Kaisen τελευταία (και το anime και το manga), οπότε το προτείνω σε όσους ενδιαφέρονται.

double post for the win...

Ισως και αυτο να ειναι μια εξηγηση στο δικο μου θεμα...
δεν με πειραζε η μιζερια η  η απελπισια σαν συναισθημα και ανακαθεν δεν ειχα προβλημα με το αν θα νικανε οι καλοι η οι κακοι η ο οποισδηποτε αρκει στο δικο μου το μυαλο αυτος που θα ''νικαει'' να ειναι δικαιολογημενο...
Στο κατω κατω το ΑΟΤ πραγματευεται καταστασεις που ουτως η αλλως ειναι απελπιστικες και μιζερες,ο Isayama εγραψε για αεναους κυκλους αιματος και βιας,για εμφυλιους και ρατσιστικους διαχορισμους για μοιρες που οσο και να τρεχεις δεν μπορεις να ξεφυγεις και τοσα αλλα.δεν νομιζω οτι θα μπορουσα να δω το ΑΟΤ ποιο χαρωπα...


Edited by vectrapearl, 10 November 2023 - 19:16.

                                                                       


#93703 Kain

Kain

    ♠️

  • Members
  • 197 posts

Posted 10 November 2023 - 18:41

Τελειως λαθος υποθεσεις anime που φανταζομαι βλεποντας μονο τον τιτλο:
 
 
Attack on titan
 
Σε αυτο το anime της δεκαετιας του '80 ανακαλυπτεται ενας εξωγηινος πολιτισμος στον Τιτανα (το φεγγαρι του Κρονου). Οι πολεμοχαρεις ανθρωποι απο την Γηινη αυτοκρατορια επιτιθενται στους ειρηνικους εξωγηινους για να κατακτησουν τον Τιτανα και να τους κανουν σκλαβους τους. Μια ομαδα ηρωικων εξωγηινων μαζι με μια ομαδα επαναστατων απο τη Γη που ειναι κατα της αυτοκρατοριας σχηματιζουν μια υπογεια ομαδα αντιστασης με σκοπο να νικησουν την αυτοκρατορια και να ελευθερωσουν τον Τιτανα, και ισως ακομη και την ιδια τη Γη.
 
 
Made in abyss
 
Σε αυτο το κωμικο anime απο τους δημιουργους του Cells at work βλεπουμε τις περιπετειες μιας γκαφατζους γοργονας που δουλευει ως εργατρια σε ενα τεραστιο εργοστασιο παραγωγης διαφορων ειδων στο βυθο του ωκεανου.
 
 
Mob phycho 100
 
Μια μερα σε μια κωμοπολη της Ιαπωνιας, χωρις κανεναν απολυτως λογο 100 ανθρωποι χανουν τα λογικα τους και αρχιζουν ταυτοχρονα να δολοφονουν οποιον βρισκεται γυρω τους. Με καποιον τροπο δειχνουν να ελκονται μεταξυ τους και γρηγορα ενωνονται σε ενα μικρο στρατο 100 ατομων με μοναδικο σκοπο να σκοτωσουν οσο το δυνατον περισσοτερους ανθρωπους μπορουν. Με την πολη να βρισκεται σε συγχιση και τις αρχες εντελως απροετοιμαστες για ενα τετοιο φαινομενο, συντομα η κοινωνια της κωμοπολης καταρρεει και οι επιζωντες πρεπει να κρυφτουν απο τους 100 δολοφονους και να επιβιωσουν μεχρι να ερθει, οπως ελπιζουν, ο στρατος. Ο Junji Ito συναντα τον Jhonen Vasquez σε αυτο το anime τρομου και μυστηριου του Masaaki Yuasa απο τα studio Science Saru.
 
 
Hunter x hunter
 
Δυο κυνηγοι συναντιουνται σε ενα δασος που και οι δυο ειχαν ο καθε ενας για δικο του. Γινονται θανασιμοι εχθροι και αρχιζουν να κυνηγουν ο ενας τον αλλον σε ενα φονικο παιχνιδι, το οποιο ομως παιρνει μια αναπαντεχη τροπη οταν ανακαλυπτουν πως εχουν περισσοτερα κοινα απο οσα νομιζουν σε αυτο το Yaoi anime. ΠΡΟΣΟΧΗ: Για ανω των 18 καθως περιεχει σκηνες ερωτικου περιεχομενου.
 
 
Spy x family
 
...Οχι. Απλα... Οχι.

Edited by Kain, 10 November 2023 - 20:56.

sigELIK.jpg   adorexu7.gif3.png


#93704 teo13

teo13

    Anime Freak

  • Members
  • 491 posts

Posted 15 November 2023 - 12:38

Με AoT ξενερωσαμε άπειρα στο μανγκα δεν μπήκαμε στον κόπο να ξενερωσουμε και με το anime.
Όσοι είδατε αποκλειστικά anime μπράβο σας πολύ καλύτερη εμπειρία και άλλον μεγαλύτερη ξενερα.
BTW το τέλος θα ήταν πιο μαύρο αλλά μετά από απειλές ο Isiyama(δεν θυμάμαι αν τον λένε έτσι εκτός Urasawa και Oda δεν συγκρατώ ονόματα) το άλλαξε 3 φορές. Παίζει να βγάλει και τώρα ακόμα ένα alternate ending γιατί τον κράζουν ακόμα.
Πολύ λάθος να επηρεάζεται έτσι ένας δημιουργός από τους φαν.

Για Jujutsu που είπε κάποιος πιο πάνω, ΕΠΟΣ. Ειδικά η 2η σεζόν.
Έχω χρόνια να γουστάρω τόσο με Shonen εκτός της 3ης σεζόν του Academia.

#93705 vectrapearl

vectrapearl

    κουρεας ο μεγας...

  • Members
  • 532 posts

Posted 16 November 2023 - 10:09

Με AoT ξενερωσαμε άπειρα στο μανγκα δεν μπήκαμε στον κόπο να ξενερωσουμε και με το anime.
Όσοι είδατε αποκλειστικά anime μπράβο σας πολύ καλύτερη εμπειρία και άλλον μεγαλύτερη ξενερα.
BTW το τέλος θα ήταν πιο μαύρο αλλά μετά από απειλές ο Isiyama(δεν θυμάμαι αν τον λένε έτσι εκτός Urasawa και Oda δεν συγκρατώ ονόματα) το άλλαξε 3 φορές. Παίζει να βγάλει και τώρα ακόμα ένα alternate ending γιατί τον κράζουν ακόμα.
Πολύ λάθος να επηρεάζεται έτσι ένας δημιουργός από τους φαν.


Για Jujutsu που είπε κάποιος πιο πάνω, ΕΠΟΣ. Ειδικά η 2η σεζόν.
Έχω χρόνια να γουστάρω τόσο με Shonen εκτός της 3ης σεζόν του Academia.

Αυτο με το τελος του ΑΟΤ και οχι μονο το βλεπουμε τα τελευταια χρονια σε κοινoτητες οπως τα anime η στα videogames στις ταινιες κ.α.

Και καπου κατανταει και τραγικο..ποτε δεν καταλαβα γιατι καποιος πρεπει να κανει forced την αποψαρα του σε κατι το οποιο δεν ειναι καν δικο του...ρε φιλε ετσι το οραματιστικε ο δημιουργος ετσι το εβγαλε το αν εσενα σου αρεσε η οχι πραγματικα δεν θα επρεπε να ενδιαφερει ουτε τον δημιουργο ουτε και κανεναν...

Δεν λεω,εχουν γινει και καποια καλα μερικες φορες οπως πχ η αλλαγη στα cgi του sonic στην ταινια η εχουν σωθει σειρες απο κοψιμο απο καποιο καναλι...αλλα το δεν μου αρεσει το τελος το χ,ψ ανιμε μανγκα,σειρα(βλεπε game of thrones πχ) αλλαξε το,μαζευω υπογραφες online θα σου κανω θα σου ρανω πραγματικα αμα το αναπτυξουμε λιγο παραπανω ειναι προπομπος για πολυ ασχημα πραγματα στο μελλον..

Και γενικα ειναι και το μεγαλο αγκαθι του τι προσφερει το ιντερνετ γενικα.η κακες φωνες κανουν περισσοτερη φασαρια απο τις καλες και τις κανουν να φαινονται πολλες...