Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 2 votes

Japanese food and drinks!


  • Please log in to reply
515 replies to this topic

#481 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 17 September 2012 - 13:20

Δείτε πως μπορείτε να κάνεται σπιτικό σάκε:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=PVR5uQZ9sm8[/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=i19duf9clQ8&feature=relmfu[/youtube]

Γιατι δεν το ειχα δει τοσο καιρο :lovulovu:
Το εχει φτιαξει κανενας?Ειναι καλο η... οχι :P

mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#482 Jooji-san

Jooji-san

    Lieutenant

  • Members
  • 437 posts

Posted 26 October 2012 - 15:54

εδώ κaι κaιρό έχω στaμπάρει aυτή τη συντaγή γιa curry aλλά δεν aξιώθηκa aκόμa νa τη φτιάξω. Έχω κaι 2 pdf με συντaγές aν τa θες.


Πaιδιa θελω μιa μικρη bοηθειa σχετικa με aυτην την συντaγη που εδωσε η ma_foteini. Το προbλημa το χω στην εκτελεση. Κaπου στην aρχη της συντaγης aνaφερει: Aφου τσιγaρισετε τa κρεμμυδιa, aυξηστε την φωτιa κ προσθεστε το κρεaς κaι το brown. Aυτο το brown τι εινaι??? Κaστaνο εννοει? Οπως κaτaλabaινετε aπο μaγειρικη δεν πολυ ξερω, οποτε οποιος μπορει aς bοηθησει! :D

Edit: Οκ, aκυρο το πιaσa το νοημa.

Edit 2: Γιa κaποιο λογο μερικa γρaμμaτa, μου τa aλλaζει στa aγγλικa. Aν κaποιος ξερει τι φτaιει aς μου πει (sorry που bγaινω λιγο off topic)

Edited by Jooji-san, 03 November 2012 - 14:14.


#483 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 19 February 2015 - 11:01

Bump from the graveyard!

 

 

Επειδή το τελευταίο χρόνο ανέβασα level στην γευστική μου παλέτα (που σε ρε gbak! :P ) έχοντας πάει δύο ολόκληρες φορές στο furin, μία σε ένα άθλιο ινδικό και μία φορά στο dosirak, είπα να σας πω την αποψάρα μου!

 

Λοιπόν τα τελευταία δύο χρόνια στο συγκεκριμένο στένο (Απόλλωνος ντε!) έχει γίνει του sushi (και όχι μόνο) το κάγκελο.

 

Πλέον το furin kazaan έχει διπλασιαστεί σε μέγεθος και έχει λίγο καλύτερη επίπλωση, plus δουλεύει σε αυτό ο Διαγόρας, one of the coolest guys on earth! (Link)

 

Ακριβώς δίπλα έχει ανοίξει ένα μικρό μαγαζί με Κινέζικη κουζίνα, απέναντι το πλέον περίφημο Koi, στα αριστερά του άλλο ένα με Κινέζικο και στα δεξιά ένα που σερβίρει παέγια (ζντοινγκ!) και διάφορα άλλα από Ισπανία.

 

Το μόνο που ξέρω για το Koi είναι ότι είναι sushi bar και ότι είναι πολύ της μόδας τελευταία οπότε μάλλον δεν θα πάω πότε! :S

 

Σχετικά με το furin, γενικά νομίζω ότι έχει χαλάσει κάπως. Το service είναι αρκετά καλό αλλά γενικά ότι δοκίμασα την τελευταία φορά δεν μου άρεσαν. Τα βρήκα κάπως μπαγιάτικα και άγευστα. Από ότι διάβασα σε άλλα site μάλλον χρησιμοποιούν κονσέρβα υλικά και ψιλό φαίνεται.

 

Σχετικά με το dosirak, απλή διακόσμιση, καλό service, το φαγητό πολύ καλό. Λίγο το κοτόπουλο ήταν κάπως άνοστο/ανάλατο αλλά νταξ αλλατιέρα και άγιος ο θεός. Σερβίρει Ιαπωνικά πιάτα και Κορεάτικα. Το tori yakisoba πολύ καλό αλλά πολλά λαχανικά και μικρή μερίδα. Το σκέτο ρύζι πολύ καλό αλλά το παρακάτω πιάτο ήταν το κορυφαίο της βραδιάς...

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Bulgogi

 

Boulevard-Cafe-Bulgogi.jpg

 

 

Πραγματικά super γευστικό, πεντανόστιμο και με το ρύζι κάνεις super παπάρα (βουτιά στο τσίγκινο). Το σερβίρουν όπως βλέπετε στη photo, καυτό έτοιμο για μεγάλες μάχες. Στο "πιάτο" θα βρείτε και μερικά κρεμμύδια που έχουν ποτίσει με το ζουμάκι από το κρέας και τη σάλτσα σόγιας.

 

Τέσπα, αυτά τα ολίγα, εμπρός για νέες ήττες για νέες συντριβές!  :burningbe3:


rsrGbGx.gif

#484 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 21 February 2015 - 23:01

Στις 27 στο hackerspace.gr κάνουμε Ιαπωνικό Φαγητό (Ramen, Nikujaga, Onigiri και Sushi) αν θέλεται ελάτε είναι Αμπατιέλου 11 Αθήνα 3 στενά νότια του σταθμού ΗΣΑΠ Αγ. Ελευθέριος Πίσω από την Εκκλησία του Αγ. Ελευθέριου (απέναντι από τα Jumbo) διασχίζοντας τις γραμμές και το Κόβεις προς Κάτω πατήσια από το γεφυράκι (που διασχίζει τις γραμμές) ένα στενό κάτω είναι.



#485 Namida

Namida

    Nihao

  • Members
  • 1,106 posts

Posted 16 April 2015 - 18:30

Youtube Video

 

Το καινούριο μου βίντεο με γιαπωνεζικα σνακ και τσάι maccha. Ρίξτε μια ματιά

 

Ας πω και γω η γνώμη μου μια και το έγραψα για τα γιαπωνέζικα στο Σύνταγμα

 

Furin Kazan - Υπερεκτιμημένο και πολύ ακριβό για αυτό που προσφέρει. Αποφύγετε το

 

Koi - Φθηνό αλλά μέτριο. Για τις τιμές του είναι οκ, όχι όμως τπτ φοβερο. Κάντε μια βόλτα

 

Dosirak - Έτσι κι έτσι οι τιμές, το φαγητό είναι καλό. Εγώ το προτιμώ από τα υπόλοιπα και έχει και τον χώρο επάνω σε ιαπωνικό στυλ. Δεν το λέει στον κατάλογο, μπορείτε να ζητήσετε όμως και κορεάτικο bbq. Δεν είναι φθηνό, ιδιαίτερα τα ποτά, αξίζει σίγουρα επίσκεψη

 

Το ινδικό λίγο πιο κει - Χ Α Λ Ι Α! ΜΑΚΡΥΑ!!


Edited by Namida, 16 April 2015 - 18:36.



#486 8tails

8tails

    アニメ マスター

  • Members
  • 406 posts

Posted 17 April 2015 - 12:32

To furin kazan δε χρειαζεται να το αποφυγετε, αν θελετε αρκετα ποιοτικο σουσι και μπορειτε να δωσετε 22 ευρω το ατομο. Εχει και αλλα ωραια φαγητα εκτος σουσι που χορταινεις και είναι πιο φθηνα. Σε γενικες γραμμες πάντως ναι οι τιμες του είναι τσιμπημενες αρκετα.

 

Το Dosirak εχει πολυ ωραία κορεατικη κουζινα,και νοστιμο σουσι, εκτος απο το σασιμι που δε μπορουσα να το φαω ευχαριστα. Πολυ νοστιμη επιλογη ειναι το rainbow maki του!



#487 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 29 April 2015 - 20:37

Μιας και βλέπω να αναθερμένεται το topic έχετε δοκιμάσει να κάνετε ramen αν ναι πέιτε την συνταγη σας. (Όχι γούγλης και τέτοιες βλακείες την συνταγή που εςκτελέσατε ΕΣΕΙΣ)



#488 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1,194 posts
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Posted 29 April 2015 - 20:40

To furin kazan δε χρειαζεται να το αποφυγετε, αν θελετε αρκετα ποιοτικο σουσι και μπορειτε να δωσετε 22 ευρω το ατομο.!

 

Ή και να πας δύο βήματα πιο δίπλα στο Koi και να φας sushi με 3 ευρώ το άτομο XD



#489 8tails

8tails

    アニメ マスター

  • Members
  • 406 posts

Posted 02 May 2015 - 15:49

Ή και να πας δύο βήματα πιο δίπλα στο Koi και να φας sushi με 3 ευρώ το άτομο XD

 

Ναι λενε ότι εχει ωραίο σούσι το κόι, εχω κανονισει αποψε να παω . Θα επανελθω με αποψη!

 

@pc_magas θελω να φτιαξω ραμεν όπως και αλλα ιαπωνικα φαγητά, πηρα και ενα καλο βιβλιό με συνταγες ιαπωνικες "Ιαπωνικη κουζίνα" . Παντως εφτιαξα σουσι τις προαλλες !



#490 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 03 May 2015 - 18:23

@pc_magas θελω να φτιαξω ραμεν όπως και αλλα ιαπωνικα φαγητά, πηρα και ενα καλο βιβλιό με συνταγες ιαπωνικες "Ιαπωνικη κουζίνα" . Παντως εφτιαξα σουσι τις προαλλες !

Όταν το φτιάξεις και το φάς το πρώτο πράγμα που θα κάνεις είναι να δώσεις την συνταγή. Ειδάλλως θα προταγωνιστήσεις αντυνομικός στο Elfen Lied.....



#491 8tails

8tails

    アニメ マスター

  • Members
  • 406 posts

Posted 16 May 2015 - 18:40

To koi είναι φοβερο τελικα, αν θες φθηνο και καλο σουσι. Aν θες και αλλα ιαπωνικα φαγητα και πιο μαζεμενη κατασταση, φουριν και γιαματο.

 

pc magas ok!! :D



#492 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 16 May 2015 - 23:04

αγόρασα τεπανγιακι για να κανω σουκιγιακι

αλλα αστοδιαλο

το γιακι ειναι μεγαλο 

και εγώ είμαι ένα άτομο



#493 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 17 May 2015 - 19:51

 

Το ινδικό λίγο πιο κει - Χ Α Λ Ι Α! ΜΑΚΡΥΑ!!

 

 

Επιβεβαιώνω, το ινδικό δίπλα είναι χάλια, service χάλια, γενικά μακριά.

 

Άνοιξε στα Εξάρχεια το Microu Lee, έχω ακούσει πολύ καλά λόγια (Mono :P), μεγάλες μερίδες και καλές τιμές, μόλις μπορέσω θα το επισκεφτώ.


rsrGbGx.gif

#494 Namida

Namida

    Nihao

  • Members
  • 1,106 posts

Posted 18 May 2015 - 20:50

Επειδή έχω άποψη ΚΑΙ για αυτό κράτα μικρό καλάθι. Δεν είναι κακό, είναι όμως τα φαγητά έτοιμα, δεν τα φτιάχνουν εκείνη την ώρα. Φτιάχνουν πολλές μερίδες μαζί και τις σερβίρουν και τις έχουν στη βιτρίνα μετά. Από τιμή για την ποιότητα είναι οκ, σίγουρα όχι φθηνό. Αν δεν έχεις δοκιμάσει στην Πανορμου το γωνιακό αξίζει με το παραπάνω. 4-5 ευρώ και τρως




#495 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 19 May 2015 - 08:26

Αν είναι κι αυτό, είναι κοντά στο σπίτι μου, μπορεί να το επισκεφτώ μια μέρα.


rsrGbGx.gif