Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Ye olde J-Dorama thread.


  • This topic is locked This topic is locked
877 replies to this topic

#31 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 09 September 2007 - 07:30

Ξεκίνησα και το Nodame Cantabile από τους SARS, αν και δεν έχω δει το ομώνυμο anime ή manga. Τρελό γέλιο!!
Αν σας αρέσει η κλασσική μουσική ή/και ξέρετε πιάνο, θα το εκτιμήσετε περισσότερο.
Posted Image
Posted Image

#32 dragoness_crysta

dragoness_crysta

    Hana Ishinomori

  • Members
  • 480 posts

Posted 12 September 2007 - 11:08

θα το δοκιμασω μιας και ασχολουμαι για χρονια με το πιανο...τι υποθεση εχει?
Some of us fall...some of fly...most of live to try....'till the edge of forever....

Posted Image

Galbadia Hotel | Crysta's blog-handmade creations

#33 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 13 September 2007 - 00:02

θα το δοκιμασω μιας και ασχολουμαι για χρονια με το πιανο...τι υποθεση εχει?


Nodame Cantabile [‚Μ‚Ύ‚ί@ƒJƒ“ƒ^ƒr|ƒ] :: jdorama.com
http://anidb.net/a4691
Ο Chiaki είναι σπουδαστής σε Μουσικό Πανεπιστήμιο και εξαιρετικός πιανίστας, όμως όνειρό του είναι να γίνει διευθυντής ορχήστρας (μαέστρος). Γνωρίζει, λοιπόν, την Megumi Noda (Nodame) η οποία είναι μεν ταλαντούχα στο πιάνο, είναι όμως ακατάστατη (σε βαθμό γουρούνας lol), απειθάρχητη, και φουλ ερωτευμένη με τον Chiaki-senpai.
Η συνέχεια επί της οθόνης σας... :kill4u:
Posted Image
Posted Image

#34 denisuki~

denisuki~

    Stronger than Darth Vapor

  • Members
  • 281 posts

Posted 13 September 2007 - 01:29

Η Nodame orchestra έχει και την υποστήριξη της φιλαρμονικής του Tokyo. Αξίζει πολύ το anime και η σειρά.
"Those who say video games are bad for health are the same ones who say rock is satan's music"
- Shigeru Miyamoto

#35 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 13 September 2007 - 03:35

Το Densha Otoko ήταν άκρως απολαυστικό. Το Nodame Cantabile έχοντας δει πρώτα το anime και έχοντας ακούσει από αρκετούς ότι το live action τους άρεσε περισσότερο αποφάσισα το κατέβασα. Δεν λέω, αρκετά καλό, αλλά προτιμώ το anime. Ένας από τους λόγους είναι ότι μου την σπάει να βλέπω σε live action ανιμίστικες γκριμάτσες κι εφέ με τον ερασιτεχνισμό που διακρίνει τα live action του είδος. Θα το προτιμούσα πιο αληθοφανές.

#36 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 13 September 2007 - 04:05

Ένας από τους λόγους είναι ότι μου την σπάει να βλέπω σε live action ανιμίστικες γκριμάτσες κι εφέ με τον ερασιτεχνισμό που διακρίνει τα live action του είδος. Θα το προτιμούσα πιο αληθοφανές.


Μα, αυτό το υπερβολικό γίνεται σκόπιμα και, προσωπικά, το γουστάρω πολύ! Άλλωστε κωμωδία δεν είναι?
Ειδικά το τικ του Chiaki (όταν "φορτώνει", που παίζει το μάτι του), και η βουτιά της Nodame στο 2ο επεισόδιο είναι όλα τα €€€!!
:hihi2:
Posted Image
Posted Image

#37 dragoness_crysta

dragoness_crysta

    Hana Ishinomori

  • Members
  • 480 posts

Posted 13 September 2007 - 11:30

Ενταξει με πεισατε θα παω να το δω.....!!!!!!:congrats:

Thanks!!!!
Some of us fall...some of fly...most of live to try....'till the edge of forever....

Posted Image

Galbadia Hotel | Crysta's blog-handmade creations

#38 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 13 September 2007 - 11:43

Μα, αυτό το υπερβολικό γίνεται σκόπιμα και, προσωπικά, το γουστάρω πολύ! Άλλωστε κωμωδία δεν είναι?
Ειδικά το τικ του Chiaki (όταν "φορτώνει", που παίζει το μάτι του), και η βουτιά της Nodame στο 2ο επεισόδιο είναι όλα τα €€€!!
:hihi2:

Mωρε κωμωδία είναι, δεν λέω, αλλά τέτοιου είδους κωμικά εφέ προσωπικά προτιμώ να τα βλέπω σε anime παρά σε live action. Μου χτυπάει κάπως το μάτι. Εκτός των άλλων, το Nodame Cantabile live action το ήθελα με μια πιο αληθοφανές αναπαράσταση διότι πρόκειται για μια ιστορία κυριολεκτικά παρμένη από την αληθινή ζωή. Σαν κανονικό σήριαλ, βρε αδερφάκι μου!

ΟΚ, επειδή πολύ γκρίνια για το τίποτα ρίχνω το βουλώνω εδώ. :shutup: Ούτως ιάλλως δεν είμαι και τόσο φαν των live action. Και το Nodame Cantabile ως live action έχει τις καλύτερες κριτικές αντικειμενικά.



Για live action movies μπορούμε να μιλάμε στο thread αυτό; Έχω να πω μερικά λογάκια για δυο ταινίες: το Azumi (τα χειρότερα λόγια :roar: ) και το Cromartie High School (τα καλύτερα λόγια :riiight: ).

#39 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 13 September 2007 - 12:27

Έχω να πω μερικά λογάκια για δυο ταινίες: το Azumi (τα χειρότερα λόγια :roar: ) και το Cromartie High School (τα καλύτερα λόγια :riiight: ).


ΔΕ σε χαλασε ομως η AYA Ueto, εε?? :wooi2:

Για το Cromartie πες κανα δυο λογια παραπανω... sounds interesting..
Posted Image

#40 odin

odin

    Lord of valhalla

  • Retired Staff
  • 1,535 posts

Posted 13 September 2007 - 12:41

Για live action movies μπορούμε να μιλάμε στο thread αυτό; Έχω να πω μερικά λογάκια για δυο ταινίες

Go ahead man:riiight:
Δεν εχουμε θεμα για live action και εξαλου αυτα τα δυο ειναι συναφη.

ΕΔΙΤ:Για οσους ψαχνονται με το αντικειμενο,εδω μπορειτε να βρειτε μια πολυ καλη database και εδω dls.

#41 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 13 September 2007 - 12:58

ΔΕ σε χαλασε ομως η AYA Ueto, εε??

Άσε τώρα, γιατί σ' εσένα θα ξεσπάσω! Αστιεύομαι φυσικά, φίλτατε.

Και θα σου πω γιατί ήθελα να ξεσπάσω πάνω σου:


Ένας φίλος μου (ας τον ονομάσουμε Βαγγέλη) είπε "Πάρε να δεις το Azumi, είναι γαμάτο!" Το είδα μ' έναν άλλο φίλο μου (ας τον πούμε Αλέκο) κι οι δυο φρίξαμε με το πόσο απαίσιο ήτανε. Παίρνω τηλέφωνο τον Βαγγέλη για να τον κράξω και παίζει ο εξής διάλογος:

"Μα καλά, που το είδες το αριστούργημα;"
"Μα γιατί, δεν είναι κούκλα η Aya Ueto; Tι κι αν είναι βλακεία η ταινία;"
"Kαι γι' αυτόν τον λόγο θα κάτσει κάποιος να δει την ταινία;"
"Mα ναι!"

Σημειωτέον ότι ο Βαγγέλης είναι λάτρης των asian girls και βλέπει οποιαδήποτε άθλια ταινιά βγαίνει αρκεί να έχει ωραίες ασιάτισες (και δεν μιλάω για τα πορνό, πονηρά παιδάκια) κι ότι τον έχω ως μέντορά μου στα anime.

Όσο αφορά το Cromartie High School θα σου πω σ' επόμενο post μου. Για την ώρα τσέκαρε εδώ:
Cromartie High School - Wikipedia, the free encyclopedia
Από τα πιο καμένα θεάματα που 'χω δει ποτέ στην ζωή μου.

#42 Tristessa

Tristessa

    putting the fun in funeral

  • Moderators
  • 989 posts
  • LocationAtelier BOZ

Posted 13 September 2007 - 17:45

Δεν έχω δει και πολλά από dorama, είναι αλήθεια... Το Beautiful Life μόνο, που μου άρεσε αρκετά (στα συν ο ρόλος του Takanori Nishikawa a.k.a. T.M.Revolution ^^).

Ίσως οι προσαρμογές anime σε live action να μην είναι τόσο πετυχημένες ακριβώς επειδή τα πρώτα έχουν το στοιχείο του υπερβολικού, και τα δεύτερα δεν το αποδίδουν τόσο καλά. Λογικό κι αναμενόμενο XD
Από anime σε live action είδα μόνο την πρώτη ταινία Death Note, αλλά επειδή ούτε το manga ούτε το anime τα έχω τελειώσει, δεν έχω τελική γνώμη ακόμα :P

Kαι από ταινίες, εχμ, Moon Child και Kagen no Tsuki ~Last Quarter~ έχω δει (προτιμήστε το manga στη δεύτερη περίπτωση XD)

Tώρα θέλω να δω Lovely Complex, Kamikaze Girls και Sakuran... (Α, και τη δεύτερη ταινία Death Note)

ΥΓ. Vetus, δεν ήσουν υποψιασμένος για την ταινία, αφού στο φίλο σου αρέσουν τα asian babes; XD

#43 dragoness_crysta

dragoness_crysta

    Hana Ishinomori

  • Members
  • 480 posts

Posted 13 September 2007 - 18:11

Για live action movies μπορούμε να μιλάμε στο thread αυτό; Έχω να πω μερικά λογάκια για δυο ταινίες: το Azumi (τα χειρότερα λόγια :roar: ) και το Cromartie High School (τα καλύτερα λόγια :riiight: ).



Ωπα...επειδη εμενα μου αρεσε παρα πολυ και θα ειχε πλακα να κανουμε και εδω ενα debate (λεμε τωρα...:wooi2:)....εξηγησε μου τους λογους που δεν σου αρεσε γιατι ειδα και τις δυο ταινιες Azumi 1 και 2 και μου αρεσαν και οι δυο...

παραδιδω το σκηπτρο του αντιλογου σε σενα!!!
Some of us fall...some of fly...most of live to try....'till the edge of forever....

Posted Image

Galbadia Hotel | Crysta's blog-handmade creations

#44 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 14 September 2007 - 02:48

ΕΔΙΤ:Για οσους ψαχνονται με το αντικειμενο,εδω μπορειτε να βρειτε μια πολυ καλη database και εδω dls.


Να προσθέσω μερικά ακόμα χρήσιμα links:
D-Addicts :: Asian Drama Torrents
Jdrama Fansub Map
SARS-Fansubs.com - Download page
Posted Image
Posted Image

#45 Sanosuke

Sanosuke

    Anime Fan

  • Members
  • 245 posts

Posted 23 September 2007 - 09:22

Tree of heaven
goong
Fantasy couple
Hanayome wa yakudoshi
long vacations
Hana yori dango
Τokyo juliet
1 littoru no namida
why why love

..και λοιπα..
αλλα παιδια το λεω...δεν αντεχω αλλο κλαμα..στα live actons(καλα εννοειται οτι δεν σταματαω να βλεπω)......εδω και 4 χρονια εχω σαπισει.......ειδικα το tree of heaven....αλλα το snow queen ειναι κορυφη μαζι το Byakuyaku και το mars
Αλλα για οσους ειδαν το sailormoon live action λυπαμε πολυ για αυτη την σειρα