Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Ye olde J-Dorama thread.


  • This topic is locked This topic is locked
877 replies to this topic

#1 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 18 May 2007 - 01:02

Είχα δει πριν καιρό το Densha Otoko και μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις. Πριν μερικές μέρες αποφάσισα να κατεβάσω και κανένα άλλο j-drama να δω.

Κατέβασα και είδα το Beautiful Life και το βρήκα και αυτό εξαιρετικό. Συνεχίζω τώρα με το downloading του Nobuta wo Produce. Έχω και το Great Teacher Onizuka αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ακούσει καλά λόγια και διστάζω να το ξεκινήσω.

Υπάρχουν άλλοι εδώ που ασχολούνται με αυτές τις σειρές; Κάποια άλλη πρόταση για σειρά;

Ένα καλό site είναι το http://www.jdorama.com/ για πληροφορίες.

#2 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 18 May 2007 - 01:37

Densha Otoko is my favourite dorama too. It deserves a proper review...
Sometimes though I was getting pissed off with the main character and wanted to kick him in the balls. :erk:

I strongly suggest Gokusen. You should try this one next.

GTO live action is not that bad, but maybe that's because I had not seen the anime at that point.

If you are a fun of Kyoko Fukada (like I am)...

Posted Image

then you should also try Friends and Strawberry on the Shortcake.

http://www.jdorama.com/drama.599.htm
http://jdorama.com/drama.466.htm
http://jdorama.com/drama.600.htm

:riiight:
Posted Image

#3 yami

yami

    神速

  • Retired Staff
  • 3,707 posts

Posted 19 May 2007 - 02:58

εχωντας δει μονο το Nodame Cantabile(που ηταν εξαιρετικο)και το GTO(που ηταν so-so),δεν εχω βρει χρονο να ασχοληθω παραπανω...*and sadly i can't help V_V*
but i want some suggestions too :nod:
λεω καποια στιγμη να τελιωσω το κατεβασμα του Akihabara@Deep για να δω και να τσεκαρω το Liar Game και το Ichi Ritoru no Namida...
any others worth watching?

#4 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 19 May 2007 - 11:26

μπερδεύτηκα για ταινιές μιλάμε εδώ;
ή σειρες;

#5 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 19 May 2007 - 11:40

Για σειρές.

Το akihabara@deep μου το πρότεινε ένας φίλος σαν παρόμοιο του Densha Otoko αλλά δεν το κατέβασα ακόμα. Για το 1 litre of tears ενδιαφέρομαι κι εγώ άμεσα.

Ας πω λίγα λόγια για τις σειρές που έχω δει ως τώρα.

Το Densha Otoko έχει να κάνει με έναν nerd που προσπαθεί να ρίξει μια πανέμορφη κοπέλα με την βοήθεια των φίλων του στο διαδύκτιο. Έχει γέλιο. Εκείνη η συνεργάτις του Densha, η Jinkama, είναι όλα τα λεφτά!

Το Beautiful Life είναι ένα ρομαντικό δράμα με πρωταγωνιστές μια ανάπηρη βιβλιοθηκάριο και έναν hair stylist. Αρχίζει χαλαρό και γίνεται αρκετά λυπητερό προς το τέλος. Αξίζει πιστεύω. Highlight η παρουσία του T.M.Revolution που τα σπάει και σαν ηθοποιός. Ο πρωταγωνιστής είναι μέλος των SMAP >__>

Nobuta wo produce είδα τα 2 πρώτα επεισόδια και θέλω να δω που το πάει. Ο ένας εκ των 2 πρωταγωνιστών είναι μέλος των KAT-TUN και ο άλλος των NEWS. Λίγο αργό σε ρυθμό αλλά είχε μερικές τρομερές σκηνές. Μέχρι τώρα είμαι ικανοποιημένος. Νεανική σειρά αυτή.

#6 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 19 May 2007 - 19:02

Akihabara_ato_deepo :P ftw
Ντάξει όχι μεγάλη ηθοποιία αλλά έχει αρκετό γέλιο, σύν ότι είναι πολύ ποιο καμμένο από το densha σε θέματα otakuness. Best character, daruma, ownz the place by far :riiight: Επίσης και το densha πολύ καλό σαν σειρά και από άποψη ηθοποιών, αν και θα συμφωνήσω με Mr Ayu για το b@llz thing. Τώρα γενικά υπάρχει πράμα, μερικά που είχα βάλει στο μάτι για dl ήταν τα Dragon Zakura, Kurosagi και ίσως το μάλλον καμμένο Attack No. 1 [hehe volleyball and flames :hahaha:] Τέλος για τους φαν του Koroshiya υπάρχει και η live-action σειρα [βασίζεται σε manga] M.D. Psycho, από τον ίδιο σκηνοθέτη αλλά δυστηχώς ελαφρώς censored :uhh:

ps: Pls no more idols in jdrama series :S
ps2: http://silentregrets.com/ [ddl dorama μέσω filehosting sites] ή http://www.d-addicts.com [για τελευταία νέα και torrents]
rsrGbGx.gif

#7 denisuki~

denisuki~

    Stronger than Darth Vapor

  • Members
  • 281 posts

Posted 17 August 2007 - 18:26

Disclaimer:

Κοίταξα στις πρώτες σελίδες του παρόντος και του TV/Κινηματογραφικού subforum και δε βρήκα κάποιο thread πάνω στις ιαπωνικές TV series. Κατά τη γνώμη μου αυτό το thread ταιριάζει καλύτερα εδώ καθώς έχουμε ολόκληρο subforum για την ιαπωνική κουλτούρα, αλλά αν διαφωνούν οι mods ας το μετακινήσουν :)

Και στο ψητό:

Έχει ασχοληθεί κανείς με ιαπωνικές τηλεοπτικές σειρές;

Σχετικά πρόσφατα (πριν κανά χρόνο περίπου) κατέβασα και είδα το Onizuka Live Action και από τότε έχω δει μερικές σειρές, συμπεριλαμβανομένων των 2 σεζόν Gokusen κλπ.

Μπόρω να πω πως ενθουσιάστηκα, ειδικά τα Gokusen και GTO ήταν σε πολύ υψηλά standards (έθεσαν ψηλά και τον πύχη για τα υπόλοιπα :Ρ), αν και προτίμησα λίγο περισσότερο το GTO γιατί είναι από τα αγαπημένα μου anime/manga και είχε κάτι παραπάνω από τα ίδια γεγονότα σε live action, α και η διευθύντρια τα έσπαγε στο live action επίσης.

Discuss~!
"Those who say video games are bad for health are the same ones who say rock is satan's music"
- Shigeru Miyamoto

#8 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 17 August 2007 - 18:32

Δεν έχω δει κάποια σειρά live εκτός του Sailor Moon Live, αλλά θα με ενδιέφερε πολύ. Κατά καιρούς έχω δει διαφημήσεις στο Newtype και άλλα περιοδικά για τηλεοπτικές σειρές με ηθοποιούς, Ιαπωνικής παραγωγής, και μου φάνηκαν ενδιαφέρουσες.
Υπάρχει τίποτα με υπότιτλους πουθενά άραγε?

#9 yami

yami

    神速

  • Retired Staff
  • 3,707 posts

Posted 17 August 2007 - 18:34

http://www.anime.gr/forums/tv-%CA%E9%ED%E7%EC%E1%F4%EF%E3%F1%DC%F6%EF%F2/2200-j-doramas.html

#10 denisuki~

denisuki~

    Stronger than Darth Vapor

  • Members
  • 281 posts

Posted 17 August 2007 - 18:35

Allright, pwnd στραβομάρα. :/

Δεν πειράζει, μπορούμε να το κρατήσουμε, το άλλο έχει πέσει πολύ χαμηλά!

Το victory!(?)
"Those who say video games are bad for health are the same ones who say rock is satan's music"
- Shigeru Miyamoto

#11 denisuki~

denisuki~

    Stronger than Darth Vapor

  • Members
  • 281 posts

Posted 17 August 2007 - 18:38

Δεν έχω δει κάποια σειρά live εκτός του Sailor Moon Live, αλλά θα με ενδιέφερε πολύ. Κατά καιρούς έχω δει διαφημήσεις στο Newtype και άλλα περιοδικά για τηλεοπτικές σειρές με ηθοποιούς, Ιαπωνικής παραγωγής, και μου φάνηκαν ενδιαφέρουσες.
Υπάρχει τίποτα με υπότιτλους πουθενά άραγε?


To GTO και το Gokusen είναι ευρείας κυκλοφορίας και υπάρχουν διάφορα subbing groups που το έχουν μεταφράσει, αλλά εκτός αυτών των 2 δεν έχω βρει άλλο υποτιτλισμένο ακόμα (μόνο ταινίες, που υπάρχουν αρκετές με υπότιτλους).
"Those who say video games are bad for health are the same ones who say rock is satan's music"
- Shigeru Miyamoto

#12 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 17 August 2007 - 23:42

Καποιος moderator ας κανει το παλιο thread, merge με αυτο μια που ειναι στο σωστο φορουμ.

Παντως το Dorama που πρεπει να δει οποιος ασχολειται με τα ανιμε και την otaku culture γενικοτερα, ειναι το Densha Otoko (τη σειρα, οχι τη ταινια).
Posted Image

#13 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 18 August 2007 - 01:19

Thanks για τις πληροφορίες Denisuki! Θα τις ψάξω τις σειρές που λες. :)

#14 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 18 August 2007 - 01:46

Ερμ ας πω εδώ για μερικές ακόμα σειρές που παρακολούθησα και οι mods ας πράξουν όπως αγαπάν.

Summer Snow: χμμ δεν ήταν άσχημο... δραματικό/αισθηματικό. Αρκετά απολαυστικό και είχε pwned τέλος! Το ending των kinki kids εν τω μετάξυ δεν κόλλαγε καθόλου με το κλιμα της σειράς -.- εκεί που έκλαιγαν όλοι την μοίρα τους σου πετούσε "c'mon" ToT

Hana Yori Dango: αρκετές διαφορές με το manga αλλά δεν το χάνει το μονοπάτι του. Ο Matsumoto Jun (των Arashi) στον πρωταγωνιστικό ρόλο ήταν απλά απολαυστικός.. ήταν σαν να φτιάχθηκε γι'αυτόν ο χαρακτήρας του Doumyoji. Βασικά εξαιρετικό ήταν. Μια μικρή κοιλίτσα θαρρώ ότι κάνει στις αρχές της 2ης σεζόν αλλά συνεχίζει δυνατό. Theme songs και στις 2 season τέλεια. Πφφ δεν ξέρω όσο το έβλεπα σκεφτόμουν ότι το manga ήταν τελικά καλύτερο από πίστευα μόλις το τέλειωσα...

1 litre of tears: οκ, αυτό το βλέπω εδώ και πολύ καιρό... 2 επεισόδια το μήνα or so. Άγευστο D:

Οι δικές μου προτάσεις λοιπόν είναι οι εξής για όποιον θέλει να ασχοληθεί:
Hana Yori Dango
Beautiful Life
Nobuta wo Produce

#15 boukaw7

boukaw7

    Anime Fan

  • Members
  • 164 posts

Posted 18 August 2007 - 05:00

Το densha otoko έχω δει. Απλά καλή την θεώρησα.

Περισσότερο μου άρεσε το nodame cantabille, καθώς εκτός του ότι η πλοκή ακολουθούσε όσο πιστά γινόταν αυτή του μανγκα, οι εκφράσεις των χαρακτήρων, αλλά και το όλο στήσιμο ήταν πολύ ανιμόβιο, οπότε το απόλαυσα δεόντως.

Το κακό με αυτά είναι ότι είναι σχετικά δύσκολο να βρεθούν με τους υπότιτλους, οι οποίοι από την άλλη, μερικές φορές δεν είναι και ότι καλύτερο!