Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* - - - - 1 votes

Σχέδιο vs. Σενάριο


  • Please log in to reply
133 replies to this topic

Poll: Ψηφίστε εδώ... (199 member(s) have cast votes)

Ψηφίστε εδώ...

  1. Σενάριο (142 votes [71.36%])

    Percentage of vote: 71.36%

  2. Σχέδιο (21 votes [10.55%])

    Percentage of vote: 10.55%

  3. Δεν μπορώ να αποφασίσω... (36 votes [18.09%])

    Percentage of vote: 18.09%

Vote Guests cannot vote

#61 Kuso Kenshi

Kuso Kenshi

    Anime Fan

  • Members
  • 218 posts

Posted 06 June 2008 - 22:36

Πιστεύω ότι και τα δύο παίζουν εξίσου σημαντικό ρόλο, αλλά έχω μια μικρή προτίμηση στο σχέδιο.


#62 tsintori

tsintori

    Dmc rocks

  • Members
  • 514 posts

Posted 07 June 2008 - 01:00

Αναποφάσιστος αν και ένα καλό anime πρέπει να έχει και τα δύο.
Posted Image

#63 donald13

donald13

    living on the dark side..

  • Members
  • 483 posts

Posted 07 June 2008 - 11:37

Και εγω δαγκωτό ΣΕΝΑΡΙΟ γιατι οσο εντυπωσιακό και αν ειναι ενα anime αμα δεν εχει υποθεση τοτε βαριεμαι σε βαθμο αυτοκτονίας.. Για παραδειγμα ειδα αυτές τις μερες το Macross F... Σουπερ θεαμα , μηδεν ουσία!


Posted Image

#64 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 07 June 2008 - 12:43

Εξαρτάται . Εάν ένα ανιμε έχει καλό σχέδιο αλλά το σενάριο ώρες ώρες δεν τραβάει θα κάνω κάποια παραχώρηση και θα συνεχίσω να το βλέπω. Εάν από την άλλη το σενάριο είναι καλό αλλά το σχέδιο όχι και τόσο ,πάλι θα κάνω παραχώρηση . Γενικά είμαι της μέσης οδού .

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#65 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1,385 posts

Posted 07 June 2008 - 17:31

Εάν από την άλλη το σενάριο είναι καλό αλλά το σχέδιο όχι και τόσο ,πάλι θα κάνω παραχώρηση . Γενικά είμαι της μέσης οδού

Kαι εγώ αυτό συμπέρανα σήμερα,βλέποντας το Crest of the stars.

Το ιδιο και για sports anime.

Δεν νομίζω ότι ισχύει για όλα τα sports anime.Δες για παράδεισμα το Hikaru no Go και το Major.Κανένα δεν έχει το animation και όμως σε κράτανε λόγω της πλοκής και της ανάπτυξης των χαρακτήρων τους.

#66 j0hn"n"y

j0hn"n"y

    ...Mižυ Lυffý... =D

  • Members
  • 31 posts

Posted 26 June 2008 - 02:31

Καλο ειναι και το σεναριο που εχουν ψηφισει οι περισσοτεροι, αλλα και το σχεδιο πρεπει να ειναι καλο ορισμενες φορες, γιατι χωρις καλο σχεδιο ειναι σαν να βλεπεις ανιμε απο τν δεκαετια του 80....:hihi2:
Εγω ψηφιζω both btw...
Posted Image
Cause Santa knows.....

#67 Ianus

Ianus

    Anime Fan

  • Members
  • 166 posts

Posted 26 June 2008 - 12:04

Σημαντικοτερο θεωρω το σεναριο, tadashi η ατμοσφαιρα που προωθειται απο το σεναριο Οφειλει να υποστηριζεται και απο το σχεδιασμο για να υπαρξει αρτιο αποτελεσμα -μιλωντας για ανιμε, σουπερ σημαντικο ρολο παιζει και η μουσικη επενδυση-

#68 Dr.ApE

Dr.ApE

    SufferGenius

  • Members
  • 119 posts

Posted 26 June 2008 - 12:15

Και εγώ πιστεύω πως το σενάριο είναι το πιο σημαντικό από ότι το σχέδιο γιατί αν το σενάριο δεν είναι ωραίο τότε δεν πρόκειται να δεις το anime ακόμα και αν η σχεδίαση είναι τελεία….
Υπάρχουν ωραία anime (δηλαδή με ωραίο σενάριο) και χάλια σχεδίαση!!!:drink:

Spoiler: One Piece Crew

-It's the first day of the rest of your life...


#69 Omorfandras

Omorfandras

    Starting...

  • Members
  • 23 posts

Posted 26 June 2008 - 12:59

Εγω πιστευω πως το σεναριο ειναι αυτο που μετραει. Δεν παει να εχει τα πιο διαστημικα γραφικα... Χωρις σεναριο δεν πας πουθενα. Στο κατω κατω στα ανιμε ειναι φανταστικοι οι πρωταγωνιστες και οπως και να σου παρουσιαστουνε σχεδιασμενοι αν μπορουν να αποδωσουν σωστα τον χαρακτηρα και τα συναισθηματα δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο!!!:df13952b:
.....Whatever...

#70 IlPalazzo

IlPalazzo

    Anime Fan

  • Members
  • 147 posts

Posted 26 June 2008 - 13:56

Εγώ πιστεύω ότι αν ένα απ' τα δύο είναι απελπιστικά άσχημο η κατάσταση δύσκολα παλεύεται. Απ' την άλλη, βέβαια, ένα φοβερό σενάριο άνετα καλύπτει ένα μέτριο σχεδιασμό. Ένας φοβερός σχεδιασμός με τίποτα δεν καλύπτει ένα μέτριο σενάριο.

Αλήθεια, "Κακό" σχέδιο τι εννοούμε; Για μένα, το σχέδιο του xkcd ή του Order of the Stick δεν θεωρούνται καθόλου άσχημα. Το σχέδιο του One Piece (μια που έχει αναφερθεί ως παράδειγμα) θα παλευόταν με ενδιαφέρον γρηγορότερο σενάριο. Πραγματικά κακό σχέδιο δεν μπορώ να σκεφτώ.

To σίγουρο είναι ότι πολύυ σημαντικό ρόλο παίζουν και τα ακουστικά ερεθίσματα: φωνητικές ηθοποιίες, ακουστική επένδυση, τέτοια πράγματα. Και αυτά μπορούν να χαλάσουν ή να φτιάξουν ένα ανιμε.

Αν έχυνα ένα δάκρυ για κάθε λεπτομέρεια που χάνεται στη μετάφραση, ο Νώε θα έπρεπε να φτιάξει καινούρια κιβωτό.

 

唯今翻訳...


#71 xANTONISx

xANTONISx

    Περπάτησα πάρα πολύ ...

  • Members
  • 202 posts

Posted 26 June 2008 - 14:08

Σενάριο , ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δεν πιστεύω αυτό που λέγεται μια εικόνα ισοδυναμεί με 1000 λέξεις....

Posted Image

Έχουμε και Identi.ca
ΗΙΜΥΜ S3EP5

#72 BarbasSs

BarbasSs

    NTEΘ ΜΕΤΑΛ ΙΖ ΔΕ ΛΟ

  • Members
  • 783 posts

Posted 26 June 2008 - 18:00

και τα 2...
αμα δεν αντεχω το σχεδιο δεν θα κατσω να δω ενα anime επειδη εχει ωραιο σεναριο
και επισης αμα ενα anime εχει καλο σχεδιο αλλα σεναριακα ειναι τελιως μουφα δεν παιζει να το δω...

Posted Image

Spoiler: yarrr,yarrr


#73 xANTONISx

xANTONISx

    Περπάτησα πάρα πολύ ...

  • Members
  • 202 posts

Posted 26 June 2008 - 20:00

και τα 2...
αμα δεν αντεχω το σχεδιο δεν θα κατσω να δω ενα anime επειδη εχει ωραιο σεναριο
και επισης αμα ενα anime εχει καλο σχεδιο αλλα σεναριακα ειναι τελιως μουφα δεν παιζει να το δω...

Εδώ με βρισκείς εντελώς αντίθετο !
Στο άλλο σκέλος συμφωνώ κατά 50 %. :P

Posted Image

Έχουμε και Identi.ca
ΗΙΜΥΜ S3EP5

#74 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 26 June 2008 - 20:24

FANSERVICE:nbleed:

Posted Image


#75 BarbasSs

BarbasSs

    NTEΘ ΜΕΤΑΛ ΙΖ ΔΕ ΛΟ

  • Members
  • 783 posts

Posted 27 June 2008 - 00:23

FANSERVICE:nbleed:

xmmmm...
δεν σκευτικα αυτον τον παραγοντα...
εδω συμφονω 100%

Posted Image

Spoiler: yarrr,yarrr