Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* - - - - 1 votes

Σχέδιο vs. Σενάριο


  • Please log in to reply
133 replies to this topic

Poll: Ψηφίστε εδώ... (199 member(s) have cast votes)

Ψηφίστε εδώ...

  1. Σενάριο (142 votes [71.36%])

    Percentage of vote: 71.36%

  2. Σχέδιο (21 votes [10.55%])

    Percentage of vote: 10.55%

  3. Δεν μπορώ να αποφασίσω... (36 votes [18.09%])

    Percentage of vote: 18.09%

Vote Guests cannot vote

#46 laraska

laraska

    Self imposed ban

  • Members
  • 1,875 posts

Posted 04 June 2008 - 19:52

σεναριο .
Posted Image
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
[IMG]http://www.anime.gr/forums/%5Burl=http://dragcave.net/view/yrOI%5D%5Bimg%5Dhttp://dragcave.net/image/yrOI.gif%5B/img%5D%5B/url%5D[/IMG]

#47 bleach2black

bleach2black

    playing the angel

  • Members
  • 140 posts

Posted 05 June 2008 - 13:55

Σενάριο 68%
Σκίτσο 32%

Διαβάστε 666 Satan και θα καταλάβετε τι εννοώ...
Posted Image

#48 endless_inspiration

endless_inspiration

    Anime Professional

  • Members
  • 535 posts

Posted 05 June 2008 - 14:18

προσωπικα για να με τραβηξει ενα anime και να το δω πρεπει να εχει καλο σχεδιο!!!
π.χ.το lucky star το βλεπω επειδη εχει καλο σχεδιο:blingeye2: και οχι για το σεναριο ,γιατι μη μου πειτε οτι το lucky star εχει σεναριο!!!

Posted Image
''Ολοι κάποτε σκοντάφτουμε.
Το τι κάνει κανείς μετά είναι αυτό που του φτιάχνει ή του καταστρέφει τη ζωή.
Η αξία του ανθρώπου φαίνεται στο τι κάνει μετά την πτώση''
Liza Unger, 'black out'


#49 Magnus_Richmoore

Magnus_Richmoore

    ギリシャの富豪の

  • Members
  • 126 posts

Posted 05 June 2008 - 14:33

Αναλόγος για ποιόν λόγο βλέπεις ενα anime πχ αν το βλέπεις για χαλάρωμα και ξεκούραση δεν έχει τοσο σημασία το σενάριο όσο το σχέδιο...Ίσα ίσα που μπορεί να σε κουράσει κιόλας αν δεν θες να πολυ σκέφτεσαι.
Ενώ αν θες να δεις κάτι με ποιότητα σεναριακή και να σκεφτείς και 10 πράγματα παραπάνω το σχέδιο έρχεται σε 2η μοίρα.
Αναποφάσιστος λοιπόν.
Posted Image
You cannot travel the path until you have become the path itself

#50 Harlock_24

Harlock_24

    Anime Amateur

  • Members
  • 66 posts

Posted 05 June 2008 - 14:36

Σιγουρα σεναριο.Αν δεν υπαρχει σεναριο μετα απο 3 μερες το εχεις ξεχασει το ανιμε και πας για αλλα.
Χαρακτιριστικο παραδειγμα Karas.Το θυμαται κανεις; αρεσε σε κανενα;περα απο τα 3d ειχε τιποτα αλλο να μας δειξει;
Δεν το νομιζω.
Απο την αλλη παλι απο το monster τι σου μενει;Το σεναριο η το σχεδιο (παρολο που και τα δυο ειναι κορυφαια) εμενα μια φορα το σεναριο μου εμινε.
Οσο για ανιμε τυπου lucky star (αν και το συγκεκριμενο δεν το εχω δει) δεν τα βλεπεις ουτε για το σεναριο ουτε για το σχεδιο,αλλα για το γελιο.

#51 RiDeLub

RiDeLub

    - ΡίΝΤεΛουμπ -

  • Members
  • 1,010 posts

Posted 05 June 2008 - 14:37

Κυρίως σενάριο.
Το κυρίως το λέω απλά γιατί το καλό σχέδιο βοηθά στην καλύτερη προώθηση του σεναρίου.

Δεν κάνω συνήθως drop. Αν έκανα όμως, σίγουρα δεν θα έκανα λόγο σχεδίου. Άλλωστε την πιθανή "απέχθια" για το σχέδιο την έχεις στα πρώτα ep/ch. Μετά το συνηθίζεις. Το πιθανό "κακό" σενάριο όμως σε ακολουθεί μέχρι το τέλος και δεν μπορείς να το συνηθήσεις κάπως.

- Επέζησα και εγώ από το φαγητό του Κ.Ε.Τ.Θ Αυλώνας -

Posted Image


#52 Ephialtes

Ephialtes

    Ashigaru

  • Members
  • 570 posts

Posted 05 June 2008 - 14:42

Και τα 2 πρεπει να ειναι καλα σε ενα ανιμε.
ΠΧ: Δειτε πως χαραμιζεται το One Piece, το οποιο εχει μαματο σεναριο αλλα το χαλαει το σχεδιο.(ενα αλλο παραδειγμα ειναι το Kaiba, τι οποιο εχει αθλιο σχεδιο, κατ' εμε τουλαχιστον, και πολυ ωραιο σεναριο) Τωρα κανενα ανιμε που να εχει καλο σχεδιο και μαπα σεναριο δεν μου ερχετε τωρα.

Posted ImagePosted Image


#53 animanthropos

animanthropos

    Starting...

  • Members
  • 8 posts

Posted 06 June 2008 - 00:17

Χωρίς πολλή σκέψη Σ-Ε-Ν-Α-Ρ-Ι-Ο.Δε λέω πρέπει να υπάρχει και καλό σχέδιο (για να βλέπετε) αλλά αμα υστερή σεναριακά τότε οδηγείτε σε "αποτυχία".

#54 somnium

somnium

    女神道

  • Members
  • 356 posts

Posted 06 June 2008 - 00:20

Χμμμ αν το σχεδιο εχει feeling και φτιαχνει ατμοσφαιρα που μου αρεσει, διατιθεμαι να κανω και καμια υποχωρηση στον τομεα σεναριο, παντως. Ο συνδυασμος ειναι το θεμα...

Edited by somnium, 06 June 2008 - 14:19.
typo

Posted Image


#55 ichigo13

ichigo13

    trelos CSDas

  • Members
  • 995 posts

Posted 06 June 2008 - 00:25

Πρώτο έρχεται το σενάριο και μετά το σχέδιο!
Αν κάτι δεν έχει ένα από τα 2 είναι στην καλύερη περίπτοση μέτριο ή τις πιο πολλές φορές κακό!
Posted Image

#56 archeria

archeria

    pudding is delicious

  • Members
  • 87 posts

Posted 06 June 2008 - 00:38

Φυσικά σενάριο....αλλά κι αν είναι και το σχέδιο τελείως αίσχος το παρατάω.Tί θα πεί δλδ? Anime κάνεις άνθρωπε, όχι βιβλία!!!:yellowcard:


Αν και έχω δει anime που ούτε ιδιαίτερο σενάριο είχαν ούτε σχέδιο.... απλά ήταν ευχάριστα στο να τα βλέπεις και να περνά η ώρα σου...... κάτι με μουσική είχαν να κάνουν και κάτι με φαγητό αλλά δεν θα πω ονόματα.....:hehehe:

#57 Neuro

Neuro

    Anime Professional

  • Members
  • 730 posts

Posted 06 June 2008 - 09:06

Νομίζω ότι ένα manga ή οτιδήποτε comics, anime και ταινία όσο καλό σχέδιο και να έχει εφέ και αλλά καλούδια αν δεν έχει το ποιο σημαντικό (μια καλή ιστορία) καταντά βαρετή. Έτσι το πρώτο πράγμα που μας τραβά είναι στο σενάριο και μετά το σχέδιο και οτιδήποτε άλλο!
Posted Image

#58 Rick Hunter

Rick Hunter

    Anime Newbie

  • Members
  • 32 posts

Posted 06 June 2008 - 17:40

Δυσκολη επιλογη..ενα ανιμε το οποιο εχει καλο σεναριο και σχεδιο ειναι το τελειο Ανιμε! το θεμα ειναι ποσα μπορουν φτασουν σε τετοιο επιπεδο και να τα εχουν και τα δυο..το One piece νομιζω το εχει καταφερει!!..για τα τυπικα θα πω σεναριο!:chigau:
Posted Image

#59 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1,667 posts

Posted 06 June 2008 - 20:41

Βασικά εγώ πιστεύω ότι πρέπει να υπάρχουν και τα δύο. Όμως συνήθως το σχέδιο είναι που σε τραβάει. Εμένα συνήθως το καλό σχέδιο μου δείχνει ότι οι δημιουργοί το έχουν δουλέψει πραγματικά το ανιμέ άρα με προϊδεάζει για κάτι καλό. Αν το σχέδιο είναι άθλιο, τότε όσο καλό κι αν είναι το σενάριο η σειρά καταλήγει να σου σπάει τα νεύρα. Αν θέλω μόνο καλή ιστορία, γιατί να μη διαβάσω ένα ωραίο βιβλίο καλύτερα? :drink:

15fkk04.jpg


#60 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 06 June 2008 - 22:16

τωρα πλεον ολα τα ανιμε εχουν γινει ψηφιακα οποτε θα ηταν αδικο να συγκρινουμε τις ευκολιες του κομπιουτερ στις νεες σειρες με τις παλιες. Ωστοσο καποιες παλιες εχουν τετοια καλλιτεχνικη αρτιοτητα που ακόμα και οι συγχρονοι υπολογιστες ειναι ακατορθωτο να τη φθασουν.



Εξαρταται και απο το ειδος.

Για shonen μη ρωτατε για σεναριο. 300 επεισοδια τα ιδια και τα ιδια. Το ιδιο και για sports anime. Οποτε το μονο που μενει ειναι οι καλα σχεδιασμενες μαχες.

Για shoujo / romance καπως λιγοτερο αν και αν συγκρινεις πολλες σειρες θα δεις πως ειναι ιδιες. Και εκει συνηθως δινεται εμφαση στο σεναριο με το σχεδιο να ειναι δευτερευον, με καποιες εξαιρεσεις (πχ KOR, Touch)

για sci-fi υπαρχει μεγαλη ποικιλια τοσο για καλο σχεδιο όσο και για καλο σεναριο. Συνηθως ομως και εδω δινεται εμφαση στο σεναριο, ελεω sci-fi λογοτεχνιας/ταινιων

για mecha, και εδω εμφαση στο σχεδιο και τη δραση συνηθως, μιας και το σεναριο το ξερουμε απο πριν και πως θα εξελιχθει

για σειρες για παιδια, εδω πιστευω πως μετρα πιο πολυ το σχεδιο μιας και το απλοικο σεναριο διευκολυνει την κατασταση.


για διασκευες βιβλιων, εδω οντως ειναι το δυσκολοτερο πραγμα σε οτι αφορα το σεναριο και το κατα ποσο θα μεινει πιστο στο βιβλιο. Αν πετυχουν και τα δυο (σχεδιο και σεναριο), τοτε πιστευω πως αυτο το ειδος ξεπερναει ολα τα αλλα στο τελικο αποτελεσμα.

για slice of life, και εδω μετα τις διασκευες βιβλιων μπορουν να πετυχουν επισης ενα καλο αποτελεσμα και να συνδιασουν καλο σχεδιο και σεναριο. Δυστηχως και εδω οι περιπτωσεις ειναι σπανιες με αποτελεσμα απλα να εστιαζονται στην απεικονιση με λιτο animation και πολυ αργο ρυθμο.

για hentai και τα συναφη, μονο οσοι τα βλεπουν τακτικα μπορουν να εκτιμησουν την καλλιτεχνικη και σεναριακη αρτιοτητα για αυτο δε θελω να τα σπιλωσω με τα περιττα σχολεια μου.