Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* - - - - 1 votes

Σχέδιο vs. Σενάριο


  • Please log in to reply
133 replies to this topic

Poll: Ψηφίστε εδώ... (199 member(s) have cast votes)

Ψηφίστε εδώ...

  1. Σενάριο (142 votes [71.36%])

    Percentage of vote: 71.36%

  2. Σχέδιο (21 votes [10.55%])

    Percentage of vote: 10.55%

  3. Δεν μπορώ να αποφασίσω... (36 votes [18.09%])

    Percentage of vote: 18.09%

Vote Guests cannot vote

#1 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 16 August 2007 - 22:27

Και τα 2 είναι σημαντικά,αλλά τι πιστεύετε ότι είναι πιο σημαντικό?Θα προτιμούσατε τρομερό σενάριοκαι αισχρό σχέδιο ή το αντίθετο?

Πλζ,μην πεί κανείς και τα 2,γιατί αυτό είναι αυτονόητο.Αν θέλετε αναφέρετε τι είδους σχέδιο και σενάριο προτιμάτε...
Posted Image

#2 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 16 August 2007 - 22:35

Σενάριο ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ. Ο λόγος για τον οποίο είμαστε ικανοί να ξενυχτήσουμε διαβάζοντας ένα φοβερό βιβλίο χωρίς εικονογράφηση. ;)

(Το ξέρω ότι αναφέρεσαι σε anime, αλλά εγώ το λέω και γενικά.)

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#3 yami

yami

    神速

  • Retired Staff
  • 3,707 posts

Posted 16 August 2007 - 22:37

*clopy/paste my answer from animeplanet's similar topic XD*

γενικα ανιμε που να εχουν καλο animation και καλο σεναριο(μιλωντας παντα για tv series)ειναι σπανια...συνηθως τα περισσοτερα ανηκουν ή στη μια ή στην αλλη κατηγορια...
προσωπικα-πια-προτιμω ενα καλο σεναριο απο το eye candy..
αν ''κοιταζα'' μονο το animation,θα ειχα χασει την ευκαιρια να δω παρα πολυ ωραιες σειρες οπως το Gilgamesh και Tenshi na Konamaiki..(σειρες που δεν εχουν ακριβως και τα καλυτερα char designs/animation,αλλα απο αποψη σεναριου ''μετρανε'' πολυ)

#4 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 16 August 2007 - 22:38

Σενάριο ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ. Ο λόγος για τον οποίο είμαστε ικανοί να ξενυχτήσουμε διαβάζοντας ένα φοβερό βιβλίο χωρίς εικονογράφηση. ;)


Συμφωνώ,αλλά κάποιος μπορεί να πιστεύει ότι μια εκπληκτική εικόνα είναι πιο σπουδαία από αξιόλογη πλοκή και υπόθεση,π.χ. να θέλει να βλέπει κάτι εντυπωσιακό και να μην τον νιάζει αν το σενάριο θα 'ναι τζούφος.Για αυτό έκανα το τόπικ.
Posted Image

#5 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 16 August 2007 - 22:51

Σενάριο με χίλια εκτός και αν μιλάμε για Mazinkaiser! :hahaha:

#6 yami

yami

    神速

  • Retired Staff
  • 3,707 posts

Posted 16 August 2007 - 22:53

εκτός και αν μιλάμε για Mazinkaiser! :hahaha:

Naruto,Bleach και λοιπα brainless anime :3333

#7 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 17 August 2007 - 08:34

οι ταινιες του Makoto Shinkai ειναι καλο παραδειγμα. Στην αρχη το μονο που αξιζε ηταν το σχεδιο του αφου σεναριακα εκαναν κοιλια οι ταινιες του. Ευτυχως με καθε ταινια του, καλυτερευει, και το 5 εκ. ειχε καλουτσικο σεναριο. Ελπιζω οτι η επομενη ταινια του θα ειναι το αριστουργημα του και το σεναριο θα βρισκεται στο ιδιο επιπεδο με το σχεδιο.
Posted Image

#8 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 17 August 2007 - 09:47

Σενάριο off course υ_υ.Ετσι κι'αλλιως προσωπικα το συνειδητοποιω αυτο με το να αντεχω να βλεπω σειρες με αθλιο σχεδιο χωρις να ενοχλουμαι τοσο,σχεδον να ξεχναω την αθλιοτητα(δεν το περιμενα αυτο,αλλα ενα καλο σεναριο μπορει να κρυψει την πιθανη ασχημια του σχεδιου!)
Μαλιστα,μερικες φορες ενοχλουμαι με το υπερβολικα "τελειο" σχεδιο,στις περιπτωσεις οπου μαζευονται πολλα bishounen και bishoujo σε μερικα τετραγωνικα μετρα.Πραγματικα νομιζα οτι αυτο μου αρεσε,αλλα τελευταια αρχισα να το σιχαινομαι σε σημειο που αν δω αλλο bishounen θα ξερασω.-_-
Χρειαζομαι ενα διαλειμμα.Γενικα προτιμαω το πιο down to earth σχεδιο,να ειναι φυσικα οι χαρακτηρες bearable to watch,αλλα να μην και ειναι τοσο "μοιραιοι"!!!Το σιχαθηκα αυτο!
Βεβαια οκ δεν ειναι απαραιτητο τα bishounen/bishoujo να αντιπροσωπευουν το καλο σχεδιο,ξερω οτι τις περισσοτερες φορες ειναι ασχετο αυτο,αλλα καπου επρεπε να βγαλω τον πονο μου .Τ_Τ

#9 RaspK

RaspK

    Anime Newbie

  • Members
  • 45 posts

Posted 17 August 2007 - 12:36

Προτιμώ το σενάριο, αλλά έχω διαπιστώσει ότι σπάνια θα είναι άθλιο το σχέδιο σ' ένα καλό σενάριο, εκτός αν αυτό που εμείς θεωρούμε «άθλιο» οι designers το θεωρούν γαμάτο. :P

#10 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 17 August 2007 - 13:01

[...] αν ''κοιταζα'' μονο το animation,θα ειχα χασει την ευκαιρια να δω παρα πολυ ωραιες σειρες οπως το Gilgamesh και Tenshi na Konamaiki..(σειρες που δεν εχουν ακριβως και τα καλυτερα char designs/animation,αλλα απο αποψη σεναριου ''μετρανε'' πολυ)

Μπα, εμένα μου άρεσε ΚΑΙ το animation στο Gilgamesh. :)

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#11 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 17 August 2007 - 13:25

Κάτι που μόνο ένα άτομο έχει κάνει,δεν έχετε αναφέρει τι είδους σχέδιο προτιμά ο καθένας σας.Επίσης,κάτι που μου ήρθε τώρα,πιστεύετε ότι υπάρχει κάποια σειρά που βάζει κάποια στάνταρτ στο σχέδιο για τις υπόλοιπες του είδους?(π.χ.το Sailor Moon έδειξε πως πρέπει να σχεδιάζονται οι ηρωίδες αυτού του στύλ και το δρόμο το ακουλουθήσαν οι συνεχιστές του).
Posted Image

#12 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 17 August 2007 - 13:36

Καλά, τα μισά majou shoujo είναι επηρρεασμένα από Sailor Moon, και όχι μόνο σχεδιαστικά. Γενικώς, όταν μία σειρά γίνεται μεγάλη επιτυχία, ορίζει κάποια staples τα οποία τα ακολουθούν άλλοι 200 κλώνοι, για εγγυημένη επιτυχία. Παρόμοια φάση έγινε και με το NGE. Μετά από αυτό, πήξαμε στα 15χρονα που καβαλάνε ένα mecha και γίνονται σπουδαίοι και τρανοί.

Νομίζω ότι άλλος ένας λόγος που γίνεται αυτό είναι επειδή σκέφτονται "αχ, πόσο θα ήθελα να είχα φτιάξει ΕΓΩ το Sailor Moon", οπότε τους βγαίνει αυθόρμητα και στο σχέδιο και στο σενάριο.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#13 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 17 August 2007 - 13:47

Νομίζω ότι άλλος ένας λόγος που γίνεται αυτό είναι επειδή σκέφτονται "αχ, πόσο θα ήθελα να είχα φτιάξει ΕΓΩ το Sailor Moon", οπότε τους βγαίνει αυθόρμητα και στο σχέδιο και στο σενάριο.


Κάτι σε στύλ 'αχ,πόσο μου αρέσουν οι Slipknot,θέλω να γράψω μουσική σαν αυτούς'?:hahaha::wooi2:

Είναι άλλος τομέας βέβαια,αλλά το ενοείς παρόμοια?
Posted Image

#14 yami

yami

    神速

  • Retired Staff
  • 3,707 posts

Posted 17 August 2007 - 13:51

Καλά, τα μισά majou shoujo είναι επηρρεασμένα από Sailor Moon, και όχι μόνο σχεδιαστικά.

indeed,ειδικα αυτο το transformation sequence του...εχει γινει clopy/paste στα απανταχου mahou shoujo...*γι'αυτο δε μαρεσουν ΧD*

δεν έχετε αναφέρει τι είδους σχέδιο προτιμά ο καθένας σας.

the one i can watch without my eyes bleeding...:wooi2:
*last time my eyes bled was in Romeo x Juliet ep 16 x_x painful experience...oσοι το εχετε δει θα καταλαβατε..*

Μπα, εμένα μου άρεσε ΚΑΙ το animation στο Gilgamesh. :)

yeah..Μετα απο μερικα επισοδεια το συνηθισα και τελικα μου αρεσε...στο πρωτο επ βεβαια επαθα ενα μικρο σοκ ΧD

#15 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 17 August 2007 - 14:20

Κάτι σε στύλ 'αχ,πόσο μου αρέσουν οι Slipknot,θέλω να γράψω μουσική σαν αυτούς'?:hahaha::wooi2:

Είναι άλλος τομέας βέβαια,αλλά το ενοείς παρόμοια?

Και εκεί ισχύει, και αλλού... σκέψου π.χ. πόσοι κλώνοι του Doom βγήκαν μετά από το πρώτο παιχνίδι.

Αυτό βέβαια δεν είναι κάτι κακό εκ των προτέρων. Απλά η πλειοψηφία των κλώνων είναι πρόχειρα κακέκτυπα των trend-setters.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||