Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Γλωσσα των ξωτικων


  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#46 kostas70

kostas70

    Starting...

  • Members
  • 0 posts

Posted 31 January 2008 - 20:53

Δεν το γνωριζα.Τωρα μαθαινω αλλα ποτε δεν ειναι αργα.Υπαρχουν κι αλλοι νομοι εντος εισαγωγικων που δηλωνουν κατι στο διαδικτυο?

#47 ioanna

ioanna

    Anime Newbie

  • Members
  • 51 posts

Posted 20 March 2008 - 17:23

Υπαρχει ενα βιβλιο που σου μαθαινει τη γλωσσα του Τολκιν αλλα κ αλλοι συγγραφεις φαντασιας εχουν χρησιμοποιησει το ορο γλωσσα ξωτικων... πχ Εραγκορν ή Dragolance υπαρχουν και αλλα ομως
Φοβάμαι πως μία μεγάλη απογοήτευση με περιμένει γι'αυτό προτιμώ να ονειρεύομαι.
Πάολο Κόελο 'Ο αλχημιστής'

#48 lia

lia

    αχ & ναχε η ψυχη φωνη...

  • Members
  • 0 posts

Posted 24 April 2008 - 10:31

ψαχνω απεγνωσμενα να βρω πως γραφεται ενα ονομα στην qvenia...θελω να το κανω τατου και θελω να ειμαι σιγουρη οτι γραφεται ετσι..βοηθηστε μεεεεεεεεεεεεεεε:congrats:

#49 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2,051 posts

Posted 24 April 2008 - 10:34

αν μπορεις στειλε μου πμ με τη λεξη

1345977285497_zps066ae44a.jpg


#50 lia

lia

    αχ & ναχε η ψυχη φωνη...

  • Members
  • 0 posts

Posted 24 April 2008 - 10:56

μιχαλης..ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον

#51 Adventurer

Adventurer

    Αιώνιος φοιτητής

  • Members
  • 2,983 posts

Posted 24 April 2008 - 11:10

Μιχαλης στα αγγλικα γραφεται Michael και αυτη η σελιδα λεει το εξης :

MICHAEL: In Hebrew, Mi kha-'el? is the rhetorical question "Who [is] like God?" - in Quenya Man [ná] ve Eru?. This may be contracted to Manveru.


Αρα η απαντηση φαινεται να ειναι Manveru.

Off-topic παντως θα κανεις μεγαλη βλακεια αν κανεις μονιμο τατουαζ ονοματος πανω σου, γιατι αν σε μερικα χρονια το μετανιωσεις δε θα μπορεις πλεον να το βγαλεις. Αν ειναι να το κανεις το τατουαζ, μην το κανεις μονιμο με κανενα ανταλλαγμα. Αυτα.
Posted Image

#52 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2,051 posts

Posted 24 April 2008 - 11:10

συγνωμη που θα σε στανοχωρησω λια, αλλα το 'Μιχαλης' στην Quenya δεν υπαρχει.

1345977285497_zps066ae44a.jpg


#53 Kain

Kain

    ♠️

  • Members
  • 194 posts

Posted 24 April 2008 - 11:42

Γλώσσα των ξωτικών ε; Ναι, ΟΚ, είναι άχρηστη... Όπως επίσης και ο μοντελισμός, η ζωγραφική, τα βιντεοπαιχνίδια, τα Anime, τα κόμικς, οι συλλογές, τα κλαμπ, τα μπανάκια στην παραλία.... Θα μπορούσα να συνεχίζω για ώρες, αλλά πιστεύω πως το πιάσατε το νόημα... Και στο κάτω κάτω θα μπορούσε να χρησιμοποιείται ως κάποιου είδους κώδικας, ώστε να μιλούν όσοι ξέρουν τη γλώσσα μεταξύ τους χωρίς να τους καταλαβαίνουν οι άλλοι. Θα γούσταρα τρελά να δω κάτι τέτοιο...

Το κακό βασικά με τον Τόλκιν είναι πως οι ταινίες του Άρχοντα των Δαχτυλιδιών κατέστρεψαν τη γνώμη που έχει ο κόσμος για το λογοτεχνικό του έργο. Όλοι οι άσχετοι πλέον νομίζουν πως όσοι διαβάζουν τα βιβλία του Τόλκιν είναι πωρωμένοι με τις ταινίες και τους αρέσει να διαβάζουν ανεγκέφαλα παραμυθάκια με ξωτικά, επειδή οι ίδιοι έχουν δει μόνο τις ταινίες, αγνοώντας το πόσα και τι μεγέθους και ποιότητας βιβλία έχει γράψει αυτός ο άνθρωπος. Για να μη μιλήσω για τα ένα σωρό Fanboys που έχουν ξεφυτρώσει έχοντας πωρωθεί ΜΟΝΟ με τις ταινίες, το 95 % των οποίων δεν έχει διαβάσει ούτε ένα από τα βιβλία...

Ποτέ δε μου άρεσε ο Τόλκιν, αλλά δεν μπορώ παρά να αναγνωρίσω πως ήταν φοβερός συγγραφέας από τα λίγα που έχω δει. Και βρήκα βαρετές τις ταινίες, αλλά θα ομολογήσω πως το στόρι ήταν ολόκληρη Οδύσσεια που ώρες ώρες θυμίζει αντίστοιχα αρχαία έπη. Απλώς ποτέ δεν μου άρεσε το όλο Setting, με τις επικές μάχες, μεσαίωνας, ιππότες, ξωτικά και διάφορα τέτοια. Αλλά αυτό δεν είναι παρά η προσωπική μου άποψη, και παρόλο που δεν μου αρέσει, δεν μπορώ να πω πως δεν είναι ωραίο ή καλοφτιαγμένο, μπορώ μόνο να πω πως δεν μου αρέσει εμένα.

Μιας και ασχολούμαι με τις ξένες γλώσσες, ίσως και κάποτε να μάθαινα και αυτήν από περιέργεια, αλλά μόνο εάν είχα πολύ ελεύθερο χρόνο.

sigELIK.jpg   adorexu7.gif3.png


#54 lia

lia

    αχ & ναχε η ψυχη φωνη...

  • Members
  • 0 posts

Posted 24 April 2008 - 11:42

:hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::emptyonexg1::emptyonexg1::emptyonexg1::emptyonexg1::emptyonexg1::emptyonexg1::emptyonexg1::emptyonexg1::emptyonexg1::emptyonexg1::emptyonexg1::emptyonexg1::emptyonexg1:αααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα
γιατιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι????????τι θα κανω τωρααααααααααααα??????????????

#55 Adventurer

Adventurer

    Αιώνιος φοιτητής

  • Members
  • 2,983 posts

Posted 24 April 2008 - 11:56

Γλώσσα των ξωτικών ε; Ναι, ΟΚ, είναι άχρηστη... Όπως επίσης και ο μοντελισμός, η ζωγραφική, τα βιντεοπαιχνίδια, τα Anime, τα κόμικς, οι συλλογές, τα κλαμπ, τα μπανάκια στην παραλία.... Θα μπορούσα να συνεχίζω για ώρες, αλλά πιστεύω πως το πιάσατε το νόημα...

+1

Κατι που για μερικους ειναι αχρηστο, για αλλους αποτελει ψυχαγωγια. Προσωπικα δε θα καθομουν να μαθω μια "φανταστικη" γλωσσα, αλλα καταλαβαινω απολυτα αν σε καποιον αλλον αρεσει.

Το κακό βασικά με τον Τόλκιν είναι πως οι ταινίες του Άρχοντα των Δαχτυλιδιών κατέστρεψαν τη γνώμη που έχει ο κόσμος για το λογοτεχνικό του έργο. Όλοι οι άσχετοι πλέον νομίζουν πως όσοι διαβάζουν τα βιβλία του Τόλκιν είναι πωρωμένοι με τις ταινίες και τους αρέσει να διαβάζουν ανεγκέφαλα παραμυθάκια με ξωτικά, επειδή οι ίδιοι έχουν δει μόνο τις ταινίες, αγνοώντας το πόσα και τι μεγέθους και ποιότητας βιβλία έχει γράψει αυτός ο άνθρωπος. Για να μη μιλήσω για τα ένα σωρό Fanboys που έχουν ξεφυτρώσει έχοντας πωρωθεί ΜΟΝΟ με τις ταινίες, το 95 % των οποίων δεν έχει διαβάσει ούτε ένα από τα βιβλία...

Το συγκεκριμενο ειναι off-topic αλλα και εγω σε αυτους ανηκω αφου δε μου αρεσει να διαβαζω τεραστια βιβλια για να περναω τον χρονο μου... ποιο ειναι το προβλημα;

Και πως εννοεις το κατεστρεψαν; Αν δεν υπηρχαν οι ταινιες αυτοι που αναφερεις δε θα ηξεραν καν οτι υπαρχει ο κυριος, αρα πως οι ταινιες κατεστρεψαν κατι που ποτε δεν ειχε χτιστει;

:hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::emptyonexg1::emptyonexg1::emptyonexg1::emptyonexg1::emptyonexg1::emptyonexg1::emptyonexg1::emptyonexg1::emptyonexg1::emptyonexg1::emptyonexg1::emptyonexg1::emptyonexg1:aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
giatiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii....ti th akanw twraaaaaaaaaaaaaa????????

Spoiler:

Posted Image

#56 lia

lia

    αχ & ναχε η ψυχη φωνη...

  • Members
  • 0 posts

Posted 24 April 2008 - 12:10

δειτε και αυτοo....Write Your Name in Elvish in Ten Minutes

#57 Kain

Kain

    ♠️

  • Members
  • 194 posts

Posted 24 April 2008 - 12:27

Όντως, έτσι όπως το λέω είναι παρεξηγήσιμο... Είχα στο μυαλό μου καταστάσεις παρόμοιες με μια που είχα δει στο κόμικ "Manifesto" του Ηλία Κυριαζή (όποιος δεν το έχει διαβάσει να το διαβάσει, είναι ωραίο), με Fanboys που λένε όλο "Τόλκιν το ένα, Άρχοντας το άλλο, μπλα μπλα Μέση Γη" κτλ ξέροντας μόνο τις ταινίες, αγνοώντας πως στα βιβλία υπάρχει ένα παραπάνω επίπεδο της ιστορίας. Αν και ο τύπος έχει γράψει και μικρά βιβλία, θυμάμαι τότε που δούλευα σε βίντεο κλαμπ και είχαμε κάμποσα. Απλά δεν νομίζω πως μπορεί κάποιος να αυτοαποκαλείται Tolkien fanboy χωρίς να έχει διαβάσει έστω ένα βιβλίο. LOTR fanboy ίσως... Όπως κι εγώ π.χ. αυτοαποκαλούμαι Douglas Adams fanboy έχοντας διαβάσει σχεδόν όλα του τα βιβλία, παρόλο που ξεκίνησα με τις ταινίες και τις σειρές. Αυτό όμως είναι άλλο θέμα. Και μπορεί να έχω και άδικο.

Αλλά έχεις δίκιο, είμαι Off-Topic. :stubborn:

On-Topic τώρα, η γλώσσα των ξωτικών δεν είναι η μοναδική που έχει δημιουργηθεί από έναν άνθρωπο. Έχει κανείς ακουστά την "Εσπεράντο";

παντως θα κανεις μεγαλη βλακεια αν κανεις μονιμο τατουαζ ονοματος πανω σου, γιατι αν σε μερικα χρονια το μετανιωσεις δε θα μπορεις πλεον να το βγαλεις.

Θα συμφωνήσω κι εγώ σε αυτό, αλλά ίσως ένας λόγος που τα τατουάζ στην γλώσσα των ξωτικών με ονόματα έχουν πέραση μπορεί να είναι πως ακόμα και αν το μετανοιώσεις θα είναι ελάχιστοι αυτοί που θα μπορούν να το διαβάσουν. Πέρα του οτι είναι και πιο εμφανισιακή "γραφή", βέβαια...

sigELIK.jpg   adorexu7.gif3.png


#58 lia

lia

    αχ & ναχε η ψυχη φωνη...

  • Members
  • 0 posts

Posted 24 April 2008 - 13:02

λοιπον ενα ονομα δε χρειαζεται να αναφερεται αποκλιστικα στο ατομο αλλα σε μια ιδεα..μια αλαγη η κατι τετιο ...τον λογο και την σκεψη που εχω και θελω να κανω το τατουαζ δεν θελω να την πω..παντωσ ναι..ενα ονομα θα ητανπολυ πιθανο να το μετανιωσει κανεις..ομωσ το ονομα αυτο δεν εκφραζει το ατομο που το εχει αλλα εμενα..μια δικια μου αλαγη..τηελω να το κανω στη γλωσσα των ξωτικων γιατι εγω ειμαι πορωμενη με νεραιδες και ξωτικα και τα ρεστα.και μεσα σε ολη αυτη την ιδεα που εχω για το τατουαζ εχει να κανει και η μαγεια της γλωσσας..του μυστηριου και γενικα ειναι γλωσσα μυστηκη και κρυφη..το τατουαζ στο μερος που θα το κανω δε θα φαινεται.το κανω για τηνν παρτη μου.παρολα αυτα θελω πολυ να το γραψω σε αυτη τη γραφη για τους λογους που ανεφερα πιο πανω...

#59 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 24 April 2008 - 13:04

κάνε έντιτ όλα τα ποστ σου γιατι
ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΤΑ GREEKLISH
και μετά ξανασυζητάμε...

#60 lia

lia

    αχ & ναχε η ψυχη φωνη...

  • Members
  • 0 posts

Posted 24 April 2008 - 13:08

μη μου φωναζειιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιις!!!!!!!!!!!!!!!!αντε!τι μου ζητας τωρα?να τα ξαναγραψω?( ελααααααααααααα...μην εισαι κακοοοοοοοοοοοοοος....:wooi2: