Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Γλωσσα των ξωτικων


  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#1 freak27

freak27

    Sparking

  • Members
  • 622 posts

Posted 10 July 2007 - 15:07

Ξερει καποιος αν υπαρχει η γλωσσα των ξωτικων?? Μου το ειπε ενας φιλοςμου και επισης ανεφερε οτι ενας ποδοσφαιριστης εχει κανει tatoo στην γλωσσα αυτη το ονομα του...Αλλα εψαξα και δεν βρηκα τιποτα...Μηπως ειναι μουφα???
Posted Image

#2 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 10 July 2007 - 15:24

βασικά αν ψάξεις λιτο στο νετ θα βρεις σίγουρα κάτι.
η Γλώσσα των ξοτικών είναι αυτή που δημιούργησε ο Τόλκιν για τον άρχωντα των δαχτυλιδιών. στο εξωτερικό την διδάσκουν κιόλας ίσως βρεις τίποτα Online μαθήματα.

#3 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 10 July 2007 - 15:25

Υπάρχει.Την έχει φτιάξει ο Tolkien:respect:.Μπορείς να βρεις στο internet sites όπου διδάσκεται.Και νομίζω χωρίς να είμαι καθόλου σίγουρος ότι στο εξωτερικό(ίσως και στην Ελλάδα) υπάρχουν μέρη όπου διδάσκεται.

Posted Image


#4 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 10 July 2007 - 16:11

Ας μιλήσει ο ειδικός...εγώ!:hero:
Η γλώσσα των ξωτικών του κόσμου της Μέσης Γης, που δημιούργησε ο Τόλκιν, λέγεται Quenya και βασίζεται κυρίως στα Φιλανδικά ενώ έχει και επιρροές στην γραμματική της και από την ελληνική γλώσσα.
Η Quenya δεν μιλιόταν σχεδόν καθόλου από τα ξωτικά στην Τρίτη Εποχή της Μέσης Γης (μόνο για επίσημες ονομασίες και επίσημα γραπτά), όπου και συνέβησαν τα γεγονότα του Άρχοντα, αλλά στις δύο προηγούμενες εποχές όπου και περιγράφονται τα γεγονότα του Silmarillion.:respect:

Εδώ θα ακούσετε μία σύντομη ανάγνωση στην Quenya του ίδιου του Tolkien!

Η Quenya, όταν βγήκε η πρώτη ταινία και έγινε το ξέσπασμα με τον κόσμο του Tolkien, ξεκίνησε να διδάσκεται και στην Αθήνα από την Κατερίνα Στύλου. Τώρα δεν ξέρω αν διδάσκεται ακόμη αλλά στο τελευταίο link που παραθέτω έχει και τηλέφωνο επικοινωνίας μαζί της. Επίσης με ένα απλό search στο google θα βρεις πολλά λεξικά και βιβλία με τρόπους εκμάθησης της Quenya.
Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image

#5 Quajafrie

Quajafrie

    I dance modestly.

  • Members
  • 523 posts

Posted 10 July 2007 - 16:32

Η γνώση αυτής της γλώσσας πρέπει να είναι από τα πιο άχρηστα πράγματα που μπορεί να μάθει κανείς στη Γη. Πραγματικά.

#6 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 10 July 2007 - 17:51

Η γνώση αυτής της γλώσσας πρέπει να είναι από τα πιο άχρηστα πράγματα που μπορεί να μάθει κανείς στη Γη. Πραγματικά.


στη Γη ναι

στη Μέση Γη όμως...?

Κουατζα υπάρχουν άτομα που μαθαίνουν μια γλώσσα για πλάκα όπως κάνω εγω.

ή μήπως νομίζεις οτι τα γαλλικά μου φάνηκαν πιο χρήσιμα?

#7 freak27

freak27

    Sparking

  • Members
  • 622 posts

Posted 10 July 2007 - 22:11

Την βρηκα παιδια.Εμαθα και να γραφω κ ειναι πολυ τουμπανο...Παω να κανω tattoo ενα ονομα π θελω
Posted Image

#8 kafetzis88

kafetzis88

    Hoyotama

  • Members
  • 259 posts

Posted 10 July 2007 - 22:16

Καλή φάση...Ψήθηκα!
-Και,όπως είπε ο Φινλανδός φιλόσοφος και κοινωνιολόγος Σαρτουμμ καους Μπελιττ:
Opinions are like assholes!
Everyone has one, but they all stink...

#9 freak27

freak27

    Sparking

  • Members
  • 622 posts

Posted 11 July 2007 - 03:20

Οταν αρχισεις να σιγοβραζεις πες μου να ρθω κ γω να καουμε παρεα γιατι ειναι πολυ γαματη αυτη η γραφη.....Οτι πρεπει για tattoo
Posted Image

#10 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 11 July 2007 - 03:36

Η γνώση αυτής της γλώσσας πρέπει να είναι από τα πιο άχρηστα πράγματα που μπορεί να μάθει κανείς στη Γη. Πραγματικά.


Συμφωνώ απόλυτα. Τη συγκεκριμένη γλώσσα δεν θα την μάθαινα με τίποτα. Δεν θέλω να ξοδέψω χρόνο και χρήμα για την εκμάθηση μιας γλώσσας, τη στιγμή που χρησιμεύει μόνο για τη δημιουργία tatoo :deadga6:

E5VV38U.jpg


#11 Alexiel

Alexiel

    Anime Freak

  • Members
  • 475 posts

Posted 11 July 2007 - 05:40

Θυμάμαι παλιά με είχε πιάσει ένα κόλλημα με την quenya και ήθενα να την μάθω (όχι πως ακόμα δεν θέλω).

Εγώ πραγματικά θα την μάθαινα μόνο για την πλάκα και τίποτα άλλο, το ξέρω ότι θα μου ήταν άχρηστη απλά θέλω να την μάθω, πως βλέπουμε τα ανίμε και μας χαρακτηρίζουν μικρά παιδιά και ειδικότερα στα αγόρια λένε αντί να ασχολείσαι με αυτά δεν πας να βρεις καμιά κοπέλα (έχω ακούσει τέτοιο σχόλιο), κάπως έτσι θα είναι και με την Quenya.

Αλλά πάντα πρέπει να μαθαίνεις μία γλώσσα επειδή πρέπει ;;;;;
Posted Image

#12 Glastenen

Glastenen

    La Reine du Portatif

  • Members
  • 727 posts

Posted 11 July 2007 - 08:29

Η γνώση αυτής της γλώσσας πρέπει να είναι από τα πιο άχρηστα πράγματα που μπορεί να μάθει κανείς στη Γη. Πραγματικά.


και εκείνους που ο (επιτηδευμένος) κυνισμός τους τούς καθιστά κοντόφθαλμους και ωφελιμιστές ίσως η Γη να μην τους έχει καμία απολύτως ανάγκη.

Posted Image


#13 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 11 July 2007 - 08:51

βασικά δεν θα έκανα ποτέ tatto με μία γραφή που μοιάζιε με την Γεωργιανή.
όχι ότι έχω κάτι με την Γεωργία αλλά να δεν μου αρέσει η γραφή της γλώσσας τους.

#14 Quajafrie

Quajafrie

    I dance modestly.

  • Members
  • 523 posts

Posted 11 July 2007 - 13:01

και εκείνους που ο (επιτηδευμένος) κυνισμός τους τούς καθιστά κοντόφθαλμους και ωφελιμιστές ίσως η Γη να μην τους έχει καμία απολύτως ανάγκη.

Fail. Ούτε ότι είμαι κοντόφθαλμος δείχνει αυτό που είπα, ούτε ωφελιμιστής.

Εγώ απλά τόνισα ότι η γλώσσα δεν έχει καμία απολύτως χρησιμότητα, ή μήπως κάνω λάθος; Ακόμα και αυτοί που μαθαίνουν μπορούν να το δουν αυτό.

Και δεν είναι πολύ έξυπνο να βάζεις λόγια στο στόμα μου, εσύ που σε έχει τεράστια ανάγκη η Γη.

#15 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 11 July 2007 - 13:44

On topic ppl...the earth is big enough for all of us...:nanana:

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.