Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Γλωσσα των ξωτικων


  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#31 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 20 January 2008 - 20:21

Elven Phrases

Posted Image


#32 kostas70

kostas70

    Starting...

  • Members
  • 0 posts

Posted 20 January 2008 - 20:37

θα ηθελα να κανω τατοο μια φραση για την μικρη μου κορη,υπαρχει καποιος που μπορει να με βοησει????

#33 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2,051 posts

Posted 20 January 2008 - 20:41

στην Quenya?
ριξε την προταση εδω. δεν εχω καποιο βιβλιο ( ακομα να τα παρω....) αλλα εχω μια ηλεκτρονικη μορφη τους η οποια ενδεχομενως ειναι ημιτελης.
παρολαυτα ειμαι προθυμος αν το κοιταξω. αν καποιος αλλος εδω εχε ιτα βιβλια κα ιμπορει να διορθωσει-βοηθησει καθε χερι βοηθειας ειναι ευπροσδεκτο

1345977285497_zps066ae44a.jpg


#34 kostas70

kostas70

    Starting...

  • Members
  • 0 posts

Posted 20 January 2008 - 20:57

κατα"ρχην ευχαριστω εκ των προτερων.¨Η φραση ειναι-ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΟΝΤΑ ΣΟΥ.ΔΙΑΜΑΝΤΕΝΙΑ ΠΡΙΓΚΗΠΙΣΣΑ

#35 toXas

toXas

    Emperor's Favourite

  • Members
  • 107 posts

Posted 24 January 2008 - 01:45

Εγώ απλά τόνισα ότι η γλώσσα δεν έχει καμία απολύτως χρησιμότητα, ή μήπως κάνω λάθος; Ακόμα και αυτοί που μαθαίνουν μπορούν να το δουν αυτό.


Εχει εξιδικευμενη χρησιμοτητα για καποιους που προφανως γραφουν βιβλια σχεδικα με την μεση γη, η role playing games που αναφερονται στην μεση γη ειτε σε ηλεκτρονικα παιχνιδια ειτε οχι...
Τωρα οκ βεβαια πρακτικα δεν ειναι κ το πιο χρησιμο πραγμα στο κοσμο :wooi2:
u still fail to amuse me....

<3 Μρ Αγιου-Μανια

#36 Matsu

Matsu

    Certified Dorama Queen

  • Members
  • 754 posts

Posted 24 January 2008 - 09:05

Εχει εξιδικευμενη χρησιμοτητα για καποιους που προφανως γραφουν βιβλια σχεδικα με την μεση γη, η role playing games που αναφερονται στην μεση γη ειτε σε ηλεκτρονικα παιχνιδια ειτε οχι...
Τωρα οκ βεβαια πρακτικα δεν ειναι κ το πιο χρησιμο πραγμα στο κοσμο :wooi2:


Η αληθεια ειναι οτι ειναι σχετικα αχρηστο..αλλα οχι με την κακη εννοια...κοινως ειναι ενα χομπι..τις περισσοτερες φορες τα χομπι δεν εχουν καμια χρησιμοτητα εκτος απο ψυχαγωγια, αλλα πλεον το να ψυχαγωγειται καποιος ειναι οσο σημαντικο οσο οτιδηποτε αλλο.Καλυτερα να ξοδευει κανεις τον χρονο του και να ψυχαγωγειται μαθαινοντας κατι καινουριο, ακομα και αν αυτο δεν εχει καμια χρησιμοτητα, παρα να "ψυχαγωγειται" με trash πραγματα που δεν εχουν να προσφερουν τιποτα...πχ, κακη τηλεοραση: "καθεσαι σε εναν καναπε και κοιτας την οθονη, δεν βλεπεις, απλα την κοιτας..στο ενα χερι το τηλεκοντρολ, ενω απο την βαρεμαρα και την ανουσιοτητα κοντευει να σου τρεξει το σαλιο επειδη ξεχασες να καταπιεις.."
Posted Image

Dorama Queen-Bitch Mode On Atm


#37 pershs

pershs

    ΚΑΡΙΟΛΗΣ

  • Members
  • 206 posts

Posted 24 January 2008 - 16:17

Το να θέλει κάποιος να μάθει την συγκεκριμένη γλώσσα μόνο και μόνο για΄τι έχει κόλημα με τον tolkin το καταλαβαίνω τώρα χρησημότητα 0 και αυτό ασ το παραδεκτούμε κάποια παραδείγματα που ήρθαν όπως μοντέλα με ξυλάκια κτλπ sorry αλλά τουλάχιστον δημιουργείς κάτι που είναι πολύ βασικό. Βέβεα ο καθένας με τις "λόξες" του (που όλλοι έχουμε τουλάχιστον μια και εδώ μέσα μοιραζώμαστε και μία:wis:) απλά το βρίσκω καλύτερο αν κάποιος ήθελε να μάθει μια γλώσα να προτιμούσε κάποια που να χρησημοποίητε ακόμα μιας και η εκμάθηση μιας υπαρκτής γλώσσας έχει να κάνει και με τον πολιτισμό της χώρας που την χρησημοποιεί και γενικά είναι γεγονός ότι όταν διαβαζεις κάτι (βιβλιο-κομιι-ποίηση ) είναι σαφώς καλύτερα να το διαβάζεις στην γλώσσα του δημιουργού τους ........... και από εκεί βγαίνει και η χρησημότητα για της νερές γλώσσες (λατινικα αρχαια ελληνικα κτλπ) που είναι ενδιαφέρων αν όχι για κανένα άλλο λόγο μόνο και μόνο για να ξέρεις τις ρίζες της γλώσσας που σρησημοποίούμε σήμερα...
"[FONT="]Αφού η μ@λακια πάει σύννεφο ας μοιραστούμε ομπρέλες" [/FONT]
[FONT=Arial Black]ΚΑΡΙ0ΛΗΣ[/FONT]
Posted Image

#38 Dxs

Dxs

    Nothingness Incarnate...

  • Members
  • 513 posts

Posted 25 January 2008 - 21:51

Εγω παντως θα προτιμουσα να κανω τη γλωσσα των ξωτικων παρα αρχαια :terror2:

Posted Image


#39 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2,051 posts

Posted 25 January 2008 - 21:58

αυτο το σημειο να πω οτι παρολο που το εψαξα στα αρχεια μου βρηκα μονο τα παρακατω..

princess= aranel
you= elle
will be = nauva
I = ni

ειλικρινα λυπαμαι που δεν μπορω να προσφερω κατι παραπανω. δοκιμασα να κατεβασω τα βιβλια αλλα δεν τα βρηκα.
οποτε επειδη το πηρα λιγο στο κρανιο και πατριωτικα το ζητημα , θα παω να τα παρω σιγουρα στις αρχες του φλεβαρη

1345977285497_zps066ae44a.jpg


#40 pauleas

pauleas

    cookieeeeeee

  • Members
  • 36 posts

Posted 27 January 2008 - 15:26

Η γνώση αυτής της γλώσσας πρέπει να είναι από τα πιο άχρηστα πράγματα που μπορεί να μάθει κανείς στη Γη. Πραγματικά.


/agree

#41 Evil Grin

Evil Grin

    Μαρμελαδομπισκοτοζελεδάκι

  • Members
  • 41 posts

Posted 30 January 2008 - 18:50

Εγω παντως θα προτιμουσα να κανω τη γλωσσα των ξωτικων παρα αρχαια :terror2:

συμφωνώ !!!αν και ούτος η άλλως μου αρέσει ο tolkin :wooi2:,τεσπα καλά φαντάζομαι την φιλόλογό μας να μας διδάσκει την γλώσσα των Ξωτικών :hihi2:,φάση θα 'χε !!!
[SIGPIC]C:\Documents and Settings\USER.EYA-MIX\Desktop\ANIME\ANIME\school copy.jpg[/SIGPIC]

#42 kostas70

kostas70

    Starting...

  • Members
  • 0 posts

Posted 30 January 2008 - 23:10

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΟΜΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΤΕ ΣΤΟ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΠΟΙΟ ΟΜΟΡΦΟ.ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΠΩΣ ΤΟ ΓΡΑΦΟΥ ΜΕ ΜΕ ΚΑΛΙΓΡΑΦΙΑΣΤΗΝ ΓΡΑΦΗ ΤΩΝ ΞΩΤΙΚΩΝ .ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ?

#43 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 30 January 2008 - 23:18

υπαρχει ενα "font" μπορεις να το βρεις στο interwebs


Writing With Elvish Fonts

Elvish Ring NFI v1.2 Font @ 1001Fonts.com

Elves Fonts : MyFonts

Posted Image


#44 MoRmEnGiL

MoRmEnGiL

    Casval Rem Deikun

  • Members
  • 595 posts

Posted 30 January 2008 - 23:32

x2:thatsit:
Πολλά πράγματα στη ζωή μας δεν είναι καθόλου απαραίτητα και όμως ξοδεύουμε πολύ χρόνο και χρήμα σε αυτά.
Σημασία έχει να σου αρέσει αυτό που κάνεις!

ontopic: Η quenya είναι μία γλώσσα που δημιουργήθηκε από έναν κορυφαίο φιλόλογο (εχμ.., τον Τόλκιν εννοείτε) για την περαιτέρω ολοκλήρωση του φανταστικού κόσμου που έπλασε. Δεν σταμάτησε όμως ποτέ να γράφει ιστορίες για τον κόσμο της Μέσης Γης ώσπου που πέθανε και γι'αυτό είναι ανολοκλήρωτο το έργο του καθώς αρκετές ιστορίες είναι μισοτελειωμένες.Κατά την γνώμη μου και άλλα 50 χρόνια να είχε ζήσει δεν θα σταμάταγε να γράφει ιστορίες για την Μέση Γη!

Την quenya, όπως το βλέπω εγώ, δύο λόγοι υπάρχουν για να την μάθεις:
1. Είσαι ξετρελαμένος/ερωτευμένος/κολλημένος με τα βιβλία του Τόλκιν και θέλεις να μάθεις και την γλώσσα των ξωτικών για να ανακαλύψεις και άλλα πράγματα μέσα από την σημασία κάποιων ονομάτων. Και πιστέψτε με όταν έχεις διαβάσει τα βιβλία του 5-10-άπειρες φορές και τα ξέρεις όλα απέξω, τότε γνωρίζοντας και την γλώσσα στην οποία υπάρχουν πάμπολλες ονομασίες στα βιβλία του ενθουσιάζεσαι και μόνο στο γεγονός ότι θα σου αποκαλυφθούν νέα (έστω και μικρής σημασίας) πράγματα!
2. Σου αρέσουν απλά(δεν ξετρελένεσαι κιόλας) τα βιβλία του Τόλκιν (ναι είναι βασική προϋποθεση πιστεύω) και είσαι και φιλόλογος και θέλεις να δεις πως είναι η γλώσσα που έχει δημιουργήσει ένας άνθρωπος μόνος του, γιατί όπως και να το κάνουμε το να δημιουργείς μία γλώσσα από το μηδέν είναι μεγάλο κατόρθωμα...!


Για το θέμα χρησιμότητας της Quenya θα απαντήσω με ένα quote (που κάποιοι θα αναγνωρίσουνε αμέσως :P)

All that is gold does not glitter; not all those that wander are lost.

Spoiler:


Aν ψάχνει κάποιος μετάφραση, ήξερα παλιά μερικά παλικάρια που ξέρανε quenya πολύ καλά, από το lordoftherings.gr.
(Αμα βρείτε κανένα Gildor εκεί μέσα ρωτήστε τον να σας μεταφράσει και πείτε ότι σας έστειλα εγώ :P)

My morning sun is the drug that brings me near
To the childhood I lost, replaced by fear


#45 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 31 January 2008 - 20:12

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΟΜΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΤΕ ΣΤΟ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΠΟΙΟ ΟΜΟΡΦΟ.ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΠΩΣ ΤΟ ΓΡΑΦΟΥ ΜΕ ΜΕ ΚΑΛΙΓΡΑΦΙΑΣΤΗΝ ΓΡΑΦΗ ΤΩΝ ΞΩΤΙΚΩΝ .ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ?

Σε παρακαλώ να μην γράφεις με κεφαλαία. Στο διαδίκτυο δηλώνουν ότι φωνάζεις ή ότι είσαι νευριασμένος.
Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image