Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Mecha anime (γενική συζήτηση)


  • Please log in to reply
200 replies to this topic

#76 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1,385 posts

Posted 05 March 2011 - 08:00

Όλοι περιμένουμε το Unicorn και subs για το Mazinkaiser αλλά αυτή την εβδομάδα βγήκε και το νέο ova του Votoms:Case IRVINE. Είναι standalone, δεν έχει δηλαδή σχέση με τη main σειρά και για τα 50 λεπτά που διαρκεί αξίζει με 1000. Απλή ιστορία, απίστευτη χορογραφία στις μάχες και κάλοι χαρακτήρες με επαρκή ανάπτυξη. Ο κεντρικός ήρωας είναι ένας πρώην στρατιώτης που προσπαθεί να σταθεί στα πόδια του και να ξεπεράσει τα ψυχολογικά του από τον πόλεμο (nothing too emo). Η ατμόσφαιρα είναι αρκετά σκοτεινή και μελαγχολική και είναι αρκετά βίαιο για mecha. Στα + και το ποιοτικό fanservice. Αξίζει!

#77 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 05 March 2011 - 10:47

Όλοι περιμένουμε το Unicorn και subs για το Mazinkaiser αλλά αυτή την εβδομάδα βγήκε και το νέο ova του Votoms:Case IRVINE. Είναι standalone, δεν έχει δηλαδή σχέση με τη main σειρά και για τα 50 λεπτά που διαρκεί αξίζει με 1000. Απλή ιστορία, απίστευτη χορογραφία στις μάχες και κάλοι χαρακτήρες με επαρκή ανάπτυξη. Ο κεντρικός ήρωας είναι ένας πρώην στρατιώτης που προσπαθεί να σταθεί στα πόδια του και να ξεπεράσει τα ψυχολογικά του από τον πόλεμο (nothing too emo). Η ατμόσφαιρα είναι αρκετά σκοτεινή και μελαγχολική και είναι αρκετά βίαιο για mecha. Στα + και το ποιοτικό fanservice. Αξίζει!


Ενδιαφέρον, έχω ακούσει καλά πράγματα για το votoms (κυρίως περί "ρεαλισμού") οπότε θα του ρίξω μια ματιά.

Αυτό το καιρό έχω αρχίσει το Super Robot Wars Original Generation: The Inspector (on going) και μπορώ να πω πως έχει μερικές από τις καλύτερες μάχες και mecha animation που έχω δει!

[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=Nrk7r1v99XM[/YOUTUBE]

This anime is pure fanservice (mecha or not)- Το κακό είναι πως λόγο της πολυπλοκότητας του σεναρίου και του pacing, θα πρέπει να έχεις παίξει τα 2 video games στο game boy advance αλλιώς δεν θα καταλάβεις τον χριστό σου.. (η την πρώτη season "Divine Wars" που γενικά δε λέει) Από την άλλη, τα games (ιδίως το δεύτερο) είναι απίστευτα, και σίγουρα κάθε mecha καμένος κάνει ένα μεγάλο δώρο στον εαυτό του ρίχνοντας τους μια ματιά- Definately recommended!

#78 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 06 March 2011 - 03:35

Thumbs up για το recomendation aboumonkey, πάρα πολύ καλό το case Irvine.
Ρεαλιστικότατο, με καλή ανάπτυξη και αναπτύσει πολύ καλά ένα συνηθισμένο, αλλά αρκετά ενδιαφέρον θέμα.Η πρώτη μου επαφή με τα votoms κιόλας, αλλά θα μπορούσε εύκολα να πετάξει και μια 2η ova, έστω και σε πιο slice of life επίπεδο.
Definately recommended σε όλους.

Το Super Robot Wars Original Generation: The Inspector έλεγα να το αρχίσω Ongoing αλλά για x,y λόγους δεν έκατσε τελικά και είπα να το τιμήσω μόλις τελιώσει, που μάλλον θα έχω ασχοληθεί και με κάποιο super robot wars game.

Και μιας και πιάσαμε τα recommendations να πω εγώ και εδώ μιας και βλέπω δεν έχει αναφερθεί το infinite ryvius.Ίσως και το πιο υποτιμημένο anime που έχω δει.Imo το καλύτερο anime της Sunrise μετά το Zeta Gundam.

Σε ένα μήνα βγαίνει και το Tiger&Bunny, άντε να δούμε αν και αμφιβάλλω αν θα καλύψει το κενό που θα αφήσει το Star Driver μέσα μου:nanana:.


In other news, ετιμάζω το σώμα μου για Unicorn και Mazinkaiser...

qzMHWHd.png


#79 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 07 March 2011 - 14:59

Όλοι περιμένουμε το Unicorn και subs για το Mazinkaiser


Not any more,here they are!
Mazinkaiser SKL 2nd ova

Εντομεταξύ αυτό το anime το συζητάμε σε 3 διαφορετικά thread:hahaha:

qzMHWHd.png


#80 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 07 March 2011 - 16:18

Not any more,here they are!
Mazinkaiser SKL 2nd ova

Εντομεταξύ αυτό το anime το συζητάμε σε 3 διαφορετικά thread:hahaha:

Έτσι πρέπει :hahaha: ακούς εκεί να μην έχει το δικό του thread!
Άψογα, ετοιμάζεται προβολή σε προτζέκτορα το σαββατοκύριακο :if:

#81 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1,385 posts

Posted 07 March 2011 - 19:16

Dear Fans,
Due to technical issues, the streaming of Gundam UC (Unicorn) episode 3 on PSN has been delayed. We, together with the PSN team, are investigating and will begin service as soon as possible. We apologize for the inconvenience. Updated status info will be posted on this page.


Posted Image

#82 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 13 April 2011 - 11:35

Rejoice fellow mechafans!Epic news

Armored trooper votoms finder by gg

και

Mazinkaiser SKL 3 RAWS.


Και για να κάνουμε και λίγο διαφήμιση αν δε το έχει πάρει κανείς από εσάς χαμπάρι, προβάλλεται atm remake του dororon enma-kun του Nagai (dororon enma kun meramera), Ρίχτε ένα βλέφαρο στο πρώτο επισόδιο ^^

Α και αν είναι πείτε μου κάποιος αν για να δω το votoms που linkαρα πάνω πρέπει να έχω δει τίποτα από τα προηγούμενα

qzMHWHd.png


#83 vectrapearl

vectrapearl

    κουρεας ο μεγας...

  • Members
  • 532 posts

Posted 17 June 2012 - 18:50

Super Robot Wars Original Generation: The Inspector

περισσοτερα info..???μου εχει αναψει το ενδιαφερον...και δεν το βρισκο στο Anidb,,,μονο καποια ποιο παλια οπως το

Super Robot Taisen: Original Generation - Divine Wars και το

Super Robot Taisen: Original Generation - The Animation

να φανταστω οτι δεν εχει σχεση με το παιχνιδι στο ps που ηταν ολα τα ρομποτ μαζι.....???θα ηταν επικο


εδω δεν εχω συστηθει....μεγα mecha fan.......
λογο ηλικιας grendizer getter robo mazinger και αλλα παλια mecha ειναι τα αγαπημενα μου...(ρομαντικος...)
απο ποιο νεα N.G.E GUN X SWORD και αλλα....

παντως εχω ολα τα mazinger και δεν εχω κατσει να τα δω και δεν θυμαμαι και την σειρα...(any help...?).ισως με επιρεαζε παντα η κοντρα μεταξη grendizer vs mazinger
μιας και ειμαι φαν του πρωτου επικοτερο ρομποτ και μακραν καλυτερος πιλοτος ο νταισουκε απο τον κοτζι..........
παντως μου φαινεται οτι βρηκα εδω μεσα soul mates....... :hehehe:

                                                                       


#84 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 18 June 2012 - 10:41

Τι σας τραβαει στα Mecha ανιμε?Δεν εχω δει κανενα και λεω να ριξω μια ματια!

mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#85 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 18 June 2012 - 11:05

Τι σας τραβαει στα Mecha ανιμε?Δεν εχω δει κανενα και λεω να ριξω μια ματια!


Πολλά και διάφορα. Δύσκολα θα στο εξηγήσει κανείς. Θα πρέπει να δοκιμάσεις ο ίδιος.

Σε κόβω να πορώνεσαι με το Tengen Toppa Gurren Lagann. Δοκίμασέ το, κι άμα σ' αρέσει, ξαναπέρνα να σου πούμε κι άλλα.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#86 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 18 June 2012 - 11:19

το Gurren Lagann δεν ειναι παραδοσιακο mecha και δεν ειναι σωστος αντιπροσωπος του ειδους. καλυτερα να δει το Gunbuster της ιδιας εταιριας που βγηκε και σε Blueray. Πιο κοντα σε mecha ειναι ακομα και απο το Evangelion. Τωρα για το sequel του Gunbuster, οπως και το Gurren Lagann ας τα αφησει για αργοτερα. θα του δημιουργηθουν λαθος προσδοκιες. και το Rahxephon ας το αποφυγει προς το παρον.

τα παιδια πανω προτινουν μερικα γνωστα mecha. βεβαια και εγω ημουν στη ιδια θεση πριν καποια χρονια και δεν εχω δει τα Μazinger και το συναφι τους.

γιατι δεν ξεκινας με Eureka 7 και Full Metal Panic;

θα προτεινα την Patlabor αλλα ειναι και αυτη ιδιαιτερη σειρα και ενδεχομενως να βαρεθει.

#87 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 18 June 2012 - 11:51

Ευχαριστω και τους δυο θα ριξω μια ματια στο Tengen Toppa Gurren Lagann και στο Full Metal Pan!c :)

mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#88 vectrapearl

vectrapearl

    κουρεας ο μεγας...

  • Members
  • 532 posts

Posted 18 June 2012 - 12:46

εγω παλι θα σου προτεινα να δεις ποιο cult mecha οπως το getter robo,mazinger,grendizer(οσα εχει βγαλει η animeclipse μεχρι στιγμης γιατι ειναι δυσκολο πολυ να τα βρεις και τα 74 επ),gaiking
gundam που ειναι γνησια mecha και μετα να μεταβεις σε ποιο νεας γενιας mecha......οπως αυτα που αναφερωνται παραπανω......

μπορει καποιος να μου δωσει ενα 2 καλα λινκ για να κατεβασω το true mazinker και την ταινια Mazinger tai getter robo γιατι οτι τορρεντ εχω βρει ειναι νεκρα.........#απελπισμενος.
και αν γινετε να μου πει καποιος την σειρα που πρεπει να τα δω γιατι μου ποσταραν στην τρυπα εναν χαρτη αλλα εχασα την μπαλα....... :dazed:
υποθετω οτι το πρωτο μαζινκαιρ με το true ειναι το ιδιο αλλα remastered,μετα παει το Ζ και μετα το χαος..ταινιες?OVA?mazinkaizer?mazinkaizer skl?123?

                                                                       


#89 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 18 June 2012 - 12:54

Παληκάρια, όταν μπάζουμε έναν νέο στον θαυμαστό κόσμο των mecha, δεν τον ξεκινάμε με old-skool anime του είδους όπως Gunbuster και Getter Robo. Παίζει να "κλωτσήσει" και να μας πει "μα τί βρίσκετε σ' αυτές τις παλιατζούρες;". Πρώτα τον ψήνουμε μ' ένα σύγχρονο mecha (για την οποία δουλειά το TTGL είναι ταμάμ λουκούμι), κι αφού "γλυκαθεί" και ζητήσει κι άλλα, τον πλακώνουμε με όλα τα classics. Trust me.

Όσο για Evangelion, αργότερα... πολύ αργότερα.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#90 vectrapearl

vectrapearl

    κουρεας ο μεγας...

  • Members
  • 532 posts

Posted 18 June 2012 - 13:03

ειδικα για το EVA συμφωνω απολυτα...εγω εκανα 3 χρονια να το δω.......για το gunbaster δεν γνωριζω αλλα το getter robo παροτι παλιο εχει μια αρκετα καλη υποθεση-πλοκη αν το προσεξεις σαν ανιμε.... βεβαια ....αν ειναι εντελος αμαθος μπορει οπως λες να ξυνησει αλλα αυτο εξαρταται απο τον καθενα....
αλλα επειδη ειμαι ποιο πολυ του old skool οποτε ειμαι αλλη κατηγορια θα παω με την γνωμη του kenny.....κατι θα ξερει.... :riiight: