Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Mecha anime (γενική συζήτηση)


  • Please log in to reply
200 replies to this topic

#46 Koshin

Koshin

    Starting...

  • Members
  • 20 posts

Posted 15 June 2009 - 01:40

Ναι ναι ναι, επιτέλους βρίσκω την ευκαιρία να χρησιμοποιήσω ένα από τα 6 χρυσά μου φτιάρια.
Προσωπικά αποφεύγω τα mecha anime όπως ο διάλος το λιβάνι, όπως το παιδάκι της φακές κ.ο.κ. και αυτό γιατί δεν με εκφράζουν - και πιστέψτε με έχω δεί αρκετά μέχρι τώρα για να σχηματίσω αυτή τη γνώμη.
Το μοναδικό το οποίο βρίσκω πράγματι ολοκληρωμένο και προτότυπο είναι το Robotech :nod:.
Σε πολλά - αν όχι όλα - έχουμε το γνωστό σκηνικό "ο 13-15 χρονόν πρωταγωνιστής που θα του πέσει στο κεφάλι το super duper hyper mecha και ενώ ο ίδιος είναι προσκολλημένος στον κόσμο του και την ότι νάναι ιδεολογία του θα σώσει τον κόσμο". Get REAL... πρρρρρ κιτσ κιτσ κιτσ :smokingg:. Ένα παράδειγμα είναι το Linebarrels of Iron .
Ακόμη κάτι που μου τι σπάει πάρα πολύ είναι η όλη προσπάθεια που γίνεται από το προσωπικό των στούντιο και το εκπληκτικό αποτέλεσμα για μια ξαναμασημένη ιδέα... έλεος παιδιά λίγη προτοτυπία. Κλασσικό παράδειγμα το Macross frontier του οποίου η μουσική είναι φανταστική και οι κριτικές την θέτουν σαν την καλύτερη από όλα τα Macross. Το σχέδιο είναι πολύ καλό, καθαρό και η παρουσία CG είναι μηδαμινή έως και εντελώς απαρατήρητη. Αλλά και πάλι ο πιλότος θα κάνει σχέση με την τραγουδήστρια και τώρα έχουμε και 2 τραγουδήστριες... ουάου τί ριζοσπαστικό σκηνικό είναι αυτό :erk:?
Για εμένα τα mecha anime δεν τραβάνε και πιστεύω ότι ο μόνος λόγος ύπαρξής τους είναι για να πηγαίνουν τα ιαπωνάκια στα καταστήματα παιχνιδιών και να μήν αγοράζουν transformers :congrats:.

Ετσι ελεγα και γω ενα χρονο πριν και 3 απο τα τοπ 5 μου ειναι πλεον mecha..

#47 Psylock

Psylock

    Math Logic

  • Members
  • 136 posts

Posted 15 June 2009 - 13:43

Ετσι ελεγα και γω ενα χρονο πριν και 3 απο τα τοπ 5 μου ειναι πλεον mecha..


Για να μην παρεξηγηθώ, δεν θεωρώ τα mecha anime άθλια ή ανάξια ενασχόλησης, απλά εμένα προσωπικά δεν με εκφράζουν και ούτε πρόκειται.
Είναι απλά θέμα γούστου και προσωπικής επιλογής :congrats:.
The truth exist beyond the Gate ...
Can you see it ?!

#48 LethalMike

LethalMike

    I'm not Sober, I will never be..

  • Members
  • 303 posts
  • LocationΡόδος, Χανιά

Posted 15 June 2009 - 15:47

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με mecha anime, για αρχή τι μου προτείνετε? :nosey:

tengen toppa gurren lagan RESPECT , i to NGE(Neon Genesis Evangelion)

ezgif.com-resize.gif


#49 Sunabouzu

Sunabouzu

    Σινιγάμης

  • Members
  • 881 posts

Posted 16 June 2009 - 07:21

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με mecha anime, για αρχή τι μου προτείνετε? :nosey:


tengen toppa gurren lagan RESPECT , i to NGE(Neon Genesis Evangelion)


ρε Mike you're doinng it wrong

1. το post του Kresto ειναι του 2007, κοιτα τις ημερομηνιες πριν απαντησεις

2. το NGE, στην πραγματικοτητα περισσοτερο αλληγορικος συμβολικος τυπος ανιμε ειναι, παρα mecha... ασε που το μερος με τα mecha δεν ειναι και τοσο σπουδαιο...
ειναι και πολυ βαρυ για καποιον που δεν εχει ξεκινησει το ειδος

3. το laggan για μενα τουλαχιστον ειναι πολυ ανισο ανιμε, εχει μεγαλοφυεις στιγμες, αλλα εχει και σημεια που κανει απιστευτη κοιλια...
τεσπα ο καθενας εχει τις αποψεις του


εγω σε πρωταριδες θα λεγα κανα Gundam seed ή κανα Code geass και αν του αρεσουν ας προχωρησει σε πιο δυσκολα

#50 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 16 June 2009 - 09:44

μμμ διαφωνώ φίλτατε Sunabouzu

Το Gurren Lagann είναι απίστευτα θεικό καθόλη την διάρκεια της σειράς, αλλά κι εγώ δεν θα το πρότεινα σε κάποιον που δεν είναι ακόμα εξοικιομένος με τα mecha, μιας και πολλές σκηνές του παροδούν το είδος οπότε είναι καλύτερο να έχεις δει μερικά πράγματα XP

οπότε για αρχή θα πρότεινα Neon Genesis Evangelion (είναι άλωστε το anime το οποίο με έμπασε στο είδος) γιατί όσο συμβολικό και αληγορικό, ψυχολογικό και κοινωνικό είναι το anime, δεν παύει να είναι mecha, και μάλιστα με badass σχεδιασμό και ακόμη πιο badass σκηνές μάχης

#51 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 17 June 2009 - 14:29

Gundam seed ειναι το καλυτερο για να αρχισει καποιος τα mecha.Ωραια σειρα, δεν ειναι ουτε αριστουργηματικη, ουτε σκετο fanservice και ξυλο οπως το gundam 00, δεν εχει ουτε το τελειο σεναριο, ουτε χιλιες δυο τρυπες οπως αλλα.

Το ttgl δε με ξετρελανε.Αλλες φορες πηγαινε σοβαρα (
Spoiler:
) και αλλες φορες μου ερχοταν να σπασω την οθονη οταν το εβλεπα, οπως στην τελευταια μαχη.

Το Nge ειναι ενα αριστουργημα και το αγαπημενο μου anime, και απλα must για καθε anime fan.Δε θα παθει κανεις αν ειναι το πρωτο του anime, εμενα ηταν το 3ο μου (μετα τα elfen lied-hellsing) απλα ισως ειναι καλυτερα αν εχει πρωετιμαστει καπιος για το mind fuck που θα δει, ειδικα στην ταινια.

qzMHWHd.png


#52 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2,051 posts

Posted 17 June 2009 - 14:39

+1 στον Rin. να πω ομως , οτι το nge, ελαχιστη σχεση εχει με mecha, και οποιος το βλεπει για να δει mecha, τοτε κατι λαθος κανει. τα biomechas που εχει ειναι η τελευταια τρυπα του ζουρνα στο συγκεκριμενο ανιμου. το ιδιο ισχυει φυσικα και για τα Rah'Xepohon, Eureka7, Bounen no Xamdou.
δεν λεω, μην το δειτε, απλα μην πατε να το δειτε ως μεκα.
επισης, το καταλαβαινω οτι θελετε να βλεπετε, γυαλιστερα χρωματα και πρωτης διαλογης συγχρονο animation, αλλα απο την πειρα μου ως τωρα, βλεπω οτι, οσο πιο παλιο το mecha, τοσο πιο καλο.
ριχτε μια ματια και σε κανενα Macross. δεν θα χασετε
και τα Macross-Gundam, ειναι απλα η κορυφη του παγοβουνου, τα μεκα για τον πολυ τον λαο, που απο κατω κρυβονται , αν οχι διαμαντια, σιγουρα ρουμπινια.

1345977285497_zps066ae44a.jpg


#53 noname

noname

    Fade away

  • Members
  • 479 posts

Posted 17 June 2009 - 15:55

έχει περάσει αρκετός καιρός από τότε που πόσταρα εδώ ΧDD

το nge ,το hoshi no koe και το escaflowne παραμένουν στα αγαπημένα μου στα οποία προστέθηκαν το Gurren Lagann ,Code Geass και Gunbuster - Diebuster όλες πολύ καλές σειρές
καθώς και τα The 08th MS Team και War in the Pocket από Gundam

αλλά η καλύτερη αρχή για κάποιον που θέλει να δει Mecha για δράση είναι το Fullmetal Panic ή το Gundam00
Το πρώτο διότι συνδυάζει αρκετά καλά και κωμικά στοιχεία το δεύτερο γιατί έχει ότι περιμένει κάποιος που θα δει Mecha για πρώτη φορά καταιγιστική δράση XDDD

ενώ τα Gundam seed ,Macross Zero, Macross Plus είναι τα χειρότερα mecha που έχω δει ever ΧDDD
Not everything that can be counted counts, and not everything that counts can be counted.
Posted Image

#54 Aeria_Gloris

Aeria_Gloris

    Safe in a dream

  • Members
  • 94 posts

Posted 17 June 2009 - 17:25


Το ttgl δε με ξετρελανε.Αλλες φορες πηγαινε σοβαρα (

Spoiler:
) και αλλες φορες μου ερχοταν να σπασω την οθονη οταν το εβλεπα, οπως στην τελευταια μαχη.


αν εννοεις περι υπερβολων και εμενα στην αρχη μου ειχαν κατσει καπως...

δεν ξερω εαν ισχυει τελικα με την gainax γιατι δεν εχω ψαχτει ιδιαιτερα και δεν εχω δει και αλλα εργα της για να εκφερω γνωμη αλλα διαβασα ενα quote που μου ειχε κανει ο loke στο thread για το ttgl (εστω και ετεροχρονισμενα εδω) που αν ισχυει απο μενα εχει απειρα respect μιας και μιλαμε για μια αλτρουιστικη προσεγγιση πανω στον ορο mecha..και φυσικα ειναι ενα ανιμε για να εχεις δει αλλα πρωτα για να μπορεις ισως να το καταλαβεις..(που εγω δεν εχω δει και πολλα:emptyonexg1:)

Spoiler:


Stray Dogs Howling in the Dark



Τρελαμενη Πυξιδα
MyAnimeList


#55 MoRmEnGiL

MoRmEnGiL

    Casval Rem Deikun

  • Members
  • 595 posts

Posted 18 June 2009 - 01:43

Τέλος, σας παραθέτω μια ξεκαρδιστική ατάκα (που αν θυμάμαι καλά την είχε πει ο Mormengil): "Iδού τι είναι τα Gundam: ρομποτάκια πίου-πίου".



Rofl, είχα πεί τέτοιο πράγμα? ΧαχΑχαχ, δε το θυμάμαι καθόλου :P

Well πλέον έχω γίνει gundam φαν, αλλά σίγουρα όχι όλων των gundam, κυρίως των ορίτζιναλ τάιμλάιν :P

Κατα τα άλλα NGE, FMP, Gurren Lagann, Gunbuster, Macross από τα τοπ.

Για τις αναμνήσεις Getta robo, Mazinger, combattler V k voltus V, Voltron και άλλα που ξεχνάω.

Επίσης δηλώνω φανατικός οπαδός των Super Robot Taisen. :smokingg:

My morning sun is the drug that brings me near
To the childhood I lost, replaced by fear


#56 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 19 June 2009 - 21:24

Αφού μπήκες που μπήκες στα μονοπάτια των Gundam, τσέκαρε και το Turn A Gundam. Μια ευχάριστη αλλαγή από τις συνηθισμένες Gundam σειρές η οποία είναι και ευκαιρία να την δεις μιας και βγαίνει από τους EncoderGasm με βελτιωμένη εικόνα και υπότιτλους.

E5VV38U.jpg


#57 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 26 June 2009 - 03:11

Μια είδηση, όχι τόσο σχετική με anime, αλλά mecha ως το κόκκαλο. Μετά το real size Gundam 1:1, σειρά έχει το Tetsujin/Gigantor.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=h8P33ohPhXc[/youtube]

18-m Tetsujin 28/Gigantor Statue's Construction Video Streamed

E5VV38U.jpg


#58 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 23 October 2009 - 16:07

Ανακοινώθηκε νέο OVA Votoms το οποίο θα κλείνει την ιστορία της σειράς οριστικά. Φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον.

http://www.animenewsnetwork.com/news/2009-10-22/votoms/gen-ei-hen-ova-series-set-for-next-spring

E5VV38U.jpg


#59 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 08 February 2010 - 20:58

Μια είδηση, όχι τόσο σχετική με anime, αλλά mecha ως το κόκκαλο. Μετά το real size Gundam 1:1, σειρά έχει το Tetsujin/Gigantor.

Youtube Video


18-m Tetsujin 28/Gigantor Statue's Construction Video Streamed



Καλα τωρα το ειδα αυτο.Τι τους εχει πιασει τους ιαπωνες και φιαχνουν Real size mecha?Κανα eva θα δουμε?

qzMHWHd.png


#60 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 08 February 2010 - 21:57

εγώ θέλω να δω....sdf macross...