Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Γενική συζήτηση για τον στρατό


  • Please log in to reply
282 replies to this topic

#16 kienzan

kienzan

    Anime Elite

  • Members
  • 1,251 posts

Posted 09 March 2007 - 23:32

Οκ8)

Αλλα ρε παιδία δεν είναι καλύτερα να πηγένουμε στρατό αφου πάρουμε πτυχίο?

Ωστε να γίνεται καλύτερη εξιδίκευση.
Αν ας πούμε κάποος έχει πτυχίο πολητικου μηχανικου δεν θα ήταν αποδοτικότερος αν καταταχθεί στο μηχανικο?
Οι εφεδροι δεν είναι καλύτερα να είναι αντρες με πανεπιστιμιακη μορφοση?
Και αντιστηχα για οποιαδηποτε εξηδίκευση παιρνεις στη ανότερη και την ανότατη παιδέια.
Posted Image


#17 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 09 March 2007 - 23:55

Οκ8)

Αλλα ρε παιδία δεν είναι καλύτερα να πηγένουμε στρατό αφου πάρουμε πτυχίο?

Ωστε να γίνεται καλύτερη εξιδίκευση.
Αν ας πούμε κάποος έχει πτυχίο πολητικου μηχανικου δεν θα ήταν αποδοτικότερος αν καταταχθεί στο μηχανικο?
Οι εφεδροι δεν είναι καλύτερα να είναι αντρες με πανεπιστιμιακη μορφοση?
Και αντιστηχα για οποιαδηποτε εξηδίκευση παιρνεις στη ανότερη και την ανότατη παιδέια.

και αν πάρεις πτυχίο στην μηχανολογία θα ήθελες στο στρατό να σε χώσουν στην συντήρηση των τανκς ας πούμε;
Ας μην κοροϊδευόμαστε! Όλοι μας στο στρατό κοιτάμε πως θα λουφάρουμε και θα κάνουμε λιγότερα πράγματα!
Καλύτερα να είσαι ανειδίκευτος όταν πηγαίνεις παρά με 2 πτυχία γιατί εκεί σου φορτώνουν περισσότερη δουλειά! Λένε αυτός έκανε κάτι καλό στη ζωή του ως τώρα οπότε ας τον βάλουμε να μας φτιάχνει π.χ. τα ηλεκτρολογικά ή μηχανολογικα (αν έχει τις αντίστοιχες γνώσεις) όταν οι άλλοι ως ανειδείκευτοι κάθονται και να πηγαίνει και στην εκπαίδευση μαζί τους μετά!
Στο στρατό όταν σου λένε να σκουπίσεις λες ''σκούπα; Τι είναι αυτό; Πως δουλεύει; Με μπαταρίες:'D''
Και δεν παίζει και πολύ ρόλο που θα πας ανάλογα με το πτυχίο που έχεις.
Αν εξαιρέσεις τους γιατρούς, που πάνε σωστά ως γιατροί και κάνουν την θητεία τους, οι υπόλοιπες ειδικότητες στο στρατό μαθεύονται από όλους ανεξαρτήτως μόρφωτικού επιπέδου, αρκεί να θέλει ο φαντάρος να μάθει...:bleh:
Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image

#18 kienzan

kienzan

    Anime Elite

  • Members
  • 1,251 posts

Posted 10 March 2007 - 00:09

και αν πάρεις πτυχίο στην μηχανολογία θα ήθελες στο στρατό να σε χώσουν στην συντήρηση των τανκς ας πούμε;
Ας μην κοροϊδευόμαστε! Όλοι μας στο στρατό κοιτάμε πως θα λουφάρουμε και θα κάνουμε λιγότερα πράγματα!


Για το στρατό θα ήταν καλυτερα να έχει έμπηρους συντηρητες ρε συ.
Αυτο έχει προτερεότητα όταν φτιάχνετε το νομοσχέδιο και όχι αν θα κάνουν έυκολη η δύσκολη δουλεια οι φαντάροι.

οι υπόλοιπες ειδικότητες στο στρατό μαθεύονται από όλους ανεξαρτήτως μόρφωτικού επιπέδου, αρκεί να θέλει ο φαντάρος να μάθει...:bleh:

Δεν έχω πάει στρατό αλλα σε πιστεύω γιατί έχω δουλέψει στο αντικείμενο του πτυχίου μου και όντως κάποιος με καλή θέληση θα μπορούσε να κάνει τη βσική δουλεια ενός πτυχιούχου.
Αλλά τη βαθήτερη γνώση που θα του επιτρέψει να ανταποκριθεί σε απρόοπτες δυσκολίες πολύ σπάνια θα την έχει ο ανιδήκευτος.


Και καλά ασε την ιδήκευση στη μπάντα.
Αν για παράδειγμα γίνει εφεδρος ένας τσοπάνης με βλάχικη προφορά ακόμα και ικανός να είναι το ποιό πιθανο είναι οτι θα τον σνομπάρουν οι ποιο μορφονένοι φαντάροι και έτσι δέν θα μπορει να κάνει σωστά τη δουλειά του και να επιβληθεί:ill:
Posted Image


#19 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 10 March 2007 - 00:39

Επειδή έχω πάει πρόσφατα σου λέω το εξής:
Όλες οι δουλειές στο στρατό καλύπτονται από τους μόνιμους και από πολιτικό προσωπικό.
Οι ΕΠΟΠ παίρνουν ειδικότητες όπως και οι φαντάροι και αυτοί κάνουν και επιβλέπουν τις συντηρήσεις και είναι οι αρχηγοί μίας ομάδας να στο πω απλά.
Οι αξιωματικοί δεν θα βάλουν έναν φαντάρο να τους φτιάξει π.χ. τα ηλεκτρολογικά αν υπάρχει μόνιμος ή πολιτικό προσωπικό με αυτή την ειδικότητα για 2 λόγους:
1) Εμπιστεύονται τους μόνιμους γιατί τους έχουν δει να δουλεύουν στο αντικείμενό τους και
2) πιο σημαντικό, αν βάλουν έναν φαντάρο και γίνει κάποιο ατύχημα ποιος τους σώζει!!!ενώ αν το κάνει ένας μόνιμος το ατύχημα ο αξιωματικός που θα τον έχει διατάξει να κάνει την συγκεκριμένη εργασία δεν θα έχει σημαντικό πρόβλημα.
Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι στο στρατό δεν σε βάζουν οι αξιωματικοί να κάνεις δουλειές που έχουν έστω και μικρή επικινδυνότητα γιατί έχουν μεγάλη ευθύνη για τους φαντάρους δεν θέλουν να πάθουν κάποιο ατύχημα.
Άλλωστε οι πιο συχνές αγγαρείες των φαντάρων είναι ακίνδυνες εργασίες όπως σκούπισμα φύλλων ή πευκοβελλόνων στο στρατόπεδο,βάψιμο και ''το πλοίο της αγάπης'', κοινώς η σκουπιδιάρα!
Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image

#20 kienzan

kienzan

    Anime Elite

  • Members
  • 1,251 posts

Posted 10 March 2007 - 00:53

Δηλαδή οι φαντάροι είναι περιτό να εξασκούν τη δουλιά τους στο στρατο.

Και αν χρείαστει να τη εξασκήσουν...

Δεν θα χρείαστει



Δε σου φένεται λίγο λαθος και βραχυπρόθεσμη αυτη η λογική:shock:
Άσχετα με το αν και πόσο σε βολεψε εσένα ως φαντάρο
Posted Image


#21 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 10 March 2007 - 01:16

Δηλαδή οι φαντάροι είναι περιτό να εξασκούν τη δουλιά τους στο στρατο.

Και αν χρείαστει να τη εξασκήσουν...

Δεν θα χρείαστει



Δε σου φένεται λίγο λαθος και βραχυπρόθεσμη αυτη η λογική:shock:
Άσχετα με το αν και πόσο σε βολεψε εσένα ως φαντάρο

Όπως και να μου φαίνετε αυτή είναι η αλήθεια.
Και όσοι πάνε στρατό το βλέπουν.
Γι' αυτό λένε ότι εκεί που σταματάει η λογική ξεκινάει ο στρατός!
Δηλαδή εσύ όταν πας φαντάρος θα θέλεις να κάνεις κάτι σχετικό με την ειδικότητά σου σαν φοιτητής; Σκέψου ότι συνήθως αυτό σημαίνει περισσότερη δουλειά σε ένα στρατό που δεν σου προσφέρει κάτι, εκτός από λίγες μέρες τιμητική άδεια αν πετύχεις καλό διοικητή ή λοχαγό!
Εγώ προσωπικά έδειξα κάποια στιγμή φιλότιμο και δούλεψα πολύ περισσότερο για κάποιο διάστημα(ακόμα και απογεύματα) για τον υποδιοικητή μου και στο τέλος με είπε και μαλάκα ο λοχαγός μου όταν του ζήτησα την τιμητική που μου έδωσε ο υποδιοικητής και πήρα τα @@ μου! Είπε ότι κακώς δούλεψα για κάποιον άλλον πέρα από αυτόν που είναι ο λοχαγός μου και είναι αυτός που μου δίνει τις άδειες! Τρελάθηκα γιατί νόμιζα ότι ο υποδιοικητής έχει μεγαλύτερη εξουσία από τον λοχαγό μου...
Βλέπεις ο υποδικας εφευγε εκεινο τον καιρό με μετάθεση και δεν τον έπαιρναν και πολύ στα σοβαρά οι άλλοι αξιωματικοί. Και άντε να πάω εγώ να πω στον υπόδικα που φεύγει με μετάθεση ότι ο λοχαγός μου δεν μου δίνει την τιμητική άδειά του!
Αλλά ας κλείσουμε εδώ αυτή την συζήτηση γιατί βγήκαμε off topic λίγο:
Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image

#22 Κagouras

Κagouras

    monkey d. loufas

  • Members
  • 205 posts

Posted 10 March 2007 - 11:34

παιδες μη τρελενεστε.απο προσφατη εμπειρια σας λεω πως ο στρατος (τουλαχιστον στο κεντρο εκπαιδευσης) δεν εχει καμια σχεση με αυτα που ακουγονται κατα καιρους.απλα σε κανει να εκτιμας καποια μικρα πραγματα που εκανες πριν εξω που δεν τα εκτιμουσες.αλλα το "εκεί που σταματάει η λογική ξεκινάει ο στρατός!" ισχυει.
Posted Image
Πρωιν kakashi_sensei

#23 kenji

kenji

    Arbeit macht frei

  • Members
  • 82 posts

Posted 10 March 2007 - 12:58

Ο στρατός πώς είναι αυτή την στιγμή?

Απο άποψη αμυντικής επάρκειας, ανεπαρκής. Ως οικονομικό μόρφωμα πολυέξοδος. Ως οργάνωση, μπουρδέλο.

Τι, ποιους εξυπηρετεί?

Συμφέροντα αλλότρια με την αμυντική θωράκιση της χώρας. Μπορώ να αναλύσω, αλλά είναι μεγάλη κουβέντα.

Εξυπηρετεί το σκοπό του?

Οριακά.

Στρατός vs Διπλωματία?

Και τα 2. Πορδές με αδειανό στομάχι δεν γίνονται.

Αποτελεσματικότα επαγγελματικού στρατού vs Ελληνικού στρατού όπως είναι σήμερα?

Πολυ μεγαλύτερη. Εξαρτάται βέβαια για ποιό μοντέλο επαγγ. στρατού μιλάμε.

Τι έξοδα γίνονται αυτήν την στιγμή για το στρατό?

4.2% του ΑΕΠ πάει στην άμυνα συνολικά. Μαζι με την εξυπηρέτηση δανείων , το ποσοστό επί του προυπολογισμού είναι στο 14% και βαίνει μειούμενο.

Είναι λίγα, πολλά?

ΠΑΡΑ πολλά.

Πόσο κοστίζει πραγματικά ένας μισθοφορικός και για πόσα άτομα μιλάμε?

Εξαρτάται και πάλι για ποιό μοντέλο μιλάμε. Για την Ελληνική περίπτωση θές 80k άτομα και στους 3 κλάδους απο τα 170.000 που είναι σήμερα. Το κόστος εξαρτάται απο την απομείωση και πώληση πλεονάζοντος πολεμικού κύριου υλικού, απο το επίπεδο των απολαβών των επαγγελματιών, και το μοντέλο που θα επιλέξεις.

Τα σύγχρονα όπλα ποιος τα χειρίζεται?

Σήμερα στον Ελλ. στρατό στην πλειονότητα τους απο ΕΠΟΠ και στελέχη. Στο ναυτικό και την αεροπορία στο σύνολό τους απο ΕΠΟΠ και στελέχη.

Κάθε νομός και στρατόπεδο&σουβλατζίδικα σε τι αποσκοπεί?

Στην ψηφοθηρική αντιμετώπιση του πλυθησμού, και στην εξυπηρέτηση τοπικών οικονομικών συμφερόντων.

Ποιοι το εκμεταλλεύονται αυτό(λέγε με ρουσφέτια)?

Η τελευταία λέξη απαντά στην ερώτηση μόνη της.

Σε τι ακριβώς εκπαιδεύεται ο σύγχρονος φαντάρος(σκοπέτο, αγγαρεία)?

Στο να βουλώνει τρύπες.

Πόσο μάχιμος είναι, πόσες βολές κάνει?

Ο μέσος Έλληνας φαντάρος είναι λίγο πιο μάχημος απο τον μέσο παλαιστίνιο 12χρονο. Οι βολές εξαρτώνται της μονάδος καθαρα.

Τι είδους εξοπλισμό χρησιμοποιεί?

Στην πλειονότητα του δεκαετίας '80. Γίνονται κινήσεις για αλλαγή με την παραγγελία τυφεκίων 5.54mm και υλικού.

Πόσο μάχιμος είναι ο μη μάχιμος, κατά τη θητεία, μετά από 5 χρόνια?

Ο μέσος Έλληνας φαντάρος είναι λίγο πιο μάχημος απο τον μέσο παλαιστίνιο 6χρονο.

Σε σύγκριση με έναν επαγγελματία?

Ο μέσος Έλληνας φαντάρος είναι λίγο πιο μάχημος απο τον μέσο Έλληνα δημ. υπάλληλο.

Τι ακριβώς κινδύνους έχουμε και από ποιους?

Τεράστια κουβέντα, δεν απαντάται σε αυτό το thread χωρίς να βγείς off-topic.

Τι είδους στρατό έχουν αυτοί(επαγγελματικό ή όπως εμείς, μην βιαστήτε να απαντήσετε πριν το ψάξετε και αν δεν γνωρίζετε)?

Τουρκια : Υποχρεωτική θητεία 18-24 μηνών, στράτευμα 600.000
Σκόπια : Υποχρεωτική θητεία 14-18 μηνών, στράτευμα 36.000

Κερδίζεις περισσότερο με την διπλωματία ή με το στρατό?

Στην σημερινή κατάσταση, με την διπλωματία. Έχε υπόψιν σου όμως πως διπλωματία χωρίς αποτροπή, ή ισχύ ειναι κενό γράμμα.

Τι ακριβώς ειρήνη διατήρησε ο στρατός το 74 στην κύπρο, αλλά και σε όλο τον κόσμο, όταν υπήρχαν ειλημένες αποφάσεις από τους αυτοκράτορες επί της γης?

Η ερώτηση απαντάται μόνη της.

Γιατί η ενναλακτική θητεία είναι τιμωρία και όχι εναλλακτική(διπλάσια σε χρόνο)?

Γιατί η αντίληψη είναι πως όποιος δεν κάνει κανονική θητεία είναι φυγόστρατος και ανθέλληνας. Αυτό πληρώνεται κατάλληλα.

Τι ακριβώς προσφέρεις στην κοινωνία με το να κάνεις σκοπιές στις κουκουβάωνες και αγγαρείες?

Το να μην πληρώνει ο μέσος Έλληνας πολίτης catering και κάμερες φύλαξης.

Ποιος καθορίζει τι είναι κοινωνική προσφορά ή όχι?

Όλοι μας. Είναι θέμα αντίληψης, όχι επιβολής.

Υπάρχουν άλλες μορφές προσφοράς? Είναι πιο χρησιμές ή όχι?

Σαφώς. ΝΑΙ.

Γιατί οι νέοι έχουμε τόσο συντηρικές απόψεις(για κοινωνική προσφορά πάμε ή γιατί δε μπορούμε να το αποφύγουμε), οι οποίες στην ουσία το μόνο που κάνουν
να συντηρούν αυτήν την σαπίλα?

Ο καθένας με την τρέλα του.

Γιατί μιλάμε για κοινωνική προσφορά ενώ 9/10 για να μη πω 10/10 μέσα στο στρατό ψάχνουν για βύσμα?

Γιατι μεταξύ λόγων και πράξεων υπαρχει άβυσσος. Επίσης, όποιος πήγε στρατό και μετά μιλάει για κοινωνική προσφορά, 9/10 πέρασε ωραία λόγω βύσματος.

Καλύτερα να πηγαίνεις μικρός στρατό να ξεμπερδεύεις. Αν και η εκπαίδευση που παρέχει σήμερα μόνο "παιδαγωγική" δεν είναι για ένα 18χρονον. Καλύτερα από όλα βέβαια κάποτε να καταργηθεί αυτή η κοροϊδία, όπως έχει γίνει και σε άλλες χώρες.
1million4disability: Υπογράψτε για την άρση των διακρίσεων εις βάρος των αναπήρων στην ΕΕ
Παράδειγμα προς μίμηση http://www.als-net.gr/
my blog: blog.e-healthgr
Posted Image

#24 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 10 March 2007 - 20:03

Βασικά θεωρώ βλακεία να έχουμε υποχρεωτική στράτευση.. όταν άνετα μπορούν να μπουν ένα σωρό άτομα ΕΠΟ. Ωστόσο το κόλπο με τους ΕΠΟΠ δεν έπιασε αφου δεν υπήρχε συμμετοχή απο εθελοντές, άσε που αρκετοί μπήκαν με μέσο.

Νομίζω οτι ειναι καλύτερα να πας φαντάρος πριν τις σπουδές γιατι με το τέλος των σπουδών μπαίνεις με φόρα στην εργασία και δεν έχεις να σου κλείνουν πόρτες επειδή δεν έχεις πάει φαντάρος. Αλλά ούτε ενώ είσαι σε ενα πολύ καλό επίπεδο στη δουλιά σου να χρειαστεί να την αφήσεις για να πας φαντάρος.

Γενικά όμως μου την σπάει αυτή η υποχρεωτική στράτευση.. αν και εγώ θα πήγαινα αν στην εποχή που έπρεπε έπαιρναν γυναίκες στον στρατο. αν και θεωρώ μεγάλη βλακεια να βάλουν υποχρεωτική θητεία στη γυναίκα αφου ως γνωστό εμείς είμαστε πιο υστερικές απο τους άνδρες και θα αντιδρούσαμε πολύ χειρότερα απο οτι οι ανδρες στο στρατο. (άσε που όλη μερα θα ξεμαλιαζόμασταν μεταξύ μας.)

Τέλος θα προτιμούσα μια υποχρεωτική εντατική θητεία 6 μηνών,
ώστε να μπορείς να μάθεις τα βασικά στοιχεία επιβίωσης και άμυνας,
για όλους και ενίσχυση του εθελοντισμού. (αν και η ιδέα του να δώσες τον στρατό σε στρατόκαυλους δεν είναι ότι καλύτερο)
ώστε να μπορείς να μάθεις τα βασικά στοιχεία επιβίωσης και άμυνας,

#25 DjDragon

DjDragon

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 642 posts

Posted 11 March 2007 - 11:20

Θα συμφωνήσω με την δεσποινίς erisabetsu γιατί πιστεύω ότι το να δίνεις υποχρεωτική στρατολόγηση είναι σαν να σε σημαδεύει ένα όπλο στην πλάτη σου και να σε φωνάζει κάποιος να πας να σφάξεις άτομα(πράγμα που ΚΑΝΕΙΣ δεν θέλει)...Εδώ ισχύει η παροιμία "Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα"...Ο γκρεμός αν καταλάβατε είναι το σφάξιμο ανθρώπων και μπορεί και ο θάνατος σου και το ρέμα είναι οι βλάκες των πολιτικών κομμάτων που σε αναγκάζουν να πας στρατό χωρίς να το θέλεις ενώ θες να περάσεις το επάγγελμα που θες εσύ ως σπουδαστής.Γιαυτό εγώ ευτυχώς που έχω ισχυρά κονέ δεν θα χρειαστεί να πάω στρατό και σπουδάζω στο ιεκ δέλτα με την ησυχία μου.

Για την δικιά μου έννοια προτιμώ τη μουσική και το σεξ παρά τα όπλα και ο θάνατος.
My Chain : "Dragon Chain" ---> THIS CHAIN HAS BEEN STARTED !!!ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΤΕ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΠΡΟΤΟΥ ΠΕΣΟΥΝ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΩΝ ΣΚΟΥΠΙΔΙΩΝ !!!:D

Posted ImageDon't get near of me!I'm a shark!

#26 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 11 March 2007 - 13:05

Απο άποψη αμυντικής επάρκειας, ανεπαρκής. Ως οικονομικό μόρφωμα πολυέξοδος. Ως οργάνωση, μπουρδέλο.


εσυ Kenji εχεις παει στρατο? και αν οχι, γιατι? εισαι και μεγαλος σε ηλικια αν δεν κανω λαθος...

σχετικα με αυτο που ειπωθηκε νωριτερα, εγω πηγα στρατο μετα τα πτυχια και το καλο ηταν οτι ημουν σε υπευθυνες θεσεις με υψηλη τεχνολογια και ευθυνες. Ειχε ενδιαφερον και δεν βαρεθηκα καθολου. Βεβαια ειχε πολυ δουλεια και μερικες φορες ξεχνουσα και να φαω ενω οι πεζικαριοι κοβαν βολτες στο στρατοπεδο και γενικαν βαριονταν την ζωη τους...

αλλα παρολα αυτα... ΜΗ ΜΟΥ ΜΙΛΑΤΕ ΓΙΑ ΠΕΥΚΟΒΕΛΛΟΝΕΣ! :despair: :despair:

Ακομα εχω εφιαλτες με τις γα#####νες!!! :shutup: :shutup: :shutup:
Posted Image

#27 Bellvm Sacrvm

Bellvm Sacrvm

    Bellvm Contra Hvmanitatem

  • Members
  • 47 posts

Posted 11 March 2007 - 13:22

Ακολουθεί εξευτελιστικά υποκειμενική άποψη: :bleh:

Όποιος δεν αντλεί απεριόριστη ηδονή από το να βλέπει ένα ταλαιπωρημένο Panzer να ισοπεδώνει σάρκα & οστά με τις γεμάτες λάσπη, αίμα και κόπρανα ερπύστριές του είναι ξεφωνημένη φτερού.

Πάντως και εγώ είμαι της άποψης πως ο στρατός θα έπρεπε να αποτελείται καθαρά από επαγγελματίες. Άλλωστε ο μέσος πολίτης που έχει επηρεαστεί από τον γελοίο αλτρουισμό της σημερινής κοινωνίας ή απλά "δεν το έχει μέσα του" περισσότερο βάρος είναι παρά χρήσιμη βοήθεια.

#28 kenji

kenji

    Arbeit macht frei

  • Members
  • 82 posts

Posted 11 March 2007 - 14:08

εσυ Kenji εχεις παει στρατο? και αν οχι, γιατι? εισαι και μεγαλος σε ηλικια αν δεν κανω λαθος.

Ναι πήγα, ναι είμαι μεγαλύτερός σου(too young to die too old to rock n roll). So?
Ακριβώς επειδή είμαι μεγάλος μπορώ να ξεχωρίζω καταστάσεις. Ο στρατός πέρα από μια κατεστημένη κατάσταση τίποτα άλλο δε προσφέρει(ακόμα και λογική ανάλυση να το κάνουμε περισσότερο αποτελεσματικός είναι ένας επαγγελματικός στρατός). Εφόσων κράζουμε για τόσα δε το κατάλαβα, ο στρατός γιατί να μείνει στην από έξω? Επειδή την πατήσαμε εμείς(ίδιων του Νεοέλληνα)? Μακάρι οι επόμενες γενιές να τρώνε λιγότερα σκατά από αυτά που φάγαμε εμείς. ;)
1million4disability: Υπογράψτε για την άρση των διακρίσεων εις βάρος των αναπήρων στην ΕΕ
Παράδειγμα προς μίμηση http://www.als-net.gr/
my blog: blog.e-healthgr
Posted Image

#29 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 14 March 2007 - 16:43

Ο Στρατός είναι υποχρεωτικός αυτή τη στιγμή , γιατί οι θέσεις δεν καλύπτονται απο επαγγελματίες. Καλώς ή κακώς ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχει ένας αριθμός φαντάρων. Και αυτό όχι για να γίνουν στρατιώτες , έτοιμοι να τπερασπιστούν την πατρίδα κτλ κτλ ΑΛΛΑ απλά για να βλέπουν οι δίπλα ότι υπάρχει κόσμος που εκπαιδεύεται... Κουβέντα που μας είχαν πει "εκεί ψηλά" αξιωματικοί και μάλιστα πριν γίνει η πατέντα με ους ΕΠΟΠ...

DJDragon το καταλάβαμε ότι είσαι βύσμα , ότι δε θα πας φαντάρος και ότι θες να κάνεις sex... ευχαριστούμε , δεν είναι ανάγκη να το επαναλαμβάνεις...

και ποστ του στυλ

AXAXAXAXAXAXAXAXAX

Έτσι να πίξετε που την είδατε mr πολύξεροι.Εγώ ευτυχώς δεν θα πάω ούτε στρατό και ούτε θα ακουμπήσω κανά όπλο ΧΑΡΗ στα ισχυρά κονέ μου.Οπότε ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ.


θέλουν αντίστοιχη απάντηση που δε θα δώσω δημόσια γιατί σέβομαι τους κανόνες του φόρουμ...

και σκέψου την ατάκα "δε θέλω να πολεμήσω για κανέναν πολιτικό" να τη λέγανε οι παππούδες και οι γιαγιάδες μας που πήγαν στο μέτωπο...


Συμβουλή προς τους υπόλοιπους... πάρτε μια βαθιά ανάσα , κάντε το στρατιωτικό σας στην ώρα του και μετά βγείτε να φτιάξετε τη ζωή σας...

και όταν φτάσετε στα 40 , θα ψάχνετε αυτούς τους μήνες και πως θα μπορέσετε ξαναπεράσετε μέρος από αυτούς... [κάπου το είχα ακούσει στο ράδιο αυτό. Ότι σε γκάλοπ με ερώτηση "αν θα ξαναυπηρετούσατε για κάποιο διαστημα" μεγάλο ποσοστό των 40ρηδων απάντησε ΝΑΙ.]

#30 kenji

kenji

    Arbeit macht frei

  • Members
  • 82 posts

Posted 14 March 2007 - 20:42

Ο Στρατός είναι υποχρεωτικός αυτή τη στιγμή , γιατί οι θέσεις δεν καλύπτονται απο επαγγελματίες. Καλώς ή κακώς ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχει ένας αριθμός φαντάρων. Και αυτό όχι για να γίνουν στρατιώτες , έτοιμοι να τπερασπιστούν την πατρίδα κτλ κτλ ΑΛΛΑ απλά για να βλέπουν οι δίπλα ότι υπάρχει κόσμος που εκπαιδεύεται... Κουβέντα που μας είχαν πει "εκεί ψηλά" αξιωματικοί και μάλιστα πριν γίνει η πατέντα με ους ΕΠΟΠ...

spawn ζούμε στο 2007. Αν παίρναμε-παίρνουμε στα σοβαρά το τι λέει ο κάθε αξιωματικός σωθήκαμε. Μια χαρά και στρατόπεδα σε εκλογικές περιφέρειες βολεύονται, μια χαρά και ψηφοθηρία γίνεται, μια χαρά και μιζούλες παίρνουμε, γιατί να αλλάξει το καθεστώς? Δε νομίζω ότι το πρόβλημα είναι εκτός των πυλών. btw αμφιβάλω οι από έξω δεν το έχουνε ψιλιαστεί ότι πρόκειται για χημείο ο ΕΣ. Αλλά άλλο 300 και άλλο real politics και reality.

και σκέψου την ατάκα "δε θέλω να πολεμήσω για κανέναν πολιτικό" να τη λέγανε οι παππούδες και οι γιαγιάδες μας που πήγαν στο μέτωπο...

Δεν ήταν επιλογή τους, αλλά αναγκάστηκαν. Αλίμονο αν εμείς δεν έχουμε την διορατικότητα ώστε να προβλέπουμε καταστάσεις εξανασκασμού. Οι παπούδες και οι γιαγιάδες μας δεν ήξεραν ούτε καν να διαβάζουν. Σήμερα ξέρουμε πολλά περισσότερα πράγματα από το να δεχόμαστε ότι μας πασάρουν.
Διαφωνώ με το ύφος του post που quotares spawn, αλλά επί του συγκεκριμένου σε πολύ θεωρητική βάση(πχ. πόλεμος) και αρνιέμαι να πολεμήσω για το κάθε πρόβατο, βολεμένο, κολλημένο. Την ζωή μου την αυτοδιαχειρίζομαι και είναι είδος πολυτελείας. Δεν είμαι αναλώσιμος. Αν κάποιος πιστεύει κάτι διαφορετικό ας το περιορίσει στον ευατό του.
Γιατί αν μιλάμε για το ΕΣ, δεν πας για το κοινό καλό ή για τον εχθρό αλλά πας γιατί δε μπορείς να κάνεις αλλιώς. Αν ήταν εθελοντικός ελάχιστοι θα πήγαιναν.
1million4disability: Υπογράψτε για την άρση των διακρίσεων εις βάρος των αναπήρων στην ΕΕ
Παράδειγμα προς μίμηση http://www.als-net.gr/
my blog: blog.e-healthgr
Posted Image