Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Γενική συζήτηση για τον στρατό


  • Please log in to reply
282 replies to this topic

#31 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 14 March 2007 - 21:07

DJDragon το καταλάβαμε ότι είσαι βύσμα , ότι δε θα πας φαντάρος και ότι θες να κάνεις sex... ευχαριστούμε , δεν είναι ανάγκη να το επαναλαμβάνεις...

και ποστ του στυλ

Έτσι να πίξετε που την είδατε mr πολύξεροι.Εγώ ευτυχώς δεν θα πάω ούτε στρατό και ούτε θα ακουμπήσω κανά όπλο ΧΑΡΗ στα ισχυρά κονέ μου.Οπότε ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ.

θέλουν αντίστοιχη απάντηση που δε θα δώσω δημόσια γιατί σέβομαι τους κανόνες του φόρουμ...

και σκέψου την ατάκα "δε θέλω να πολεμήσω για κανέναν πολιτικό" να τη λέγανε οι παππούδες και οι γιαγιάδες μας που πήγαν στο μέτωπο...

Αυτό που μισούσα στο στρατό, και έξω από αυτόν βέβαια, δεν είναι τα βύσματα γενικά(γιατί όποιος έχει την ευκαιρία γιατί να μην το χρησιμοποιήσει για να είναι σπίτι του συνέχεια) αλλά τα βύσματα που το φωνάζουν και το καυχιούντε θέλοντας να την πούνε σε αυτούς που πήγαν στρατό χωρίς βύσμα και υπηρέτησαν στον Έβρο και στα νησιά!:mad2:
Έχω νευριάσει πολύ με τέτοιες περιπτώσεις που μου έτυχαν γιατί αυτοί νομίζουν ότι είναι και καλύτεροι από τους υπόλοιπους που δεν έχουν μπάρμπα στην κορόνη!:mad:
Όσο για την ατάκα "δε θέλω να πολεμήσω για κανέναν πολιτικό", συμφωνώ αλλά να πω ότι αν (χτύπα ξύλο) γίνει εισβολή από άλλη χώρα στην Ελλάδα θα πάω ευχαρίστως να υπερασπιστώ την χώρα μου.
Αυτό που μάλλον εννοώ εγώ αν πω αυτή την ατάκα είναι ότι δεν θα πάω να πολεμήσω σε κάποια άλλη χώρα για κάποια συμφέροντα είτε αυτά είναι εθνικά ή εταιρικά, όπως κάνουν οι αμερικάνοι στο Ιρακ, το Αφγανιστάν και παλιότερα στο Βιετνάμ ή στην Κορέα.
Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image

#32 kienzan

kienzan

    Anime Elite

  • Members
  • 1,251 posts

Posted 14 March 2007 - 21:26

Αυτό που μάλλον εννοώ εγώ αν πω αυτή την ατάκα είναι ότι δεν θα πάω να πολεμήσω σε κάποια άλλη χώρα για κάποια συμφέροντα είτε αυτά είναι εθνικά ή εταιρικά, όπως κάνουν οι αμερικάνοι στο Ιρακ, το Αφγανιστάν και παλιότερα στο Βιετνάμ ή στην Κορέα.


Θα μπορούσες να πείς οτι σημετέχοντας σε τέτειες "περιπέτειες" βοηθάς τη χώρα σου να βρεί σημμάχους ώστε να μη χρείαστει να την υπεραστπιστεις.
Posted Image


#33 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 14 March 2007 - 21:58

Θα μπορούσες να πείς οτι σημετέχοντας σε τέτειες "περιπέτειες" βοηθάς τη χώρα σου να βρεί σημμάχους ώστε να μη χρείαστει να την υπεραστπιστεις.

Δεν εννοούσα κάτι τέτοιο αν αυτό κατάλαβες.
Το να πάω να πολεμήσω σε ξένη χώρα για τα συμφέροντα της πατρίδας μου δεν μπορώ να το κάνω.
Αυτό σημαίνει ότι πολεμάω για να βρούμε κάποιον καλύτερο σύμμαχο ή να κλείσουμε καλύτερες συμφωνίες εμπορίου με άλλες χώρες και δεν το κατανοώ.
Για ποιο λόγο να κινδυνέψω να χάσω κάποιο πόδι ή χέρι ή την ζωή μου πέρα από την υπεράσπιση των εδαφικών μας περιοχών;
Είδα κάποια ντοκυμαντερ με συνεντεύξεις αμερικανών στρατιωτών που έχουν χάσει κάποιο ή κάποια μέλη του σώματός τους στο Ιράκ ή στο Αφγανιστάν και λένε ότι πολέμησαν για την πατρίδα τους και για την δημοκρατία!!! Που;Στην άλλη άκρη της γης!!!Και ότι δεν το μετανιώνουν ακόμα και αν έχασαν τα πόδια ή τα χέρια τους!!!:despair:
Θα μπορούσα να πω κι άλλα αλλά θα σας παραπέμψω στο αντιπολεμικό έπος του Oliver Stone ''Born In The 4th Of July'' και στα μηνύματα που μας δίνει για τέτοιους πολέμους...
Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image

#34 kenji

kenji

    Arbeit macht frei

  • Members
  • 82 posts

Posted 14 March 2007 - 22:07

Θα μπορούσες να πείς οτι σημετέχοντας σε τέτειες "περιπέτειες" βοηθάς τη χώρα σου να βρεί σημμάχους ώστε να μη χρείαστει να την υπεραστπιστεις.

Για να υπερασπιστούμε το δικαίωμα μας στην ειρήνη να το στερήσουμε σε κάποιους άλλους. Πρώτα από όλα είμαστε άνθρωποι νομίζω όμως. :P
1million4disability: Υπογράψτε για την άρση των διακρίσεων εις βάρος των αναπήρων στην ΕΕ
Παράδειγμα προς μίμηση http://www.als-net.gr/
my blog: blog.e-healthgr
Posted Image

#35 kienzan

kienzan

    Anime Elite

  • Members
  • 1,251 posts

Posted 14 March 2007 - 22:29

Για να υπερασπιστούμε το δικαίωμα μας στην ειρήνη να το στερήσουμε σε κάποιους άλλους. Πρώτα από όλα είμαστε άνθρωποι νομίζω όμως. :P

Μπορεί να πρόκειτε για ένα καθαρό πόλεμο συμφερόντων χωρίς επιθετικές βλέψεις εκ μέρους της σημαχίας που συμετέχουμε όπώς στη Κορέα όπου το ελληνικό εξτρατευτικό σώμα δέν στέρησε την ελευθερία κανενώς.


Πέρα από αυτό έχεις ενα δίκιο και λογική στα λόγια σου.
Απλώς είναι γεγωνώς πώς η ελευθερία και η καλοπέραση του μισου πλανήτη στηρίζεται στη καταπιέση των ανθρώπων του άλλου μισου (η και παρισότερο).
Εμείς οι έλληνες ως άνθρωποι του αναπτυγμένου κοσμου και μόνο με την ύπαρξη και την αγάπη μας για το περισσότερο και το φθινότερο ανήκουμε στους καταπιεστές και τους εκμεταλευτές


Οχι ότι αυτο βέβαια δικαιολογει το να στέλνουμε στρατό να σκοτώνει ιρακινούς.
Απλώς το αναφέρω για την ειρονία της υπόθεσεις που δεν στέλνουμε στρατό να σκοτώνει άμεσα σε ξένες χώρες:nerd:
Posted Image


#36 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 15 March 2007 - 11:12

kenji προφανώς ούτε εγώ είμαι διατεθιμένος να πάω να πολεμήσω επειδή κάποιοι θέλουν να κάνουν "δημόσιες σχέσεις". Αλλά στην ύστατη ανάγκη που θα χρειαστεί να υπερασπίσω την πατρίδα μου [ναι αυτή με τα χίλια σκατά] τι θα κάνω? Θα πω "ώχου ρε φούστη , ποιος βγαίνει τώρα χειμώνα στα βουνα κτλ κτλ". Δε νομίζω, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα πάω τρέχοντας...

είτε το 2007 είτε το 2017 η ανάγκη για να βρίσκεται κόσμος στα σύνορα είναι ίδια. Δεν αλλάζει αυτό. Και γενικώς ο στρατός είναι κάτι στο οποίο όλα πρέπει να φαίνονται εντάξει [και ας μην είναι]. Πόσες φορές ερχόταν κάποιος ανώτατος αξιωματικός και η μονάδα έκανε ετοιμασίες [βαψίματα/καθαριότητες/εκπαίδευση] ίσα ίσα για να δει ότι λειτουργούν όλα σωστά... ;)

#37 kenji

kenji

    Arbeit macht frei

  • Members
  • 82 posts

Posted 15 March 2007 - 11:48

ύστατη ανάγκη...υπερασπίσω την πατρίδα μου

Ανάγκη για ποιον? Ποιος καθορίζει αυτές τις ανάγκες? Επίσης, δε θα υπερασπίζεις την πατρίδα σου. Το τρόπο ζωής σου ουσιαστικά νομίζεις ότι θα υπερασπιστείς. πχ στη Σερβία που διαλύθηκε το σύμπαν τι ακριβώς υπερασπίστηκε κάποιος? Ή στο Ιράκ? Ή στο Αφγανιστάν? Είμαστε στο 2007 και οι πόλεμοι είναι ευρείας καταστροφής πλέον. Δεν είναι μάχη σώμα σε σώμα. Επίσης μιλάμε για πολέμους που είναι κατευθυνόμενοι( και παλιά ήταν, ένας λόγος παραπάνω τώρα με τις σύγχρονες τεχνολογίες). Δεν έχω ψευδαισθήσεις. Δεν πρόκειται να υπερασπιστώ τίποτα στην ουσία. Σαν φυρά θα πάω για να κάνουν τα κουμάντα τους οι τσομπάνηδες του κόσμου. Ούτε πρόβατο νιώθω ούτε θεωρώ τον ευατό μου αναλώσιμο.
Όπου γης πατρίς. "Πατρίδα" μου είναι οι αξίες και η ποιότητα ζωής που θέλω(χίλιες φορές ένας Τούρκος που αξίζει, παρά ένας Ελληναράς της δίπλα πόρτας). Όχι οι δοξασίες, στερεότυπα, ιδεολογήματα, κατεστημένες αντιλήψεις και πρακτικές που είναι διατεθημένος ο καθένας να αναπαράγει.

είτε το 2007 είτε το 2017 η ανάγκη για να βρίσκεται κόσμος στα σύνορα είναι ίδια. Δεν αλλάζει αυτό.

Ίσα ίσα που αλλάζει. Το ίδιο και ο υπόλοιπος κόσμος(κατάργηση εθελοντικής στράτευσης, επαγγελματικός στρατός->παραδείγματα για την συγκεκριμένη συζήτηση). Με την ίδια λογική οι ίδιες ανάγκες υπάρχουν και σε σχέση με το 1970. Πράγμα το οποίο δεν ισχύει και το οποίο είναι σαφώς, ευγενικά να το θέσω, παράλογο.
1million4disability: Υπογράψτε για την άρση των διακρίσεων εις βάρος των αναπήρων στην ΕΕ
Παράδειγμα προς μίμηση http://www.als-net.gr/
my blog: blog.e-healthgr
Posted Image

#38 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 15 March 2007 - 12:19

το να λες ότι κάτι είναι παράλογο σε συζήτηση που γίνεται και περιλαμβάνεται ο στρατός είναι υπερβολή... δε χρειάζεται να το πεις γιατί εννοείται... ;)

ότι οι πόλεμοι σήμερα γίνονται με κουμπάκια πάλι γνωστό... Και ότι οι φαντάροι μπορούν να γίνουν αναλώσιμα υλικά έτσι για πλάκα...

και τώρα κάποια πράγματα που ισχύουν για μένα... δεν είναι υποχρεωτικό να ισχύουν για όλο τον κόσμο... Εγώ όπως έχω μάθει να μην απλώνω το χέρι μου να πάρω κάτι που δεν είναι δικό μου, όπως έχω μάθει να σέβομαι τους μεγαλύτερους μου , όπως έχω μάθει να σέβομαι τους ανώτερους μου [στη δουλειά , τους προπονητές μου κτλ κτλ] ασχέτως αν θεωρώ δεν έχουν δίκιο έτσι έχω μάθει να εκπληρώ και τις υποχρεώσεις μου. Μια υποχρέωση που είχα απέναντι στον Ελληνικό Στρατό την έκανα. Τη θητεία μου. Από εκεί και πέρα απλώς αλλάζω τα χαρτια που μου έρχονται κάθε τρεις και λίγο... Αν αύριο μεθαύριο μου ζητηθεί κάτι παραπάνω προφανώς θα το κάνω... Μπορεί για σας να είμαι πρόβατο , δεν αντιλέγω αλλά καλώς ή κακώς έτσι έμαθα να λειτουργώ από το περιβάλλον μου κ έτσι κάνω...

#39 kenji

kenji

    Arbeit macht frei

  • Members
  • 82 posts

Posted 15 March 2007 - 12:51

Εφόσων είναι παράλογο και τα άλλα είναι γνωστά δεν αποτελεί επιχείρημα προφανώς το ότι υπάρχει ανάγκη. Εκτός και αν η ανάγκη λέει ότι πρέπει κάποιοι να σκοτώνονται γιατί το σύστημα πρέπει να διαιωνίζεται. Not with my life.
Όλοι έχουμε μάθει κάτι στη ζωή μας. Αυτό από μόνο του λέει κάτι όμως. Δε κάνουμε συζήτηση για τις προσωπικές επιλογές του καθενός αλλά για τις επιλογές που παίρνουμε ως κοινωνία ανάλογα με τι είδους ποιότητα ζωής θέλουμε να ζούμε. ;)
1million4disability: Υπογράψτε για την άρση των διακρίσεων εις βάρος των αναπήρων στην ΕΕ
Παράδειγμα προς μίμηση http://www.als-net.gr/
my blog: blog.e-healthgr
Posted Image

#40 kenji

kenji

    Arbeit macht frei

  • Members
  • 82 posts

Posted 19 March 2007 - 13:26

Sorry για το διπλό post, αλλά σαν είδηση είναι εδιαφέρον.

Καταργούνται οι σκοπιές σε όλα τα στρατόπεδα και δημιουργούνται περίπολα σε μια προσπάθεια περιορισμού των αυτοκτονιών στον στρατό.

Την απόφαση αυτή έλαβε ο αρχηγός του ΓΕΣ, αντιστράτηγος Δ. Γράψας, με τη σύμφωνη γνώμη του Ευ. Μεϊμαράκη μετά την έξαρση των αυτοκτονιών που παρατηρείται τους τελευταίους μήνες στο στράτευμα. Χθες αυτοκτόνησε άλλος ένας στρατιώτης από την Κρήτη που υπηρετούσε στην Κω, ενώ κατέληξε στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο της Αλεξανδρούπολης και ο ταγματάρχης που είχε αποπειραθεί να αυτοκτονήσει την περασμένη εβδομάδα μέσα στη μονάδα όπου υπηρετούσε στον Εβρο. Λίγες ημέρες πριν, είχε αυτοκτονήσει στη Λήμνο ένας επαγγελματίας οπλίτης από την Καβάλα που υπηρετούσε σε πολεμικό πλοίο.

Από τις αρχές του έτους έχουν αυτοκτονήσει έξι άτομα στις Ενοπλες Δυνάμεις. Οι πέντε υπηρετούσαν στον Στρατό Ξηράς και άλλος ένας στο Πολεμικό Ναυτικό.

Με βάση τα στατιστικά στοιχεία του ΓΕΣ, παρατηρείται απρόσμενη έξαρση αυτοκτονιών και, μάλιστα, σε μια περίοδο που παραδοσιακά υπήρχε ύφεση παρόμοιων περιστατικών.

Συνήθως κάθε χρόνο οι αυτοκτονίες αυξάνονται από Μάιο έως Αύγουστο εξαιτίας των ανάμεικτων συναισθημάτων που προκαλούν οι θερινές διακοπές με έντονη φόρτιση και ενίοτε ερωτικές απογοητεύσεις...

Γι αυτό η έξαρση των αυτοκτονιών μέσα στο καταχείμωνο του 2007 προβληματίζει έντονα την πολιτική και στρατιωτική ηγεσία του υπουργείου Αμυνας, η οποία σπεύδει να λάβει προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του προβλήματος κυρίως πριν από τους θερινούς μήνες.

Οδηγίες
Ηδη ο αρχηγός του ΓΕΣ έδωσε εντολή στους Σχηματισμούς κυρίως της παραμεθορίου (νησιά και Εβρο) να προχωρήσουν άμεσα σε αλλαγή των σχεδίων ασφάλειας των μονάδων με βάση τις οδηγίες που ήδη έχουν δοθεί από το ΓΕΣ!

Οι οδηγίες του αντιστράτηγου Γράψα στηρίζονται στη ριζική αλλαγή της φιλοσοφίας εκτέλεσης των υπηρεσιών φύλαξης των στρατοπέδων. Πλέον καταργούνται οι σκοπιές. Οι μονάδες χωρίζονται σε τομείς (βόρειος, νότιος, δυτικός και ανατολικός) και τη φύλαξή τους αναλαμβάνουν περίπολα, αποτελούμενα από δύο κληρωτούς και ένα μόνιμο στέλεχος.

Με την εφαρμογή του συγκεκριμένου μέτρου θεωρείται ότι θα αντιμετωπιστούν τα εξής προβλήματα:

Οι αυτοκτονίες, καθότι οι περισσότερες σημειώνονται νύχτα στη σκοπιά και πάντα όταν οι αυτόχειρες βρίσκονται μόνοι τους. Πλέον με το μέτρο αυτό ποτέ μόνος στρατιώτης δεν θα εκτελεί νυχτερινή υπηρεσία με όπλο μέσα στη νύχτα. Καμία αυτοκτονία δεν έχει σημειωθεί σε περίπολο!

Οι υπηρεσίες και οι ατελείωτες ώρες μοναξιάς που μονότονα περνούν στη σκοπιά οι φαντάροι εξαιτίας της έλλειψης προσωπικού που έχουν οι μονάδες. Προς το παρόν θεωρείται πως μόνον έτσι αντιμετωπίζεται μερικώς το πρόβλημα της λειψανδρίας και της στοιχειώδους φύλαξης των στρατοπέδων «φαντάσματα» που δυστυχώς εξακολουθούν να λειτουργούν διάσπαρτα σε ολόκληρη την επικράτεια για χάρη μικροκομματικών συμφερόντων.

Το πρόβλημα της φύλαξης των στρατοπέδων δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί ριζικά, καθότι ο ελληνικός στρατός δεν έχει εκσυγχρονιστεί ακόμη με βάση τα δυτικά πρότυπα που προβλέπουν μικρές και ευέλικτες μονάδες, στεγαζόμενες σε σύγχρονα συγκροτήματα με οργανωμένη ηλεκτρονική φύλαξη, χωρίς τις παραδοσιακές σκοπιές και τα ανθρώπινα περίπολα...

ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΤΗΣ ΑΠΟΓΝΩΣΗΣ
Μηνύματα μέσω SMS σε αγαπημένα τους πρόσωπα στέλνουν συνήθως οι αυτόχειρες πριν θέσουν τέρμα στη ζωή τους, χρησιμοποιώντας τις περισσότερες φορές το υπηρεσιακό τους όπλο. Οι περισσότεροι μέσα από τα μηνύματά τους εκφράζουν ή ερωτική απογοήτευση ή χαμηλή αυτοεκτίμηση και απαισιοδοξία για τη ζωή. Δείχνουν δε αποφασισμένοι για την πράξη τους. Ενδιαφέρον, επίσης, είναι το στοιχείο ότι οι περισσότεροι αυτόχειρες διανύουν το δεύτερο ήμισυ της θητείας τους, ενώ σε ορισμένους από αυτούς έχει ήδη ανακοινωθεί η μετάθεσή τους σε μονάδα που βρίσκεται κοντά στο σπίτι τους.

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=5348&subid=2&pubid=98576


1million4disability: Υπογράψτε για την άρση των διακρίσεων εις βάρος των αναπήρων στην ΕΕ
Παράδειγμα προς μίμηση http://www.als-net.gr/
my blog: blog.e-healthgr
Posted Image

#41 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 19 March 2007 - 16:42

Kenji, με τις αποψεις σου περι στρατου δεν συμφωνω, και τις δικες μου λιγο πολυ τις ξερεις. Μακαρι να μην βρεθει η χωρα μας σε σημειο ετσι ωστε να δουμε ποιος εχει δικιο.

Ξεκαθαρισε ομως κατι.. Λες οτι σε περιπτωση αναγκης δεν θα παρεις το οπλο να υπερασπιστεις την πατριδα σου? Αυτο υπονοουν τα λεγομενα σου.

Τωρα οσο για τις αυτοκτονιες...

Ο στρατος σημερα δεν εχει καμια σχεση με την διαρκεια, την αυστηροτητα, και τις συνθηκες, του στρατου της εποχης των πατεραδων μας. Οποτε πιστευω οτι σαν θεσμος δεν ειναι βασικος λογος για τις αυτοκτονιες.

Αυτο που παρατηρησα στην θητεια μου ειναι ποσο μαλθακοι και κακομαθημενοι ειναι αρκετοι ελληνες νεοι. Μιλαμε για τραγικα πραγματα. Και οχι μονο 20ρηδες αλλα και 25αρηδες. Κατι παρομοιο παρατηρησα και με ελληνες που ανεβαιναν για σπουδες στην αγγλια. Τουλαχιστον 1/3 γυρναει μεσα στους 2 πρωτους μηνες με την ουρα στα σκελια γιατι τους λειπει η μαμακα τους, το φαι της, και οι κολλητοι τους. Και αυτο συμβαινει μονο με μας, ουτε καν με τους ιταλους και ισπανους που υποτιθεται εχουν παρομοια κουλτουρα με την δικια μας...

πιστευω λοιπον οτι ειμαστε ενα εθνος που κακομαθαινει τα παιδια του. Αυτο φαινεται και στο οτι αργουμε σε σχεση με τους αλλους λαους να αποεξαρτηθουμε απο τους γονεις μας και να αρχισουμε να προσφερουμε στην κοινωνια.

και δεν νομιζω οτι θα καταργηθουν οι σκοπιες... αυτο ειναι αδυνατο. συζητανε για μονιμες διπλο-σκοπιες κατι που ειναι επισης δυσκολο αφου δεν εχουμε αρκετους φανταρους για μονες σκοπιες. προβλεπω πολλες χριστο-παναγιες να πεσουν ετσι και γινει κατι τετοιο...

και σε τελικη αναλυση, δεν αξιζει να δινεις την ζωη σου για καμια γκομενα...
Posted Image

#42 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 19 March 2007 - 17:04

βάλε και κάτι παραπάνω από 25άρηδες στο κακομαθημένοι...

σειρά μου, ετών 28 , σπουδαγμένος άνθρωπος [και καλά] πήρε αναβολή γιατί πρώτες μέρες στη μονάδα του έβαλαν τις φωνές επειδή κυκλοφορούσε με τσιγάρο και καφέ στο χέρι όταν οι υπόλοιποι κάναμε καθαριότητες... Περίεργο ε? Αλλά έτσι είναι , αν στο κέντρο βγάζεις εσύ υπηρεσίες επειδή έχεις πάει το PC σου...

ούτε για μια γκόμενα , ούτε για τον κάθε *μπιπ* που μπορεί να σου ζαλίζει τα @@ [παπάκια] αξίζει να σπαταλήσεις τη ζωή σου... Αυτό που ισχύει περισσότερο απ'όλα στον στρατό είναι μέρα που περνάει δε ξαναγυρίζει... Και φυσικά δεν το παίζεις "εξυπνάδας" και φεύγεις στην ώρα σου σαν κύριος. Ούτε στιγμή παραπάνω...

#43 kenji

kenji

    Arbeit macht frei

  • Members
  • 82 posts

Posted 19 March 2007 - 17:26

Ξεκαθαρισε ομως κατι.. Λες οτι σε περιπτωση αναγκης δεν θα παρεις το οπλο να υπερασπιστεις την πατριδα σου? Αυτο υπονοουν τα λεγομενα σου.

Πρώτον δε χρειάζεται να σου ξεκαθαρίσω τίποτα μιας και δε σου χρωστάω επίσης τίποτα. ;)
Αντιθέτως στο λέω ευθέως, όπως το είπα και πριν. Όχι δε παίρνω το όπλο να υπερασπιστώ τον κάθε βλαμμένο και κολλημένο. Σε θεωρητική περίπτωση πολέμου θα τα βάλω κάτω και θα μετρήσω πολλά περισσότερα πράγματα από απαρχαιομένες ιδέες και αντιλήψεις.
Πατρίδα μου ayu δεν είναι οι υπερ-συντητικές ιδέες σου, ούτε ο κάθε πατριδοκάπηλος.

Τώρα τα υπόλοιπα τα οποία λες είναι για λαϊκή κατανάλωση. Το πρόβλημα του ΕΣ εν έτει 2007 αφορά την καταπίεση ατομικών δικαιωμάτων(μέσα σε αυτά και της ζωής->να θυμίσω τα παιδιά που σκοτώθηκαν από το ρεύμα στον Έβρο) εν καιρώ ειρήνης, την παροχή υπηρεσιών με μισθούς δουλοπαροίκων για τα κομματικά συμφέροντα κάποιων. Αν δε μπορεί να δεις αυτό και βλέπεις παντού φαντάσματα εχθρών πραγματικά υπάρχει χαοτική διαφορά αντίληψης.

Τώρα επειδή γενικώς έχουν μαζευτεί πολύ rambo(και σε άλλα forum) που αρίστευσαν στην τέχνη του γοπινγκ και του σκοπέτου να τους πω ότι o πόλεμος δεν είναι βιντεοπαιχνίδι. Πρωταρχικός μας στόχος είναι να υπάρχει Ειρήνη παντού. Και αυτό δε μπορεί να γίνει με μισαλλάδοξες, ρατσιστικές, κομπλεξικές αντιλήψεις και πρακτικές. Α και που είστε. Επειδή οι χαρακτηρισμοί είναι φθηνοί εξυπνάδες του στυλ μαλθακοί κτλπ πάντε πείτε τα στους γονείς των παιδιών.

Spawn αυτό που περιγράφεις στα άνω των 25 δε λέγεται κακομαθημένος αλλά λέγεται σεβασμός στην ατομικότητά του. Όπως γενικεύεις από μια περίπτωση παρομοίως θα γενικεύσω και εγώ και θα σου πω ότι το yes sir, ότι πείτε δεν αποτελεί προσόν αλλά μόνο πρόβλημα σε μια δημοκρατική κοινωνία. Φυσικά και σε ένα 25+ δεν μετράνε αυτά. Γιατί? Γιατί έχει προσωπικότητα και γνωρίζει 5 πράγματα παραπάνω από τον ψαρωμένο πιτσιρικά. Αν σας ακούγονται πολύ προοδευτικά αυτά που ακούτε σκεφετείτε πόσο συντηριτικά είναι αυτά που λέτε.

My 2c.

Ps: Καλό είναι κάποια στιγμή να συγκεντρωθείτε στο τι τελικά προσφέρει και τι δεν προσφέρει ο σύγχρονος ΕΣ. Τι ρόλο έχει. Όλα τα υπόλοιπα είναι να είχαμε να λέγαμε.
1million4disability: Υπογράψτε για την άρση των διακρίσεων εις βάρος των αναπήρων στην ΕΕ
Παράδειγμα προς μίμηση http://www.als-net.gr/
my blog: blog.e-healthgr
Posted Image

#44 kienzan

kienzan

    Anime Elite

  • Members
  • 1,251 posts

Posted 19 March 2007 - 18:49

Πρωταρχικός μας στόχος είναι να υπάρχει Ειρήνη παντού.

Δεν γίνεται φιλέ kanji και μου κάνει εντυπώσει που δέ το έχεις καταλάβει

Δε λέω καλος ο ανθρωπισμος έχει προσφέρει πολλά στην ανθρωπότητα αλλα κάθε πράμα έχει τα όρια του.

Για να υπερασπιστούμε το δικαίωμα μας στην ειρήνη να το στερήσουμε σε κάποιους άλλους. Πρώτα από όλα είμαστε άνθρωποι νομίζω όμως. :P

Το μοναδικό κράτος του πλανήτη που διατήρησε την ειρήνη στη χώρα του χωρίς να στήλει στρατό έξω η να κάνει συμβιβασμούς με τις μεγάλες δυνάμεις είναι η Σουηδία.
Αλλα αυτοι είναι στην άκρη του κόσμου έχει φιλησιχους γείτονες (Δανια Φιλανδια Νορβηγία) δεν διακυβέβονται μεγάλα συμφέροντα στη περιοχή και έχουν ισχυρή πολλεμική βιομηχανία.
Όλα τα άλλα "ειρηνικά" κράτη πετυχένουν την ειρήνη συμετέχοντας σε συμμαχίες των ισχυρών(Πορτογαλία, Καναδάς, Ελλάδα)

Παν μέτρον αριστον
Και ο ανθρωπισμός με μέτρο.
Όσο σκληρό και αν ακούγεται αυτο, με το σταυρο στο χερι δεν γίνεται επιβιώσεις στη παγκόσμια γεωπολιτική ζουγκλα.

Είμαι πολύ χαρούμενος που οι άνθρωποι που κατά καιρους έχουν κυβερνησει αυτο το τόπο δεν ήταν αγαθίαριδες σαν εσένα.
Γιατι αν ήταν σήμερα θα ανήκαμε στην ελληνική μειονότητα της Τουρκιας η της Βουλγαρίας με ότι αυτο συνεπάγεται για εμάς:calm:
Posted Image


#45 kenji

kenji

    Arbeit macht frei

  • Members
  • 82 posts

Posted 20 March 2007 - 00:37

Το μοναδικό κράτος του πλανήτη που διατήρησε την ειρήνη στη χώρα του χωρίς να στήλει στρατό έξω η να κάνει συμβιβασμούς με τις μεγάλες δυνάμεις είναι η Σουηδία.
Αλλα αυτοι είναι στην άκρη του κόσμου έχει φιλησιχους γείτονες (Δανια Φιλανδια Νορβηγία) δεν διακυβέβονται μεγάλα συμφέροντα στη περιοχή και έχουν ισχυρή πολλεμική βιομηχανία.

Φαντάζομαι έχεις διαβάσει καθόλου ιστορία για το πόσο καλοί γείτονες ήταν στο παρελθόν. Μήπως θέλεις να βρεθούνε όλος ξαφνικά και τίποτα πηγές? :o
Οι λαοί της κεντρικής ευρώπης που σφάζονται εδώ και 200 χρόνια μπορούν να συνυπάρξουν. Μόνο εσύ ο μη αγαθιάρης Νεοέλληνας δεν μπορείς να συνυπάρξεις?

Είμαι πολύ χαρούμενος που οι άνθρωποι που κατά καιρους έχουν κυβερνησει αυτο το τόπο δεν ήταν αγαθίαριδες σαν εσένα.

Αγαθιάρης είσαι εσύ αν νομίζεις ότι όσοι μας κυβέρνησαν και κυβερνούν ακολουθούν σόνυ και καλά το δικό σου συμφέρον. Εκτός και αν το δικό σου συμφέρον είναι να ζεις στο μπουρδέλο που λέγεται Ελλάδα Αν δεν ήταν αγαθιάρηδες τότε κάθε τρεις και λίγο τα τελευταία χρόνια θα είχαμε πολέμους και δε θα προσπαθούσαμε μέσω διπλωματίας να επιτύχουμε στόχους. Αγαθός είναι πρώτα από όλα αυτός που δεν έχει συναίσθηση του προσωπικού του μέτρου και των ορίων της λογικής έτσι όπως την χρησιμοποιεί.
btw το να μην έχεις πολιτική άποψη και συνείδηση και να αποκαλείσαι realistic politic δε σε κάνει λιγότερο αγαθό από όσο χαρακτηρίζεις του άλλους. Δυστυχώς που υπάρχουν τέτοιοι "αγαθιάρηδες" ακόμα γιατί αυτό είναι το πρόβλημα σε κάθε κοινωνία. ;)

αν ήταν σήμερα θα ανήκαμε στην ελληνική μειονότητα της Τουρκιας η της Βουλγαρίας με ότι αυτο συνεπάγεται για εμάς

Διάβασε αυτό που γράφω πιο πάνω για τις χώρες της κεντρικής ευρώπης. Η ιστορία χρειάζεται πολύ περισσότερα περάσματα. Αν εσύ μέσα σε 3000 χρόνια μπορείς να διακρίνεις ξεκάθαρα έθνη, φυλές, κράτη, γονίδια και λοιπές π@παρίες, και κρίνεις την ιστορία με βάση την αντίληψη της γιαγιάς και τις αλησμόνητες πατρίδες (οι οποίες υπήρξαν για όλους τους λαούς κάποια στιγμή στην ιστορία) σε αφήνω στη μεγαλοπρεπή μη αγαθοσύνη σου.

Δεν γίνεται φιλέ kanji και μου κάνει εντυπώσει που δέ το έχεις καταλάβει
Δε λέω καλος ο ανθρωπισμος έχει προσφέρει πολλά στην ανθρωπότητα αλλα κάθε πράμα έχει τα όρια του.

Ο ανθρωπισμός kienzan δεν είναι διαφήμιση της κοκα-κόλα. Μάλλον έχεις μπερδέψει την ουσία των λέξεων από την χρήση τους.
btw, επειδή σε ενοχλεί και η έννοια ειρήνη, θέλεις να μου πεις ότι κοιμάσαι με την ευχή να πεθάνουν και άλλοι στο πλανήτη για να μπορείς να πίνεις εσύ άνετα την πίνα κολάντα σου? Ή ότι κρατώντας το όπλο ένιωσες την επιθυμία να το χρησιμοποιήσεις εναντίον άλλου ανθρώπου? Μάγκες αν σας χαλάει το 300 μη πάτε να το δείτε και δεύτερη φορά στο cinema.

Και θα ξαναπώ. Γιατί προφανώς λόγω μη αγαθοσύνης πετάμε τσιτάτα και κορώνες και αποφεύγουμε να απαντάμε στην ουσία. Ο ΕΣ στη παρούσα μορφή εξυπηρετεί πολιτικούς σκοπούς και μόνο? Μικροκομματικών ή εθνικών? Τα bοld γράμματα παραπάνω για τις στρατόπεδα στις κουκουβάωνες, για τους αναχρονιστικούς τρόπος φύλαξης, τα δεδομένα για το τι είναι πραγματικά η θητεία γιατί τα κάνουμε γαργάρες? Εκτός και αν είμαστε τόσο μη αγαθοί ώστε πιστεύουμε ότι εν έτει 2007 ένα σκιάχτρο χημείο στρατός, είναι αυτό το οποίο κρατάει μακριά τους "εχθρούς".

Ps: Και επειδή μας αρέσουν τα λογικά παίγνια, η USA κάνει νταβαντζιλίκι με μισθοφορικό στρατό. Καλά τα δόρια και οι φαρέτρες αλλά last year.
1million4disability: Υπογράψτε για την άρση των διακρίσεων εις βάρος των αναπήρων στην ΕΕ
Παράδειγμα προς μίμηση http://www.als-net.gr/
my blog: blog.e-healthgr
Posted Image