Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Γενική συζήτηση για τον στρατό


  • Please log in to reply
282 replies to this topic

#1 Creteus

Creteus

    Jörmungandr

  • Members
  • 652 posts

Posted 09 March 2007 - 14:12

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΕΠΙΣΤΡΑΤΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΑ 19

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=785753&lngDtrID=244

Την πατήσαμε. Επίσης αυτό ισχύει για φοιτητές που δεν έχουν εκπληρώσει την στρατιωτική τους θητεία.

#2 Whitelighter

Whitelighter

    WHT Apricorn

  • Members
  • 668 posts

Posted 09 March 2007 - 14:30

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΕΠΙΣΤΡΑΤΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΑ 19

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=785753&lngDtrID=244

Την πατήσαμε. Επίσης αυτό ισχύει για φοιτητές που δεν έχουν εκπληρώσει την στρατιωτική τους θητεία.


Spoiler:

Posted Image

«Ίσως ο Megatron να 'κανε τελικά το λάθος που θα με κάνει αρχηγό των Decepticons!»


#3 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 09 March 2007 - 14:42

Oh.....

...shit..

#4 _GaARa_

_GaARa_

    stupidity isn't an excuse

  • Retired Staff
  • 809 posts

Posted 09 March 2007 - 15:01

Ετσι! να πιξετε ψαρουκλες!:bleh:

#5 sgouver

sgouver

    One Piece Maniac

  • Members
  • 540 posts

Posted 09 March 2007 - 15:20

Τους μα....ες αυτο που εγινε ειναι απαραδεκτο:thumbdown:.
Ουτε μουτσαχεντιν να ειμασταν:despair:
Αντι να παει το παιδακι 18 χρονων να μαθει μια επιστημη θα του κανουν το μυαλο κυμα με τις στατιωτικες τους βλακιες.
Βεβαια αφου στην παιδεια τα εχουν κανει σαν τα μουτρα τους...ας την βαλουμε σε δευτερη μοιρα...
Ντροπη...τι να περιμενει κανεις απο το Ελλαδισταν.><

#6 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 09 March 2007 - 15:41

μην ανησυχείς... αν δε θες να γίνει το μυαλό σου κιμάς δε θα γίνει. Ούτε σε ένα χρόνο που πάνε τώρα , ούτε σε δύο. Πας , κάνεις την υποχρέωσή σου και μετά χαίρεται και αντίο.

ούτε θα τους ξαναδείς , ούτε η ζωή σου θα εξαρτηθεί από αυτούς. Γυρνάς και αφοσιώνεσαι στις σπουδές σου [αφού αυτό υποτίθεται ότι ήθελες αλλά σε εμπόδιζε ο στρατός].

Δυστυχώς με αυτή τη "ρύθμιση" [αν ισχύσει] επιβεβαιώνεται η παροιμία "μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά". Δηλαδή στην ουσία θέλει να πιάσει αυτούς που περνάνε σε μια σχολή μόνο και μόνο για να πάρουν αναβολή και να ξύνουν τα φρύδια τους για 5-6 χρονάκια. Αλλά αναγκάζει και αυτούς που θέλουν να σπουδάσουν πραγματικά , να κάνουν ένα διάλειμμα... Ελπίζω να έχουν το κουράγιο και την όρεξη να ξανακάτσουν στα θρανία μετά γιατί εγώ μετά από 18 μήνες φαντάρος και στην ηλικία των 24 που βγήκα , δεν είχα όρεξη ούτε βιβλίο να ανοίξω...

εγώ το έχω ξαναπεί , όποιος θέλει με πιστεύει, ο στρατός είναι οι τελευταίες ξενοιαστες στιγμές μου μέχρι τώρα. Και ας κακοπέρασα κάποια στιγμή ,και ας έμεινα αμετάθετος 500 μέρες στον Έβρο και ας έκανα 4μιση μήνες να δω τους δικούς μου για ένα διάστημα... Οι τελευταίοι 6 μήνες , ήταν ένα είδος κατασκήνωσης με καλή παρέα [αφού είχαμε ξεμείνει 9 άτομα που δε μας έπιασε η αλλαγή νόμου] και χωρίς σκοτούρες... Μετά αρχίσαν τα δύσκολα...

#7 Quajafrie

Quajafrie

    I dance modestly.

  • Members
  • 523 posts

Posted 09 March 2007 - 16:05

Για να γίνει το μυαλό σου κιμάς από τον στρατό θα πρέπει να είσαι πολύ βλάκας.

#8 sgouver

sgouver

    One Piece Maniac

  • Members
  • 540 posts

Posted 09 March 2007 - 17:12

Quajafrie και Spawn_I ταπεινη μου γνωμη ειναι οτι οταν εισαι κλειστος σε ενα μερος χωρις επαφη με το αλλο φυλο(ή και αυτο με το ζορι)...και συγχρονος χωρις προσβαση σε καποιο ειδος ψυχαγωγιας επι ενα χρονο,ειναι πολυ πιθανο να χαζεψεις.

#9 Quajafrie

Quajafrie

    I dance modestly.

  • Members
  • 523 posts

Posted 09 March 2007 - 18:52

Βασικά αυτό που είπες ήταν ότι μπορεί να γίνει το μυαλό κιμάς κάποιου από τις 'στρατιωτικές βλακείες'... Και εγώ είπα ότι πρέπει να είσαι πολύ βλάκας για να επηρεαστείς από τους ανύπαρκτους που είναι μόνιμοι εκεί. Τώρα ναι, μπορεί να χαζέψεις από όλα αυτά αλλά το βρίσκω λίγο χλωμό... Δεν είσαι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος.

#10 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 09 March 2007 - 19:55

Έκανα ένα split για να το συζητήσουμε με την ησυχία μας....βουρ...Posted Image

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#11 vectrapearl

vectrapearl

    κουρεας ο μεγας...

  • Members
  • 532 posts

Posted 09 March 2007 - 21:36

Quajafrie και Spawn_I ταπεινη μου γνωμη ειναι οτι οταν εισαι κλειστος σε ενα μερος χωρις επαφη με το αλλο φυλο(ή και αυτο με το ζορι)...και συγχρονος χωρις προσβαση σε καποιο ειδος ψυχαγωγιας επι ενα χρονο,ειναι πολυ πιθανο να χαζεψεις.


μιλαω επειδη εχω παει φανταρος και ξερω....
πλεων ο στρατος ειναι κολεγιο(και σε αυτο το κολεγιο ειμουν και εγω..)
πλεων η αδεια που παιρνεις ειναι αρκετα μεγαλη για να μην εισαι κλεισμενος πουθενα και με κανεναν...
εγω ειμαι απο εκεινουσ που εκαναν 12 μηνες και ειμουν με κοπελα απο την αρχη μεχρη το τελος...δεν μπορω να πω οτι ηταν μεγαλο προβλημα η αποχη..(εκτος και αν εισαι πια απο τους τοσο ασυγκρατητους και sexομανεις:)

οσο για την ψυχαγωγια αυτο ειναι μεγαλο θεμα...
ενα θα σου πω..ο στρατος ειναι μια απεραντη ψυχαγωγια...το γελιο,η πλακες.τα αστεια,η φασης και τα παρατραγουδα που εζησα και εκανα στο στρατο δεν θα τα ξεχασω ποτε στην ζωη μου....

μην τον βλεπετε λοιπον τον στρατο ως σοφρονιστηκο ιδριμα...δειτε το σαν μια κατασκηνωση μακρας διαρκειας.....
ενας χρονος ξεγνιασιας ειναι και τιποτε αλλο....
δεν σας κριβω οτι περασα και εγω καποια ασχημα στον στρατο και υπηρξαν στιγμες που ειπα "αντε να απολυθω να παω σπιτι μου"και απολυθηκα...και τωρα λεω αντε να ξαναμπω στο στρατο εστω και για μετεκπαιδευση....
τα αγγουρια ειναι εξω στην αγορα εργασιας και στην ζωη μετα τον στρατο....

και σας μιλαει καποιος ο οποιος δεν τον πηγαινε τον στρατο ποτε και με τιποτα....

                                                                       


#12 DjDragon

DjDragon

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 642 posts

Posted 09 March 2007 - 22:15

AXAXAXAXAXAXAXAXAX

Έτσι να πίξετε που την είδατε mr πολύξεροι.Εγώ ευτυχώς δεν θα πάω ούτε στρατό και ούτε θα ακουμπήσω κανά όπλο ΧΑΡΗ στα ισχυρά κονέ μου.Οπότε ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ.

Από χαρούμενης μεριάς ΜΙΣΩ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ(αυτό θα έπρεπε να πάει στο thread "ποιόν μισώ αυτήν την βδομάδα?" lol) :lol:

Αν και είμαι παρθένος θέλω να κάνω σεξ θέλω να τα φτιάξω με κάποια κοπέλα παρά να αυτοκτονήσω για την παρτή ενός χαζού πολιτικού που την είδε πολεμοχαρής.

Οπότε καλύτερα σεξ παρά πόλεμος(Σλόγκαν ftw)
My Chain : "Dragon Chain" ---> THIS CHAIN HAS BEEN STARTED !!!ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΤΕ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΠΡΟΤΟΥ ΠΕΣΟΥΝ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΩΝ ΣΚΟΥΠΙΔΙΩΝ !!!:D

Posted ImageDon't get near of me!I'm a shark!

#13 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 09 March 2007 - 22:53

Θα συμφωνήσω με τον vectrapearl και θα προσθέσω καποιες δικές μου σκέψεις.
Ο στρατός σου κόβει την φόρα μετά τις σπουδές και ειδικά αν δεν τις έχεις τελειώσει όταν μπεις, δυσκολεύεσε μετά να τις τελειώσεις.
Υπάρχαν στιγμές που έλεγα μακάρι να είχα πάει στρατό πριν το ΤΕΙ και να είχα όλη τη ζωή μπροστά μου μετά.
Τώρα που απολύθηκα δυσκολεύομαι να τελειώσω το ΤΕΙ ακόμα και αν μου έχει μείνει μόνο η πτυχιακή.
Από τους λίγους Κύπριους φοιτητές που γνώρισα μου είπαν ότι τους βόλεψε που πήγαν πρώτα στρατό και μετά ξεκινήσαν τις σπουδές τους. Εκεί ισχύει η υποχρεωτική θητεία στα 18.
Ίσως και να είναι καλύτερα να πας στρατό πριν ξεκινήσεις το μεγάλο κεφάλαιο των σπουδών γιατί είναι καλύτερα να μην τις κόψεις στη μέση ή προς το τέλος τους.
Βέβαια υπάρχει και το άλλο που αναφέρθηκε ότι αν πας στρατό μετά το σχολείο μετά που θα πας να φοιτήσεις μάλλον δεν θα έχεις όρεξη, αλλά πιστεύω ότι θα την έβρισκα αν το έκανα.

ταπεινη μου γνωμη ειναι οτι οταν εισαι κλειστος σε ενα μερος χωρις επαφη με το αλλο φυλο(ή και αυτο με το ζορι)...και συγχρονος χωρις προσβαση σε καποιο ειδος ψυχαγωγιας επι ενα χρονο,ειναι πολυ πιθανο να χαζεψεις.

Ο στρατός είναι μία μεγάλη ψυχαγωγία.Αν εξαιρέσουμε το ναυτικό και την αεροπορία που δεν θεωρείτε ότι υπηρετείς(αφού είτε είσαι κοντά στο σπίτι σου και το βλέπεις κάθε μέρα ή αν είσαι μακριά παίρνεις πάρα πολλές άδειες!!!), ο στρατός ξηράς έχει πλάκα με τις φιλίες που κάνεις, έχει Nova σε κάθε μονάδα(καταλαβαίνετε το βράδυ όταν γυρίζεις από την σκοπιά τι γίνετε....:whistling: ), γυναίκες βλέπεις στις εξόδους σου (δηλαδή όταν δεν έχεις υπηρεσία) και τουλάχιστον ένα γήπεδο μπάσκετ,βόλλεϋ ή ποδοσφαιρου. Δεν θα ξεχάσω την πλάκα και την πόρωση που είχαμε όταν παίζαμε ποδόσφαιρο σχεδόν κάθε μέρα το καλοκαίρι.
Και μην ακούω από αυτούς που δεν έχουν πάει στρατό να λένε ότι θέλουν για τους μόνιμους.
Εγώ συνάντησα αρκετούς οι οποίοι μου φέρθηκαν άψογα και ανθρώπινα και ο καλύτερος από αυτούς ήταν ο υποδιοικητής μου!Ο τύπος ήταν πραγματικός Άνθρωπος και ψυχάρα που σεβόταν τους πάντες και περισσότερο τους φαντάρους!!!
Βέβαια η πλειοψηφία των μόνιμων έχει χαζέψει, ειδικά οι ΕΠΟΠ, και φέρονται άσχημα στους φαντάρους αφού μόνο επάνω σε αυτούς έχουν μία μικρή εξουσία και ξεσπάνε εκεί ύστερα από αυτά που ακούνε από τους ανωτέρους τους.
Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image

#14 kienzan

kienzan

    Anime Elite

  • Members
  • 1,251 posts

Posted 09 March 2007 - 23:17

Επίσης αυτό ισχύει για φοιτητές που δεν έχουν εκπληρώσει την στρατιωτική τους θητεία.


Aυτο χλωμό το κόβο να συμβεί.
Αλιώς για κανα χρόνοτα τα πανεπιστήμια θα γίνουν παρθεναγωγεία:
Posted Image


#15 Creteus

Creteus

    Jörmungandr

  • Members
  • 652 posts

Posted 09 March 2007 - 23:22

Κατά το μεταβατικό διάστημα προσαρμογής στο νέο σύστημα, που υπολογίζεται να διαρκέσει 5-10 χρόνια, οι 19άρηδες θα κάνουν τη θητεία τους μαζί με κάποιους από τους σημερινούς φοιτητές, οι οποίοι θα καλούνται κλιμακωτά και με έγκαιρη προειδοποίηση για κατάταξη στο Στράτευμα.


Το 12μηνο της στράτευσης θα αφαιρείται από τον χρόνο που έχει στη διάθεσή του ο φοιτητής για να πάρει το πτυχίο του.


Αυτό γράφει