Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * - - - 2 votes

Ελληνας μανγκακα;;;


  • Please log in to reply
256 replies to this topic

#61 Korkofilaki

Korkofilaki

    Anime Freak

  • Members
  • 423 posts

Posted 29 June 2008 - 00:14

Mangaka... καλα θα ητανε. Προς το παρον fanart και ξερο ψωμι. Αντε και καμια μικρουλα ιστορια αν εχω ιδεες (και κυριως χρονο)
Και τι ειναι αυτα που λετε για σχολες κτλ; Κατα τη γνωμη μου αν το 'χεις μεσα σου μπορεις και χωρις σχολη να σχεδιαζεις, τεχνη ειναι.

#62 _2D_

_2D_

    Starting...

  • Members
  • 1 posts

Posted 02 August 2008 - 12:29

Καλημέρα σας παιδιά .. Ενδιαφέρομαι να πάω στην ΑΚΤΟ αλλά δε ξέρω τι γίνεται με την αναβολή για το στρατό .. δίνει τελικά ή όχι ?? αν μπορείται βοηθήστε πλζ.!! ευχαριστώ

#63 Neuro

Neuro

    Anime Professional

  • Members
  • 730 posts

Posted 02 August 2008 - 12:44

Μην τα λες αυτά Teachan:oo::frozen:... ΟΛΟΙ έχουμε σταυρώσει τα δάχτυλα και ελπίζουμε να πετύχεις! :congrats::congrats::congrats:
Posted Image

#64 nightwatcher

nightwatcher

    Anime Newbie

  • Members
  • 32 posts

Posted 02 August 2008 - 13:49

Mangaka... καλα θα ητανε. Προς το παρον fanart και ξερο ψωμι. Αντε και καμια μικρουλα ιστορια αν εχω ιδεες (και κυριως χρονο)
Και τι ειναι αυτα που λετε για σχολες κτλ; Κατα τη γνωμη μου αν το 'χεις μεσα σου μπορεις και χωρις σχολη να σχεδιαζεις, τεχνη ειναι.



δεν ειναι ετσι ακριβως τα πραγματα,αν και υπαρχουν περιπτωσεις αυτοδιδακτων με εκπληκτικη πορεια του εξωτερικου.
οσον αφορα την καλων τεχνων απο οτι βλεπω απο τη φιλη μου ,μπαινουν περισσοτεροι απο 60 ,ανοιγουν περισσοτερες (η θα ανοιξουν)υπαρχουν παρομοιες,αλλα αμα μπεις εκει καλυνυχτα,προσπαθουν να σε καλουπωσουν και οχι απαραιτητα σε κατι που εχει σχεση με σχεδιο,ποσον μαλλον για οτιδηποτε με κομικ.
ως ενα βαθμο εχει παρει την κατω βολτα η σχολη.(παρολα αυτα αν ψαχτεις μπορεις να ανεβασεις τον εαυτο σου σημαντικα εκει μεσα,μη τα ισοπεδωνουμε ολα)
παντως απο ενα σημειο και μετα ολοι αυτοδιδακτοι ειναι ,απλα μια κατευθυνση παιρνεις στις σχολες.
κατι ενδιαφερον σχετικα με τη συγκεκριμενη συζητηση που γινεται:
Manga Tutorials - The Path of an Artist

#65 Raine1712

Raine1712

    ~The almighty Onigiri~

  • Members
  • 64 posts

Posted 04 August 2008 - 01:14

εγω θα φτιαξω ενα manga :hahaha:
τωρα ετοιμαζω την ιστορια πρωτα, π θα εχει βιβλιου, κ μολις την τελειωσω θα αρχησω δουλια :nosey:
Posted Image
:drink:...Take it easy!

#66 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 12 August 2008 - 09:13

are you planing to have spell check in your manga?

#67 gexion

gexion

    πάμε για σουβλάκια?

  • Members
  • 207 posts

Posted 12 August 2008 - 22:07

θέλω να γίνω manga-ka
έχω ταλέντο στα γονίδια μου από τη μαμά μου,manga ζωγραφίζω από τα 8-9 έτη μου
φαντασία δεν μου περισσεύει ,ούτε το μεράκι
αλλά μέχρι τώρα είναι μόνο χόμπι και ένα όνειρο(u know,go to Japan ,meet the great Artists,and draw a manga novel aswell)

στην Ελλάδα οι καλλιτέχνες πεινάνε...και πόσο μάλλον η εξειδίκευση σε ιαπωνική τεχνοτροπία φαντάζει ακόμα πιο αδύνατο για τη χωρούλα μας:calm:

αλλά η επιμονή κι η υπομονή θα στρώσουν έδαφος...besides,η ελπίδα πεθαίνει τελευταία:)
Posted Image

Everyone has an A C E hidden,it's Hope

#68 Cassiel

Cassiel

    Hardcore 天使

  • Members
  • 1,604 posts

Posted 19 August 2008 - 17:54

Μια τουλάχιστον ελληνίδα mangaka υπάρχει.
Λέγεται Χριστίνα Πλάκα και ζεί και εργάζεται στην Γερμανία.
Μεχρι τώρα έχει δημοσιέυσει 2 έργα της.
Το Prussian Blue και το Yonen Buzz. Και οι δύο ιστορίες έχουν ως θέμα την ζωή των μελών του συγκροτήματος Prussian Blue.

Posted Image
Sorry για το αισχρό scan, αλλα βαριόμουνα να το κανω καλήτερα :emptyonexg1:

Comic creator: Christina Plaka


Σοβαρά,Ελληνίδα είναι η κοπέλα;Τόσες και τόσες φορές έχω συναντήσει το όνομα της στο γερμανικό περιοδικό Animania και ποτέ δεν φαντάστηκα ότι μπορεί να είναι ελληνικό όνομα.Να μια ευχάριστη έκπληξη:).

Σχετικά με ζωγραφική και σχετικά,και εγώ στο δημοτικό είχα πώρωση με το να δημιουργώ κόμιξ.Μιλάμε για μερικές εκατοντάδες.Μόλις τέλειωσε το δημοτικό (και η ευχάριστες στιγμές) όμως,ήρθε η ρουτίνα και η ασχήμια της καθημερινότητας που δεν άφηναν ούτε χρόνο,ούτε όρεξη για κάτι τέτοιο,οπότε τα παράτησα.Δεν είναι λίγες οι φορές που "παίζω" με την ιδέα να ξεκινήσω πάλι και να ασχοληθώ με το στυλ των manga,αλλά απλά δεν παίρνει ο χρόνος ότι και να κάνεις.Πως η ζωή σου καταστρέφει έτσι τα όνειρα, ε:sleepy:;Κάτι μου λέει ότι μόνο στην ηλικία συνταξιοδότησης θα βρω τον χρόνο που απαιτείται:hahaha:.


sigpic1127_9.gif
Watching the events of the cosmos unfold in tears and solitude

Greek Otaku's Essential Thread
Όλα τα Anime & Manga της Ελλάδας

My Contacts
Website || Page || E-Mail


#69 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 19 August 2008 - 19:58

Καλημέρα σας παιδιά .. Ενδιαφέρομαι να πάω στην ΑΚΤΟ αλλά δε ξέρω τι γίνεται με την αναβολή για το στρατό .. δίνει τελικά ή όχι ?? αν μπορείται βοηθήστε πλζ.!! ευχαριστώ


Ναι δινει. Τουλαχιστον ετσι μου ειχαν πει περυσι.

Σχετικα με το θεμα τωρα.
Επειδη ηθελα απελπισμενα να ασχοληθω με καρτουν, κομικ, ανιμε, μανγκα εψαξα ΟΛΕΣ τις σχολες που υπαρχουν στην Ελλαδα (η τουλαχιστον τις περισσοτερες, ιδιωτικες και δημοσιες) και ολες ζητανε τρελα λεφτα με κορυφαια την Ακτο. Ομως η Ακτο προσφερει και τα καλυτερα κατα τη γνωμη μου. Ειχα λαβει κατι ενημερωτικα εγχειριδια (και απο αλλες σχολες) στα οποια εξηγουσε τα παντα και ειχα παθει πλακα με το τι διδασκουν. Αν θυμαμαι καλα στο 4ο η 6ο εξαμηνο υπαρχει μια ειδικη ενοτητα της σχολης Ντισνευ και στο τελος γινεται κατι σαν διαγωνισμος οπου οι αποφοιτοι φτιαχνουν ή κομικ ή κιν. σχεδιο και υπαρχει νικητης. Ομως ειναι πολλα τα 6100 ευρω για τρια χρονια. Αλλα ειναι η μονη σχολη που εχει τμημα κινουμενου σχεδιου/κομικ και οχι απλα ενοτητες τους οπως η Intergraphics (που μου ειχε σπασει τα νευρα περυσι) και επικεντρωνονται στους υπολογιστες.

Καλυτερα να μην βιαστειτε στις αποφασεις σας. Δεν χρειαζεται ουτως η αλλως να γινετε και αμεσως ανιμειτορς. Και εγω αποφασισα να το αφησω για αργοτερα ωστε να σιγουρευτω κιολας αν πραγματικα το θελω και αν μπορω οντως να ζωγραφησω.

#70 An!M@niaCCC

An!M@niaCCC

    Deathnote User

  • Members
  • 29 posts

Posted 19 August 2008 - 20:07

Εγώ παντως απο ότι ξέρω τα μη ασιατικά μανγκα δεν πουλανε και πολλοί δεν τα δέχονται όσο καλά και αν είναι.
Θεωρούν πως μόνο οι γιαπωνέζοι ,οι κινέζοι και οι κορεάτες έχουν την κυριαρχεία και ότι μόνο αυτών τα μάνγκα αξίζουν.
:uhh::uhh::uhh:
Posted Image
Clear your mind , forget your past, make a new start and...
Spoiler:

#71 ssjchris

ssjchris

    Δαααμέ ρε λέσιη...δαμέ..

  • Members
  • 255 posts

Posted 19 August 2008 - 20:07

παιδια το ονειρο μου ειναι να γεινω δημιουργος μανγκα.....!ειμαι 3η λυκειου αλλα επελεξα μαθηματα για Η/Υ.....θελω καποια βοηθεια πως μπορω να ακολουθησω το ονειρο μου!!!???καποιος να με συμβουλεψει???

#72 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 19 August 2008 - 21:48

παιδια το ονειρο μου ειναι να γεινω δημιουργος μανγκα.....!ειμαι 3η λυκειου αλλα επελεξα μαθηματα για Η/Υ.....θελω καποια βοηθεια πως μπορω να ακολουθησω το ονειρο μου!!!???καποιος να με συμβουλεψει???


Αν εχεις καθηγητρια του ΣΕΠ στο σχολειο σου μιλησε της. Εμεις κλειναμε ραντεβου μαζι της και μας βοηθουσε. Υποθετω οτι θα σου προσφερει πολυτιμη βοηθεια οπως εκανε και σε εμας. Ταυτοχρονα ομως ψαξε και τις σχολες και προσπαθησε να ερθεις σε επαφη με ατομα του χωρου. Π.Χ. ηξερα μια κοπελα σε ενα φορουμ που ειχε ερθει σε επαφη με την Πιξαρ δειχνοντας τους σχεδια της και την πηραν (αν και τελικα αρνηθηκε γιατι θα επρεπε να παει Ιαπωνια και δεν ειχε τελειωσε ακομη το σχολειο) Μην βιαστεις ομως. Παντως οι υπολογιστες ειναι ενα καλο βημα (υποθετω τεχνολογικη κατευθυνση εισαι)

#73 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 19 August 2008 - 21:52

εγω θελω να γινω κομιστρια οχι ομως mangaka γιατι ειναι πολυ περιοριστικο!

Posted Image


#74 ssjchris

ssjchris

    Δαααμέ ρε λέσιη...δαμέ..

  • Members
  • 255 posts

Posted 19 August 2008 - 22:22

Αν εχεις καθηγητρια του ΣΕΠ στο σχολειο σου μιλησε της. Εμεις κλειναμε ραντεβου μαζι της και μας βοηθουσε. Υποθετω οτι θα σου προσφερει πολυτιμη βοηθεια οπως εκανε και σε εμας. Ταυτοχρονα ομως ψαξε και τις σχολες και προσπαθησε να ερθεις σε επαφη με ατομα του χωρου. Π.Χ. ηξερα μια κοπελα σε ενα φορουμ που ειχε ερθει σε επαφη με την Πιξαρ δειχνοντας τους σχεδια της και την πηραν (αν και τελικα αρνηθηκε γιατι θα επρεπε να παει Ιαπωνια και δεν ειχε τελειωσε ακομη το σχολειο) Μην βιαστεις ομως. Παντως οι υπολογιστες ειναι ενα καλο βημα (υποθετω τεχνολογικη κατευθυνση εισαι)


ευχαριστω για την βοηθεια....επελεξα θεωριτικο και θελω να γινω computer programer δεν ειναι κακη δουλεια αλλα το να γινω διμιουργος μανγκα θα ηταν ακομη καλυτερο και πιο διασκεδαστηκο

#75 vagelis7

vagelis7

    Naruto

  • Members
  • 1 posts

Posted 24 August 2008 - 21:41

Ki emena einai to oneiro mou na me plironoun na kano manga, alla einai ligo diskolo idietera stin ellada, alla ego sinexizo na kano manga me ena filo mou kai to dimosievoume sto animeplanet AnimePlanet Forums ~ Επισκόπηση Δ.Συζήτησης - Serpent Eyes:congrats::nod2:
Alla paramenei to oneiro mou na gino mangaka epi pliromis,:burningbe3::burningbe3:
PS sorry gia greeklish alla den exo eliniki grafi meta to format:nbleed:

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   61.85KB   6 downloads

:bike::stubborn::oo::gn2::congrats::orly::nosey::df13952b::wis::fromabove: All these describe me