Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * - - - 2 votes

Ελληνας μανγκακα;;;


  • Please log in to reply
256 replies to this topic

#31 AkiraSato

AkiraSato

    Anime Amateur

  • Members
  • 67 posts

Posted 21 June 2007 - 17:05

Εχεται πληροφοριες για τις σχολες ΑΚΤΟ και Ορνερακης;Εχει καποιος προσωπικη εμπειρια;

#32 thyella

thyella

    Starting...

  • Members
  • 17 posts

Posted 26 June 2007 - 23:30

Μια τουλάχιστον ελληνίδα mangaka υπάρχει.
Λέγεται Χριστίνα Πλάκα και ζεί και εργάζεται στην Γερμανία.
Μεχρι τώρα έχει δημοσιέυσει 2 έργα της.
Το Prussian Blue και το Yonen Buzz. Και οι δύο ιστορίες έχουν ως θέμα την ζωή των μελών του συγκροτήματος Prussian Blue.

Posted Image
Sorry για το αισχρό scan, αλλα βαριόμουνα να το κανω καλήτερα :emptyonexg1:

http://www.lambiek.net/artists/p/plaka_christina.htm

Posted Image


#33 sokollatos

sokollatos

    .:: Art Is A Lifestyle ::

  • Members
  • 74 posts

Posted 26 June 2007 - 23:52

Εχεται πληροφοριες για τις σχολες ΑΚΤΟ και Ορνερακης;Εχει καποιος προσωπικη εμπειρια;


Τι θες να μαθεις?
Σπουδαζω εκει...
Posted Image
.:: Gungrave, Released By AC ::.
.:: Devil May Cry, Releasing By AC ::.

#34 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 28 June 2007 - 12:24

Τι θες να μαθεις?
Σπουδαζω εκει...


ΑΚΤΟ ενοείς?Ελα ,κι εσύ?Χμ...λες να γνωριζόμαστε?:hahaha:

Σοβαρά,λες?Σε ποιο έτος είσαι?


Εχεται πληροφοριες για τις σχολες ΑΚΤΟ και Ορνερακης;Εχει καποιος προσωπικη εμπειρια;


Λοιπόν θα σου πω τα εξής και για τις 2...

Ορνεράκης:Είχα πάει από 'κει,και ήταν να γραφτώ αλλά δεν έκατσε.Πολύ ενδιαφέρουσες δουλιές τα παιδιά, πολύ δυνατό περριββάλον,δλδ σου έδινε την αίσθηση ότι ξέρουν τι κάνουν.Τα χρήματα αν θυμάμαι είναι 5000 το χρόνο χωρίς τα υλικά...

ΑΚΤΟ:εκεί σπουδάζω,θα πάω γραφιστική για εικονογράφιση.Αυτός είναι ένας από τους δρόμους που θα σε οδηγήσουν στα κομικς.Οι άλλοι 2 είναι οι εξής:
-Πας στο τμήμα σκίτσου-κομικ.
-Πας στο τμήμα animation.

Η σχολή είναι τρομερά ενδιαφέρουσα,οι περρισσότεροι καθηγητές και γ*&ω τα άτομα,αν πας για κάτι σοβαρό θα κερδίσεις πολλά.Επειδή όμως δεν είναι παράδεισος,υπάρχουν και αρνητικά.Τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό είναι τα εξής:

ΛΕΦΤΑ:Θα πονέσει η τσέπη σου.Θα πονέσει πολύ.7000 το χρόνο δίδακτρα,και τουλάχιστον 2000 έως....πάει μακριά, τα έξτρα λεφτά για υλικά.Αξίζει βέβαια,αλλά θα δυσκολευτείς πολύ.Εγώ πολλές φορές γύρναγα σπίτι 1 1/2 ώρα περπάτημα για οικονομία.Και υπάρχουν άλλοι σε χειρότεροι θέση.

Θα σου πώ τα υπόλοιπα όταν τα θυμιθώ,σόρρυ αλλά δεν μου έρχονται τώρα
Posted Image

#35 AkiraSato

AkiraSato

    Anime Amateur

  • Members
  • 67 posts

Posted 07 July 2007 - 01:33

Λοιπόν θα σου πω τα εξής και για τις 2...

Ορνεράκης:Είχα πάει από 'κει,και ήταν να γραφτώ αλλά δεν έκατσε.Πολύ ενδιαφέρουσες δουλιές τα παιδιά, πολύ δυνατό περριββάλον,δλδ σου έδινε την αίσθηση ότι ξέρουν τι κάνουν.Τα χρήματα αν θυμάμαι είναι 5000 το χρόνο χωρίς τα υλικά...

ΑΚΤΟ:εκεί σπουδάζω,θα πάω γραφιστική για εικονογράφιση.Αυτός είναι ένας από τους δρόμους που θα σε οδηγήσουν στα κομικς.Οι άλλοι 2 είναι οι εξής:
-Πας στο τμήμα σκίτσου-κομικ.
-Πας στο τμήμα animation.

Η σχολή είναι τρομερά ενδιαφέρουσα,οι περρισσότεροι καθηγητές και γ*&ω τα άτομα,αν πας για κάτι σοβαρό θα κερδίσεις πολλά.Επειδή όμως δεν είναι παράδεισος,υπάρχουν και αρνητικά.Τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό είναι τα εξής:

ΛΕΦΤΑ:Θα πονέσει η τσέπη σου.Θα πονέσει πολύ.7000 το χρόνο δίδακτρα,και τουλάχιστον 2000 έως....πάει μακριά, τα έξτρα λεφτά για υλικά.Αξίζει βέβαια,αλλά θα δυσκολευτείς πολύ.Εγώ πολλές φορές γύρναγα σπίτι 1 1/2 ώρα περπάτημα για οικονομία.Και υπάρχουν άλλοι σε χειρότεροι θέση.

Θα σου πώ τα υπόλοιπα όταν τα θυμιθώ,σόρρυ αλλά δεν μου έρχονται τώρα

Ευχαριστω για τις πληροφοριες.Το κοστος ειναι πραγματικα πολυ υψηλο
χρειαζεται πολυ σκεψη το θεμα.Γνωριζεις τιποτα για επαγγελματικη αποκατασταση;
Gyarikku Hou

#36 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 07 July 2007 - 01:55

:riiight:

Ευχαριστω για τις πληροφοριες.Το κοστος ειναι πραγματικα πολυ υψηλο
χρειαζεται πολυ σκεψη το θεμα.Γνωριζεις τιποτα για επαγγελματικη αποκατασταση;


Για ορνεράκη όχι δεν ξέρω πολλά,αν και νομίζω ότι τα πάνε καλά.

Τώρα για ΑΚΤΟ,στο τμήμα γραφιστικής είναι παντοδύναμοι στην ελλάδα και υσχηροί έξω,αν αξίζεις θα κόψεις κ*%$#ς.Αλλά στο κόμικ-σκίτσο δεν υπάρχει απολατάσταση,όχι γιατί δεν είναι καλοί οι απόφοιτοι αλλά γιατί εδώ είναι ελλάδα,και το κυκλοφορίσεις κομικ είναι σαν αν θες να πουλάς χαρτομάντηλα,μπορεί να γίνεις Μπιλ Γκέιτς(τρόπος του λέγειν) αλλά είναι 1 στο δισεκατομύριο.1 Αρκάς υπάρχει.Και για τις 2 σχολές πρέπει να βγείς έξω κάποια στιγμή,ή να κάνεις το εξής:μάθε γραφιστική για να 'χεις πιο όλλές πιθανότητες εργασίας και ασχολίσου μόνος και με το σκίτσο και μέσω της σχολής σου.Δεν έχουν σπουδάσει όλοι κομικ,τα πάντα από μας εξαρτόντε,μην το ξεχνάς αυτό.:riiight:

Ότι άλλο θες εδώ είμαι,εδώ είναι και άλλοι που ασχολούντε,οπότε σίγουρα θα βρείς βοήθεια.:byejg9:
Posted Image

#37 Matsu

Matsu

    Certified Dorama Queen

  • Members
  • 754 posts

Posted 07 July 2007 - 11:43

Ωραια...κι εγω σαν αποφοιτος του τμηματος 3d animation του ΑΚΤΟ εχω να πω, οτι τουλαχιστον στον τομεα μας δεν υπαρχει αρκετη δουλεια...γι αυτο κι εγω τωρα ειμαι πισω απο ενα γκισε και πουλαω εισιτηρια...η Ελλαδα βρισκεται πολυ πισω στο θεμα αυτο, το μονο που μπορεις να κανεις σαν αποφοιτος του animation ειναι να μπεις σε διαφημιστικη εταιρια οπου θα σε σκιζουν για τον βασικο μισθο, και ολη μερα θα φτιαχνεις τρισδιαστατα κουτια απορυπαντικων (η ομαδα που κανει τις διαφημισεις της ΤΕΛΛΑΣ ειναι πληρης...), στην καλυτερη των περιπτωσεων να κανεις γραφικα για δευτεροκαναλα, επισης με τον βασικο μισθο και με υπερωριες που δεν πληρωνονται...bottom line ειναι οτι δεν θα καταφερεις να εισαι δημιουργικος εκτος σχολης...γιατι τουλαχιστον εδω, δεν φτιαχνουμε κανενα καρτουνακι ωστε να υπαρχει κινηση...μονο ενα παιχνιδι φτιαχνουμε, λεγεται Θεσεις, πρεπει να το εχεις παρει χαμπαρι, γιατι εχει συζητηθει, αλλα και αυτο ειναι πληρες απο ατομα...
Λοιπον...οσον αφορα το τμημα κομικ του ΑΚΤΟ, ειναι καλο, και απο καθηγητες και απο μαθηματα, εχεις την ευκαιρια να πειραματιστεις πανω σε διαφορες "σχολες" κομικ του κοσμου, και να κατασταλαξεις σε αυτην που σου ταιριαζει περισσοτερο...στην ελλαδα δεν υπαρχει ομως αγορα κομικ, μονο στο 9 αν θα βγαλεις ακρη, και το πολυ πολυ να αναλαβεις γελοιογραφιες σε εφημεριδες..παρ'ολα αυτα, πιστευω πως αν αρχισει η μεγαλη κινηση των καλλιτεχνων, ισως κατι γινει γι αυτο...ηδη διοργανωνονται εκθεσεις στο Γκαζι καθε χρονο, οπως επισης παντα υπαρχει η περιπτωση εικονογραφησης παιδικου βιβλιου, που δεν απεχει πολυ απο το κομικ, και εχει σιγουρα δουλεια γιατι παιδικα βιβλια γραφονται μονιμως...



Αυτο που θα σου πω ομως και ισως να σε απογοητευσει, ειναι οτι εγω δεν εχω βρει ακομα δουλεια πανω στον τομεα μου, ζωγραφιζω επειδη μου αρεσει, δεν εχω πουλησει ποτε τιποτα, και εχω καταληξει να ζωγραφιζω τοιχους...δεν το βαζω κατω ομως, καποια ακρη θα βρεθει...ουτε κι εσυ να το βαλεις κατω, ακομα και αν χρειαστει να δουλευεις καπου ασχετα, για να εχεις λεφτα πανω σου, και το ονειρο σου να γινει χομπυ μεχρι να βρεις τον δρομο σου....
Αυτα απο μενα...
Posted Image

Dorama Queen-Bitch Mode On Atm


#38 nightwatcher

nightwatcher

    Anime Newbie

  • Members
  • 32 posts

Posted 08 July 2007 - 19:45

το θεμα με το οποιο ασχοληστε πιστευω εχει απασχολησει καποια στιγμη πολλα παιδια,επαγγελματικη αποκατασταση προς το παρον δεν υπαρχει ,δηλαδη να πληρωνεις νοικια κτλ. το πιο σχετικο με τα κομικσ γενικοτερα που μπορεις να βγαλεις λεφτα ειναι τα storyboard,υποτυπωδη κομικ που γινονται πριν τα διαφιμιστικα για να γυριστουν καλυτερα.Εχει πολυ τρεξιμο και ξενυχτι εκει απο οτι ακουω απο γνωστες του χωρου ,αλλα μπορει να βγαλεις και παρα πολυ καλα λεφτα .τελος παντων οσα ειπωθηκαν πιο πριν σωστα μου ακουγονται να συμπληρωσω οτι υπαρχουν πολλα tutorial και στο ιnternet γενικοτερα για manga και σχεδιο γενικοτερα.δεν ειναι απαραιτητο να κλειστει καποιος σε ενα στυλ ,ο carl barks και ο moebius πχ. κατα τα λεγομενα των πιο διασημων mangaka τους εχουν επιρεασει παρα πολυ.κοιτα και στο naruto central τη συνεντευξη του δημιουργου του naruto ,λεει πολυ ενδιαφεροντα πραγματα και κυριως σχεδιαζε οσο πιο πολυ μπορεις .....και κανα ελευθερο σχεδιο ετσι στο τσακιρ κεφι που λενε θα σε βοηθησει....αυτα θα ελεγα και γω σε οποιον γουσταρει να ασχοληθει με αυτα....

#39 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 14 July 2007 - 10:32

πάντως εγώ έχω ακούσει τα χειρότερα σχόλια για την Akto ειδικά αυτή της αθήνας.

#40 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 15 July 2007 - 19:59

πάντως εγώ έχω ακούσει τα χειρότερα σχόλια για την Akto ειδικά αυτή της αθήνας.


Αν ενοείς για τα παιδιά...δεν μπορώ να σου πώ 'οτι έχεις άδικο,για 1 πολύ μεγάλο ποσοστό.Φρίκη:burningbe3:Αν ενοείς κάτι άλλο πλζ πέστο.Εγώ δεν έχω εντοπίσει πέρα του οικονομικού κάτι άλλο που να με κάνει αρνητικό,και ειλικρινά ελπίζω να μην βρώ,γιατί έχω προσπαθήσει πολύ ως τώρα και δεν θέλω να απαγοητευθώ.
Posted Image

#41 sokollatos

sokollatos

    .:: Art Is A Lifestyle ::

  • Members
  • 74 posts

Posted 15 July 2007 - 21:50

ΑΚΤΟ ενοείς?Ελα ,κι εσύ?Χμ...λες να γνωριζόμαστε?:hahaha:

Σοβαρά,λες?Σε ποιο έτος είσαι?


Τελειωσα το πρωτο ετος και θα παω γραφιστικη-webdesign του χρονου.
Σε οτι εχει να κανει με τ'αρνητικα ειναι τα χρηματα.
Υποστιριζω κι εγω την αποψη οτι οι καθηγητες ως επι το πληστον ειναι γ@$%!
Τουλαχιστον με οσους εχω ερθει εγω σ'επαφη.

πάντως εγώ έχω ακούσει τα χειρότερα σχόλια για την Akto ειδικά αυτή της αθήνας.


Κοιτα να δεις απ'οσο εχω δει μεχρι στιγμης γινετε τρομερη δουλεια απο πλευρας υλης και τα λοιπα τωρα αν παιζει κατι αλλο τι να σου πω δεν το ξερω.
Posted Image
.:: Gungrave, Released By AC ::.
.:: Devil May Cry, Releasing By AC ::.

#42 Terry Bogard

Terry Bogard

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 155 posts

Posted 16 July 2007 - 13:16

Μην δίνετε σημασία στις σχολές.Έχω ακούσει καλά λόγια για διάφορες σχολές.Υπάρχουν και το ΙΕΚ Δέλτα και το ΙΕΚ Ακμή.Τις έχετε ψάξει ποτέ ?Kuro φίλε μου, θα σε συμβούλευα να το σπουδάσεις αυτό το επάγελμα και μετά να κάνεις τα δικά σου.Υπάρχουν και σχολές γραφιστικής αλλά είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ.

Για να στο πω πιο αναλυτικά οι σχολές που πήγα και είδα από κοντά είναι πάνω από 2000 ευρώ ετησίως και χωρίς δόσεις(δεν αφήνουν δόσεις).

Η Intergraphics είναι 5000 ευρώ.Η art graphic studio στην μητροπόλεως είναι 4700 ευρώ.Οπότε καλύτερα πάνε στα ΙΕΚ που σε είπα οι οποίες είναι 3500 ευρώ και αμά θέλεις στο κάνουν με δόσεις.

#43 Matsu

Matsu

    Certified Dorama Queen

  • Members
  • 754 posts

Posted 16 July 2007 - 13:24

Ασε που η Intergraphics ειναι Η ΑΠΑΤΗ η ιδια...βασικα, πανω κατω, ολοι την ιδια υλη διδασκουν, το μονο που μενει, ειναι κατα ποσο εσυ θα καθεσαι να παρακολουθεις, και δε θα κολλησεις με τα ψωνια που ως επι το πληστον γραφονται εκει, γιατι μπορουν, και δεν κανουν τιποτα εκει μεσα!
Posted Image

Dorama Queen-Bitch Mode On Atm


#44 sokollatos

sokollatos

    .:: Art Is A Lifestyle ::

  • Members
  • 74 posts

Posted 16 July 2007 - 14:06

πανω κατω, ολοι την ιδια υλη διδασκουν, το μονο που μενει, ειναι κατα ποσο εσυ θα καθεσαι να παρακολουθεις, και δε θα κολλησεις με τα ψωνια που ως επι το πληστον γραφονται εκει, γιατι μπορουν, και δεν κανουν τιποτα εκει μεσα!


+1

Για να στο πω πιο αναλυτικά οι σχολές που πήγα και είδα από κοντά είναι πάνω από 2000 ευρώ ετησίως και χωρίς δόσεις(δεν αφήνουν δόσεις).

Η Intergraphics είναι 5000 ευρώ.Η art graphic studio στην μητροπόλεως είναι 4700 ευρώ.Οπότε καλύτερα πάνε στα ΙΕΚ που σε είπα οι οποίες είναι 3500 ευρώ και αμά θέλεις στο κάνουν με δόσεις.


Ακτο παντως εχει γυρο στα 6000ευρω/χρονο και απ'οσο ξερω παιζουν δοσεις.(αρκετα με την διαφημηση)

Παντως καλο θα ηταν αφου το γουσταρεις να το κανεις.
Posted Image
.:: Gungrave, Released By AC ::.
.:: Devil May Cry, Releasing By AC ::.

#45 Matsu

Matsu

    Certified Dorama Queen

  • Members
  • 754 posts

Posted 16 July 2007 - 15:44

Ακτο ειναι 5400 ευρω το χρονο, τα δυο πρωτα χρονια, με δοσεις, και το πτυχιο ειναι 5700 ευρω...
Posted Image

Dorama Queen-Bitch Mode On Atm