Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * - - - 2 votes

Ελληνας μανγκακα;;;


  • Please log in to reply
256 replies to this topic

#16 kuro

kuro

    Starting...

  • Members
  • 15 posts

Posted 18 January 2007 - 16:32

χαλάρωσε τελειωσε πρώτα το λύκειο.. ωστόσο μην το αφήσεις το σχέδιο και μη σταματας να ανανεώνεσαι..κυνηγά το όσο θες.. αλλα μην απογοητευτείς γρήγορα.

ρε συ man το εχεις τοσο συγουρο οτι θα απογοιτευτω;:huh:

#17 Cougar

Cougar

    Anime Freak

  • Members
  • 325 posts

Posted 18 January 2007 - 17:08

ρε συ man το εχεις τοσο συγουρο οτι θα απογοιτευτω;:huh:

man? :lol:

Απλά Kuro μερικές φορές έχουμε την τάση να ενθουσιαζόμαστε και ίσως μετά από καιρό να απογοητευόμαστε γιατί δεν ήταν όλα όπως τα ονειρευόμαστε! Εγώ πάντως σου εύχομαι να μην απογοητευτείς ποτέ και να πετύχεις αυτό που θες!

moving_movies_foto_9_thesout_gr.gif


#18 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 18 January 2007 - 19:34

ρε συ man το εχεις τοσο συγουρο οτι θα απογοιτευτω;:huh:


Eίσαι μικρός ακόμη γι αυτό το είπα .. απλά.. κυνήγα το όσο μπορείς.. και να μην σταματήσεις όταν φτάσεις σε αδιέξοδο απλά πήδα τον τοιχο.

man? :lol:


Ναι ρε Cougar man! Ο Λιζίος με το όνομα :bleh:

#19 kawai_desu_ne

kawai_desu_ne

    Starting...

  • Members
  • 19 posts

Posted 09 April 2007 - 00:09

έχεις καμια δουλεια σου να μας δείξεις???
Nandayo...KONO YARO ME...?

#20 Nelfie*

Nelfie*

    Anime Amateur

  • Members
  • 76 posts

Posted 09 April 2007 - 01:42

αχ ρε παιδια....κι εγω θελω πολυ να γινω animator και σκηνογραφος.......ασχολουμαι λιγο αλλα περιμενω να τελειωσω φετοσ το λυκειο για να δω τι θα κανω.....βοηθαω μια ομαδα τουσ lo-key και τωρα κανουμε ενα βιντεοκλιπ του θαλασσινου .....αυτοι εκαναν και το βιντεο του life is wonderful και ειχαν κανει την εναρξη των αμαν με το γαιδαρο και το καροτο........:shock:

"But they were all of them decived..For another ring was made.."
"One ring to rule them all..One ring to find them..One ring to bring them all...and in the darkness bind them..."


#21 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 10 April 2007 - 08:57

αχ ρε παιδια....κι εγω θελω πολυ να γινω animator και σκηνογραφος.......ασχολουμαι λιγο αλλα περιμενω να τελειωσω φετοσ το λυκειο για να δω τι θα κανω.....βοηθαω μια ομαδα τουσ lo-key και τωρα κανουμε ενα βιντεοκλιπ του θαλασσινου .....αυτοι εκαναν και το βιντεο του life is wonderful και ειχαν κανει την εναρξη των αμαν με το γαιδαρο και το καροτο........:shock:


αυτό δεν είναι animation ακριβώς και νομίζω ότι πολύ λίγες εταιρίες ασχολούνται με αυτά πλέον και φυσικά τα πιο διάσημα studios είναι αυτά του Wallace & Gromit και του Tim Burton.

#22 Nelfie*

Nelfie*

    Anime Amateur

  • Members
  • 76 posts

Posted 10 April 2007 - 10:37

βασικα απ οτι έχω καταλάβει και τα κινούμενα σχέδια και τα anime(που βασικά κι αυτά τις περισσότερες φορές κινούμενα σχέδια είναι....) και όλες οι μορφές 3D-animation (ή και αυτά που έχουν φτιαχτεί-επεξεργαστεί στον υπολογιστή...) υπάγονται όλα στην κατηγορία του animation...
εμένα με ενδιαφέρουν και τα τρία :)...αλλά απ'την άλλη μ'ενδιαφέρει κι η σκηνογραφία αρκετά...το ξερω πωσ είναι άσχετα αλλά τι να κανω...χεχεεχεχε...
επίσης θα μ'άρεσε να δουλεύω σε μια εταιρία οπως π.χ. αυτή που σχεδίαζαν τα πάντα στον άρχοντα τον δαχτυλιδιών(αν εχει δει κάποιοσ τα dvd με τα extras...)
εκεί είχε από γραφίστες,σκηνογράφους μέχρι και animators....γαμάτα ήταν...

"But they were all of them decived..For another ring was made.."
"One ring to rule them all..One ring to find them..One ring to bring them all...and in the darkness bind them..."


#23 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 10 April 2007 - 11:05

Ναι σίγουρα αλλά γι αυτό αν το θες πραγματικά φύγε στο εξωτερικό.

#24 tokyo pig

tokyo pig

    Attorney at LoL

  • Members
  • 52 posts

Posted 10 April 2007 - 14:50

κ κλασσικα η ελλαδιτσα μας ειναι στον πατοο:greece:


Κοίτα πρώτα απ όλα είμαστε μια μικρή χωρα...εδώ οι κομιστές δεν έχουν δουλειά που είναι και ποιο διαδεδομένο το κόμιξ, θα έχουν οι mangaka (αν υπάρχουν)?Αν θες να ζήσης σαν "αντροπος" και όχι να "ψοφοπινας" θα σου πρότεινα να κανεις μια δουλειά με προοπτικές...το manganizin μπορεί να είναι ένα πολύ ενδιαφέρον χόμπι αλλα μέχρι εκεί πιστεύω...Εκτος και αν ψήνεις εξωτερικό η έχεις βγάλει καμια καλών τεχνών (οποτε μπορείς να το περάσεις ως υψηλή τέχνη :P)
Posted Image
For teh nigra brothers, for teh pool, for teh aids...i was there.
Teh BloG si teh BacK
---------------------------------------------------------------------------

#25 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 11 April 2007 - 14:38

www.comicdom.gr

εγώ απο ότι είδα εκεί έχουν δουλεια :P:P:P:P:P
βασικά αγορά δεν έχουν

#26 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 27 May 2007 - 19:33

Βασικά αυτό είναι το ονειρό μου και εμένα.Κοίτα εδω ελλάδα δεν πρόκειται να βρούμε κάτι,οπότε όπως είπαν και άλλοι πρέπει να βγείς έξω.Εγώ το 'χω πάρει απόφαση αυτό και κάνω προγραμμα όταν τελιώσω τη σχολή(που είναι σχετική) να βγώ.Άμα θες πάντως 1 συμβουλή θα σου τη δώσω και επειδή είμαι καλός:wis: θα δώσω και 2 δώρο.

1:Να 'σαι έτοιμος να κάνιες όση υπομονή χρειάζεται και να θυμάσαι ότι καμιά φορά ο πιο σύντομος δρόμος είναι ο μακρύτερος(πω τι είπα,σκίζω σήμερα:hahaha:.)Σίγουρα θα χρειαστεί να κάνεις και κάποια πράγματα που δεν σου αρέσουν μέχρι να βρείς αυτό που ψάχνεις.

2.Μην κλείνεσαι σε ταμπέλες.Υπάρχουν τρομερά manga,αλλά και άλλα είδοι σκίτσου που μπορεί να σου αρέσουν.Μην αποκλείεις τον εαυτό σου σε 1 μονοπάτι,συνδήασε πολλά.

3.Ότι κι αν γίνει,μην απαγοητεύεσαι.Υπάρχουν άνθρωποι που περίμεναν μέχρι τα 50,άλλοι μέχρι τα 16 για να κάνουν αυτό που αγαπάν.Το κοινο που είχαν:είτε γινόντουσαν γνωστοί είτε όχι,γουστάρανε αυτό που κάναν.Αυτό ήταν,είναι και θα είναι η μεγαλύτερη επιτυχεία τους.

Καλή τύχη,σε σένα και σε όλους όσοι έχουμε αυτό το όνειρο.

#27 Seraphimon-T.K.

Seraphimon-T.K.

    Ο Δεκαπτέρυγος

  • Members
  • 1,409 posts

Posted 27 May 2007 - 19:49

Και γω θα ηθελα να γινω μανγκακα, επισης θα ηθελα το κομικ/μανγκα που σχεδιαζω να μεταφεροταν και στη Τν,αλλα αυτα ειναι ονειρα! Θα ηθελα πρωτα να παρακολουθησω μαθηματα κομιξ, για να γνωρισω περισσοτερα για τον χωρο...

#28 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 04 June 2007 - 19:11

Και γω θα ηθελα να γινω μανγκακα, επισης θα ηθελα το κομικ/μανγκα που σχεδιαζω να μεταφεροταν και στη Τν,αλλα αυτα ειναι ονειρα! Θα ηθελα πρωτα να παρακολουθησω μαθηματα κομιξ, για να γνωρισω περισσοτερα για τον χωρο...


Ξέρεις πιο είναι το κακό?Ενώ υπάρχουν σχολές,π.χ. ΑΚΤΟ,Ορνεράκης,που σου δίνουν δίπλωμα και τα μαθήματα τους είναι άψογα,μετά δεν υπάρχει κάποιος πρόθυμος να ρισκάρει για τη δουλειά σου,μιάς και σε μια χώρα όπως η Ελλάδα η όλη παιδεία για τα κόμικς είναι μιδαμινή.

#29 Chado

Chado

    Anime Newbie

  • Members
  • 33 posts

Posted 04 June 2007 - 19:31

Αν κάποιος απο σας παιδία έχει κάνει κανενας κανα κόμιξ ή μανγα μπορήτε να το στήλεται στο 9 της Ελευθεροτυπίας
HIT STRONGLY, HIT FAST, HIT FIRST, HIT... DIRTY!
Posted Image

#30 tinagk

tinagk

    Starting...

  • Members
  • 31 posts

Posted 05 June 2007 - 15:18

Στο σχολειο μου λενε να μπω πρωτα σε καμια σχολη(επιδη ειμαι σε τεχνικο)αλλη κ μετα δες κ το αλλο.Κοιτα απο την μια συμφονω αλλα ρε παιδια το ονειρο μου ειναι να μην το κυνιγισω;;;τι να πω εχο μπερδευτει πολυ:confused:


Δεν θα σου πω εγώ αν θα το κάνεις ή όχι. Απλά η συμβουλή που σου δίνουν από το περιβάλλον σου να μπεις σε μια σχολή πιστεύω πως είναι σωστή. Κράτα μία καβάτζα ;) Ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει στο μέλλον. Εξάλλου η μόρφωση δεν έβλαψε κανέναν. Απλά θα σε κάνει πιο ολοκληρωμένο άνθρωπο (ακόμα και αν δεν τη χρησιμοποιήσεις ποτέ σου).

Όσο για το όνειρό σου:προσπάθησέ το όσο μπορείς γιατί τελικά παίζει μεγάλο ρόλο να κάνεις τη δουλειά που σε γεμίζει (το έμαθα πλέον στα 25 μου).