Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * - - - 2 votes

Ελληνας μανγκακα;;;


  • Please log in to reply
256 replies to this topic

#1 kuro

kuro

    Starting...

  • Members
  • 15 posts

Posted 16 January 2007 - 13:55

Ξανα γεια σε ολους!!ξερω δεν ειναι σαιτ ιδικα για μανκα κ οι ποιο πολοι ενδιαφερονται για ανιμε αλλα εχει σκευτει κανεις να γινει μανγκακα;;;;; εγω πρωσοπικα θελω κ εξακολουθει να ειναι το ονειρο μου να παω ιαπωνια κ να σχεδιαζω μανγκα μεχρι να γερασω : χι χι χι . αλλα κ τωρα που το σκευτομαι θα μου αρεσε κ να κανω ανιματιον : ξερω δεν ειναι το ιδιο αλλα ειναι πολυ κοντα το ενα με το αλλο 8) . Υπαρχει κανεις αλλος που θα εκανε οπιαδιποτε τρελα για να φτασει να φτιαχνει μανγκα για επαγκελμα;; η ποιο απλα υπαρχει κανεις που να την βρησκει φτιαχνοντας μανγκα;;;

#2 fOnikOs_gOku

fOnikOs_gOku

    Starting...

  • Members
  • 21 posts

Posted 16 January 2007 - 14:07

thes na ftiaxneis tenies?
and they were like OMFG
and i was like ;)
Posted Image

#3 kuro

kuro

    Starting...

  • Members
  • 15 posts

Posted 16 January 2007 - 16:10

thes na ftiaxneis tenies?

εμμμ w8 πρωτα να μαθω να σχεδιαζω καλα : κ μετα βλεπουμε

#4 Blademaster_X

Blademaster_X

    N.ew W.orld

  • Members
  • 294 posts

Posted 16 January 2007 - 16:22

Υπαρχει ο Kabamaroudis ο οποιος εχει φτιαξει αρκετα manga σχεδια και εχει κανει το e-manga, μικρου μηκους με ιστοριες μιας σελιδας.

http://www.animeplanet.gr/forum/viewforum.php?f=23

Πηγαινε εκει και κοζαρε μια ;)

#5 пустая комната

пустая комната

    DELETED

  • Members
  • 225 posts

Posted 16 January 2007 - 16:25

Να σου πω...εγώ ήμουν τυχερή κάποια στιγμή παλιά και πήρα μέρος σε ένα διαγωνισμό σχεδίου για ένα πολύ γνωστό anime και κέρδισα μια υποτροφία για να σπουδάσω σχέδιο manga (2 χρόνια) στη Γερμανία. Αλλά ήμουν στο λύκειο ακόμα και δεν ήξερα ούτε τί ήθελα να κάνω, ούτε αν θα με ενδιέφερε τελικά (μη βρίζετε....).
Φυσικά για να βρίσκομαι εδώ (εννοώ το forum) και να ασχολούμαι γενικότερα τώρα πια με ενδιαφέρει οτιδήποτε γύρω απο αυτό. Βέβαια συνεχίζω να μην έχω το πάθος που σε διακατέχει αλλά εφόσον είναι το όνειρό σου i am wishing u the very best.

#6 kuro

kuro

    Starting...

  • Members
  • 15 posts

Posted 16 January 2007 - 20:30

Να σου πω...εγώ ήμουν τυχερή κάποια στιγμή παλιά και πήρα μέρος σε ένα διαγωνισμό σχεδίου για ένα πολύ γνωστό anime και κέρδισα μια υποτροφία για να σπουδάσω σχέδιο manga (2 χρόνια) στη Γερμανία. Αλλά ήμουν στο λύκειο ακόμα και δεν ήξερα ούτε τί ήθελα να κάνω, ούτε αν θα με ενδιέφερε τελικά (μη βρίζετε....).
Φυσικά για να βρίσκομαι εδώ (εννοώ το forum) και να ασχολούμαι γενικότερα τώρα πια με ενδιαφέρει οτιδήποτε γύρω απο αυτό. Βέβαια συνεχίζω να μην έχω το πάθος που σε διακατέχει αλλά εφόσον είναι το όνειρό σου i am wishing u the very best.

αααααα!!.... θα θελα να ημουν στην θεση σου!!! απλα θα συνεχισω αυτο που κανω τωρα κ ισως καποια στιγμη να σταθω τυχερος κ εγω (ελπιζω..)οσο κ για σενα εαν σε ενδιαφερουν πλεων τα manga για επαγελμα σου ευχομαι το καλυτερο !!:bleh:

Υπαρχει ο Kabamaroudis ο οποιος εχει φτιαξει αρκετα manga σχεδια και εχει κανει το e-manga, μικρου μηκους με ιστοριες μιας σελιδας.

http://www.animeplanet.gr/forum/viewforum.php?f=23

Πηγαινε εκει και κοζαρε μια ;)

ok man thnx gia to tip!! ισως στειλω καμια ''μανγκια'' :bleh:

#7 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 16 January 2007 - 20:46

Kοίτα mangaka δεν θα γινόμουν ποτέ.. αλλά σίγουρα εγώ μια μέρα θα πάω να ζήσω στην ιαπωνία.

#8 kuro

kuro

    Starting...

  • Members
  • 15 posts

Posted 16 January 2007 - 20:58

Kοίτα mangaka δεν θα γινόμουν ποτέ.. αλλά σίγουρα εγώ μια μέρα θα πάω να ζήσω στην ιαπωνία.

εαν μπορουσα να παω ιαπωνια για να γινω μανγκακα θα τα εδινα ολα. ξερω απο εναν φιλο μου οτι σκοτονωνται στην δουλεια κ δεν πληρονονται σχεδον τπτ . αλλα εμενα μου αρεσει πολυ κ εαν ειχα αυτη την ευκαιρια δεν θα την εχανα..μου αρεσει να δουλευω για κατι που μου αρεσει κ θα το εκανα οσο καλυτερα μπορω.ετσι να γινει μια δουλεια κ κερδοφορα κ ευχαριστη για μενα8)

#9 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 16 January 2007 - 22:18

Κοίτα... Δεν θέλω να σου κόψω τη φόρα αλλά license από Manga-ka, από ό,τι ξέρω, δύσκολα πέρνεις αν δεν έχεις ιαπωνική/κορεάτικη/κινέζική/ταϊβανέζικη/σιγκαπουρική υπικοότητα..... : Και όχι τίποτα άλλο, σε όλη την ευρώπη υπάρχουν πολύ λίγες σχολές, και από εκεί πάλι λίγοι βγαίνουν. Γενικά πάντως μην φοβάσε, ο λόγος του παραπάνω είναι διότι απλά οι λαοί αυτοί έχουν παράδοση, που του κάνει να ζωγραφίζουν καλά... Αν έχεις χέρι, τίποτα δεν σε σταματά. :thumbup:
Η δουλειά έχει τα πλεονεκτίματα του ότι συναναστρέφεσε με πολούς ιδεολόγους, τρελιάριδες, ανώμαλους και όλου του κόσμου τα καλά :rofl: Και φυσικά αν έχει πραγματικό ταλέντο βγάζεις ΧΟΝΤΡΟ χρήμα...... :)
Από την άλλη το έργο σου είναι λίγο εώς πολύ δύσκολο να αναγνωριστεί όσο το όνομα σου δεν είναι σκισκομάτικης προέλευσης.... :( Πίστεψέ με, οι fans έχουν πολύ μεγάλη προλυπτικότητα ως προς τον ζωγράφο του Manga...
Αν τυχόν ασχοληθείς επαγγελματικά, χρησιμοποίησε ένα pen name να μοιάζει να έρχεται από εκείνα τα μέρη. :thumbup:
Εγώ πάντως δεν θα σου σύστηνα να ασχολιθείς επαγγελματικά... Ως χόμπυ είναι κάτι πολύ ευχάριστο, ιδιαίτερα αν εκτίθεις τις δουλειές σου και στο internet, ακόμα και να τις πουλάς σε κάποιες περιπτώσεις.
Στο κάτω-κάτω, δεν χρειάζεσε ΚΑΝ σπουδές.... : Σχολές υπάρχουν, αλλά δεν είναι απαρέτητο να περάσεις από κάποια για να ζωγραφίσεις Manga.... 8)
Είδομεν... :)

oR4yYRl.gif


#10 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 17 January 2007 - 12:00

ναι αλλα αφού κατάφεραν οι γερμανοί να εδραιωθούν τότε δεν θα είναι δύσκολο και για τους άλλους. ξέρει κανεις οι γάλλοι που βρίσκονται σε αυτό το θέμα?

#11 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 17 January 2007 - 12:27

αν ενδιαφέρεσαι να ασχοληθείς επαγγελματικά με το χώρο, θα πρότεινα να πας πρώτα σε καμιά σχολή κόμικς να δεις πως είναι τα πράματα εκεί και μετά με το καλό δοκιμάζεις και τα μάνγκα. Γιατί έτσι έχεις περισσότερες πιθανότητες να καθιερωθείς. Και το θεωρώ λίγο περιοριστικό να επικεντρωθείς σε μια τεχνοτροπία μόνο.

Θα ήταν κρίμα να αγνοήσουμε τα κόμικς ή graphic novels.

#12 kuro

kuro

    Starting...

  • Members
  • 15 posts

Posted 17 January 2007 - 14:39

αν ενδιαφέρεσαι να ασχοληθείς επαγγελματικά με το χώρο, θα πρότεινα να πας πρώτα σε καμιά σχολή κόμικς να δεις πως είναι τα πράματα εκεί και μετά με το καλό δοκιμάζεις και τα μάνγκα. Γιατί έτσι έχεις περισσότερες πιθανότητες να καθιερωθείς. Και το θεωρώ λίγο περιοριστικό να επικεντρωθείς σε μια τεχνοτροπία μόνο.

Θα ήταν κρίμα να αγνοήσουμε τα κόμικς ή graphic novels.

Η βλακεια με την ελλαδα ειναι οτι ενα πολυ μικρο εως μυδαμινο group ανθρωπων οπου διδασκουν για κομικς (αν κ για μενα ενας μανγκακα εναι αυτοδιδακτος)Επισεις στην ελλαδα εαν καποιος θελισει να φτιαχνει κομικς θα καταλιξει να μπογιατιζει τοιχους κ τα λοιπα (παντα υπαρχουν εξερεσεις ετσι no offence)τωρα τι θα γινει ποιος ξερει... απλα εαν το καταφερω θα ειμαι πολυ ευτιχισμενος: μακαριιιιιιιιιι.....οεο

#13 kuro

kuro

    Starting...

  • Members
  • 15 posts

Posted 17 January 2007 - 14:40

ναι αλλα αφού κατάφεραν οι γερμανοί να εδραιωθούν τότε δεν θα είναι δύσκολο και για τους άλλους. ξέρει κανεις οι γάλλοι που βρίσκονται σε αυτό το θέμα?

κ κλασσικα η ελλαδιτσα μας ειναι στον πατοο:greece:

#14 kuro

kuro

    Starting...

  • Members
  • 15 posts

Posted 17 January 2007 - 14:55

Κοίτα... Δεν θέλω να σου κόψω τη φόρα αλλά license από Manga-ka, από ό,τι ξέρω, δύσκολα πέρνεις αν δεν έχεις ιαπωνική/κορεάτικη/κινέζική/ταϊβανέζικη/σιγκαπουρική υπικοότητα..... : Και όχι τίποτα άλλο, σε όλη την ευρώπη υπάρχουν πολύ λίγες σχολές, και από εκεί πάλι λίγοι βγαίνουν. Γενικά πάντως μην φοβάσε, ο λόγος του παραπάνω είναι διότι απλά οι λαοί αυτοί έχουν παράδοση, που του κάνει να ζωγραφίζουν καλά... Αν έχεις χέρι, τίποτα δεν σε σταματά. :thumbup:
Η δουλειά έχει τα πλεονεκτίματα του ότι συναναστρέφεσε με πολούς ιδεολόγους, τρελιάριδες, ανώμαλους και όλου του κόσμου τα καλά :rofl: Και φυσικά αν έχει πραγματικό ταλέντο βγάζεις ΧΟΝΤΡΟ χρήμα...... :)
Από την άλλη το έργο σου είναι λίγο εώς πολύ δύσκολο να αναγνωριστεί όσο το όνομα σου δεν είναι σκισκομάτικης προέλευσης.... :( Πίστεψέ με, οι fans έχουν πολύ μεγάλη προλυπτικότητα ως προς τον ζωγράφο του Manga...
Αν τυχόν ασχοληθείς επαγγελματικά, χρησιμοποίησε ένα pen name να μοιάζει να έρχεται από εκείνα τα μέρη. :thumbup:
Εγώ πάντως δεν θα σου σύστηνα να ασχολιθείς επαγγελματικά... Ως χόμπυ είναι κάτι πολύ ευχάριστο, ιδιαίτερα αν εκτίθεις τις δουλειές σου και στο internet, ακόμα και να τις πουλάς σε κάποιες περιπτώσεις.
Στο κάτω-κάτω, δεν χρειάζεσε ΚΑΝ σπουδές.... : Σχολές υπάρχουν, αλλά δεν είναι απαρέτητο να περάσεις από κάποια για να ζωγραφίσεις Manga.... 8)
Είδομεν... :)

ξερεις τι ναι συνφονω με αυτα που ειπες(εγραψες anyway)εαν κ δεν ηξερα αυτο με τους μανγα κα να ειναι σχιστοματιδες κ τετοια.Απλα εχω βαρεθει να μου λενε οτι δεν παιζει(η δεν συμφερει) να γινεις μανγκα κα.Στο σχολειο μου λενε να μπω πρωτα σε καμια σχολη(επιδη ειμαι σε τεχνικο)αλλη κ μετα δες κ το αλλο.Κοιτα απο την μια συμφονω αλλα ρε παιδια το ονειρο μου ειναι να μην το κυνιγισω;;;τι να πω εχο μπερδευτει πολυ:confused:

#15 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 18 January 2007 - 12:25

χαλάρωσε τελειωσε πρώτα το λύκειο.. ωστόσο μην το αφήσεις το σχέδιο και μη σταματας να ανανεώνεσαι..κυνηγά το όσο θες.. αλλα μην απογοητευτείς γρήγορα.