Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Working/Living in Japan


  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#46 Renya

Renya

    Watashi wa L.

  • Members
  • 14 posts

Posted 11 October 2008 - 19:02

Γυρισα μολις χτες απο Ιαπωνια λοιπον..

Τι αποκομισα απο το ταξιδι.

1-Ειδα, γνωρισα ανθρωπους εξαιρετικα ευγενικους. Δημοτικα σχολεια μας χαιρετουσαν στο δρομο, ενω τα αντιστοιχα ελληνοπουλα θα λεγανε ''κοιτα τον μ@λακα εκει, μας χαιρεταει.''

2-Ειδα ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ στο ζενιθ της. Οι δρομοι ηταν τοσο καθαροι που σου ρχοταν να κυλιστεις πανω τους.

3-Μου κολλησε η χαρακτηριστικη υποκλιση που κανουν.:nod2:

4-Ζηλεψα τις σχολικες εγκαταστασεις τους.

5-Λατρεψα τους ποδηλατοδρομους και τα χιλιαδες εκατονταδες ποδηλατα.

6-Ερωτευτηκα παραφορα το public bath. Μπαινεις μεσα χωρις ρουχα, ουτε εσωρουχα ουτε τιποτα. Μπαινεις σε μια πισινα με νερο 40 βαθμων, ενω μπορεις να κανεις εναλλαγη με κρυο, πραγμα που σε χαλαρωνει απιστευτα.

7-Εβλεπα παντου μανγκα και ανιμε! Παραδεισος. Πηρα τον 13ο τομο μανγκα του ντεθ νοουτ.:nosey: Στα ιαπωνικα, ναι. Μονο και μονο για την καρτα που εχει στο πισω μερος και αποκαλυπτει το ονομα του L.:wooi2:

8-Σιχαθηκα τη σογια.

9-Μισησα το τσαι που πινουν και κανουν ιεροτελεστιες γι αυτο. Σαν να εχεις βαλει γκαζον σε μπλεντερ.

10-Ειδα ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ. Οσο και να εψαχνα ομοιοτητες με την Ελλαδα, δεν εβρισκα. Ουτε καν στα πορνεια τους που λεει ο λογος.

Αποκομισα επισης ενα υπεροχο jet lag.
:deadga6:

#47 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 11 October 2008 - 20:51

γιατί να εχεις εμπειρια απο την πορνεία;
χαιρομαστε που περασες καλά
μπαίνεις και εσύ στο hate list.

#48 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 14 October 2008 - 06:31

Στην Ιαπωνία μερικά πράγματα είναι αυτονόητα ενώ στην Ελλάδα, θεωρούνται αδύνατα. Γενικά υπάρχει σεβασμός προς το γενικότερο σύνολο, ενώ στην Ελλάδα συνήθως ο καθένας κοιτάει μόνο το τομάρι του. Υπάρχει ενά νοικοκύρεμα που δεν υπάρχει στην Ελλάδα. Το χειρότερο στην Ελλάδα είναι η γκρίνια.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#49 Master Sori

Master Sori

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 20 posts

Posted 15 October 2008 - 13:35

για διακοπες θα μου αρεσε πολυ να παω
Για κανα 6μηνο σε φαη ανταλλαγη φοιτητων επισης
Αλλα για να ζησω? ουτε με σφαιρες

#50 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 17 October 2008 - 19:43

Με κάνεις και αισθάνομαι ήρωας...

:hero:

Έχεις ζήσει στην Ιαπωνία;

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#51 Master Sori

Master Sori

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 20 posts

Posted 20 October 2008 - 00:07

Aμα εχεις τη δικια μου ιδιοσυγκρασια και αντεχεις να εισαι εκει 24/7 τοτε εισαι πραγματι ηρωας αγορινα

#52 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 20 October 2008 - 03:23

Τι ιδιοσυγκρασία έχεις δηλαδή; Νομίζω πως αν ψάξεις λίγο μπορείς να βρεις το κατάλληλο μέρος. Για κάνε μια περιγραγή του χαρακτήρα σου, να κάνω μερικές προτάσεις και για σένα.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#53 Master Sori

Master Sori

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 20 posts

Posted 20 October 2008 - 14:32

Eχεις καμια γειτονια με εκφραστικους(δηλαδη καμια φορα φωνακλαδες) μεσογειακους ανθρωπους που ειναι λιγο ανοργανωτοι αλλα παρα τα(πιθανοτατα) πολλα ελαττωματα τους ειναι εξω καρδια,τους βγαινει φυσικο να αμφισβητουν την "ταξη" και την εξουσια και δεν θεοποιουν την κοινωνια σε βαρος του ατομου?Που τους ενοχλει ο καθωσπρεπισμος και οι μοδες καθε ειδους?
Α μου αρεσει ο ηλιος και το ξενυχτι και μου τη σπαει ο τροπος που μιλανε στην Ιαπωνικη τιβι γιατι μου μοιαζει λιγο ψευτικος και που στις τσοντες τους οι γυναικες πρεπει να προσποιουνται οτι πονανε.Επισης δεν μου αρεσουν πολυ τα ξενα φαγητα που χω δοκιμασει.
Οποτε μεχρι στιγμης μια χαρα ειμαι εδω που ειμαι αν και θελω πολυ να παω για διακοπες
Μην αναρωτιεσαι ομως γιατι δεν θα μπορουσα να ζησω εκει αν εσυ εχεις επισημανει πρωτος τις διαφορες αναμεσα στις αντιληψεις και την ιδιοσυγκρασια των Ιαπωνων και των Ελληνων
Εφοσον μου ταιριαζει στο χαρακτηρα η χωρα μου παρα τα πολλα ασχημα που εχει γιατι να θελω να αλλαξω σε κατι που δεν μου ταιριαζει?
Οσα αλλα καλα κι αν εχει?

Edited by Master Sori, 20 October 2008 - 14:38.


#54 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 20 October 2008 - 16:13

Eχεις καμια γειτονια με εκφραστικους(δηλαδη καμια φορα φωνακλαδες) μεσογειακους ανθρωπους που ειναι λιγο ανοργανωτοι αλλα παρα τα(πιθανοτατα) πολλα ελαττωματα τους ειναι εξω καρδια,τους βγαινει φυσικο να αμφισβητουν την "ταξη" και την εξουσια και δεν θεοποιουν την κοινωνια σε βαρος του ατομου?Που τους ενοχλει ο καθωσπρεπισμος και οι μοδες καθε ειδους?
Α μου αρεσει ο ηλιος και το ξενυχτι και μου τη σπαει ο τροπος που μιλανε στην Ιαπωνικη τιβι γιατι μου μοιαζει λιγο ψευτικος και που στις τσοντες τους οι γυναικες πρεπει να προσποιουνται οτι πονανε.Επισης δεν μου αρεσουν πολυ τα ξενα φαγητα που χω δοκιμασει.
Οποτε μεχρι στιγμης μια χαρα ειμαι εδω που ειμαι αν και θελω πολυ να παω για διακοπες
Μην αναρωτιεσαι ομως γιατι δεν θα μπορουσα να ζησω εκει αν εσυ εχεις επισημανει πρωτος τις διαφορες αναμεσα στις αντιληψεις και την ιδιοσυγκρασια των Ιαπωνων και των Ελληνων
Εφοσον μου ταιριαζει στο χαρακτηρα η χωρα μου παρα τα πολλα ασχημα που εχει γιατι να θελω να αλλαξω σε κατι που δεν μου ταιριαζει?
Οσα αλλα καλα κι αν εχει?


Κοίταξε, αν σου αρέσει η Ελλάδα να μείνεις στην Ελλάδα. Απλά θεώρησα το "ούτε με σφαίρες" κάπως υπερβολικό και μπορεί να παρανοηθεί. Πάντως έτσι όμως μου περιγράφεις το χαρακτήρα σου, θα ήθελα να σε ενημερώσω πως η Οκινάβα έχει τα στοιχεία που σου αρέσουν. Δηλαδή, ήλιο, ξενύχτι, ανοιχτούς ανθρώπους που αμφισβητούν τις αρχές. Για το φαγητό πιστεύω πως αν ψάξεις καλύτερα θα βρεις σίγουρα αρκετά νόστημα φαγητά. Δεν είναι όλη η Ιαπωνία Τόκυο. Αλλά και εδώ που είμαι εγώ έχω πολύ καλούς φίλους και πολύ ανοικτόκαρδους. Αν ψάξεις σίγουρα θα βρεις. Τώρα αν σου τη σπάει η Ιαπωνική τηλεόραση με τον ψεύτικο τρόπο και δε σου τη σπάει η Ελληνική που μιλάνε και φωνάζουν όλοι ταυτόχρονα πάω πάσο.

Οπότε αν κολλάς στις τσόντες... τι να σου πω! Φέρε από Ελλάδα!!:canthelp: Πάντως πιστεύω πως αν κινηθείς σωστά δε θα έχεις ανάγκη τις τσόντες...:bath:

Edited by ATANASHIOSU, 20 October 2008 - 17:35.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#55 Sonic13

Sonic13

    Anime Fan

  • Members
  • 160 posts

Posted 20 October 2008 - 17:18

Πάντως πιστεύω πως κινηθείς σωστά δε θα έχεις ανάγκη τις τσόντες...:bath:

Καταπληκτικο θεμα προς συζητηση!
Ποσο δυσκολο/ευκολο ειναι να βρεις κοπελια μονιμη/η μη στην Japan?
Ποσο παλαιων αρχων/προοδευτικοι ειναι οι Ιαπωνες σε αυτο?
Θα προτιμουσα παραδειγματα κοινωνιων εκτος Τοκυο, σε ησυχες πολεις με χαλαρους ρυθμους, αλλα και (υποτυπωδη)νυχτερινη ζωη ;)
Εννοω μη σε κυνηγαει καμια μερα κανενας Samurai επειδη του ''ετριψες'' την κοπελα του :P

#56 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 20 October 2008 - 17:49

Υπάρχουν πολλές παράμετροι που δεν μπορώ να αναλύσω. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να έρθεις και να δοκιμάσεις. Ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#57 Master Sori

Master Sori

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 20 posts

Posted 20 October 2008 - 18:41

ATANASHIOSU αμα ερθω θα ενημερωσω μπας και μου βγαλεις εισιτηρια για κανα K-1 event ;)

παντως μεχρι στιγμης καλα τη βγαζουμε και με τις ντοπιες γυναικες,που να αλλαζουμε ημισφαιριο τωρα(αν και παραξενευτηκα που μου απαντησες σοβαρα στις τσοντες )

#58 Sonic13

Sonic13

    Anime Fan

  • Members
  • 160 posts

Posted 20 October 2008 - 19:45

Υπάρχουν πολλές παράμετροι που δεν μπορώ να αναλύσω. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να έρθεις και να δοκιμάσεις. Ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός.

Ηλπιζα σε μια πιο κατατοπιστικη απαντηση:bahhh:
Ευχαριστω παντως :)

#59 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 21 October 2008 - 04:41

Master Sori, συνταγή που κερδίζει δεν την αλλάζεις. Αν είσαι ικανοποιημένος στην Ελλάδα κανένα πρόβλημα. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι η Ιαπωνία είναι κακή. Αυτό ήθελα να ξεκαθαρίσω.

Sonic13, αφού υπάρχουν πραγματικά άπειρες καταστάσεις. Κάποιες π.χ. παίζει να γουστάρουν ξένους και να κάνουν κρα για να τα φτιάξουν με ξένους, άλλοι να θέλουν μόνο Ιάπωνες. Γενικά ο καθένας έχει τα κολλήματά του οπότε δεν έχεις παρά να δεις την κάθε περίπτωση ξεχωριστά. Σε αυτά τα πράγματα δεν υπάρχει συνταγή επιτυχίας. Αν σκοπεύεις να έρθεις, ψάξε το θέμα μόνο σου, αν όχι, δε χρειάζεται να ασχοληθείς.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#60 Matu-san

Matu-san

    aoi

  • Members
  • 939 posts

Posted 21 October 2008 - 10:27

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσο άγχος και ανάλυση για το πως θα ρίξετε Ιαπωνέζες! Αν πας στην χώρα, δεν θα πας να βρείς γυναίκα, εκτώς και αν θέλεις να μείνεις για ένα διάστημα λόγω δουλειάς.
Τι στο yaoi συμβαίνει?