Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Working/Living in Japan


  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#76 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 06 February 2009 - 23:55

εσύ πάλι έφυγες;

#77 iai

iai

    Starting...

  • Members
  • 28 posts

Posted 02 October 2009 - 06:16

Γενικά θα συμφωνούσα σαν την Ελλάδα δεν υπάρχει άλλη χώρα! Η Ασία ειναι πολύ διαφορετική και καθε χώρα διαφερει επίσης! Στην Ιαπωνία ο κόσμος είναι αρκετά απόμακρος και πολύ δύσκολα πλησιάζεται, ίσως στις μεγάλες πόλεις μονο! Οι γυναίκες (εκτός από τις πολύ νέες που καναν την επανάστασή τους, είναι λίγο πολύ πολίτες β' κατηγορίας! δυστυχώς). Στην Κίνα, η επανάσταση του Μαο δημιούργησε ισότητα στα φύλα, και οι κινέζες σου μιλαν εξίσου άνετα με τους κινεζους. και τους αρέσει να μιλούν στους ξένους. Στην Κορέα σε μιλουν στο δρόμο και αγαπούν τους Ελληνες - ειμαστε εγγυητρια δύναμη των συνόρων τους!! (Ω ναι, απίστευτο, και όμως, η σημαία μας ανεμίζει στα μεγαλα κτίρια!!!)...

#78 Nighteyes

Nighteyes

    Thinking backwards.

  • Retired Staff
  • 1,667 posts

Posted 02 October 2009 - 10:57

Γενικά θα συμφωνούσα σαν την Ελλάδα δεν υπάρχει άλλη χώρα!

:riiight:Μερικά πράγματακια να άλλαζαν προς το καλύτερο όσον αφορά την κοινωνική πολιτική της ενίοτε κυβέρνησης και θα ήταν παράδεισος.

Η Ασία ειναι πολύ διαφορετική και καθε χώρα διαφερει επίσης! Στην Ιαπωνία ο κόσμος είναι αρκετά απόμακρος και πολύ δύσκολα πλησιάζεται, ίσως στις μεγάλες πόλεις μονο! Οι γυναίκες (εκτός από τις πολύ νέες που καναν την επανάστασή τους, είναι λίγο πολύ πολίτες β' κατηγορίας! δυστυχώς). Στην Κίνα, η επανάσταση του Μαο δημιούργησε ισότητα στα φύλα, και οι κινέζες σου μιλαν εξίσου άνετα με τους κινεζους. και τους αρέσει να μιλούν στους ξένους. Στην Κορέα σε μιλουν στο δρόμο και αγαπούν τους Ελληνες - ειμαστε εγγυητρια δύναμη των συνόρων τους!! (Ω ναι, απίστευτο, και όμως, η σημαία μας ανεμίζει στα μεγαλα κτίρια!!!)...

Αυτήν την εντύπωση είχα για την Ιαπωνία, αν και κάποιοι διαφωνούν ότι έχουν αλλάξει τα πράγματα. Εγώ θα έλεγα ότι αλλάζουν όπως λες κι εσύ. Όχι μόνο όσον αφορά την ισότητα αλλά και την νοοτροπία τους γενικότερα. Σε καμιά 50αριά χρόνια...

Όσον αφορά την Κορέα, δεν ξέρω κατα πόσο συμμερίζεται της ίδιας άποψης και η Βόρεια Κορέα.:P

Posted Image

Posted Image


#79 iai

iai

    Starting...

  • Members
  • 28 posts

Posted 02 October 2009 - 11:55

χαχαχα.. Βορεια Κορεα? οκ.. εχεις δικιο. Συμφωνούμε σε όλα... Όσο για την Ελλάδα, αν όλα λειτουργούσαν αψογα, θα ήταν Γερμανία, οχι Ελλαδα!!!

#80 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 02 October 2009 - 14:44

γι αυτό ψηφίστε τη θεία μου.

#81 iai

iai

    Starting...

  • Members
  • 28 posts

Posted 04 October 2009 - 15:42

Σορυ, δεν τη ψήφισα, δεν ειμαι Ελλάδα σήμερα! Της ευχομαι καθε επιτυχια..

#82 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 04 October 2009 - 15:57

Can we get back to the topic, please? :nosey:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#83 Yurishizu

Yurishizu

    Anime Newbie

  • Members
  • 36 posts

Posted 17 November 2010 - 18:21

διαβαζωντας αυτο το θεμα απογοητευεσαι γιατι η ζωη στην ιαπωνια μοιαζει τρομερα δυσκολη... αμα ομως ειναι ετσι οπως τα λεει ο zanatos τοτε δε θα βγαζαν ολη αυτη τη συμπεριφορα προς τα εξω, οτι ειναι μεστη τρελη χαρα σαν τα παιδακια!

δεν αμφισβητω τα λεγομενα του, απλα πιστευω πως η περισσοτερη δυσκολια υπαρχει απλα επειδη εμεις ειμαστε ξενοι, καποιος που γεννηθηκε και μεγαλωσε εκει λογικα δεν κακοπερναει... αλλιως ολοι θα αυτοκτονουσαν (οχι πως δεν εχουν μεγαλο ποσοστο σ'αυτο)...

#84 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 18 November 2010 - 02:12

μου αρέσει που απαντάς μόνος σου στα ερωτήματα σου...

πιστεύω ότι αν γεννιόμασταν εκεί δεν θα προσέχαμε την διαφορά.
ίσως εκεί κάπου στην ιαπωνία λέει ακριβώς το ίδιο πράγμα που λες εσύ
για τους έλληνες...
(αν και εδώ που τα λέμε δεν θα το έλεγε γιατί είμαστε
τέλειοι ....(ότι τι?))

#85 Yurishizu

Yurishizu

    Anime Newbie

  • Members
  • 36 posts

Posted 19 November 2010 - 16:38

εμμ μα δεν ηθελα να ρωτησω κατι, γι'αυτο δεν εβαλα κανενα ερωτηματικο.
ισως μοιαζει μπερδεμενο το ποστ μου, γιατι εχω μπερδεμενη αποψη για την ιαπωνια.
απ'τη μια σου βγαζουν μια ανωριμοτητα/παιδικοτητα/ανευθυνοτητα και λιγο χαζοχαρουμενια οπως ειπα, απ'την αλλη ομως ο zanatos μας λεει πως δουλευουν πανω απο 8 ωρες, οι μισθοι ισως δεν ειναι και τοσο καλοι, ζουν σε πολυ περιορισμενο χωρο, κλπ κλπ.
δηλαδη το ενα ερχεται σε αντιθεση με το αλλο.
αν καποιος ιαπωνας παντως ερχοταν εδω, παιζει να τα βρισκε πιο δυσκολα, ειδικα με την ανεργια που μας δερνει τελευταια...

#86 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 19 November 2010 - 21:05

λογικό κιόλας.
τώρα είναι μια γενικότερη δύσκολη περίοδο για δουλειές πόσο μάλλον για έναν μετανάστη.

#87 Hisahito85

Hisahito85

    Red Pineapple

  • Members
  • 63 posts

Posted 12 January 2011 - 00:55

ένας ιάπωνας δεν είναι χαζός το ΠΑΙΖΕΙ χαζός! και όσους έχω γνωρίσει ΚΑΝΕΙΣ δεν είναι ανέμελος

pic.jpg


#88 shihou-chan

shihou-chan

    Anime Fan

  • Members
  • 142 posts

Posted 12 January 2011 - 02:11

Από όσα έχω διαβάσει μέχρι ώρας,αισθάνομαι ότι έχω σταθεί πολύ τυχερή σε αυτό τον τομέα, από τότε που πρωτοξεκίνησα με τα Ιαπωνικά.:hi: Έχω μείνει και εργαστεί Ιαπωνία και αν μη τί άλλο η αντιμετώπιση που είχα ήταν εξαιρετική. :joyful:
Βέβαια να σημειωθεί ότι ήμουν κι εγώ αρκετά "διαβασμένη" στην ιαπωνική κουλτούρα και καθημερινότητά τους και πολύ "ανοιχτόμυαλη" για διαφορές που μπορεί να αντιμετώπιζα. Καμιά φορά ξέρετε, το να ήμαστε "κολλημένοι" σε κάποια πράγματα δεν μας αφήνει να προχωρήσουμε σε κάποια άλλα.:hmmm:
Είναι πιο αυστηρά τα πράγματα στον επαγγελματικό τομέα, αλλά ίσως αυτό τους κάνει πολύ επαγγελματίες,οπότε ήταν κάτι που δεν με ενόχλησε καθόλου,γιατί ασπάζομαι την συγκεκριμένη σκέψη. :smokingg:
Αν και ακριβή χώρα, οι μισθοί εκεί νομίζω ότι είναι ικανοποιητικότατοι για να ζήσεις την καθημερινότητα. :wooi2:
Βέβαια οι περιπτώσεις ποικίλουν για το πώς μπορεί κάποιος να πάει στην Ιαπωνία, με τί σκοπό και τί εργασία. Εγώ έχω να πω μέσω της δικής μου προσωπικής εμπειρίας.

Θα πω ότι ίσως να με βοήθησε πολύ το ότι ήδη γνώριζα την γλώσσα,οπότε δεν είχα ιδιαίτερα προβλήματα επικοινωνίας, καθώς ήμουν ξένη (και αυτό μπορεί να ακούγεται περίεργο αλλά όντως λόγω του ότι είμαι ξένη(για τους Ιάπωνες), είχα πολύ καλύτερη αντιμετώπιση από τις Ιαπωνέζες. Και ναι ξέρω αυτό θέλει μεγάλη συζήτηση...):moeee:


#89 Darthnicolas

Darthnicolas

    Raidou Kuzunoha the 1st

  • Members
  • 972 posts

Posted 12 January 2011 - 13:36

Και γω απελπίστηκα με αυτά που διάβασα εδώ μέσα...Παρ'ότι δεν το σκέφτομαι ακόμα να πάω να μείνω/δουλέψω εκεί,μιας και ούτε κάποια ιδιαίτερη γνώση της γλώσσας έχω πέρα από τα βασικά,ούτε έχω τελειώσει με διάφορες υποχρεώσεις στην Ελλάδα,αλλά δεν ξέρω αν με ενδιαφέρει να μπω στη διαδικασία και αφού ξεμπερδέψω...Βέβαια ταξιδάκια προς τα κει θέλω να κάνω,αλλά για διαμονή...τέσπα,βλέπουμε,άλλωστε και για άλλες χώρες κάνω σκέψεις.:orly:

#90 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 07 August 2018 - 15:34

Και κάπως έτσι γίνεται ένα ωραίο necro bump.

 

https://tinyurl.com/yd879xqc

 

Τουλάχιστον τους πιάνουν και το παραδέχονται αμέσως και λένε ότι δεν θα το ξανακάνουν!

 

Στη συνέντευξη Τύπου η ιατρική σχολή αφού παραδέχθηκε την παρατυπία, απολογήθηκε για το γεγονός της συστηματικής αλλοίωσης των βαθμολογιών των κοριτσιών υποψηφίων ώστε να διασφαλιστεί ότι οι περισσότεροι άντρες από γυναίκες θα γίνονται γιατροί.

Οι εκπρόσωποι της Ιατρικής Σχολής του Τόκιο παραδέχθηκαν ότι δεν έπρεπε να χειραγωγήσουν τις εισαγωγικές εξετάσεις και υποσχέθηκαν ότι δεν θα επαναληφθεί στο μέλλον. Δεσμεύθηκαν δε ότι θα δεχθούν αναδρομικά στη σχολή όσες υποψήφιες υπό κανονικές συνθήκες θα περνούσαν τις εξετάσεις, ωστόσο δεν διευκρίνισαν με ποιο τρόπο.


rsrGbGx.gif