Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Working/Living in Japan


  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#16 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 17 June 2008 - 18:04

900.000 Γεν είναι 6.000 και βάλε ευρώ. Από χρυσάφι και διαμάντια είναι πια τα διαμερίσματα στην ιαπωνία? :oo:

*γκουχ* μη παίρνεις στα σοβαρά ότι λέει ο zanatos *γκουχ*

Σίγουρα είναι πιο ακριβά τα ενοίκια εκεί αλλά όχι και τόσο.

Posted Image


#17 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 18 June 2008 - 01:47

some updates...

Sorry i do not use greeklish

ελληνικά έχω μ΄νο στο σπίτι και όχι στην δουλειά.

Βίζα για να μείνετε και να δουλέψετε στην Ιαπωνία θα βρείτε μόνο εάν έχετε εργοδότη(άλλος ένας λόγος που είναι δύσκολη η δουλειά εκεί).

Να ξέρετε το να δουλεύετε στην Ιαπωνία δεν είναι παραδείσος. Με πολλούς που έχω μιλήσει για interviews informational συμφωνούνε το να δουλεύεις για ιάπωνες είναι μερικές φορές ΚΟΛΑΣΗ.

Μην ωραιοποιείται τα πράγματα. Να σας δώσω να καταλάβετε μερικά πράγματα. 900.000 Γεν δεν είναι αρκετά για να ζήσετε Ιαπωνία. Τα διαμερίσματα είναι παρα πολύ μικρά(εκτός εάν είσαι expat).

αυτά και άλλα πολλά. Δεν θέλω να πω περισσότερα, στείλτε μου προσωπικά μυνήματα για να μιλούσε για την συγκεκριμένη υποθεσή σας.


Όταν λες 900.000 Γιεν εννοιείς δε φτάνουν για ένα χρόνο ή για ένα μήνα; Προσωπικά πιστεύω πως με 900.000 Γιεν το χρόνο(75.000 Γιεν το μήνα) ζεις άνετα, αρκεί να είσαι στην επαρχία.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#18 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 18 June 2008 - 21:29

πάντως μετα την νομιμοποίηση του 64 ώρου η ιαπωνία φαντάζει ιδανική

#19 Mr.Izo

Mr.Izo

    Starting...

  • Members
  • 18 posts

Posted 19 June 2008 - 14:22

πάντως μετα την νομιμοποίηση του 64 ώρου η ιαπωνία φαντάζει ιδανική

Δεν θα το έλεγα.64 ώρες είναι στα χαρτιά, τώρα τι παίζει κάτω απο το τραπέζι είναι μια άλλη ιστορία.
Δεν θέλω να φανώ εθνίκι (που ίσως είμαι όταν ακούω για συνθήκες εργασίας) αλλά παιδιά σαν την Ελλάδα πουθενά.
Ίσως η Σουιδία...:emptyonexg1:
"Most people are so ungratefull to be alive.But not you, not any more!"

#20 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 19 June 2008 - 14:32

Όταν λες 900.000 Γιεν εννοιείς δε φτάνουν για ένα χρόνο ή για ένα μήνα; Προσωπικά πιστεύω πως με 900.000 Γιεν το χρόνο(75.000 Γιεν το μήνα) ζεις άνετα, αρκεί να είσαι στην επαρχία.


Στο ΝΑΝΑ πληρωνανε οι κοπελες 70,000 (35,000 η μια) γιεν το μηνα και ειχαν ωραιο 2-bedroom διαμερισματακι. Και αυτο στο Τοκυο, αν και αρκετα εξω απο το κεντρο..

:hahaha:
Posted Image

#21 Dammonar

Dammonar

    Crusnic 02

  • Members
  • 194 posts

Posted 20 June 2008 - 00:39

8α πρωτιμουσα να παω να δουλεπσω στην αλβανια..

Ολλανδια φου του γου ρεεε! + δεν χρειαζεσε να πασ στα σοκακια για τσιγαρα.. j/k:wis:

#22 poldo

poldo

    nani?nani?

  • Members
  • 109 posts

Posted 20 June 2008 - 01:11

Ολλανδια φου του γου ρεεε! + δεν χρειαζεσε να πασ στα σοκακια για τσιγαρα.. j/k:wis:

και καλα τωρα....:nosey:(για jiraya παει)
Posted Image

#23 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 20 June 2008 - 10:17

Mr. Izo... if you have worked as many times as me in your life then Japan looks a peace of cake.

#24 Mr.Izo

Mr.Izo

    Starting...

  • Members
  • 18 posts

Posted 21 June 2008 - 11:24

Mr. Izo... if you have worked as many times as me in your life then Japan looks a peace of cake.

Yet, you are still here.What keeps you back?
"Most people are so ungratefull to be alive.But not you, not any more!"

#25 poldo

poldo

    nani?nani?

  • Members
  • 109 posts

Posted 22 June 2008 - 14:56

family friends.... few things coome in mind
Posted Image

#26 a2a

a2a

    두부사랑해요!

  • Members
  • 1,058 posts

Posted 22 June 2008 - 19:32

ROFL! Μια είναι η λύση ρε!!!
ΤΥΛΙΧΤΕ ΙΑΠΩΝΑ ΓΑΜΠΡΟ/ΓΙΑΠΩΝΕΖΑ ΝΥΦΗ! :hahaha:
Δε βλέπω άλλο τρόπο αν θέλει κάποιος να μείνει μόνιμα εκεί!

#27 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 23 June 2008 - 09:29

πω πω αυτό είναι μια κουβέντα... αλλα τι να τον κανεις τον ιάπωνα όταν μπορείς να έχεις greek lover με τρίχα για pullover?

Mr. Izo : το γεγονός ότι δεν έχω λεφτά για να πάω? ότι δεν έχω δουλειά για να βγάλω visa? ότι δεν ξέρω την γλώσσα? και ότι η οικογένεια μου δεν εγκατέλειψε ποτε την ελλάδα, έκατσε και πάλεψε χωρίς να μεταναστεύσει.

Mr. Poldo : thanks for your help, αλλα όταν θέλω να αλλάξω τόπο για δουλειά κανεις δεν με σταματάει :P ειδικά οι φίλοι.

και για το 64ορο θα πάρει τη μπάλα και την ολλανδία και τα πάντα, γυρνάμε στο μεσαίωνα οποτε η ιαπωνία θα μας είναι ok σε λίγο καιρό.

#28 TVXQ

TVXQ

    Starting...

  • Members
  • 9 posts

Posted 22 September 2008 - 11:46

Πέδια οκ σίγουρα είναι δίσκολο να βρέις μια δουλεία για να μείνης ιαπονία αλλά γιατί το λέτε σαν να μην ιπάρχει ελπίδα ουτε 1 στο εκατομιριο?Αμα θα θέληση κανεις να δουλέψη ιαπονια το πιο λογίκο είναι οτι θα θέληση να μίνει και εκι.Αρα προτου παει εκι θα ξέρει ήδι οτι θα πρέπει να προσπάθιση σκληρά.
Επήσης δεν είναι standar οτι για ολόυς δεν έχει δουλεία εκι π.χ για ΙΤ και γενικά για web εφαρμογες πιστεύο οτι είναι πιο μπροστά η δύση σε αφτον τον τομέα τουλαχιστον και έτση λογικο να προτιμισουν καπιον κσένο και παλι διορθοστε με αμα κανο λάθος.
Επίσης δεν ενοείτε να πας ιαπονία χωρις να εχις κανονιση δουλει απο εδο το μόνο που εχετέ να κανετε ειναί ψαξιμο και ιπομονι και θα βρήτε αφτο που τεριαζη στον καθενα σας τπτ δεν είναι σιγουρο και ολά πεζουν το μονο προβλημα ειναι ι αποφασιστικοτιτα να το κανεις και να ξες ιαπονικα lvl2 ολα αφτά παντα κατα την γνώμη μου αμα κανο λάθος διορθοστε με.

#29 zanat0s

zanat0s

    Anime Newbie

  • Members
  • 36 posts

Posted 24 September 2008 - 05:07

Πέδια οκ σίγουρα είναι δίσκολο να βρέις μια δουλεία για να μείνης ιαπονία αλλά γιατί το λέτε σαν να μην ιπάρχει ελπίδα ουτε 1 στο εκατομιριο?Αμα θα θέληση κανεις να δουλέψη ιαπονια το πιο λογίκο είναι οτι θα θέληση να μίνει και εκι.Αρα προτου παει εκι θα ξέρει ήδι οτι θα πρέπει να προσπάθιση σκληρά.
Επήσης δεν είναι standar οτι για ολόυς δεν έχει δουλεία εκι π.χ για ΙΤ και γενικά για web εφαρμογες πιστεύο οτι είναι πιο μπροστά η δύση σε αφτον τον τομέα τουλαχιστον και έτση λογικο να προτιμισουν καπιον κσένο και παλι διορθοστε με αμα κανο λάθος.
Επίσης δεν ενοείτε να πας ιαπονία χωρις να εχις κανονιση δουλει απο εδο το μόνο που εχετέ να κανετε ειναί ψαξιμο και ιπομονι και θα βρήτε αφτο που τεριαζη στον καθενα σας τπτ δεν είναι σιγουρο και ολά πεζουν το μονο προβλημα ειναι ι αποφασιστικοτιτα να το κανεις και να ξες ιαπονικα lvl2 ολα αφτά παντα κατα την γνώμη μου αμα κανο λάθος διορθοστε με.


Να διορθώσουμε εσένα ή τα τυπογραφικά σου?

Σόρρυ ρε παιδιά αλλά τέτοια ποστ με τρελλαίνουν. Καλύτερα τα γκρηκλις!

Να στο θέσω απλά αγόρι μου για θέμα δουλειάς! εάν δεν έχει ικανότητες που να ξεπερνάνε τους ιάπωνες(είτε τεχνικές είτε οικονομικές) κανένας δεν θα σου δώσει δουλειά. Θα προτιμήσουν τους ντόπιους.... Όλα είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης.

Ειδικά τώρα με την πιστωτική κρίση πίστεψε με αρκετοί χάνουν τις δουλειές τους. ΟΙ ικανοί επιβιώνουν.

#30 ayaubu

ayaubu

    Anime Amateur

  • Members
  • 109 posts

Posted 24 September 2008 - 09:42

Να διορθώσουμε εσένα ή τα τυπογραφικά σου?

Σόρρυ ρε παιδιά αλλά τέτοια ποστ με τρελλαίνουν. Καλύτερα τα γκρηκλις!

Να στο θέσω απλά αγόρι μου για θέμα δουλειάς! εάν δεν έχει ικανότητες που να ξεπερνάνε τους ιάπωνες(είτε τεχνικές είτε οικονομικές) κανένας δεν θα σου δώσει δουλειά. Θα προτιμήσουν τους ντόπιους.... Όλα είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης.
.


συμφωνώ απόλυτα και στο θέμα το ορθογραφικό και στο θέμα της εργασίας στην Ιαπωνία...

...πάντως αρκετοί φίλοι μου Ιαπωνό -κάτι (π.χ. Αγγλο-Ιάπωνες), βρίσκουν ευκολότερα δουλειά αλλά έχουν και τέλεια γνώση Ιαπωνικών, έχουν Ιαπωνική υπηκοότητα οπότε δεν έχουν πρόβλημα εργασίας, έχουν ακι οικογένεια εκεί οπότε και να μείνουν χωρίς δουλειά μερικούς μήνες, δεν τρέχει και τίποτα κλπ κλπ