Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Working/Living in Japan


  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#31 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 25 September 2008 - 12:13

πάντως πραγματικά αν μπορούσα αύριο να φύγω για να δουλέψω εκεί θα το έκανα.
αυτή τη στιγμή τιποτα δεν με κρατάει εδώ.
μακάρι να ειχα τα λεφτά και τα μέσα να φύγω.

#32 pointman-aka-thenewguy

pointman-aka-thenewguy

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 62 posts

Posted 27 September 2008 - 21:15

..........................

Edited by pointman-aka-thenewguy, 11 December 2008 - 00:52.


#33 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 27 September 2008 - 21:56

και εγω οταν ημουν ποιο μικρος ηθελα να παω Ιαπωνια αλλα τωρα δεν ειμαι και τοσο σιγουρος.οχι οτι αν καποιος μου ελεγε παμε θα ελεγα και οχι,αλλα να τωρα ποιο που μεγαλωσα(γκουχ,γκουχ) θα πρωτιμουσα κατι ποιο ησυχο και ποιο απομακρο.


Ιαπωνία δεν είναι μόνο το Τόκυο και η βαβούρα. Στην επαρχία τα πράγματα είναι αρκετά ήσυχα. Αν θέλεις κάτι απόμακρο, σου προτείνω το Χοκκάιντο. Ησυχία, ηρεμία, καθαρός αέρας, ούτε πολυκοσμία ούτε φασαρία. Έχει αρκετές δυνατότητες για αγροτική απασχόληση και αρκετοί Ιάπωνες από το Τόκυο έρχονται στο Χοκκάιντο για κάποια αγροτική δουλειά, μπουχτισμένοι από τη μίζερη και μαζοποιημένη ζωή του Τόκυο.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#34 pointman-aka-thenewguy

pointman-aka-thenewguy

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 62 posts

Posted 27 September 2008 - 22:09

.....................

Edited by pointman-aka-thenewguy, 11 December 2008 - 00:52.


#35 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 27 September 2008 - 22:26

Αυτός είναι ο 4ος χρόνος μου στην Ιαπωνία. Γενικά λέω το παράπονο μου γιατί για τους περισσότερους Ιαπωνία=Τόκυο σε εκνευριστικό βαθμό. Αν εξαιρέσεις τους καλύτερους μισθούς (αλλά από την άλλη υψηλό κόστος ζωής), δεν υπάρχει σοβαρός λόγος να ζήσεις στο Τόκυο.
Τώρα για την προφορά των Ιαπωνικών, καλύτερα να ρωτούσες στο θέμα "Ιαπωνικά".

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#36 pointman-aka-thenewguy

pointman-aka-thenewguy

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 62 posts

Posted 27 September 2008 - 22:36

..........................

Edited by pointman-aka-thenewguy, 11 December 2008 - 00:53.


#37 zanat0s

zanat0s

    Anime Newbie

  • Members
  • 36 posts

Posted 29 September 2008 - 05:00

δεν είναι τσατ το τόπικ αυτό.

λοιπόν γιατί τώρα έχω πρόβλημα με τα δόντια μου... στην ιαπωνιά οι οδοντίατροι είναι τόσο τραγικοί(δείτε δόντια μέσου ιάπωνα)! που αναγκάζομαι να επισκεφθώ τον δικό μου παλαιό οδοντίατρο στην σινγκαπούρη...

#38 nookie

nookie

    Anime Amateur

  • Members
  • 85 posts

Posted 01 October 2008 - 12:32

δεν είναι τσατ το τόπικ αυτό.

λοιπόν γιατί τώρα έχω πρόβλημα με τα δόντια μου... στην ιαπωνιά οι οδοντίατροι είναι τόσο τραγικοί(δείτε δόντια μέσου ιάπωνα)! που αναγκάζομαι να επισκεφθώ τον δικό μου παλαιό οδοντίατρο στην σινγκαπούρη...



Αυτο ειναι νομιζω έξοχη αφορμη οι οδοντιατροι της Ελλαδος να μεταναστευσουν εκει προς επαγγελματικη αποκατασταση!

Και μιας και το εφερε η κουβεντα..το γενικοτερο επιπεδο ιατρικης περιθαλψης ποιο ειναι?
Ισχυουν τυχον ιδιαιτεροι κανονες κτλ για τους αλλοδαπους?
Posted Image

#39 ayaubu

ayaubu

    Anime Amateur

  • Members
  • 109 posts

Posted 01 October 2008 - 13:05

δεν είναι τσατ το τόπικ αυτό.

λοιπόν γιατί τώρα έχω πρόβλημα με τα δόντια μου... στην ιαπωνιά οι οδοντίατροι είναι τόσο τραγικοί(δείτε δόντια μέσου ιάπωνα)! που αναγκάζομαι να επισκεφθώ τον δικό μου παλαιό οδοντίατρο στην σινγκαπούρη...


άστα να πάνε.. οι γυναικολόγοι να δεις.. ή άμα πας να γεννήσεις στην Ιαπωνία.. στην Ελλάδα είναι σαφώς καλύτερα..

απλά οι Ιάπωνες γιατροί είναι καλοί σε τομε΄ςι όπως , αιματολογικά, αρθριτικά, κλπ γιατί σε αυτούς τους τομε΄ςι έχουν κυρίως ανάγκη....

@Nookie...
αμα είναι να πας Ιαπωνία καλύτερα να έχεις κάνει μια ΤΕΛΕΙΑ ασφάλιση στην Ελλάδα που να σου καλύπτει και νοσηλεία στο εξωτερικό, αλλιώς την πάτησες... είναι και πανάκριβα και όχι πολύ καλά σαν παροχές..

#40 zanat0s

zanat0s

    Anime Newbie

  • Members
  • 36 posts

Posted 02 October 2008 - 04:05

Αυτο ειναι νομιζω έξοχη αφορμη οι οδοντιατροι της Ελλαδος να μεταναστευσουν εκει προς επαγγελματικη αποκατασταση!

Και μιας και το εφερε η κουβεντα..το γενικοτερο επιπεδο ιατρικης περιθαλψης ποιο ειναι?
Ισχυουν τυχον ιδιαιτεροι κανονες κτλ για τους αλλοδαπους?



Στην ιαπωνία(καλά είμαι ο μόνος που βάζω τόνους?) οι περισσότεροι ξένοι που έρχονται λόγω δουλειάς ανάλογα με το πόσο σημαντικοί είναι ή πόσο γενναιόδωρη είναη η εταιρία σου παρέχουν ιατρική κάλυψη.

Μια φορά που έπαθα τροφική διαταρχή από ιό με πήγαν σε ένα καταπλκητικό(ιδιωτικό) νοσοκομείο και όλα ήταν καλύμμενα. Το νοσοκομείο ήταν τόσο σούπερ που στην αίθουσα αναμονής άκουγα μπετόβεν στα μεγαφώνα.

Από την άλλη έαν αλλάξω εταιρία ή σπάσω το συμβόλαιο μονομερώς χάνω την ασφαλισή...

#41 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 09 October 2008 - 11:04

ρε συ zanatos... τι ώρες δουλεύεις;
έβλεπα προχθες ένα serial και όλοι ήταν στο γραφείο μέρα νύχτα...
βασικά αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι οτι βραδιάτικα (για να μη πω ξημερώματα)
σηκωνόντουσαν και πηγαίναν στη δουλειά;
και εσύ έτσι κάνεις;

#42 zanat0s

zanat0s

    Anime Newbie

  • Members
  • 36 posts

Posted 10 October 2008 - 07:40

ρε συ zanatos... τι ώρες δουλεύεις;
έβλεπα προχθες ένα serial και όλοι ήταν στο γραφείο μέρα νύχτα...
βασικά αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι οτι βραδιάτικα (για να μη πω ξημερώματα)
σηκωνόντουσαν και πηγαίναν στη δουλειά;
και εσύ έτσι κάνεις;


παιδιά.. τρέλλα στην οικονoμία! οι ιάπωνες δουλεύουν παρά πολύ ή βασικά δίνουν την εντύπωση ότι δουλεύουν. ΑΠλώς δεν είναι αποδοτικοί....

Έχω μανατζάρει ομάδα κινέζων, ομάδα ιαπώνων, ομάδα σινγκαπουρέζων και ομάδα Ελλήνων.

Πρέπει να πω ότι οι Ελλήνες βγάζαν την δουλειά αλλά γκρινιάζαν και δεν είχαν διάθεση...

Οι κινέζοι είχαν την περισσότεροι ενέργεια και διάθεση... Οι σινγκαπουρέζοι ήταν Πολύ focused μα καθόλου πρωτοβουλία(μου την έδινε στα νεύρα και η προφορά τους.

Από την άλλη οι Ιάπωνες... είχαν την τάση να βάζουν προσπάθεια 10 ενώ χρειαζόταν μόνο 5 π.χ.!

#43 ayaubu

ayaubu

    Anime Amateur

  • Members
  • 109 posts

Posted 10 October 2008 - 09:39

δεν είναι τσατ το τόπικ αυτό.

λοιπόν γιατί τώρα έχω πρόβλημα με τα δόντια μου... στην ιαπωνιά οι οδοντίατροι είναι τόσο τραγικοί(δείτε δόντια μέσου ιάπωνα)! που αναγκάζομαι να επισκεφθώ τον δικό μου παλαιό οδοντίατρο στην σινγκαπούρη...


συμφωνών απόλυτα οτι είναι τραγικοί...άσε που θεωρείται χαριτωμένο να έχει θεοστραβα δόντια... μπλιαξ..

βρε συ... είμαι σίγουρη οτι έχουμε γνωριστεί στο Τόκιο....

#44 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 11 October 2008 - 11:59

μήπως το κάνουν για να φαίνονται απασχολημένοι?

#45 Matu-san

Matu-san

    aoi

  • Members
  • 939 posts

Posted 11 October 2008 - 13:04

Από την άλλη οι Ιάπωνες... είχαν την τάση να βάζουν προσπάθεια 10 ενώ χρειαζόταν μόνο 5 π.χ.!


Θα το λάτρευαν κάτι τέτοιο ο Ελληνικές επιχειρήσεις!:hahaha: Ότι και να τους έλεγαν να κάνουν, όσο παράλογο και να φαινόταν, οι Ιάπωνες θα το κάνουν χωρίς να διαμαρτυρηθούν!
Τι στο yaoi συμβαίνει?