Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Frank Miller's 300


  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#61 Cougar

Cougar

    Anime Freak

  • Members
  • 325 posts

Posted 16 March 2007 - 02:11

Παντως εμένα μου την έσπασε που ο Λεονίδας εκανε ολόκληρο κήρηγμα στον εφιάλτη για την αλυλοκάλυψη και τη συνοχή με την οποία μάχεται η οπλητική φάλαγκα και μετά στη μάχη τους βλέπαμε να πολεμάνε σα Ninja και ο καθένας μόνος του.:


Έτσι καταλήγει αφού έχουν μείνει ελάχιστοι από τους 300, μην ξεχνάς όμως στην αρχή στις πρώτες μάχες όλο το concept, οι μπροστινοί με τις ασπίδες σπρώχνουν συγχρόνως και οι πίσω καρφώνουν και εναλλάξ ή μετά με το τρίγωνο με τους καβαλάρηδες...

Για το sequel που λένε δεν εννοούν προφανώς sequel των 300 αλλά sequel του Miller με το "Ronin" το οποίο είναι πάρα πολύ καλό και το έχουν σαν project καιρό τώρα... Φοβερό κόμικ κι αυτό, το είχα αγοράσει πριν από τους 300! Επιστημονικής φαντασίας consept βέβαια αλλά wtf κόμικ είναι! 8)

moving_movies_foto_9_thesout_gr.gif


#62 kienzan

kienzan

    Anime Elite

  • Members
  • 1,251 posts

Posted 16 March 2007 - 02:39

Έτσι καταλήγει αφού έχουν μείνει ελάχιστοι από τους 300, μην ξεχνάς όμως στην αρχή στις πρώτες μάχες όλο το concept, οι μπροστινοί με τις ασπίδες σπρώχνουν συγχρόνως και οι πίσω καρφώνουν και εναλλάξ ή μετά με το τρίγωνο με τους καβαλάρηδες...

Ναι στα 3 πρώτα λεπτά έσπρώχναν...και μετά αρχίσαν τις ταρζανιές:


Και όταν ξεκίνησε η μάχη με τους αθάνατους δέν είχαι πεθάνει κανένας από τους 300 αλλα αντι για φάλαγκα σα λύκοι όρμηξαν:nerd:


Τσάμπα τον έδιοξε μου φένεται τον κακόμοιρο τον εφιάλτη ο βασσιλιάς<<
Posted Image


#63 eXXentriX

eXXentriX

    Ryu/Dae-Su/Jeum-ja

  • Members
  • 849 posts

Posted 16 March 2007 - 03:35

Για το sequel που λένε δεν εννοούν προφανώς sequel των 300 αλλά sequel του Miller με το "Ronin" το οποίο είναι πάρα πολύ καλό και το έχουν σαν project καιρό τώρα... Φοβερό κόμικ κι αυτό, το είχα αγοράσει πριν από τους 300! Επιστημονικής φαντασίας consept βέβαια αλλά wtf κόμικ είναι! 8)


Cougar,εγώ προσωπικά μιλούσα και διάβασα για sequel του "300"......
Για το Ronin έχω διαβάσει ότι ετοιμάζεται....:calm:

Παντως εμένα μου την έσπασε που ο Λεονίδας εκανε ολόκληρο κήρηγμα στον εφιάλτη για την αλυλοκάλυψη και τη συνοχή με την οποία μάχεται η οπλητική φάλαγκα και μετά στη μάχη τους βλέπαμε να πολεμάνε σα Ninja και ο καθένας μόνος του.:

Hail to the ARMED NINJA's......:head:


Έχω διαβάσει και ένα "προφανώς" rumour.....
Η σκηνή με το άλμα του σπαρτιάτη μετά την υπόκλιση
του λεωνίδα......η ιδέα είχε παρθεί απο τη διαφήμιση της nike
~ the cage one......με το άλμα henry πάνω στον totti......:bleh:
Posted Image

Εξεταστική...πφφφφ...απο 22/2 ξανά.......:wis:

#64 Cougar

Cougar

    Anime Freak

  • Members
  • 325 posts

Posted 16 March 2007 - 13:20

Η διαφήμιση έγινε πριν το 1998 που έγινε το comic;

moving_movies_foto_9_thesout_gr.gif


#65 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 16 March 2007 - 13:25

Ατάκα ξαδέρφης μου μετά απο τους 300:

Εντάξει ελάτε πάρτε με και οι 300?!



#66 odin

odin

    Lord of valhalla

  • Retired Staff
  • 1,535 posts

Posted 16 March 2007 - 15:37

Μιας και την ειδα και εγω...
Ηταν μια κλασσικη αμερικανικη ταινεια (βλ.sex+βια).
Αλλα ηταν αρκετα καλη για ενα ευχαριστο διωρο οπως ειπωθηκε παραπανω.
Τωρα για τις ''ιστορικες ανακριβειες'' ειναι μια ταινεια που βασιζεται σε ενα comic που βασιζεται σε μια πραγματικη ιστορια.
Ε,δεν μπορουμε να περιμενουμε ακριβεια απο κατι τετοιο,ετσι??

Μιας και ειπα τη γνωμη μου,θελω να σταθω σε κατι ψιλοασχετο.
Spoiler:


ΥΓ.Η βασιλισσα λεει ''I am in your debt'' και μεταφραζει ''Ειμαι στις διαταγες σου'':shock:.Μα καλα,δεν τα ελεγχουν λιγο πριν προβληθουν??

ΥΓ 2.Θα προτιμουσα να ελειπαν οι υπερβολες με τους ρινοκερους,τους ελεφαντες και τα trolls:shutup:

#67 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 16 March 2007 - 15:58

ΥΓ.Η βασιλισσα λεει ''I am in your debt'' και μεταφραζει ''Ειμαι στις διαταγες σου'':shock:.Μα καλα,δεν τα ελεγχουν λιγο πριν προβληθουν??

Eμένα μου φάνηκε καλή η μετάφραση και αν και το πρόσεξα αυτό που λες δεν παρατήρησα κάποιο άλλο ''λάθος''.

ΥΓ 2.Θα προτιμουσα να ελειπαν οι υπερβολες με τους ρινοκερους,τους ελεφαντες και τα trolls:shutup:

Απαντάς μόνος σου στο ίδιο σου το post αν αλλάξεις τις λέξεις ανακριβειες και ακρίβεια με τις λέξεις αλήθειες και πραγματικότητα αντίστοιχα.:bleh:

Τωρα για τις ''ιστορικες ανακριβειες'' ειναι μια ταινεια που βασιζεται σε ενα comic που βασιζεται σε μια πραγματικη ιστορια.
Ε,δεν μπορουμε να περιμενουμε ακριβεια απο κατι τετοιο,ετσι??


Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image

#68 odin

odin

    Lord of valhalla

  • Retired Staff
  • 1,535 posts

Posted 16 March 2007 - 17:21

Eμένα μου φάνηκε καλή η μετάφραση και αν και το πρόσεξα αυτό που λες δεν παρατήρησα κάποιο άλλο ''λάθος''.


Σε καποια φαση ο Λεωνιδας λεει κατι για αναζητηση ψυχων (δεν θυμαμαι ακριβως).
Και λεει στον αρχηγο των υπολοιπων Ελληνων στρατιωτων ''search your own'' αναφερομενος στην ψυχη του.Η μεταφραση ηταν ''ψαξε τους δικους σου''.
Ο μεταφραστης νομιζε πως μιλουσε για τους στρατιωτες:.
Αυτα τα δυο λαθη ηταν τα μονα που εντοπισα,αλλα το πρωτο μου χτυπησε καπως ασχημα αφου δεν περιμενα σε παραγωγη τετοιου μεγεθους να βρω λαθη.

Απαντάς μόνος σου στο ίδιο σου το post αν αλλάξεις τις λέξεις ανακριβειες και ακρίβεια με τις λέξεις αλήθειες και πραγματικότητα αντίστοιχα.:bleh:


Ε,οκ,μπορει να μην περιμενα ιστορικη ακριβεια,αλλα λιγη περισσοτερη ρεαλιστικοτητα-πχ να μην σκοτωνε trolls ο Λεωνιδας-δεν θα με χαλαγε.
Θα μπορουσαν καλλιστα να αντικαταστησουν το troll με καποιο πολυ δυνατο Περση:nerd:

Και μιας και το θυμηθηκα...
Στην σκηνη που ο γιος του λοχαγου (ή οτι αξιωμα ειχε) σπαρτιατη χανει το κεφαλι του,μονο σε εμενα φανηκε λιγο ξεκαρφωτο το ασπο αλογο που καλπαζε ενω εκεινη τη στιγμη δεν υπηρχε ιχνος αλλου εχθρικου στρατιωτη στο πεδιο της μαχης??

#69 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 16 March 2007 - 17:50

Επειδή αυτή η συζήτηση δεν θα καταλήξει πουθενά αν ψάχνουμε να βρούμε λάθη και ''ξεκάρφωτες'' σκηνές και πλάσματα στην ταινία θα πω ότι τελικά είναι ίσως η πρώτη ταινία(από όσες μου έρχονται στο μυαλό τώρα) που διαφημίζει τόσο καλά την αρχαία Ελλάδα και τους Έλληνες και αν και δεν έχω διαβάσει ακόμα το comic μου έδωσε μία ωραία comic αισθητική, οπότε πέτυχε στην μεταφορά (για όσο μπορώ να το καταλάβω εγώ).
Επίσης δεν νομίζω ότι θα προτιμήσει κάποιος την Τροία ή τον Μέγα Αλέξανδρο ως καλύτερες ταινίες από το 300.
Έτσι ας δούμε την ταινία και ας την χαρούμε, και ας την κρίνουμε για τα καλά της παρά για τα όποια λίγα κακά της. (Εδώ αντιστοιχεί και η φράση που λέμε αν βλέπεις το ποτήρι μισογεμάτο ή μισοάδειο)
Και έτσι για να μην ξεχνάμε ότι είμαστε σε anime site δείτε αυτά τα 2 AMV με τον ήχο από το trailer του 300 και με βίντεο του Naruto.

300 Ninjas Trailer 10/10
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=NTKcOHyviVY[/youtube]

Naruto 300 Shinobi 8,5/10

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=jkTEbJRqBHo[/youtube]
:dwarf::head::kakashithumbup:
Πολύ καλά και τα δύο!Τι λέτε;


Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image

#70 YaTa

YaTa

    Αρχαιολάτρης

  • Retired Staff
  • 1,939 posts

Posted 18 March 2007 - 01:34

Εντάξει, μόλις την είδα την ταινία και μπορώ να πω πως μου άρεσε αρκετά.

Βέβαια, όντως ήταν λίγο too much σε κάποια σημεία. Μου φαινόταν λες και πολεμούσε η Σπάρτη με το γαλαξία του Warcraft δλδ. Κάτι δήμιοι σαν Orcs, οι ''Αθάνατοι'' σαν Undead και δε συμμαζεύεται. Πάντως μου άρεσαν οι στιγμές αυτοθυσίας των τριακοσίων και πιστεύω πως το κατόρθωμα τους πρέπει να μείνει χαραγμένο στις μνήμες όλων των ανθρώπων (σχετικά και με αυτό που είπε στο τέλος, στη μάχη των πλαταιών).
1

#71 kienzan

kienzan

    Anime Elite

  • Members
  • 1,251 posts

Posted 18 March 2007 - 01:58

Πάντως μου άρεσαν οι στιγμές αυτοθυσίας των τριακοσίων και πιστεύω πως το κατόρθωμα τους πρέπει να μείνει χαραγμένο στις μνήμες όλων των ανθρώπων (σχετικά και με αυτό που είπε στο τέλος, στη μάχη των πλαταιών).


Nταξ αυτο που είπε στο τέλος ήταν περισσότερ για να συντηρήσει το μύθο.
Σήμμερα οι περισσότεροι ιστορικοι πιστεύουν οτι η θυσία των 300 στις θερμοπύλες είχαι καθαρά πολιτικό κίνητρό. Επιδεί η σπάρτη ενδιαφερόταν κυρίως για την ασφάλεια της πελοπονήσου πιστεύετε οτι η θυσία έγινε περισσότερο για να πιστούν οι αθηναίοι οτι οι σπαρτιάτες θα πολλεμουν και για την υπόλυπη ελληνική χερσόνησο ωστε να παραμήνεί η Αθήνα στη σημαχία.
Posted Image


#72 trynksssj2

trynksssj2

    Anime Elite

  • Retired Staff
  • 1,368 posts

Posted 18 March 2007 - 06:56

Η ταινία ήταν πολύ τέλεια. Πήγα χθες και την είδα. Καιρό είχα να δω τόσο καλή ταινία...

#73 YaTa

YaTa

    Αρχαιολάτρης

  • Retired Staff
  • 1,939 posts

Posted 18 March 2007 - 12:01

Nταξ αυτο που είπε στο τέλος ήταν περισσότερ για να συντηρήσει το μύθο.
Σήμμερα οι περισσότεροι ιστορικοι πιστεύουν οτι η θυσία των 300 στις θερμοπύλες είχαι καθαρά πολιτικό κίνητρό. Επιδεί η σπάρτη ενδιαφερόταν κυρίως για την ασφάλεια της πελοπονήσου πιστεύετε οτι η θυσία έγινε περισσότερο για να πιστούν οι αθηναίοι οτι οι σπαρτιάτες θα πολλεμουν και για την υπόλυπη ελληνική χερσόνησο ωστε να παραμήνεί η Αθήνα στη σημαχία.



Ότι κίνητρο και να είχε Αντώνη, ήταν μια θυσία, ένας βέβαιος θάνατος, αμφιβάλλει κανείς ότι τους αξίζει να τους τιμούμε?
1

#74 kienzan

kienzan

    Anime Elite

  • Members
  • 1,251 posts

Posted 18 March 2007 - 16:31

Ότι κίνητρο και να είχε Αντώνη, ήταν μια θυσία, ένας βέβαιος θάνατος, αμφιβάλλει κανείς ότι τους αξίζει να τους τιμούμε?


Όχι βέβαια8)

Ισα ισα που είναι ακόμα ποιο μεγάλη η τιμή και η δόξα αν έφυγαν από τη Σπάρτη με σκοπό να πεθάνουν στις θερμοπύλες για χάρη της συμμαχίας από το να θυσιάστικάν άδικα σε μία χαμένη μάχη επιδεί "Οι Σπαρτιάτες δέν υποχορούμε δε γονατίζουμε ποτέ" όπως το δείχνει η ταινία.
Posted Image


#75 boukaw7

boukaw7

    Anime Fan

  • Members
  • 164 posts

Posted 18 March 2007 - 16:50

Και βασικά ξεχνάμε τους πραγματικούς ήρωες. Τους 600 θεσπιείς οι οποίοι χωρίς κανέναν λόγο έμειναν ως τέλους δίπλα στους 300. Οι σπαρτιάτες ήξεραν πως αν γυρίσουν πίσω νικημένοι, τότε οι ίδιες τους οι οικογένειες θα τους χτίζανε στους ναούς. Οι θεσπιείς όμως είχαν επιλογή και αποφάσισαν να μείνουν......