Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Frank Miller's 300


  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#31 Cougar

Cougar

    Anime Freak

  • Members
  • 325 posts

Posted 09 March 2007 - 20:41

Το comic δε μ'άρεσε καθόλου. Αμερικανιά και cheesy. Αλλά ώς ταινία θα δουλέψει τέλεια, φαντάζομαι. Θα τη δω αύριο, μάλλον.


Γιατί έχω την εντύπωση πως αν απλά το όνομα του δημιουργού ήταν Ιαπωνικό θα λέγατε όλοι "φοβερό, γαμάτο, απίστευτο???" ....λέμε τώρα! :calm:

moving_movies_foto_9_thesout_gr.gif


#32 boukaw7

boukaw7

    Anime Fan

  • Members
  • 164 posts

Posted 09 March 2007 - 21:28

Καλά μόνο 1 είπε ότι δεν του άρεσε. Γιατί γενικεύεις;

#33 Quajafrie

Quajafrie

    I dance modestly.

  • Members
  • 523 posts

Posted 09 March 2007 - 23:36

Γιατί έχω την εντύπωση πως απλά το όνομα του δημιουργού ήταν Ιαπωνικό θα λέγατε όλοι "φοβερό, γαμάτο, απίστευτο???" ....λέμε τώρα! :calm:

LOL! Επειδή είσαι απλά εντελώς λάθος, θα σου πω αυτό: Δεν μ'αρέσει σχεδόν κανένα manga εκτός απ'αυτά του Naoki Urasawa και 2-3 ακόμα. Επειδή έχω φίλους που ασχολούνται φανατικά με comics και είχα αρχίσει κάπως να παρακολουθώ τη σκηνή αυτή. Οπότε μου έγραψε ένα παιδί ένα dvd με διάφορα comics, κυρίως Miller αλλά και από άλλους, και ξεκίνησα το 300 λόγω της ταινίας. Πήγα με τις καλύτερες προσδοκίες, αλλά απογοητεύτηκα. Μετά προχώρησα στο "Batman: The Dark Knight Returns" το οποίο έχει τα πιο απίστευτα σχέδια που έχω δει στη ζωή μου σε comic/manga, τέλος. Βέβαια πάλι το σενάριο δε μου προκάλεσε κανένα ενδιαφέρον, μάλλον δεν είμαι ιδιαίτερος οπαδός του Miller (προσωπικά μου φαίνεται πως ενώ τα σενάρια του είναι υπερβολικά απλά αυτός τα εμπλουτίζει με ανούσιες λέξεις για να μοιάζει πιο "σοφιστικέ"). Τέλος πάντων, που θέλω να καταλήξω. Δεν έχω κανένα όφελος με το να υμνήσω κάτι ιαπωνικό, μάλιστα είμαι από τα άτομα που πάντα θα βρίσκουν και θετικά και αρνητικά στο οτιδήποτε. Άντε, γιατί αυτή η καραμέλα πρέπει να κοπεί πια, αυτή η "εύκολη απάντηση σε όλα". Δεν έχω δείξει ποτέ φανατισμό προς την Ιαπωνία και δε σκοπεύω να το κάνω. Ευχαριστώ, καληνύχτα.

Καλά μόνο 1 είπε ότι δεν του άρεσε. Γιατί γενικεύεις;

Μάλλον επειδή είναι ο πιο εύκολος τρόπος να το παίξεις "φωτισμένος".

#34 Cougar

Cougar

    Anime Freak

  • Members
  • 325 posts

Posted 10 March 2007 - 00:28

Hehe, έχει πλάκα να την "λες" σε κάποιον με χαρακτηρισμούς, "φωτισμένος", καλό :, εγώ όμως δεν χαρακτήρισα κανένα, έκανα μια ρητορική ερώτηση, δεν περίμενα απάντηση... Λυπάμαι που μερικοί καταφεύγετε τόσο εύκολα στο να ρίξετε το επίπεδο με χαρακτηρισμούς που δεν χρειάζονται....

Υ.Γ. Ρε Boukaw σε πείραξε ο πληθυντικός, δεν κατάλαβες που αναφερόμουν?! :despair: Το είπα γενικά γιατί δεν ήθελα να φανεί ότι την "λέω" προσωπικά στον Quaj αλλά στα άτομα γενικότερα που μπορούν να χαρακτηρίσουν ένα Κομικ "Αμερικανιά"...
Υ.Γ.2 Quaj σέβομαι την αιτιολόγηση σου!

ΕDIT: Όσων αφορά το "φωτισμένος" νομίζω ότι δεν είμαι εγώ αυτός που το παίζει otaku της Ελλάδος στο forum και θα προτιμούσα εφόσον δεν χρησιμοποιώ εγώ κοσμητικά επίθετα να το σέβονται και οι συνομιλητές μου κ να μην το κάνουν ούτε αυτοί....

moving_movies_foto_9_thesout_gr.gif


#35 Sandman

Sandman

    Anime Freak

  • Members
  • 377 posts

Posted 10 March 2007 - 04:09

Δεν μαρέσει να δημιουργώ αντιπάθειες αλλά θα τα πω γιατί θα σκάσω.

Καταρχάς τα manga είναι στη κυριολεξία μούφες στη πλειονότητά τους και μόνο με τα αμερικάνικα εμπορικά comics μπορούν να συγκριθούν(τα ίδια χάλια και χειρότερα).Το 95% των Manga είναι καθαρά εμπορικά.

Όσον αφορά τoν Frank Miller θεωρείται και συμφωνώ απόλυτα,σαν ένας απο τους σημαντικότερους δημιουργούς ever.Τώρα το να βγαίνει κάποιος που δεν ασχολείται με τα comics και να λέει σχόλια του στυλ "το παίζει σοφιστικέ",είναι inmature συμπεριφορά και ας το πάρει ειλικρινά σαν συμβουλή.

#36 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 10 March 2007 - 06:33

Μαμημένη άνοιξη...><

Ο Miller έχει βγάλει πολύ καλύτερες δουλειές από το 300. (Με κορυφαία για μένα πράγματι, το "the dark knight returns").

Σε γενικές γραμμές, το κομικ μου άρεσε αρκετά, και ελπίζω στην ταινία να έχουν μεταφέρει αρκετά στοιχεία του...

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#37 Quajafrie

Quajafrie

    I dance modestly.

  • Members
  • 523 posts

Posted 10 March 2007 - 08:58

Hehe, έχει πλάκα να την "λες" σε κάποιον με χαρακτηρισμούς, "φωτισμένος", καλό :, εγώ όμως δεν χαρακτήρισα κανένα, έκανα μια ρητορική ερώτηση, δεν περίμενα απάντηση... Λυπάμαι που μερικοί καταφεύγετε τόσο εύκολα στο να ρίξετε το επίπεδο με χαρακτηρισμούς που δεν χρειάζονται....

Συγνώμη για τα "κοσμητικά" επίθετα όπως λες, αλλά δε χρειάζεται να τα χρησιμοποιήσεις για να δείξεις εχθρική συμπεριφορά. Αν εγώ προσπάθησα να στην "πώ" εσύ τι έκανες;

Υ.Γ. Ρε Boukaw σε πείραξε ο πληθυντικός, δεν κατάλαβες που αναφερόμουν?! :despair: Το είπα γενικά γιατί δεν ήθελα να φανεί ότι την "λέω" προσωπικά στον Quaj αλλά στα άτομα γενικότερα που μπορούν να χαρακτηρίσουν ένα Κομικ "Αμερικανιά"...

Παραδέχεσαι και μόνος σου ότι ήθελες να μου την "πεις"; Fine. Και δεν κατάλαβες τι είπε ο boukaw: Αυτό που είπε ήταν ότι επειδή δε μου άρεσε ένα comic δε σημαίνει ό,τι δε θα μ'άρεσε κανένα αμερικάνικο comic επειδή δεν ήταν manga.

Υ.Γ.2 Quaj σέβομαι την αιτιολόγηση σου!

Όμως όχι την άποψη μου.

ΕDIT: Όσων αφορά το "φωτισμένος" νομίζω ότι δεν είμαι εγώ αυτός που το παίζει otaku της Ελλάδος στο forum και θα προτιμούσα εφόσον δεν χρησιμοποιώ εγώ κοσμητικά επίθετα να το σέβονται και οι συνομιλητές μου κ να μην το κάνουν ούτε αυτοί....

Σωστά, εσύ δε χαρακτηρίζεις τους άλλους με κοσμητικά επίθετα, αλλά με δευτερεύουσες προτάσεις! Pretty nice. Το θέμα καταντάει γελοίο.... Και δεν το παίζω otaku της Ελλάδος, ούτε καν είμαι otaku. Απλά λέω αυτό που πιστεύω χωρίς να βάζω δίπλα όμορφες λέξεις για να γίνεται πιο "εύπεπτη" η άποψη μου, την οποία εκφράζω πάντα και αυτό πειράζει, απ'ότι φαίνεται.

Όσον αφορά τoν Frank Miller θεωρείται και συμφωνώ απόλυτα,σαν ένας απο τους σημαντικότερους δημιουργούς ever.Τώρα το να βγαίνει κάποιος που δεν ασχολείται με τα comics και να λέει σχόλια του στυλ "το παίζει σοφιστικέ",είναι inmature συμπεριφορά και ας το πάρει ειλικρινά σαν συμβουλή.

Ώστε πρέπει να ξέρω τόσα πολλά για comics για να χαρακτηρίσω αυτό που διαβάζω; Δέχομαι ότι ο Miller κάνει απίστευτα σχέδια, απ'τα καλύτερα που έχω δει, αλλά σεναριάκα δε μου φαίνεται τίποτα το ιδιαίτερο. Αλλά σωστά, είναι εντελώς immature συμπεριφορά να λες αυτό που πιστεύεις. Συμβουλές παίρνω μόνο από τα άτομα που εκτιμώ και έχουν τουλάχιστον τη διάθεση να μου εξηγήσουν γιατί είμαι λάθος με επιχειρήματα, thanks.

Α, αυτά που μ'αρέσουν περισσότερο είναι τα ανεξάρτητα comics, αυτά που είναι βγαλμένα απ'τη ζωή.

#38 Sandman

Sandman

    Anime Freak

  • Members
  • 377 posts

Posted 10 March 2007 - 10:17

Quajafrie δεν έκανα post για να στην πω,ούτε έχω το χρόνο να κάνω posts και να ανοίγω αντιπαράθεση στο forum με ένα ατόμο που δεν γνωρίζω.Ίσα ίσα θα έλεγα οτι μου είσαι σχετικά συμπαθής σε διάφορα posts σου για το γούστο σου γενικότερα.

Παρερμήνευσες αυτό που είπα.Δεν είπες απλώς τη γνώμη σου για τους 300 η τέσπα τον Frank Miller γενικότερα άλλα έπεσες στο λάθος κι άνοιξες παράγραφο κάνοντας κριτική σε ένα εν ζωή ιερό τέρας του χώρου.Αν είχες ασχοληθεί με τα comics και τα είχες αγαπήσει θα μπορούσα να το έπαιρνα σαν άποψη και να κάναμε διάλογο για το δημιουργό.Από τη στιγμή που λες ότι δεν έχεις ασχοληθεί με τη τέχνη των comics,εγώ επιμένω να σου λέω ότι είναι παιδιακίστικη η κριτική που άσκησες.

Σέβομαι την άποψη καθενός και πραγματικά #care για το αν διαφωνεί/συμφωνεί με μένα.Το να ασκείς κριτική όμως πίστεψε με κάνει πολλές φορές ακόμα και τους ειδικότερους κριτικούς να φαίνονται ανόητοι.

Επειδή είναι 10 το πρωί και δεν έχω κοιμηθεί ακόμα αν δεν κατάλαβες τι θέλω να σου πω και επιμένεις να τα βλέπεις προσβλητικά,έλα να τα πούμε msn or something.

Φιλικά.

#39 kenji

kenji

    Arbeit macht frei

  • Members
  • 82 posts

Posted 10 March 2007 - 10:49

Γιατί έχω την εντύπωση πως αν απλά το όνομα του δημιουργού ήταν Ιαπωνικό θα λέγατε όλοι "φοβερό, γαμάτο, απίστευτο???" ....λέμε τώρα!

Γιατί ποιος σου είπε ότι κάτι τέτοιο δε γίνεται και λόγω του comista?

boukaw7 είναι 2 για το κόμικ όχι ένας. Και μισός να ήταν αυτό δε λέει τίποτα για το αν έχει δίκιο ή όχι(ψάξε στην καθημερινότητά σου να βρεις παραδείγματα).

Λυπάμαι που μερικοί καταφεύγετε τόσο εύκολα στο να ρίξετε το επίπεδο με χαρακτηρισμούς που δεν χρειάζονται.

Μη ρίχνεις τότε και εσύ το επίπεδο με υπονούμενα. Αλλιώς μη το παίζεις αθώος. ;)

Sandman δε θέλεις να κάνεις διάλογο, αλλά επί 2 post κρίνεις αν μπορεί να μιλάει κάποιος ή όχι και δεν κρίνεις στην τελική αυτά που είπε στο συγκεκριμένο θέμα. Η ταινία πάντως έχει φάει θάψιμο από ειδικότερους κριτικούς ακριβώς για αυτό το περιεχόμενο(cheesy, flashy, hollywood).

Παιδιά μη το πάμε εγώ είμαι ειδικός εσύ δεν είσαι κριτικός. Ήμαρτον. Stick με τη γνώμη σας για το 300 και αν έχετε να προσφέρετε κάτι πάνω σε αυτό καλώς. Αλλιώς κοντός ψαλμός αλληλούια περί ειδικότητας, ιερότητας κτλπ.
1million4disability: Υπογράψτε για την άρση των διακρίσεων εις βάρος των αναπήρων στην ΕΕ
Παράδειγμα προς μίμηση http://www.als-net.gr/
my blog: blog.e-healthgr
Posted Image

#40 Quajafrie

Quajafrie

    I dance modestly.

  • Members
  • 523 posts

Posted 10 March 2007 - 11:21

Quajafrie δεν έκανα post για να στην πω,ούτε έχω το χρόνο να κάνω posts και να ανοίγω αντιπαράθεση στο forum με ένα ατόμο που δεν γνωρίζω.Ίσα ίσα θα έλεγα οτι μου είσαι σχετικά συμπαθής σε διάφορα posts σου για το γούστο σου γενικότερα.

Παρερμήνευσες αυτό που είπα.Δεν είπες απλώς τη γνώμη σου για τους 300 η τέσπα τον Frank Miller γενικότερα άλλα έπεσες στο λάθος κι άνοιξες παράγραφο κάνοντας κριτική σε ένα εν ζωή ιερό τέρας του χώρου.Αν είχες ασχοληθεί με τα comics και τα είχες αγαπήσει θα μπορούσα να το έπαιρνα σαν άποψη και να κάναμε διάλογο για το δημιουργό.Από τη στιγμή που λες ότι δεν έχεις ασχοληθεί με τη τέχνη των comics,εγώ επιμένω να σου λέω ότι είναι παιδιακίστικη η κριτική που άσκησες.

Σέβομαι την άποψη καθενός και πραγματικά #care για το αν διαφωνεί/συμφωνεί με μένα.Το να ασκείς κριτική όμως πίστεψε με κάνει πολλές φορές ακόμα και τους ειδικότερους κριτικούς να φαίνονται ανόητοι.

Επειδή είναι 10 το πρωί και δεν έχω κοιμηθεί ακόμα αν δεν κατάλαβες τι θέλω να σου πω και επιμένεις να τα βλέπεις προσβλητικά,έλα να τα πούμε msn or something.

Φιλικά.

Αυτό που δε καταλαβαίνω είναι γιατί δε μπορώ να ασκήσω σε κάτι που έχω διαβάσει και πρέπει να έχω όλο το knowledge των comics για να το κάνω αυτό. Προσωπικά δε μου βγάζει νόημα. Και δε μπορώ να κολλάω σε ιερότητες. Όποιος και να είναι ο Miller, μπράβο του. Σημαίνει ότι κανείς δε μπορεί να τον κρίνει; Γιατί; Τσακώνομαι και με αυτόν που 'μου 'δωσε το 300 για τον ίδιο λόγο, και μου λέει "Ο Μiller είναι ψηλά, θεωρείται από τους καλύτερους δημιουργούς που έχουν υπάρξει στην ιστορία των comics", κ.ο.κ. χωρίς καν να προσπαθεί να μου δώσει επιχειρήματα του γιατί θεωρείται τόσο καλός εκτός από τα σχέδια του τα οποία μπορώ να δω και μόνος μου ότι είναι πανέμορφα. Δεν πιστεύω ότι πρέπει να γνωρίζω όλη την ιστορία των comics και να 'χω διαβάσει ό,τι υπάρχει στο χώρο για να μπορεί να μου θέσει κάποιος αυτά τα επιχειρήματα. Δηλαδή αν δεν είσαι σινεφίλ δε μπορείς να κρίνεις μια ταινία, αν δεν έχεις διαβάσει πολλά βιβλία δε μπορείς να κρίνεις ένα συγκεκριμένο βιβλίο, και πάει λέγοντας. Αυτά, εννοείται no offense.

#41 Sandman

Sandman

    Anime Freak

  • Members
  • 377 posts

Posted 10 March 2007 - 11:22

Kenji pls ρε man.Για τη κριτικη που έκανε γενικότερα στον Miller του μίλησα οχι για τη κριτική που έκανε στους 300.Αυτο άκριβως έγραψα στο παραπάνω post.Αν θες να flamareis(απο το quote το καταλαβαίνει καποιός αμέσως) γιατί ακριβώς αυτό έκανες με το παραπάνω post σου τουλάχιστον διαβάσε προσεκτικότερα next time.ΕDIT:Έκανες edit από ότι είδα,έλεος έτσι απλά.

Quajafrie δεν είπα ότι δεν μπορείς να ασκήσεις κριτική για κάτι που δεν έχεις ασχοληθεί,αλλά ότι πολλές φορές θα φανείς ανόητος(χωρίς παρεξήγηση)αν το κάνεις συχνά.Και ναι πχ αν κάποιος δεν είναι σινεφίλ(άκα δεν το κατέχω)) και πάει να ασκήσει κριτική σε έναν σημαντικό σκηνοθέτη το πιο πιθανόν είναι να πει μαργαριτάρια(καλά και σινεφίλ να είναι πάλι βλακείες μπορεί να πει). Επειχηρήματα να σου πω για ποιο πράγμα?O Miller καταρχάς writer/artist είναι κι όχι artist/writer.O πρώτος ουσιαστικά μαζί με τον Moore που έκαναν τέχνη τα υπερηρωικά comics.Και τέσπα δεν σημαίνει ότι πρέπει σόνι και καλά να σου αρέσει.Ούτε έχω καμιά όρεξη να σε πείσω αν είναι καλός η άσχετος.Απλώς άλλο το να λες moyfa οι 300 κι άλλο "παριστάνει το σοφιστικέ" σε έναν ζωντανο θρύλο.Είναι υπερβολή από τη στιγμή που δεν ασχολείσαι να κριτικάρεις τον ίδιο το δημιουργό και τη τέχνη του κι όχι το καθεαυτό έργο.

#42 kenji

kenji

    Arbeit macht frei

  • Members
  • 82 posts

Posted 10 March 2007 - 12:33

Sandman εφόσων το διόρθωσα, ακριβώς γιατί δε το διάβασα καλά(αλλιώς δε θα το ξαναδιάβαζα), μη μου προσάπτεις κατηγορίες flame. Όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται man, έτσι απλά.

Δεν μπορείς να μιλάς για ανοησίες, ιερές αγελάδες, ειδικούς κριτικούς και να θίγεσαι τόσο εύκολα.

προσωπικά μου φαίνεται πως ενώ τα σενάρια του είναι υπερβολικά απλά αυτός τα εμπλουτίζει με ανούσιες λέξεις

Τσακώνομαι και με αυτόν που 'μου 'δωσε το 300 για τον ίδιο λόγο, και μου λέει "Ο Μiller είναι ψηλά, θεωρείται από τους καλύτερους δημιουργούς που έχουν υπάρξει στην ιστορία των comics", κ.ο.κ. χωρίς καν να προσπαθεί να μου δώσει επιχειρήματα του γιατί θεωρείται τόσο καλός εκτός από τα σχέδια του τα οποία μπορώ να δω και μόνος μου ότι είναι πανέμορφα.

Στην τελική σχολίασε αυτό, και μην προσπαθείς σε 3 post να αποδείξεις αν κάποιος μπορεί ή δε μπορεί να πει τη γνώμη του. Γιατί η γνώμη του δεν είναι μόνο αυτό που ξεχώρισες αλλά και αυτό που παραθέτω, το οποίο άφησες ασχολίαστο. Πες ρε φίλε αυτό δεν ισχύει σε αυτά που διάβασες, για αυτό και αυτό το λόγο. Όλα τα υπόλοιπα που λέγονται είναι απλά dressing.

Δεν σημαίνει ότι συμφωνώ με το παραπάνω αλλά αν μη τι άλλο διαφωνώ με τη συζήτηση περί του θέματος, περί του φορέα μιας γνώμης και όχι επί του θέματος.
1million4disability: Υπογράψτε για την άρση των διακρίσεων εις βάρος των αναπήρων στην ΕΕ
Παράδειγμα προς μίμηση http://www.als-net.gr/
my blog: blog.e-healthgr
Posted Image

#43 boukaw7

boukaw7

    Anime Fan

  • Members
  • 164 posts

Posted 10 March 2007 - 13:28

boukaw7 είναι 2 για το κόμικ όχι ένας. Και μισός να ήταν αυτό δε λέει τίποτα για το αν έχει δίκιο ή όχι(ψάξε στην καθημερινότητά σου να βρεις παραδείγματα).


Μάλλον δεν κατάλαβες καθόλου τι ήθελα να πω.
Απλά έκανε μια γενικότητα που δεν ίσχυε και αυτό του είπα.
Τώρα σε πόσους αρέσει ο μιλερ και σε πόσους όχι, πολύ απλά δεν με ενδιαφέρει και στην τελική καλά κάνει και δεν του αρέσει. Και αυτά που λέγονται περί θεών, ιερών τεράτων και άλλα τέτοια, δεν με βρίσκουν καθόλου σύμφωνο.Εξάλλου πως θα απαιτήσω να αρέσουν σε όλους, αυτά που αρέσουν σε εμένα; Και να σου πω και την αλήθεια, πάντα ένιωθα και ψιλοϋπερήφανος που μου αρέσει κάτι (ανιμε+μαγκα, η μουσική μου) που οι υπόλοιποι το κοροϊδεύουν.

Απλά κάπου έχει ξανααναφερθεί (είτε σε αυτό είτε σε άλλο φορουμ) πως αν κάτι είναι από Ιαπωνία, απαραιτήτως θα μας αρέσει, είτε είναι έπος, είτε φόλα. Προσωπικά σε εμένα δεν ισχύει αυτό. Τώρα αν ισχύει αυτό σε άλλους δεν με ενδιαφέρει.

#44 kenji

kenji

    Arbeit macht frei

  • Members
  • 82 posts

Posted 10 March 2007 - 13:40

Απλά κάπου έχει ξανααναφερθεί (είτε σε αυτό είτε σε άλλο φορουμ) πως αν κάτι είναι από Ιαπωνία, απαραιτήτως θα μας αρέσει, είτε είναι έπος, είτε φόλα. Προσωπικά σε εμένα δεν ισχύει αυτό. Τώρα αν ισχύει αυτό σε άλλους δεν με ενδιαφέρει.

Σε αυτό μαζί σου 100%. Αλλά ο Quajafrie απλά ανέφερε για την εντύπωση που αποκόμισε από το comic. Δε το σύγκρινε με κάτι άλλο.

Το comic δε μ'άρεσε καθόλου. Αμερικανιά και cheesy. Αλλά ώς ταινία θα δουλέψει τέλεια, φαντάζομαι. Θα τη δω αύριο, μάλλον.

Γιατί έχω την εντύπωση πως αν απλά το όνομα του δημιουργού ήταν Ιαπωνικό θα λέγατε όλοι "φοβερό, γαμάτο, απίστευτο???

Απλά έκανε μια γενικότητα που δεν ίσχυε και αυτό του είπα.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν έγινε η γενικότητα. Οπότε αν και γενικώς συμφωνώ με αυτό που είπες στο συγκριμένο θέμα ήταν άστοχο και off topic.
1million4disability: Υπογράψτε για την άρση των διακρίσεων εις βάρος των αναπήρων στην ΕΕ
Παράδειγμα προς μίμηση http://www.als-net.gr/
my blog: blog.e-healthgr
Posted Image

#45 boukaw7

boukaw7

    Anime Fan

  • Members
  • 164 posts

Posted 10 March 2007 - 13:49

Ε καλά πως αν από τους 12 που απάντησαν, σε 2 δεν τους άρεσε, το σχόλιό του δεν ήταν γενικόλογο; Και πως λες ότι δικό μου είναι και άστοχο και οφτοπικ; Οφτοπικ ήταν το σχόλιό του και όχι το δικό μου, που του είπα απλά να μην γενικολογεί! Εξάλλου και ο ίδιος το παραδέχτηκε ότι μίλησε στον πληθυντικό, για να μην στοχοποιήσει τον quaj!