Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Frank Miller's 300


  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#46 kenji

kenji

    Arbeit macht frei

  • Members
  • 82 posts

Posted 10 March 2007 - 14:03

Το θέμα μας είναι το 300.Posted Image

EDIT:
Έχεις δίκιο boukaw7, δε κατάλαβα τι εννoούσες αρχικά(μετά όπως μου απάντησες σε μπέρδεψα με τον cougar). Gomen. :ill:
1million4disability: Υπογράψτε για την άρση των διακρίσεων εις βάρος των αναπήρων στην ΕΕ
Παράδειγμα προς μίμηση http://www.als-net.gr/
my blog: blog.e-healthgr
Posted Image

#47 boukaw7

boukaw7

    Anime Fan

  • Members
  • 164 posts

Posted 10 March 2007 - 16:58

Ok kenji no hard feelings

#48 Sandman

Sandman

    Anime Freak

  • Members
  • 377 posts

Posted 11 March 2007 - 06:35

kenji next time to edit pls μην το κανεις 10 posts πριν αλλα κανε new post.

Το λάθος μου ήταν ότι έπρεπε από την αρχή να στείλω pm στοn Quajafrie κι όχι να κάνω post sto forum.
Βαριέμαι να το συνεχίσω αφού άλλα έγραψα κι άλλα καταλαβάτε μόνο και μόνο για να φέρετε αντίρηση.

#49 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 11 March 2007 - 10:52

Επειδή βγήκατε off topic ας μας ξαναβάλω εγώ.
Χθες είδα το 300!
Δεν θέλω να πω πολλά...
Η ταινία είναι όλα τα λεφτά και θα την ξαναδώ και άλλες φορές στον κινηματογράφο!
Ειδικά στην τελευταία σκηνή ήθελα να δείξει και την μάχη των Πλαταιών:dwarf:

Μην ψάχνετε να βρείτε ιστορικές ανακρίβιες,αν και μεταφορά κόμικ όμως
είναι πιο ιστορικά ακριβής από Μέγα Αλέξανδρο και Τροία:greece:
Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image

#50 Quajafrie

Quajafrie

    I dance modestly.

  • Members
  • 523 posts

Posted 11 March 2007 - 11:00

Την είδα κι εγώ τη ταινία. Κλασσική ταινιούλα Holywood, σε μερικές φάσεις με όλο το ψευτο-πνεύμα της "ανδρείας" είχα λυθεί στα γέλια (μιλάμε είχαμε πέσει κάτω απ'τις καρέκλες μας με τους φίλους μου), αλλά απολαυστική έως το κόκκαλο και ποζέρικη. Τίποτα το ιδιαίτερο anyways.

Μην ψάχνετε να βρείτε ιστορικές ανακρίβιες,αν και μεταφορά κόμικ όμως
είναι πιο ιστορικά ακριβής από Μέγα Αλέξανδρο και Τροία

Τουλάχιστον στις δύο αυτές ταινίες δεν είχαν guest stars από το LOTR όπως έγινε εδώ (Gollum as άλλες Efialtes, και λοιπές ευχάριστες εμφανίσεις). Όχι πως έχει σημασία.

#51 sgouver

sgouver

    One Piece Maniac

  • Members
  • 540 posts

Posted 11 March 2007 - 11:31

Την ειδα και εγω...μου αρεσε αρκετα :D και δεν μου φανηκε ιστορικα τοσο ανακριβης.Το μονο μειωνεκτημα της ηταν η διαρκεια η οποια ηταν παρα πολυ μικρη ( 117 min)>< .
Παντως αποτελη φανταστικη διαφημηση για την χωρα:greece:...Ομως Πλεον ολες οι τουριστριες θα περιμενουν να δουνε μυωδεις τυπους ,με φετες κοιλιακους :.

#52 vasilisk

vasilisk

    Anime Professional

  • Members
  • 668 posts

Posted 11 March 2007 - 11:37

και εγω χτες την ειδα... επειδη ηξερα τι παω να δω, η ταινια μου αρεσε παρα πολυ...
Posted Image

#53 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 11 March 2007 - 11:58

και εγω χτες την ειδα... επειδη ηξερα τι παω να δω, η ταινια μου αρεσε παρα πολυ...

Αυτό είναι που πρέπει να κάνουν όλοι. Να ξέρουν τι θα πάνε να δουνε.

Τουλάχιστον στις δύο αυτές ταινίες δεν είχαν guest stars από το LOTR όπως έγινε εδώ (Gollum as άλλες Efialtes, και λοιπές ευχάριστες εμφανίσεις). Όχι πως έχει σημασία.

Κόμικ είναι και ο δημιουργός του έφτιαξε αυτές τις φιγούρες γιατι η φαντασία είναι αναπόσπαστο κομμάτι ενός κόμικ.
Πάντως πραγματικά μετάνιωσα που δεν την είδα στην gold class όπου βρίσκονται 40 άτομα μόνο και πήγα σε αιθουσα με 150 περίπου άλλους και άκουσα πολλές @@:shutup:!!!
Πραγματικά καλή διαφήμιση για την Ελλάδα και είδα σε κάτι posts ξένων site Ιρανοί να βρίζουν την ταινία και να λένε ότι η Περσία είχε τον μεγαλύτερο πολιτισμό, σεβόταν τα ανθρώπινα δικαιώματα και άλλες τέτοιες @@:shutup:...:rofl:
Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image

#54 vasilisk

vasilisk

    Anime Professional

  • Members
  • 668 posts

Posted 11 March 2007 - 12:03

παντως ενα εχω να παρατηρησω.. πρωτη φορα ειδα τοσες πολλες διαφημισεις πριν την ταινια... γυρω στα 20 λεπτα (εκτος των τρειλερς)... προφανως για ευνοητους λογους... χεχε
Posted Image

#55 Quajafrie

Quajafrie

    I dance modestly.

  • Members
  • 523 posts

Posted 11 March 2007 - 12:36

Κόμικ είναι και ο δημιουργός του έφτιαξε αυτές τις φιγούρες γιατι η φαντασία είναι αναπόσπαστο κομμάτι ενός κόμικ.

Ναι ρε συ, δε διαφωνώ, αλλά δε μπορείς να λες ότι είναι πιο ιστορικά ακριβής από την Τροία και τον Μέγα Αλέξανδρο, ακριβώς γι'αυτόν τον λόγο. Και επίσης τα τέρατα δεν ήταν μέρος του comic (εκτός από τον παραμορφωμένο Εφιάλτη που στο comic δεν ήταν και τόσο παραμορφωμένος όπως στην ταινία).

Ήσουν στη MAX στις 6; Αν ναι, εγώ και οι φίλοι μου είμασταν αυτοί που λέγαμε τις @@, μάλλον :D

#56 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 11 March 2007 - 12:39

Ήσουν στη MAX στις 6; Αν ναι, εγώ και οι φίλοι μου είμασταν αυτοί που λέγαμε τις @@, μάλλον :D

Α ώστε είσαι ένας από αυτούς ε;:tongue:
Όχι αν και εκεί ήθελα να πάω:cry:αλλά η παρέα μου προτίμησε village park ρέντη
στην 20 στις 7.
Αλλά αφού θα το ξαναδώ σίγουρα θα την τιμήσω την VMAX:drinks:
Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image

#57 Uruz 7

Uruz 7

    Starting...

  • Members
  • 20 posts

Posted 16 March 2007 - 00:05

Καλλά δε το πιστεύω που δεν έχω κάνει ακομα post για την αγαπημένη μου ταινιά ωσ τώρα. Την περίμεωα παιδιά πως και πως (φένετε άλωστε και από την ημερομηνία που άρχισα αυτό το thread Σεπτέμβρης του 2006). 5 μήνες και τελικά ήρθε στους κινηματογράφους. Απλώς τέλεια. Την είδα και σε Avant-Premiere (o τυχεράκιας κέρδισα μια από τις 300 προσκλήσεις στα Ster) κια 2η φορά στα Village. Η ταινία με άφησε με το στώμα ανοιχτό, τι άλλο να πω. ¨οποιος δεν την έχει δει ας τρέξει. Αν και αμφιβάλλω μην μήνει κανείς χωρίς αυτη.
Πάντως ας ρήξουμε και ένα νέω λίγο "βιαστικό": Ο Frank Miller πήρε μαθήματα σκηνοθεσίας και κατέχει πλέων τον "πτυχιο". Και μι τι καλύτερη ταινία απο "Κομικ" θα έκανε το ντεμπούτο του? Ο "Frankie" :bleh: έχει ήδη αρχίσει να σκηνοθετεί μια ταινία που βασίζεται και αυτή σε κομικ (οχι του ίδιου). Περισότερα νέα σύντομα.
Hate the sin, love the sinner.
My List
Posted ImagePosted Image
Για όσους κομιξάδες Comicworld

#58 eXXentriX

eXXentriX

    Ryu/Dae-Su/Jeum-ja

  • Members
  • 849 posts

Posted 16 March 2007 - 01:12

Πήγα προχτές....πλάκα είχε.....:
Δεν περίμενα,να πώ την αλήθεια,να δώ ένα ιστορικά
ακριβές film...οπότε οι ιστορικές αναφορές ΄κ λεπτομέρειες
που παρατίθενται στην εν λόγω ταινία
δέ θα σχολιαστούν περαιτέρω....:calm:....

Μερικώς ρηχοί χαρακτήρες.......με ψιλοποζέρικο attitude......
Mέτριο casting.....

Ωραίο soundtrack στην πλειοψηφία του.....
Αν και με χάλασε λίγο στο τέλος ένα πιο heavy concept
που υιοθετήθηκε περισσότερο.....Προτιμούσα τα κύμβαλα.....
Είχε και ένα κλεμμένο κομμάτι απ'ότι πρόσεξα απο το
Prince Of Persia : Warrior Within.......το Fever Dream......:o


Υποδειγματική φωτογραφία.....:thumbup:.....
Σκηνοθεσία demi....

Αρκετά CGI environments και όχι ιδιαίτερα βασισμένο
σε virtual matte paintings...αντιθέτως με το τί εκθείαζε αρχικά ο Snyder....
Χτυπούσαν ιδιαίτερα στους ελέφαντες και τον ρινόκερο....<<

Υπέρμετρη χρήση του slow-motion feature imo.....
Βοηθούσε στην φωτογραφία...έκανε παράλληλα όμως και
πολλές σκηνές επαναλαμβανόμενες....

Ο εφιάλτης ήταν αισχρός.....:rip:...μίγμα κουασιμόδου και golum....:thumbdown:
O ξέρξης μ'άρεσε....εγωμανής,με god-like συμπεριφορά....
όπως διαδίδεται και στους περισσότερους ιστορικούς κύκλους.....8)

Αll in all.....ιδανικό blockbuster για ένα ευχάριστο δίωρο......

P.S....Xτές διάβασα πως ήδη έχουν ξεκινήσει προετοιμασίες για το "2"....
...Έ??????.......:oops:
Posted Image

Εξεταστική...πφφφφ...απο 22/2 ξανά.......:wis:

#59 Uruz 7

Uruz 7

    Starting...

  • Members
  • 20 posts

Posted 16 March 2007 - 01:16

O eXXentriX μπορεί να έχει δίκιο:
http://www.bitsofnews.com/content/view/5029/2/
Αμα βγει sequel θα βγω σαν τη Λουκά να τους κράξω.
Hate the sin, love the sinner.
My List
Posted ImagePosted Image
Για όσους κομιξάδες Comicworld

#60 kienzan

kienzan

    Anime Elite

  • Members
  • 1,251 posts

Posted 16 March 2007 - 01:48

είδα σε κάτι posts ξένων site Ιρανοί να βρίζουν την ταινία και να λένε ότι η Περσία είχε τον μεγαλύτερο πολιτισμό, σεβόταν τα ανθρώπινα δικαιώματα και άλλες τέτοιες @@:shutup:...:rofl:

Ασ είχαν και αυτοι δικούς τους ιστοριογράφους να τους διαβάζουμε σήμμερα και θα τους πιστεύαμε8)


Παντως εμένα μου την έσπασε που ο Λεονίδας εκανε ολόκληρο κήρηγμα στον εφιάλτη για την αλυλοκάλυψη και τη συνοχή με την οποία μάχεται η οπλητική φάλαγκα και μετά στη μάχη τους βλέπαμε να πολεμάνε σα Ninja και ο καθένας μόνος του.:
Posted Image