Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 4 votes

Kamigami no Asobi ~Ludere deorum~

spring 2012 1x episodes Brains Base shoujo fantasy school bishounen reverse harem otome game deities

  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#31 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 21 April 2014 - 19:30

Ο Απόλλωνας δυστυχώς τελικά είναι για μπατσες. Ειδικά σε κάποια φάση που είπε Lokie-Lokie δύο φορές στην ίδια φράση με απολλώνισε τόσο που αναγκάστηκα να το σταματήσω για να πάρω ανάσα. Κρίμα γιατί τώρα πρέπει να διαλέξω άλλο OTP.

Posted Image


#32 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1,194 posts
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Posted 21 April 2014 - 19:31

Γιατί ο Απόλλωνας είναι η πραγματική πρωταγωνίστρια του anime, η άλλη απλά για ξεκάρφωμα μπήκε :hahaha:

 

Καλά, αυτό με τον Toth και το καρφίτσωμα και εμένα μου κακοέκατσε XD Δηλαδή, ένα καλημέρα θα πάει να πει ο άνθρωπος και θα την καρφιτσώσει στον τοίχο όπως πάμε... 

 

Εντομεταξύ, 3ο επεισόδιο, μπαμ κατευθείαν beach episode. Δεν κρατιώντουσαν :P Το loincloth το αφήνω ασχολίαστο....



#33 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1,231 posts

Posted 22 April 2014 - 03:32

Τι εννοείς; Είχε το hivemind του tumblr την ίδια ιδέα με εμένα; I feel so flattered! Στείλε λινκ να το δω σε ικετεύω!

Ολσο, καλά σου 'κανα, ΡΙΒΕΝΤΖ θα πάρω το αίμα μου πίσω κ ετσ'!

Το τρίτο δεν είχε ζουμί, μας το έκοψαν απότομα μόλις είδαμε τους πρώτους κοιλιακούς. Προσωπικά το βρήκα εγκληματικό.

Εκεί που περίμενα να δω βρεγμένα μπισόνεν, άρχισε να βρέχει. Zeus, y u doing this T____T

Μπες εδώ για να χαρείς λίγο απίθανο άλογο σε kamigami version

 

Also, δε μπορούσα να ΜΗ γελάω κάθε φορά που ο Άδης έλεγε το ίδιο πράγμα και γενικώς όταν έλεγε αυτά που έλεγε. Καημένος. Ο μεγαλύτερος απ'όλους κι όμως ο πιο χτυπημένος. My heart goes out to you.

Βest character in the series, είναι σαν να έχουν δώσει όλα τα γαμάτα πράγματα στον άδη, και για να ισοσταθμήσουν την υπεροχή του, να έχουν δώσει όλα τα σκατά στο Απόλλωνα. Kαι τα ridiculous backsteps στο τρίτο επεισόδιο είναι δεξαμενή δημιουργίας κωμικών gif :3

tumblr_n4b6zbbt3s1qezn0xo2_400.gif


Posted Image
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#34 FayFay

FayFay

    all monsters are human

  • Members
  • 53 posts

Posted 22 April 2014 - 11:06

Εγω εχω μια απορια. Γιατι απο ολους τους θεους επρεπε να βαλουν τον Απολλωνα μαζι με τον Μπαλντρ; Ειναι και οι δυο θεοι του φωτος, θα ηθελα τουλαχιστον να υπαρχει μια ποικιλια βρε αδερφε.

Επισης ο Διονυσος μου φαινετε λιγο outcast, λιγο περιθωριοποιημενος, λιγο side character τελος παντων.

 

tumblr_n4duncA0Rm1tojnfso1_500.png



#35 Aena

Aena

    Anime Freak

  • Members
  • 284 posts
  • LocationUp in the sky searching for the brightest star

Posted 22 April 2014 - 14:42

Συμπαθώ πολύ τη Yui, που είναι δυναμική, λέει ξεκάθαρα αυτά που σκέφτεται, αντιμιλάει και δεν είναι το πλασματάκι που την κάνουν ότι θέλουν. Επίσης βρίσκω το Διόνυσο ωράιο κομμάτι (χιχι), αλλά κρίμα που δεν βλέπουμε περισσότερη κίνηση εκ μέρους του. Όπως είπε και η FayFay είναι αρκετά περιθωριοποιημένος. Ο Απόλλωνας μου θυμίζει σε κάποιες σκηνές τον Syo Kurusu από το Uta no Prince-sama και στον χαρακτήρα του και στην εμφάνισή του.

 

@FayFay: Όσο για τον Μπαλντρ, στη σκανδιναβική μυθολογία αναφέρεται ώς "ο θεός της αθωότητας, της ομορφιάς, της χαράς, της αγνότητας και της ειρήνης", ένω ο Απόλλωνας είναι "ο θεός της μαντικής τέχνης, του κάλλους, της μουσικής και του χορόυ, της ηθικής τάξης, της λογικής και ήταν ακόμα θεραπευτής θεός". Εντάξει έχεις ένα δίκιο, καθώς και οι δύο θεοί έχουν σαν ένα από τα χαρακτηριστικά τους την ομορφιά και ίσως θα ήταν καλύτερο να είχαν διαλέξει κάποιον άλλον θεό από το δωδεκάθεο, πχ. τον Άρη.

 

Ο Μπαλντρ γιατί σαβουριάζεται συνέχεια κάτώ;;; Πως ακριβώς γίνεται να σκοντάφτει τον ίσιο δρόμο;;; (Μάλλον υπάρχει θεικό εμπόδιο που είναι αόρατο σε μάς τους θνητους :huh: )


Edited by Aena, 22 April 2014 - 14:59.

30w46c0.jpg


#36 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1,889 posts

Posted 22 April 2014 - 15:17

 

Ο Μπαλντρ γιατί σαβουριάζεται συνέχεια κάτώ;;; Πως ακριβώς γίνεται να σκοντάφτει τον ίσιο δρόμο;;; (Μάλλον υπάρχει θεικό εμπόδιο που είναι αόρατο σε μάς τους θνητους  :huh: )

 

Γιατί μπορεί. Τι εννοείς; Δεν πρέπει να είναι oh, so adrobale? Πώς θα είναι αν δεν τον κάνουμε να σκοντάφτει χωρίς λόγο; Reverse cliches anyone? Και πέρα από το πείραγμα, θεωρώ ότι προσπαθούν να δείξουν με αυτόν τον τρόπο την αθωότητά του, επειδή είναι "wide, dove-eyed" aka innocent aka little ball of cute οπότε πάρτον κάτω. Για μένα είναι διασκεδαστικό...(επειδή είμαι σαδίστρια αλλά άλλο αυτό.)


setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#37 Aena

Aena

    Anime Freak

  • Members
  • 284 posts
  • LocationUp in the sky searching for the brightest star

Posted 22 April 2014 - 15:46

Γιατί μπορεί. Τι εννοείς; Δεν πρέπει να είναι oh, so adrobale? Πώς θα είναι αν δεν τον κάνουμε να σκοντάφτει χωρίς λόγο; Reverse cliches anyone? Και πέρα από το πείραγμα, θεωρώ ότι προσπαθούν να δείξουν με αυτόν τον τρόπο την αθωότητά του, επειδή είναι "wide, dove-eyed" aka innocent aka little ball of cute οπότε πάρτον κάτω. Για μένα είναι διασκεδαστικό...(επειδή είμαι σαδίστρια αλλά άλλο αυτό.)

 

χαχα ναι μπορεί να έχεις δίκιο. Όπως πχ τα μικρά παιδιά πέφτουν συνέχεια κάτω. Και γω το βρίσκω διασκεδαστικό και γελάω σε κάθε τούμπα του. (Όπως και στην πραγματική ζωή ξελιγόνομαι στο γέλιο όταν κάποιος ή εγώ πέφτω χεχε)


30w46c0.jpg


#38 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 24 April 2014 - 08:32

Ένας κι ένας είναι όλοι τους. Ο Ντίντης καλό παλικάρι αλλά δεν έχει δικό του path, δε θα μεθύσει από έρωτα μάλλον σαν τους υπόλοιπους. Ο Τοτος-sensei έχει κάτι territorial issues και ένα θέμα με τους τοίχους, αν δεν την στριμώξει κάπου δεν μπορεί να μιλήσει. Πολύ άνδρας. Με τον Απόλλωνα σε κάθε επεισόδιο απορώ αν θα καταφέρει στη συνέχεια να γίνει ακόμα πιο χαζοχαρούμενος και ενοχλητικός απ' ότι είναι ήδη, το σύνδρομο εγκατάλειψης και τα δραματικά σφιχταγκαλιάσματα μέσα στα δασάκια δε βοηθάνε. Ο Μπλαντρ από την άλλη το τελευταίο θέμα που έχει είναι η αδεξιότητά του, το ματάκι αστράφτει μόλις φανεί άλλο αρσενικό να έχει κερδίσει έδαφος. Τον Άδη και τον Τσουκιτο δεν μπορώ καν να τους αντιπαθήσω, στον κόσμο τους και οι δυο κανονικά. Ο Λόκι και ο Τακερου θα μπορούσαν και να μην υπήρχαν. Ο Anubis μόνο σκυλόσπιτο δεν έχει στα άσχετα cameo.

 

Το τρίτο επεισόδιο στην ουσία ήταν πασαρέλα για τις προτιμήσεις τους στα μαγιό, δεν χρειαζόταν καν να πλατσουρίσουν, αλλά ευτυχώς είχαμε και τη δοκιμασία του Δία για να μην είναι ξερή η παρουσίαση. 


ySss0UF.jpg


#39 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1,889 posts

Posted 27 April 2014 - 15:09

OK, first of, lame puns. Lame puns everywhere. Oh Hades-sama... xD 

 

Ντίντι, είσαι παραδόξως πολύ καλός γι αυτό το anime, ή φταίει το ότι δεν έχεις δικό σου path? Όπως και να χει, μπράβο παιδί μου, αν εξαιρέσουμε το speedo. Μου θες να σαι μοιραίος τι να σε κάνουμε.

 

Baldr, σπίτι σου αγόρι μου,άντε. Όλη η φύση σε λατρεύει δε λέω, αλλά να μη σε βρέχει και η βροχή; Δε μας τα έλεγαν αυτά οι Σκανδιναβοί βίκινγκ φίλοι μας. Τι ομπρέλες και βλακείες; Κρατήστε έναν Baldr πάνω απ'το κεφάλι σας και ξεγνοιάστε!

 

Τέλος, wtf έχει και το δικό του sind effect o Thot όταν την κολλάει στον τοίχο. Αμάν πια.


setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#40 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1,194 posts
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Posted 27 April 2014 - 15:42

Εγώ εξακολουθώ να προτείνω το drinking game για κάθε φορά που ο Toth κολλάει στον τοίχο την πρωταγωνίστρια, ή κάθε φορά που ο Απόλλωνας λέει μια βλακεία. Βαρύ μεθύσι.

 

Εντάξει, γενικά το επεισόδιο ήταν αρκετά μέτριο σε σχέση με τα υπόλοιπα. Ευκαιρίες ψάχνουν να γδυθούνε. :P Γενικά, ίδια επίπεδα γελοιότητας. 



#41 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1,889 posts

Posted 27 April 2014 - 15:59

Ρε σεις, εγώ είμαι μέσα. Drinking game για κάθε φορά που ακούμε την ηλίθια φωνή του Aporon να λέει ένα όνομα δύο φορές και μετά κάθε φορά που ο Θοτ θα την κολλάει στον τοίχο. Μπύρα καλύτερα όμως για το πρώτο, για να μην κάνουμε οχταράκια από τα πρώτα λεπτά, ε.


setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#42 Snape

Snape

    The Brazilian

  • Members
  • 64 posts
  • LocationΣτην Ταράτσα

Posted 27 April 2014 - 17:45

Εγώ είμαι πολύ πιο sexy από αυτά τα bishia όταν τρέχω με το μαγίο μου στις ηλιόλουστες παραλίες του Rio de Janeiro.



#43 Aena

Aena

    Anime Freak

  • Members
  • 284 posts
  • LocationUp in the sky searching for the brightest star

Posted 28 April 2014 - 10:16

Ο Thot δεν μπορεί να μιλήσει στην Yui χωρίς να την κολλήσει κάπου;;; Τι μανία είναι πια αυτή!!!

 

Μου άρεσε που εξελίξανε λίγο τη σχέση του Hades με τη Yui, αν και θα ήθελα λίγο παραπάνω αλληλεπίδραση με τον Διόνυσο.


30w46c0.jpg


#44 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1,889 posts

Posted 28 April 2014 - 14:44

Τώρα που το θετεις έτσι φίλη Aena μπορεί να φταίει το γεγονός ότι είναι στο συμβόλαιό του. Χμ...

 

Μην περιμένεις πολλά με τον Ντίντι, στο λέω για να μην απογοητευτείς. Εφόσον δεν έχει path δικό του, δύσκολα να τον βάλουν παραπάνω απ'ότι τώρα. Ποτέ δεν ξέρεις, αλλά δε νομίζω.


setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#45 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1,231 posts

Posted 28 April 2014 - 17:23

Tι τραγικό το σημείο στο οποίο προσπαθούσαν να τραβήξουν την προσοχή της πετώντας της μπάλες ή καταβρέχοντάς την. Θα τα είχα σαπίσει στο ξύλο έτσι και ήμουν στην θέση της.


Posted Image
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.




Also tagged with one or more of these keywords: spring 2012, 1x episodes, Brains Base, shoujo, fantasy, school, bishounen, reverse harem, otome game, deities