Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo

Let's Play Castle Risk - "Κλας ιν Γιούροπ v1" Game Thread

war risk snob board game a cup of tea no backstabbing ww1 clash_in_europe hey apple hundred years war

  • This topic is locked This topic is locked
294 replies to this topic

Poll: ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ (22 member(s) have cast votes)

Ποιός θα νικήσει σε αυτόν τον τρομερό πόλεμο;

  1. Φυσικά η Τριπλή και Αδιαίρετη Συμμαχία! We are the "good" side ofc (12 votes [54.55%])

    Percentage of vote: 54.55%

  2. Μπύρα, Μπακλαβά και Strudels. Nuff said. Central Powers FTW! (10 votes [45.45%])

    Percentage of vote: 45.45%

Vote

#46 Cloudy-Sky

Cloudy-Sky

    ~:vv:~

  • Members
  • 163 posts

Posted 15 October 2012 - 17:22

My Führer φέρνουμε τα νέα από τα επιθετικά στρατεύματα. Καταφέραμε να κατακτήσουμε τα πάντα εκτος από την Βουργουνδία.

ΑΧΡΗΣΤΟΙ. ΑΝΙΚΑΝΟΙ. ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΝΑΤΕ ΑΥΤΟ. Τολμάς και φέρνεις τόσο ταπεινωτικά νέα πίσω? Είναι δυνατόν να χάσει μάχη η γερμανία?? Δεν πειράζει τι να κάνω με εσάς που έχω μπλέξει. Φρόντισε τουλάχιστον οι νικητήριες δυνάμεις να έχουν άφθονη μπίρα να το γιορτάσουν!!!!

Place everyone in Livonia inside the castle.
Bring everyone from Netherlands to Bavaria.
Bring everyone from Berlin to Bavaria.
Posted Image

#47 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 15 October 2012 - 17:33

O Kaiser θυμωμένος διέταξε να εκτελεστούν όλοι όσοι πήραν μέρος στην εκστρατεία της Βουργουνδίας. "Δεν θα το ανεχτώ!!! Κρέμαζτε ντους ολουζ!!!"
"Μα ο στρατιώτης που επιτέθηκε είναι ήδη νεκρός, mein Kaiser!" ψέλλισε ο αξιωματικός.
"Κ-Α-Κ-Ω-ΖΖΖ!!!" βρυχήθηκε ο Γερμανός αυτοκράτορας και παίρνοντας ένα περίστροφο από το γραφείο του πυροβόλησε τον αξιωματικό του στην καρδιά. Έπειτα γύρισε προς το μέρος του χάρτη. Του άρεσε όλη αυτή η μαυρίλα που έβλεπε να κυριαρχεί αλλά ήθελε και άλλα. "Τα πάντα θα γίνουν δικά μου ζτο τέλοζ", σκέφτηκε.

Χάρτης:


Posted Image


GM: Παίζει η Mono(Great Britain) τη φάση επίθεσης της.

#48 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 15 October 2012 - 18:03

Χρησιμοποιώ την κάρτα του ναυάρχου και επιτίθεμαι με όλους από Αίγυπτο στη Rhine.

No rp today, είμαι λίγο άρρωστη και βασανίζομαι με το Jojo...

xbJ3b2w.jpeg


#49 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 15 October 2012 - 18:36

Η Μεγάλη Βρετανία απάντησε άμεσα χρησιμοποιώντας το μεγάλο της όπλο: το Βασιλικό Ναυτικό. Με μια αιφνιδιαστική κίνηση μετέφερε στρατιώτες από την Αίγυπτο στη Ρηνανία και κατάλαβε την αφύλαχτη γερμανική περιοχή. Μια έκρηξη ακούστηκε από κάπου ανατολικότερα και πηγές λένε πως δεν προερχόταν από κάποιο ηφαίστειο αλλά από το ανάκτορο του Kaiser Cloudehelm στo Βερολίνο. Ο γερμανός αυτοκράτορας πυροβόλησε τον αξιωματικό που του έφερε τα νέα και κοίταξε ξανά τον χάρτη. Το κόκκινο στην μέση της Γερμανίας ήταν σαν μαχαιριά στη καρδιά.

Χάρτης


Spoiler:


H Mono (Great Britain) χρησιμοποίησε κάρτα ΝΑΥΑΡΧΟΥ
Posted Image
------------------------------------------------------------------------------------

GM: Παίζει η Mono(Great Britain) τη φάση τακτικής της.

#50 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 15 October 2012 - 18:52

Τουλάχιστον έπασε λίγο η μαυρίλα, είχε πιαστεί η ψυχή μου :P




Μετακινώ 2 από Ανατολική Λιβυή στην Αίγυπτο.

xbJ3b2w.jpeg


#51 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 15 October 2012 - 19:03

"Έσπασε", "έχασε" ή "έπεσε"; :P

Χάρτης


Posted Image

GM: Παίζει ο Osama(Austria-Hungary) τη φάση επίθεσης του.

#52 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 15 October 2012 - 19:12

H αρρώστεια έχει προχωρήσει πολύ...

Έσπασε, έσπασε...

xbJ3b2w.jpeg


#53 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 15 October 2012 - 20:58

Χρειάζομαι λόγο για να κάνω πόλεμο; Λόγο; Καραγκιόζη δημοσιογράφε τολμάς να με ρωτάς τον λόγο; Μου σκότωσαν τον γιόκα μου, θες και άλλο λόγο; Πολύ καλά, θα σου δώσω άλλον ένα λόγο. Πλησιάζει σύντομα το τρίτο και δύο όγδοα ανθυποαπογευματινό μου και θέλω να φάω παραδοσιακές αγγλικές μηλόπιτες γαρνιρισμένες με την καλύτερη γαλλική σαντιγύ ενώ πίνω παραδοσιακη ρωσική βότκα. Σου φτάνει αυτός ο λόγος; Άντε γιατί στο τσακ είμαι να σε επικηρύξω με τόσο μεγάλη αμοιβή που ακόμα και οι βδέλες του Κονγκό, οπού θα πας για να κρυφτείς, θα θέλουν να σε καρφώσουν...

Στα του πολέμου τώρα:

Επιτίθεμαι με 46 από το North Italy στο Marseille

Επίσης να πω ότι λόγω δουλειάς δεν θα μπορέσω να παίξω το tactical phase πριν από αύριο το απόγευμα.

Edited by Osama Bin Laden, 15 October 2012 - 21:01.


#54 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 15 October 2012 - 21:18

"Ποιόν γιόκα σου σκότωσαν που πνίγηκε το παχύδερμο επειδή την είδε σκουπιδοφάγος και είπε να αδειάσει ολόκληρη την γηραιά Αλβιόνα από οποιοδήποτε είδος φαγητού υπήρχε στο νησί." θα απαντούσα. Αλλά πρώτον είμαι Ελβετός και αυστηρά ουδέτερος και δεύτερον κανείς δεν πρέπει να τα βάζει με έναν Kaiser :P

Έλαβα χθες το πρωί το μήνυμα πως η Αυστριακή στρατιά, κάτω από την ηγεσία του Πρίγκιπα Μέττερνιχ αρχισε να προελαύνει προς τα γαλλικά σύνορα με σκοπό να περάσει τις Άλπεις και να βρεθεί στην Μασσαλία. Λογάριαζε όμως χωρίς τον ξενοδόχο, δηλαδή τον καιρό. Ο χειμώνας του 1915 ήταν από τους πιο βαρείς των τελευταίων ετών και όλα τα περάσματα μεταξύ Ιταλίας και Γαλλίας έκλεισαν από τα χιόνια καθιστώντας την διάβαση αδύνατη. Ο πρίγκιπας Μέττερνιχ φουρκισμένος, ανέβαλλε την επίθεση για την άνοιξη.

Χάρτης

Spoiler:


Ο John Crabs (Russia) χρησιμοποίησε κάρτα ΔΙΠΛΩΜΑΤΗ για Zeroloke (France) και Osama (Austria-Hungary). Κανείς από τους δύο δεν μπορεί να επιτεθεί στον άλλον σε αυτόν τον γύρο.

Posted Image
------------------------------------------------------------------------------------
GM: Παίζει o Osama(Austria-Hungary) τη φάση τακτικής του.

#55 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 17 October 2012 - 09:14

Μάλιστα... Έχουμε μεγάλο πρόβλημα. Γιατί, όπως έχω ξαναπεί, άλλο είναι να πολεμάς εναντίον ανθρώπινων στρατιωτών και άλλο να σου στέλνει ο άλλος σούπερ διπλωμάτες/ninja/gandalfs που δεν τους παίρνει χαμπάρι κανείς και που προκαλούν χιονοστιβάδες. Δηλαδή, ποια κάρτα έχει σειρά μετά; Ο Corto Malteze ή το Γαλατικό Χωριό;

WHAT SORCERY IS THIS?


Στα του tactical:

Bάζω άλλους 4 μέσα στο κάστρο του North Italy.
Μετακινώ 42 από το North Italy στο Switzerland.
Μετακινώ 14 από την Βιέννη στην Βαυαρία.

#56 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 17 October 2012 - 09:34

XD. Τώρα μπορώ να σου εξομολογηθώ πως το πλοίο που μετέφερε τους στρατιώτες της Mono από την Αίγυπτο στην Ρηνανία είχε καπετάνιο τον Davy Jones και έμοιαζε κάπως έτσι:

Posted Image


Αλλά θα προτιμούσες να έγραφα: Οι Γάλλοι στείλανε έναν διπλωμάτη ο οποίος ήταν τόσο καλός που κατάφερε να πείσει την Αυστριακή στρατιά να μην επιτεθεί παρά την προκύρηξη πολέμου και τις άμεσες διαταγές της Βιέννης. "Έχει υγρασία η Μασσαλία, που να επιτίθεστε τώρα, αγαπητέ στρατηγέ μου". Πάλι IMBA Gandalf θα ήταν. Καλύτερα οι χιονοστοιβάδες :P

Χάρτης


Posted Image



GM: Παίζει ο Zeroloke(France) τη φάση επίθεσης του.

#57 Zeroloke

Zeroloke

    Manwe

  • Members
  • 182 posts

Posted 17 October 2012 - 17:19

Posted Image
Ο μεγας Zerolok ηταν πολυ εκνευρισμενος με οσα ειπωθηκαν τον τελευταιο καιρο για Γαλλους που δεν πολεμουν ποτε!!! Και ειπε:
"Θα τους δειξουμε λοιπον το μεγαλυτεγο πολεμο που μπογουν να δουν τα ματακια τους! Εμεις οι Γαλλοι μπογει να μην πολεμουμε πολυ αλλα οταν το κανουμε αυτο γινεται με εμφατικο τγοπο! Εμπγος στγατιωτες μου! ΕΜΠΓΟΣ!!!
Αux soldats de guerre!!!!! Vive la France!!!!!!!!

Επιτιθομαι με ολους απο Marseille και Burgundia σε Switzerland

#58 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 17 October 2012 - 18:01

Εκείνο το πρωινό του Φλεβάρη του 1915, θα το θυμάμαι όλη μου την ζωή. Ο στρατός της Γαλλίας έκανε μαζική επίθεση εναντίον των Γερμανο-Αυστριακών θέσεων στην Ελβετία. Στην αρχή δεν το πίστεψα. Το μόνο που ξέρανε να κάνουν οι Γάλλοι ήταν να αμύνονται ή να τσακώνονται με τους Βρετανούς. Και όπως όταν το επιβεβαίωσαν οι διάφοροι πρέσβεις και η Γαλλική τηλεόραση το πίστεψα. Πίστεψα πως η χώρα μου θα ελευθερωνόταν επιτέλους! Πως θα γυρνούσα πίσω στο εξοχικό μου, στα περίχωρα της Ζυρίχης και θα έπινα και πάλι το κρασί μου δοκιμάζοντας το καλύτερο τυρί του κόσμου. Θα απολάμβανα τον καθαρό αέρα και τις βολτούλες στα δάση. Δυστυχώς, διαψεύστηκα.

Οι πρώτες αναφορές από την μάχη είχαν να κάνουν με τις καταπληκτικές αμυντικές θέσεις που είχε ο Αυστριακός στρατός στα περάσματα τον Άλπεων. Αργότερα μάθαμε πως ο θριάμβος τους οφειλόταν κυρίως στον γνωστό Γερμανό στρατηγό Χίντεμπουργκ, ο οποίος είχε σταλεί από την Γερμανία ώστε να διοικήσει την Αυστριακή στρατιά μιας και ο Πρίγκιπας Μέττερνιχ είχε αρρωστήσει κατά την διάρκεια της διαμονής του στην Β. Ιταλία. Η Γαλλική επίθεση απέτυχε και η χώρα μου παρέμεινε στα χέρια των Κεντρικών. Συγχαρητήρια Πρόεδρε Zerolok και Γάλλοι στρατηγοί. Πάει το κρασάκι και το τυράκι μου. Πάνε ο καθαρός αέρας και οι βολτούλες μου Πρέπει τώρα να συνεχίσω να είμαι στο Παρίσι και να γράφω. Μπράβο σας...

-Gοttfried Tell


Χάρτης


Posted Image



Ο Cloud1234 (Germany) χρησιμοποίησε κάρτα ΦΡΟΥΡΑΡΧΟΥ για τον Osama (Austria-Hungary).

Posted Image
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

GM: Παίζει o Zeroloke(France) τη φάση τακτικής του.

#59 Zeroloke

Zeroloke

    Manwe

  • Members
  • 182 posts

Posted 17 October 2012 - 18:03

Μετακινω 10 απο Corsica -Sardinia σε Marseille και τελειωνω!
Δεν πειραζει καλη καρδια!!!

#60 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 17 October 2012 - 18:12

Χάρτης


Posted Image


GM: Παίζει ο Babba(Ottoman Empire) τη φάση επίθεσης του.



Also tagged with one or more of these keywords: war, risk, snob, board game, a cup of tea, no backstabbing, ww1, clash_in_europe, hey apple, hundred years war