Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo

Let's Play Castle Risk - "Κλας ιν Γιούροπ v1" Game Thread

war risk snob board game a cup of tea no backstabbing ww1 clash_in_europe hey apple hundred years war

  • This topic is locked This topic is locked
294 replies to this topic

Poll: ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ (22 member(s) have cast votes)

Ποιός θα νικήσει σε αυτόν τον τρομερό πόλεμο;

  1. Φυσικά η Τριπλή και Αδιαίρετη Συμμαχία! We are the "good" side ofc (12 votes [54.55%])

    Percentage of vote: 54.55%

  2. Μπύρα, Μπακλαβά και Strudels. Nuff said. Central Powers FTW! (10 votes [45.45%])

    Percentage of vote: 45.45%

Vote

#16 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 10 October 2012 - 11:11

Συγγνώμη για την καθυστέρηση.

Καμία μετακίνηση. Τελειώνω

#17 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 10 October 2012 - 11:14

^Σε συγχωρώ, τέκνον.
------------------------------

Χάρτης


Posted Image


GM: Παίζει ο Zeroloke(France) τη φάση επίθεσης του.

#18 Zeroloke

Zeroloke

    Manwe

  • Members
  • 182 posts

Posted 10 October 2012 - 13:36

Posted ImageAux armes, citoyens, Formez vos bataillons, Marchons, marchons ! Qu'un sang impur Abreuve nos sillons !

Αυτο το κομματι της Μαρρσαλιωτιδας του εθνικου υμνου της Γαλλιας ακουγοταν τις μερες που ο μεγας Zerolok Parlapipambour δηλωσε πως θελει ενα νησι για τις διακοπες του!!! Και οι υπηκοοι του απαντησαν: Οχι ενα νησι μεγα Zerolok 2 μπορουμε να σου δωσουμε και στη Μεσογειο κιολας, οχι τοσο καλα σαν τη Μυκονο αλλα κατι κανουν και αυτα...Μετα απο πολυωρη σκεψη ο Zerolok Parlapipambour απεφανθη: ΕΠΙΘΕΣΗ ΣΤΗ ΚΟΡΣΙΚΗ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΑΡΔΗΝΙΑ! ΖΗΤΩ ΤΑ ΜΠΑΝΙΑ ΤΟΥ ΑΦΕΝΤΗ ΣΑΣ! και ετσι και εγινε....

Επιθεση με ολους απο Marseille σε Corsica-Sardinia

#19 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 10 October 2012 - 13:53

Δεν πίστευα στα αφτιά μου όταν άκουσα πως ο γαλλικός στρατός έκανε επίθεση και δεν κάθισε όπως έκανε και σε προηγούμενους πολέμους, πίσω από την γραμμή Μαζινό. Φυσικά, όταν έφθασα στο Παρίσι έμαθα πως η επίθεση εναντίον των ανεξάρτητων πριγκιπάτων της Κορσικής και της Σαρδηνίας δεν ήταν μια γρήγορη και αποτελεσματική απόφαση μπρος στον επερχόμενο πόλεμο αλλά η επίθεση είχε αποφασιστεί εδώ και δύο χρόνια. Απλώς έπρεπε να πάρει έγκριση από το Γαλλικό Κοινοβούλιο, το Συμβούλιο Επικρατείας, το Κυβερνητικό Συνέδριο Α, το δημοτικό συμβούλιο του Παρισιού και της Μασσαλίας, να εξασφαλίσει υπεύθυνη δήλωση γονέα για κάθε στρατιώτη που θα συμμετείχε στην επίθεση, την ευχή του Μητροπολίτη του Παρισιού και τα αποτελέσματα της επεξεργασίας και ερμηνείας των οιωνών από τους ψαράδες της Μασσαλίας. (Και στάνταρ κάτι έχω ξεχάσει...)

Παρά την ξέφρενη άμυνα των υπερασπιστών των νησιών, ο γαλλικός στρατός κατέλαβε την Σαρδηνία και την Κορσική πληρώνοντας ωστόσο ένα βαρύ φορτίο αίματος. Λυπάμαι τους γονείς των χαμένων στρατιωτών αλλά και τους Γάλλους πολίτες οι οποίοι θα είναι αναγκασμένοι να ακούσουν την μακροσκελή ομιλία του Προέδρου Ζερολόκ καθώς εκείνος θα ετοιμάζει τις βαλίτσες του για διακοπές στην Μεσόγειο.


Gottfried Tell

Χάρτης

Spoiler:


GM: Παίζει ο Zeroloke (France) τη φάση τακτικής του.
---------
Zeroloke από εδώ και πέρα σου απαγορεύω να χρησιμοποιήσεις το γράμμα "ρ" ξανά. Κάνε το "γ". Μην είσαι η ντροπή της Γαλλίας. :P

Edited by Black Kaiser, 10 October 2012 - 13:55.


#20 Zeroloke

Zeroloke

    Manwe

  • Members
  • 182 posts

Posted 10 October 2012 - 14:00

Μετακινω 5 στγατιωτες απο το Παγισι στη Μασσαλια
Μετακινω 4 στγατιωτες απο το Παγισι στη Gascony
Βγαζω 5 στγατιωτες εξω απο το καστγο του Παγισιου

Τα λεμε στον επομενο γυγο αδεφγια μου!!!

#21 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 10 October 2012 - 14:09

Voila! Tu écrit le mieux! :D

Χάρτης


Posted Image

GM: Παίζει ο Babba(Ottoman Empire) τη φάση επίθεσης του.

#22 Babba

Babba

    AWMN member!

  • Members
  • 548 posts

Posted 10 October 2012 - 18:27

- Τι έγινε πάλι; Γιατί με απασχολείτε από τις μυστικιστικές μου έρευνες για τη δημιουργία του υπέρτατου απέθαντου στρατιώτη;
- Δοξασμένε αφέντη, με την οικονομική κρίση στην Ελλάδα, δυσκολευόμαστε να ανεφοδιάσουμε επαρκώς τους Γενίτσαρούς μας που έχουν στρατοπεδεύσει εκεί.
Επίσης, με τόσο σανό που καταναλώνουν οι πολίτες-πρόβατα, δεν έχει μείνει τίποτα για εξαγωγές στη Μέση Ανατολή, ώστε να τραφούν οι καμήλες των Μαμελούκων μας.
- Και για αυτό με απασχολείς; Πες να στείλουν τους Γενίτσαρους στη Νάπολη για πίτσα. Έτσι θα κρατήσουμε το ηθικό ψηλά. Στείλε και τις μπύρες που μας έστειλαν οι Γερμαναράδες. Όσο για τις καμήλες, η εποχή τους πέρασε. Διέταξε τους στρατιώτες να πάνε στην Περσία και να τις αντικαταστήσουν με ιπτάμενα χαλιά. Και έλα μετά που σε θέλω για λίγο στην αίθουσα πειραμάτων. Μελετώ μια αναβάθμιση για τους αιμοβόρους που έχουμε στείλει στην Τρανσυλβανία.

Επίθεση στην Περσία από την Μέση Ανατολή με όλουςτους στρατιώτες.
Επίθεση στη Νάπολη από Ελλάδα με όλους τους στρατιώτες.

Edited by Babba, 10 October 2012 - 18:28.

Χωρίς Παλέρμο,

δεν έχει υπογραφή.


#23 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 10 October 2012 - 18:51

Κάεν, Γαλλία, Καλοκαίρι του 1914

"Εμ για αυτό δεν μπογούμε να βγούμε καλή πίτσα αυτήν την εποχή", διαμαρτυρήθηκε ο Πιέρ. "Τσακίσανε την Ιταλία. Μόνο η Γώμη έχει απομείνει. Μα τον Τουτατίς, τγελοί καιγοί! "

Ο Γάλλος ήταν καλή παρέα, άξιος και έξυπνος νεανίας αλλά θα προτιμούσα η Κυβέρνηση μου να είχε στείλει έναν συμπατριώτη μου για προσωπικό βοηθό και σoφέρ. Ή έστω έναν Βέλγο. Θα ήταν σίγουρα λιγότερο φλύαρος από έναν Γάλλο.

Μπήκα στο αμάξι και άφησα τον Πιέρ να με μεταφέρει στο Παρίσι. Στο ραδιόφωνο άκουσα για την προέλαση των Οθωμανικών στρατών σε Δύση και Ανατολή. Κατέλαβαν την Περσία και όπως οι Αυστριακοί σύμμαχοι τους κατέκτησαν ένα κομμάτι της Ιταλίας. Αυτός ο τρελάρας ο Σουλτάνος θα έχει περισσότερους υπηκόους πια για να βάλει χαράτσια. Και με αυτήν την σκέψη στο μυαλό άφησα τον εαυτό μου να αποκοιμηθεί.

Gottfried Tell

Χάρτης

Spoiler:


GM: Παίζει ο Babba(Ottoman Empire) τη φάση τακτικής του.

#24 Babba

Babba

    AWMN member!

  • Members
  • 548 posts

Posted 10 October 2012 - 19:24

Κατάρα!
Πολύ ακριβά αυτά τα ρημαδοχαλιά...
Πες τους να γυρίσουν αμέσως πίσω στη Μέση Ανατολή.
Στείλε έναν από τους υποδιοικητές της Συρίας για λογιστικό έλεγχο.
Και διώξε έξω από το κάστρο όσους έχουμε εδώ μέσα. Μου έχουν πάρει τα αυτιά.

1 από Συρία σε Μέση Ανατολή
Όλοι από Περσία σε Μέση Ανατολή.
Όλοι έξω στην Κων/πολη.

Χωρίς Παλέρμο,

δεν έχει υπογραφή.


#25 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 10 October 2012 - 19:44

Κλασικές πολιτικές της Υψηλής Πύλης. Μεταθέσεις, ανακατατάξεις και αντικαταστάσεις. Το θέμα είναι αν θα ακολουθήσουν οι αποκεφαλισμοί.

Χάρτης


Posted Image

GM: Παίζει ο John Crabs (Russia) τη φάση τακτικής του. (Μιας και δεν είναι δυνατή η επίθεση σε κάποια περιοχή)

Edited by Black Kaiser, 10 October 2012 - 19:49.


#26 John Crabs

John Crabs

    Chessmaniac

  • Members
  • 398 posts

Posted 10 October 2012 - 19:57

Τις τελευταιες εβδομαδες ολες οι εφημεριδες εγγραφαν για τον πολεμο και τα γεγονοτα.
Ο Tsar Ivan Crabsov Spagkotzigkounovitzβρισκοταν στο γρεφειο του και συγχησμενος επαναλαμβανε.
Η Γερμανια εκανε αυτο, η Γαλλια εκανε εκεινο, η Οθωμανικη αυτοκρατορεια εκανε εκεινο και συνεχως κοιτουσε το χαρτη και εψαχνε να βρει καποια στρατηγικη που θα ικανοποιουσε τους συμμαχους του. Ξαφνικα του ηρθε η επιφωτηση.

"Το βρηκα" και φωναξε τον βοηθο του.
"Στειλε αμεσως μηνυμα στο στρατο της πρωτευουσας και πες τους οτι το απογευμα θα περασω για να δωσω τις εντολες μου σχετικα με τη σταση που θα κρατησουμε απεναντι σε αυτη την απειλη"
"Μαλιστα κυριε"

Το ιδιο απογευμα στην αιθουσα συνεδριασεων ειπωθηκαν τα παρακατω.

Οπως βλεπεται στο χαρτη, δεν μπορουμε να παρουμε τιποτα αυτη τη στιγμη. Αρα λοιπον, θα σχεδιασουμε την αμυνα μας. Θελω τις επομενες τρεις μερες να γινουν τα εξης: (παιζει ο υμνος της Ρωσιας)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=63z5QVY1R-o[/youtube]


Να βγουν εξω απο το καστρο της Livonia 3 στρατιωτες
Να βγουν εξω απο το καστρο της Belorussia 3 στρατιωτες
Να βγουν εξω απο το καστρο της Ουκρανιας 3 στρατιωτες
Να βγουν εξω απο το καστρο της Καυκασου 3 στρατιωτες

#27 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 10 October 2012 - 20:43

^Γαμάτη version! Ο Ρωσικός ύμνος είναι ο καλύτερος του κόσμου :D

Την παραπάνω αναφορά την έλαβα με τηλεγράφημα από τον Ρώσο σύνδεσμο μου στην Μόσχα. Εγώ όμως ήξερα πως ο συνάδελφος είχε "αλλοιώσει" λιγάκι την πραγματική συνομιλία. Ιδού πως φαντάζομαι τον πραγματικό διάλογο:

Spoiler:

Χάρτης


Posted Image


-ΤΕΛΟΣ 1ου ΓΥΡΟΥ-

ΞΕΚΙΝΑ H DEPLOYMENT PHASE - 2


Ελέγξτε σε λίγο τα pm σας :)



#28 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 11 October 2012 - 18:02

Πρωταγωνιστούν:

Queen Mono I Anappleplease of Great Britain
President Zerolok Parlapipambour of the Third French Republic
Tsar Ivan Crabsov Spagkotzigkounovitz of Russian Empire
Kaiser Cloudhelm I of Germany
Kaiser Osama Habsburg IV of Austria-Hungary

Prince Frantz Habsburg ΙΙ of Austria-Hungary (Δολοφόνος Στρούντελς)
Prince Metternich of Austria Hungary
Sultan Babbalek the Fabulous of the Ottoman Empire
Gottfried Tell, απεσταλμένος της Ελβετικής Κυβέρνησης
Pier, o προσωπικός βοηθός του Tell


Παγίσι, Φθινόπωρο του 1914

Posted Image


Κεφάλαιο ΙΙΙ - Unlikely Allies


Spoiler:

Posted Image



-ΓΥΡΟΣ 2-
Χάρτης


Posted Image


GM: Παίζει η Mono(Great Britain) τη φάση επίθεσης της.

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Θυμίζω: Και σε αυτόν τον γύρο μπορείτε να επιτεθείτε μόνο σε ουδέτερους (περιοχές με ανοιχτό πράσινο χρώμα). Από τον επόμενο ξεκινά η πραγματική μάχη.
------------------------------------------------------------------------------------------------------

#29 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 12 October 2012 - 11:44

Η Βασίλισσα Mono, μπουκωμένη με μία τάρτα αγριοκέρασο, πέταξε την εφημερίδα στο κεφάλι του πιο κοντινού υπηρέτη ~νέυρα πολλά νέυρα~ " Ποιός νομίζει ότι είναι αυτός ο τάχα μου πολεμικός ανταποκριτής να γελοιοποιεί έτσι την συμμαχία μας? Αυτός ο λιβελογράφος, αυτό το ποταπ-" Ξεροκατάπιε με ένα κομμάτι της τούρτας καθώς διαπίστωσε με φρίκη ότι αυτά τα λόγια κάτι της θύμιζαν, σαν να τα είχε ξαναπει σε κάποια άλλη ζωή...Πραγματικά αυτός ο πόλεμος και η οικονομία που είχε επιβληθεί στα γλυκά είχαν αρχίσει να τη φτάνουν στα όρια της...

"Θα σας δείξω εγώ, θα δείτε τί θα πάθετε" μουρμούρισε ενώ πάλευε να κουβαλήσει ένα χάρτη με το διπλάσιο ύψος από αυτήν...

Επίθεση με όλους από Νορβηγία σε Σουηδία
Επίθεση με όλους από Βουργουνδία σε Ολλανδία
Επίθεση με 13 από Αίγυπτο σε Ανατολική Λιβυή

xbJ3b2w.jpeg


#30 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 12 October 2012 - 12:16

Ο Πιερ φρόντισε να μου μεταφέρει την δυσαρέσκεια ορισμένων "κύκλων" της Βασίλισσας. "Έ όχι και λιβελογράφος" φώναξα. "Όλοι ξέρουμε πόσο αγαπημένοι είναι οι Βρετανοί και οι Γάλλοι! Και ίσα-ίσα με το κείμενο μου έδειξα πως παρά το μίσος τους, μπορούν και συνεργάζονται".

Αργότερα άνοιξα λίγο την μικρή μου φορητή κάβα και έβαλα λιγάκι από το αμερικάνικο ουίσκι μου ώστε να μου συνοδεύσει την ανάγνωση του τηλεγραφήματος του συνδέσμου μου στο Βρετανικό Στρατηγείο. Φαίνεται πως η Μεγάλη Βρετανία προσάρτησε την Σουηδία πληρώνοντας μεγάλες απώλειες στρατιωτών, ενώ στην αυτοκρατορία προσαρτήθηκαν οι Κάτω-Χώρες και η Ανατολική Λιβύη. Αυτές ήταν άμεσες προκλήσεις σε Γερμανία και Οθωμανική Αυτοκρατορία και δεν θα έμεναν αναπάντητες. Ο πόλεμος ερχόταν αλλά αρνούμουν να πιστέψω πως αυτή η έξαρση επιθετικότητας των Βρετανών προήλθε από τα νεύρα της Βασίλισσας που διάβασε το κείμενο μου. Αποκλείεται αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

"Οι Βρετανίδες γυναίκες είναι αλλοπρόσαλλες", σημείωσε χαριτολογώντας ο Πιέρ. "Φαντάσου οι Βρετανίδες Βασίλισσες".

Γελάσαμε και οι δύο και ήπιαμε δύο ποτηράκια ουίσκι στην υγεία της Βασίλισσας Mono. God Save the Queen (Ώστε να ελευθερώσει κάποτε την Ελβετία)


-Gottfried Tell

Χάρτης

Spoiler:

GM: Παίζει η Mono(Great Britain) τη φάση τακτικής της.



Also tagged with one or more of these keywords: war, risk, snob, board game, a cup of tea, no backstabbing, ww1, clash_in_europe, hey apple, hundred years war