Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo

Let's Play Castle Risk - "Κλας ιν Γιούροπ v1" Game Thread

war risk snob board game a cup of tea no backstabbing ww1 clash_in_europe hey apple hundred years war

  • This topic is locked This topic is locked
294 replies to this topic

Poll: ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ (22 member(s) have cast votes)

Ποιός θα νικήσει σε αυτόν τον τρομερό πόλεμο;

  1. Φυσικά η Τριπλή και Αδιαίρετη Συμμαχία! We are the "good" side ofc (12 votes [54.55%])

    Percentage of vote: 54.55%

  2. Μπύρα, Μπακλαβά και Strudels. Nuff said. Central Powers FTW! (10 votes [45.45%])

    Percentage of vote: 45.45%

Vote

#286 John Crabs

John Crabs

    Chessmaniac

  • Members
  • 398 posts

Posted 02 February 2013 - 20:59

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=mUSW4l4bD18[/youtube]

Το τελευταιο γραμμα απο τον Τσαρο της Ρωσιας, που εδω και μηνες αγνοειται.
"Για να διαβαζεται αυτο το γραμμα, σημαινει οτι εχω ηδη εξαφανιστει. Αυτες ειναι οι τελευταιες μου εντολες προς εσας, αχρηστοι, ανικανοι, ηληθιοι, βλακες, κατεστραμενοι, αδαοις, απαραδεχτοι στρατιωτες μου. Φροντιστε να πεταξεται εξω με τις κλωτσιες του ποταπους, βελτυρους, χυδαιους Μουσουλμανους που κατακερματισαν την Χωρα μας. Αυστηρη η τελευταια μου εντολη
-Επιθεση με 3 στην Αγια Πετρουπολη.
-Επιθεση με 4 στην Ural
-Επιθεση με 10 στη Βολγα και 1 απο Λευκορωσια στη Βολγα
"

#287 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 02 February 2013 - 23:57

Δεν είχα τίποτα καλύτερο να κάνω και για αυτό αποφάσισα να γράψω τους στοίχους του παραπάνω ύμνου...έτσι όπως πραγματικά ήταν τότε...

Posted Image


(0:03-0:14)

Τους εχθρούς μου τους σφάζω

κεφάλια τους σπάζω

παγκάρια αδειάζω

και αυτά με χαρά!


(0:14 - 0:26)

Ο Μέγας ο Τσάρος

Εγώ είμαι ο μεγάλος

το φως της Ρωσίας

και όλη η ομορφιά!


(0:26 - 1:06)

Οι Ρώσοι εμένα αγαπούν

Τον Μέγα τους τον Τσάρο προσκυνούν

Γιατί είμαι ο ένας, ο Τσάρος ο Ιβάν

Οι φρουροί φοροφυγάδες κυνηγάν!

Τους Μουσουλμάνους κλέφτες πόλεμαν'!

Να πάρουμε πίσω

Χωράφια, φαΐ και λεφτά!



Με τα λόγια αυτά στα χείλη, ο Τσάρος διέταξε την τελευταία Μ.Π.Ε.Ε (Μεγάλη Πατριωτική Εθνική Επίθεση) για να ανακαταλάβει τα χαμένα εδάφη. Στην παλιά πρωτεύουσα της Ρωσία, την Αγία Πετρούπολη, έστειλε τον σύμβουλο του τον Vladimir. Εκείνος, παρότι δεν ήξερε πολλά από στρατηγική κατάφερε και πήρε πίσω την πόλη, με έναν μυστήριο τρόπο το οποίο δεν έμαθα πάρα αρκετά αργότερα. Ο ίδιος ο Τσάρος, μαζί με το μεγαλύτερο μέρος του στρατού, επιτέθηκε στον Βόλγα και επανέκτησε την περιοχή. Επανέφερε την φορολογία και έπειτα έθαψε τους νεκρούς. Δυστυχώς για τον μεγάλο ηγέτη, ο τρίτος άξονας της Ρωσικής επίθεσης, αυτός στα Ουράλια, απέτυχε και η περιοχή παρέμεινε στους Οθωμανούς.

Ήταν η τελευταία μεγάλη επίθεση της Μεγάλης Τσαρικής Ρωσίας.

Χάρτης


Spoiler:


GM: Παίζει ο John Crabs (Russia) την φάση τακτικής του.

#288 John Crabs

John Crabs

    Chessmaniac

  • Members
  • 398 posts

Posted 08 February 2013 - 21:56

-Μεσα στο καστρο Βολγα 3.
-Μετακινηση απο Βολγα σε Λευκορωσια 4.
-Εξαργυρωση και τοποθετηση εντος καστρου Λευκορωσια 4 και 1 εξω.
-Εξαργυρωση και τοποθετηση εντος καστρου Λιβονια 4 και 1 εξω.


#289 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 09 February 2013 - 18:13

Ρίγος συγκίνησης με έπιασε μόλις είδα το σπίτι μου ξανά. Ήταν όπως το είχα αφήσει, οι βόμβες του πολέμου το είχαν αφήσει απείραχτο. Good ιδέα να κρύβω όλο αυτόν τον καιρό πως το σπίτι μου βρισκόταν στο Λουγκάνο. "Και άσε τον Kaiser Osama και τον Μέττερνιχ να ψάχνουν..."

Εγώ όμως ήμουν από τους λίγους τυχερούς. Χιλιάδες όμως σπίτια είχαν καταστραφεί όλα αυτά τα χρόνια των μαχών. Και δεκάδες χιλιάδες οικογένειες είχαν μείνει άστεγες. Ρίχτηκαν ακόμα κάποιες κανονιές, αλλά ο πόλεμος είχε τελειώσει. Οι τελευταίες επιθέσεις ήταν οθωμανικές και συνέβησαν ακριβώς λίγες μέρες πριν από την επίσημη λήξη. Παρότι είχαν ουσιαστικά χάσει τον πόλεμο, ο Σουλτάνος Babbalek συνέχισε τις επιθέσεις και διέταξε Ομάρ και τα απομεινάρια των X-Force-Legion51 που είχαν μαζευτεί στην Πολωνία να ορμήσουν στον οχτρό.

"Μόλις νικήσω θα περάσω τα χρόνια μου με ειρήνη, υγεία και δημιουργικότητα", υποσχέθηκε στον εαυτό του καθώς έδινε τις τελευταίες εντολές. "Τώρα που το σκέφτομαι, θα χρειαστώ και ένα καινούριο κουστούμι για την επικείμενη συνάντηση με τους συμμάχους μου... Αλή! Φέρε κάποιον να μου πάρει τα μέτρα!"

"Ναι, πολυχρονεμένε μου πατέρα. Αμέσως!", απάντησε ο γιος του ο οποίος είχε φροντίσει ήδη και για αυτό...

Posted Image


Οι καλύτερες μεζούρες της Μέσης Ανατολής



------------------------------

Τελευταία επίθεση. Θυμίζω πως οι Κεντρικοί για να νικήσουν χρειάζονται να πάρουν 3 και πάνω περιοχές από τους Συμμάχους. Σε περίπτωση ισοπαλίας νικάνε οι Σύμμαχοι.

Σε περίπτωση ισοβαθμίας στον αριθμό των περιοχών, νικά η πλευρά με την μέγιστη συνολική αξία περιοχών (Οι 3 που αφαιρούνται από του Συμμάχους έχουν μοναδιαία αξία)





Χάρτης


Posted Image


GM: Παίζει ο Babba (Ottoman Empire) την φάση επίθεσης του.

-------------------------------------------
Ο παίχτης John Crabs (Russia) εξαργύρωσε τον παρακάτω συνδυασμό καρτών για 10 στρατιωτάκια.

Posted ImagePosted ImagePosted Image

-------------------------------------------

Edited by Black Kaiser, 09 February 2013 - 18:18.


#290 Babba

Babba

    AWMN member!

  • Members
  • 548 posts

Posted 09 February 2013 - 18:26

Όλοι από Τυνησία -> Αλγερία
Όλοι από Ουκρανία -> Βόλγα
4 από Πολωνία -> Βοημία
Όλοι οι υπόλοιποι από Πολωνία -> Σαξονία



Posted Image

Στα πολυτελή υπόγεια του παλατιού, ο υπουργός επικοινωνιών πλησίασε στο μολυβδαίνιο φέρετρο στο κέντρο του δωματίου.

- Αφέντη... Αφέντη, εγερθείτε. Οι προετοιμασίες ολοκληρώθηκαν.
- Ποιος τολμά να διακόπτει την αιώνια ανάπαυσή μου;
- Άρχοντά μου, είναι όλα έτοιμα για την επίθεσή σας. Αναμένουμε τις οδηγίες σας.
- Πόσα χρόνια πέρασαν; Θυμάμαι αμυδρά τους συμμάχους να συζητούν... και να συζητούν... και να συζητούν... και να συζητούν... και να συζητούν... και να συζητούν... και να συζητούν... και να συζητούν... και να συζητούν... και να συζητούν... και να συζητούν... και να συζητούν... και να συζητούν... και να συζητούν... και να συζητούν... και να συζητούν... και να συζητούν... και να συζητούν... και να συζητούν... και να συζητούν... και να συζητούν... και να συζητούν... και να συζητούν... και να συζητούν... και να συζητούν... και να συζητούν... και να συζητούν... και να συζητούν... και να συζητούν... και να συζητούν... και να συζητούν... και να συζητούν... και να συζητούν... και να συζητούν... και να συζητούν... και να συζητούν... και να συζητούν... και να συζητούν... και να συζητούν... και να συζητούν... και να συζητούν... και να συζητούν... και να συζητούν... και να συζητούν... και να συζητούν... και να συζητούν...
Και τότε κατάλαβα πως όπως δεν μπορούν να υπάρξουν δυο ήλιοι στον ουρανό, δεν μπορούν να υπάρξουν δύο βασιλιάδες στην Ευρώπη. Έπεσαν επιτέλους μαχόμενοι οι άλλοι;
- Ναι, Αφέντη. Οι Άγγλοι κατέλαβαν το Βερολίνο και οι Γάλλοι τη Βιέννη.
- Επιτέλους! Τώρα ο κόσμος θα γίνει δικός μου και δε θα τον μοιραστώ με κανέναν! Μπου, χα, χα, χα! Αυτοί οι γελοίοι των Συμμαχικών δυνάμεων ήθελαν 400 χρόνια για να αποφασίσουν το προφανές! Τους πήρε δύο μήνες μέχρι να αποφασίσουν αν θα συναντηθούν, έξι μέχρι να αποφασίσουν τον τόπο και 2 χρόνια μέχρι να καταλήξουν στο τι θα φορέσουν στη συνάντηση! Πότε θα καταλάβουν ότι με τη δημοκρατία πρώτα πεθαίνεις και μετά κάνεις κάτι χρήσιμο; Αλλά τώρα που θα γίνω ο απόλυτος Άρχων των Πάντων, θα τους δείξω πόσο αστραπιαία ενεργούν οι πραγματικοί ηγέτες. Συζητήσατε το σχέδιο με τα πνεύματα του Μέτερνιχ και του Cloudheim;
- Μάλιστα, αφέντη. Η επίκληση των πνευμάτων τους ήταν επιτυχής. Θα πάτε αυτοπροσώπως στο μέτωπο; Το mecha σας σάς περιμένει στην αυλή.
- Όχι. Στη Ρωσία θα επιτεθεί η x-force και στην Αφρική ο Ομάρ. Εγώ θα μελετήσω τις αρχαίες γραφές για το μυστικό μου όπλο... Με αυτό θα υποτάξω ολόκληρο τον κόσμο.
- Α, κύριε... Θέλει να σας δει κάποιος κ. Τσάκας. Ισχυρίζεται ότι έχει κάποια εμπορική συμφωνία να σας προτείνει. Θα τον δεχτείτε;

Κανείς δεν μπορούσε να φανταστεί τις αλλαγές που έμελλε να συμβούν πολύ σύντομα στον κόσμο, καθώς μια ανίερη συνωμοσία ετοιμαζόταν να κάνει την κίνησή της.
Posted Image

Edited by Babba, 09 February 2013 - 18:40.

Χωρίς Παλέρμο,

δεν έχει υπογραφή.


#291 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 09 February 2013 - 22:24

Well, έχουμε νικητές. Συγχαρητήρια... :P

Spoiler:


GM: Παίζει ο Babba (Ottoman Empire) την φάση τακτικής του.

Για να γράψει το rp του και να γράψω και εγώ τον μακρύ επίλογο at last :)

Edited by Black Kaiser, 09 February 2013 - 22:27.


#292 Babba

Babba

    AWMN member!

  • Members
  • 548 posts

Posted 09 February 2013 - 22:28

1 από Σαξωνία -> Πρωσσία
1 από Βοημία -> Γαλικία
1 από Βοημία -> Σαξωνία


Posted Image
Καθώς ο Σουλτάνος βρισκόταν στην Ελλάδα, έχοντας αποφασίσει να επενδύσει εκεί και να αποκτήσει το πλειοψηφικό πακέτο του Παναθηναϊκού, ξέσπασε η εξέγερση.

Posted ImagePosted Image
Ο Τζαφάρ και οι Ναζγκουλ τους οποίους κάλεσε κατέλαβαν την Πόλη.
Spoiler:


Ο Ομάρ εξοντώθηκε από μια οικονομική δολοφόνο, τσιράκι των 40 τραπεζιτών. Οι φήμες ότι ήταν η Γιασμήν μεταμφιεσμένη κρίνονται ανυπόστατες.
Posted Image
Spoiler:


Το πραξικόπημα είχε πετύχει.
Ο Σουλτάνος είχε ανατραπεί.

Ο Αλή έγινε σουλτάνος στη θέση του Σουλτάνου και το πρώτο πράγμα που έκανε ήταν να καλέσει τους Συμμάχους για συνθηκολόγηση.
Δεν είχε καμία όρεξη για πολέμους. Είχε μια αυτοκρατορία να ξοδέψει σε γυναίκες και κρασί.
Posted Image

Spoiler:

Χωρίς Παλέρμο,

δεν έχει υπογραφή.


#293 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 10 February 2013 - 00:43

ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΧIII - The End of All Things



To όνομα μου είναι Gottfried Tell. Επιφανής δημοσιογράφος, εκπρόσωπος της Ελβετίας στα και πολεμικός ανταποκριτής. Ακολουθεί σύντομη αφήγηση για το τι συνέβη τις μέρες μετά το τέλος του Πρώτου Παγκοσμίου Πολέμου.

1 - Δυτικοί Σύμμαχοι: The Cavalry Arrives Late
Spoiler:


2 - Ρωσία: The Red One
Spoiler:


3 - Κεντρικές Δυνάμεις: The Dismembered Ones
Spoiler:


4 - Me: And my new neighbour
Spoiler:



Queen Mono I Anappleplease of Great Britain (Εξαρτάται από το αν τελικά δοκίμασε τα σοκολατάκια)
President Zerolok Parlapipambour of the Third French Republic (Died in Prison)
Tsar Ivan Crabsov Spagkotzigkounovitz of Russian Empire
("...50754, 50755, 50756...")
Kaiser Cloudhelm I of Germany (Πέθανε Ανύπαντρος)
Kaiser Osama Habsburg IV of Austria-Hungary (Δεν γνωρίζω που είναι. Ρωτήστε τον γείτονα)
Prince Frantz Habsburg ΙΙ of Austria-Hungary (Δολοφόνος Στρούντελς)
Prince Metternich of Austria Hungary (Μαχαιρωμένος από γυναίκα)
Sultan Babbalek the Fabulous of the Ottoman Empire (Καταραμένος αιώνια να προσπαθεί να αγοράσει τον Παναθηναϊκό)
Count Rantu VI of Romania
(Λέγεται "σουβλάκι", όχι "καλαμάκι")
General Omar- Ottoman Pasha (Μαχαιρωμένος από γυναίκα #2)
Jasmine - Omar's husband (Abducted by a flying carpet)
Gottfried Tell, απεσταλμένος της Ελβετικής Κυβέρνησης
(ΣΥΝ+ΤΑΞΗ)
Pablo Juan Florentino Jose Piculen Kalatravara Dosent Carlos VII of Spain (Vigilant'd)
Pier, o προσωπικός βοηθός του Tell (Τραγικό Θύμα Άδικου Πολέμου)
Καθηγητής Αρχαιολογίας Johan Valns (Τροφή για ψάρια κάπου στα ανοιχτά του Σαρωνικού)
Dama Chella (ex-Lieutenant of HUCCIS United Front) (Killed with a smile on her face)

THE END?


Τελικός Χάρτης


Posted Image


ΤΕΛΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟΥ RISK ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

NIKHTEΣ οι

Babba, Cloudy-Sky, Osama Bin Laden (Ομάδα: Κεντρικές Δυνάμεις)


Στατιστικά


Περιοχές - Παίκτες


Posted Image


Περιοχές - Ομάδες


Posted Image



Οι νικητές παραλαμβάνουν τα εξής εμβλήματα:


Babba: Posted Image



Cloudy-Sky: Posted Image



Osama: Posted Image



Και οι 6 παίκτες λαμβάνουν έμβλημα για την συμμετοχή τους: Posted Image


Γενική λίστα με εμβλήματα


Spoiler:


#294 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 posts

Posted 11 February 2013 - 15:22

How the War started


Posted Image

100 χρόνια μετά την έναρξη του Μεγάλου Πολέμου

184 μέρες μετά τα Χριστούγεννα

Ανάκτορο του Buckingham


Ήταν σπουδαίο να είσαι Tell. Ο Wilhelm πάντα διακρινόταν για την σοβαρότητα, την οξυδέρκεια, την εκμετάλλευση των ευκαιριών του και το μεγάλο σεβασμό στην κληρονομιά του παππού του, Gottfried. Και πάντα έδρεπε τους καρπούς των κόπων του. Τώρα, 90 χρόνια μετά τον πόλεμο που εκτόξευσε τη φήμη του Gottfried, του μεγάλου πολεμικού ανταποκριτή που είδε την Ευρώπη να αιματοκυλίζεται, ο εγγονός του συνέχιζε την κληρονομιά του.
Για τον εορτασμό της εκατοστής επετείου από την έναρξη του Μεγάλου Πολέμου, η βασίλισσα Ελισάβετ είχε παραχωρήσει τις αίθουσες του βασιλικού ανακτόρου για μια μεγαλειώδη έκθεση. Το αφιέρωμα αφορούσε φυσικά το μοιραίο συμπόσιο που υπήρξε αφορμή της σφαγής, όταν ο Αυστριακός Πρίγκιπας Franz Habsburg είχε αφήσει την τελευταία του πνοή μασουλώντας ένα τραγανό μήλο.

Κανένας δεν ήταν καταλληλότερος ως έφορος και διοργανωτής από τον Willhelm. Γνωστός για την εργατικότητα και την αποτελεσματικότητά του, κάτοχος του αρχείου του παππού Gottfried (ο δαιμόνιος δημοσιογράφος είχε σημειώσει κάθε λεπτομέρεια της δεξίωσης σε χαρτοπετσέτες καθώς έτρωγε), ήταν ο μόνος που μπορούσε να εγγυηθεί την πιστή αναπαράσταση του κοσμοϊστορικού γεγονότος.
Οι προετοιμασίες ήταν λεπτομερέστατες, μ' όλα τα σημαντικά αντικείμενα εκείνης της μέρας σε βιτρίνες, στους τοίχους της αίθουσας που δείπνησαν οι απεσταλμένοι των μεγάλων δυνάμεων της Ευρώπης. Οι ιστορικοί θησαυροί περιλάμβαναν το χιλιομπαλωμένο σακάκι του Ρώσου πρεσβευτή, τα σημειώματα για κήρυξη πολέμου του μανιακού Γερμανού Κάιζερ, ακόμα κι ένα μικρό αεροστεγές κουβούκλιο, στο οποίο μπορούσε κανείς μέσω μιας ειδικής συσκευής να εισπνεύσει μια αναπαράσταση του Made in Paris αέρα της γαλλικής αποστολής.

Ήταν πλέον μαύρα μεσάνυχτα, παραμονή της μεγάλης έκθεσης. Όλοι οι εργαζόμενοι είχαν παραδοθεί στο Μορφέα. Μόνο ο μεγάλος έφορος Willhelm περιφερόταν ακόμα στο ανάκτορο, ελέγχοντας τις τελευταίες λεπτομέρειες πριν από το άνοιγμα των θυρών το πρωί. Αφού επιβεβαίωσε την τοξικότητα του αερίου και την φθορά του ρωσικού κουρελιού, ήλεγξε προσεκτικά τις χαρτοπετσέτες αν ήταν σωστά διπλωμένες και προσέθεσε μερικούς λεκέδες από κρέμα στη θέση της Βασίλισσας (οι Βρετανοί υπάλληλοι υπήρξαν ιδιαίτερα φειδωλοί με την κρέμα, αν και η βασίλισσα εκείνη τη μέρα είχε κάνει το τραπεζομάντιλο χάλια), στάθηκε να επιθεωρήσει το μεγαλύτερο θησαυρό της έκθεσης. Την στολή του Αυστριακού διαδόχου.
Αμέσως μετά το θάνατό του, η στολή είχε κλειδωθεί σε μια ειδική αίθουσα στο ανάκτορο. Δεν επιστράφηκε μαζί με τη σωρό του Πρίγκιπα στη Βιέννη, η βασίλισσα σε μια από τις κρίσεις απληστίας της την κράτησε σαν σπουδαίο ενθύμιο και ιστορικό θησαυρό. Μετά από 100 χρόνια απομόνωσης, η στολή θα έβλεπε πάλι το φως του ηλίου. Αλλά τώρα, ήταν στη διάθεση του Willhelm και του μεγεθυντικού φακού του.

Posted Image


Ο δημοσιογράφος και νυν έφορος έβγαλε ένα βογκητό απόλαυσης. Η στολή ήταν τέλεια διατηρημένη, τα κουμπιά έλαμπαν, τα παράσημα στραφτάλιζαν, και το ύφασμα, που δεν τσιτωνόταν πλέον στο αυστριακό παχύδερμο, ήταν αψεγάδιαστο. Ο Willhelm διέτρεχε τη στολή με το φακό πιθαμή προς πιθαμή. Έμεινε πραγματικά έκθαμβος από τ’ αστέρια στο γιακά, που ήταν από καθαρό χρυσάφι. Μέχρι που εντόπισε την πρώτη ατέλεια.
Στην αρχή νόμιζε πως ήταν απλά μια σκισμένη κλωστή στο μαύρο ύφασμα, στη μέσα μεριά του γιακά. Καθώς άπλωσε τα δάχτυλά του να διαπιστώσει το μέγεθος της ζημιάς, ανακάλυψε την φρικτή αλήθεια. Υπήρχε μια τρύπα. Και το μόνο πράγμα που μπορούσε να έχει δημιουργήσει την τρύπα, τις κλωστές που τινάζονταν γύρω της, και την παράξενη υφή και χρώμα του υφάσματος, ήταν μια σφαίρα.

Posted Image



Κάποιος είχε πυροβολήσει τον Franz Habsburg στο λαιμό. Κάποιος, ενώ ο Αυστριακός διάδοχος πάλευε μ’ ένα κομμάτι μήλο, τον είχε σκοτώσει προκαλώντας τον Παγκόσμιο Πόλεμο.
Ο Willhelm είχε πραγματικά μείνει αποσβολωμένος. Ποιος το είχε κάνει; Ο παππούς του, Gottfried, ήταν αυτόπτης μάρτυρας και δαιμόνιος ρεπόρτερ, αποκλείεται να μην το είχε αποκαλύψει. Οι Βρετανοί είχαν διατηρήσει τη στολή σαν κρατικό θησαυρό και τώρα την εξέθεταν. Και ο Cloudhelm δεν ήταν τόσο τρελός για να δολοφονήσει τον ανιψιό του ώστε να κάνει πόλεμο. Και τέλος, πως κατάφερε ο άγνωστος δολοφόνος να σκοτώσει τον πρίγκιπα μέσα σε μια αίθουσα γεμάτη κόσμο, χωρίς ν’ αντιληφθεί κανείς τι συνέβη;

 

Posted Image



“Ακίνητος, Motherfucker”

Πάγωσα. Ήταν εδώ. Τώρα μ’ έβλεπε. Με σημάδευε στο πρόσωπο μ’ ένα πιστόλι. Είχε περάσει ενάμισης χρόνος από τότε που τον είχα πρωτοδεί να σκοτώσει σαν μανιακός. Ο τρελός, γυμνός θεός είχε γυρίσει.

Ο Kamimaro κατέβασε τ’ όπλο. «Είσαι μεγάλος μπελάς τελικά, Ελβετέ. Πέρσι δεν σε πήρα χαμπάρι παρά μόνο όταν έφευγες από την Christmas Town. Έχασες τα καλύτερα, βέβαια, όταν έριξα το FLEIJA με την καραμπίνα μου. Και τώρα βρήκες αυτό.»

Η καρδιά μου κόντευε να σπάσει από την αγωνία. Τι εννοούσε πως βρήκα; Δεν μπορεί να… Όχι, δεν ήταν δυνατόν. Εκτός κι αν ήταν πράγματι θεός. «Τι δουλειά έχεις εδώ;» του αντιγύρισα. «Μην μου πεις πως εσύ τον σκότωσες;»

«ΜΠΙΝΓΚΟ! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!! Ξέρεις πόση πλάκα είχε; Είχα βαρεθεί εκείνο τον καιρό και ήθελα να δω λίγη δράση. Ξέρεις πόσο διασκεδαστικό ήταν να τους βλέπω να σφάζονται τόσα χρόνια; Είχα τόσες ευκαιρίες για παιχνίδια!!! Για υπέροχα παιχνίδια με αίμα και όπλα!!! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!»

Είχα πέσει στα γόνατα. Απλά ήταν αδύνατο. Ο τρόμος που είχα ζήσει πριν ενάμιση χρόνο στο βόρειο πόλο είχε επιστρέψει ακόμα πιο τερατώδης. Και για να μου τονίσει τη βλάσφημη παντοδυναμία του, ο ψυχοπαθής με σήκωσε στον αέρα και μ’ έστρεψε σ’ ένα σημείο της αίθουσας που κρεμόταν κανονικά ένας πίνακας του Ιησού, που ξαφνικά κάποια ανίερη μαγεία είχε παραμορφώσει φρικτά.



Posted Image


«Το βλέπεις αυτό; Είναι το αγαπημένο μου παιχνίδι!!! Όταν είδα το παχύδερμο Αυστριακό να πνίγεται, δεν μπόρεσα ν’ αντισταθώ και σιγούρεψα τη δουλειά με τις Άγιες Σφαίρες μου!!!»
«Και τώρα τι θα κάνεις, Ελβετέ; Πρέπει να στο αναγνωρίσω πάντως, είσαι πολύ πιο ατσίδας από τον παππού σου. Κανένας δεν μ΄ έχει πιάσει στον τόπο του εγκλήματος δύο φορές. Τι λες λοιπόν; Θα πεις την αλήθεια, και θα σε πάρουν για τρελό; Ή θα κάτσεις φρόνιμος, και να υποφέρεις από το μυστικό που μόνο εγώ κι εσύ γνωρίζουμε; Ή καλύτερα, γιατί δεν σε σκοτώνω;» είπε κι έστρεψε τ’ όπλο του προς το μέρος μου και άδειαζε το γεμιστήρα.


Πάγωσα. Κάπου, χίλια χιλιόμετρα μακριά, ακούστηκε ο ήχος του γυαλιού που σπάει. Και συνέχιζα να κοιτάω τον γυμνό, τρελό θεό με το πιστόλι που με σημάδευε. Για χίλια χρόνια έμεινα εκεί, παρατηρώντας το χαμόγελο ικανοποίησης του. Γιατί σιγά σιγά γινόταν γκριμάτσα απογοήτευσης; Μέχρι που μίλησε.
«Πάλι αστόχησα.»

Κοίταξα τον εαυτό μου. Τα ρούχα μου φαίνονταν μια χαρά. Ούτε αίματα ούτε τρύπες ούτε τίποτα. Πρόσεξα πως κάποια κομματάκια γυαλί είχαν σκορπίσει στο πάτωμα. Γύρισα πίσω και είδα το μεγαλείο του Θεού.
Οι σφαίρες του ανεκδιήγητου πλάσματος είχαν διαλύσει την προθήκη πίσω μου και είχαν χτυπήσει ένα από τα εκθέματα. Το κουρελιασμένο σακάκι του Ρώσου πρεσβευτή είχε αποκτήσει μερικές τρύπες παραπάνω. Μικρό το κακό.

Στο μεταξύ ο Kamimaro συνέχιζε να πατάει τη σκανδάλη. «Πάλι αστόχησα; Το παθαίνω αυτό συχνά… Και δεν έχω κι άλλες σφαίρες, ακόμα και τα Θεϊκά μου Παιχνίδια έχουν τους περιορισμούς τους… Δεν πειράζει, Ελβετέ, ήσουν τυχερός. Αλλά την επόμενη φορά που θα σε πετύχω, οι Ιερές Σφαίρες μου θα σε κομματιάσουν. ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!! Τα λέμε την επόμενη φορά που θα ξανασκορπίσω το χάος. ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!» Και όπως ήταν εκεί, εξαφανίστηκε.

Ο Willhelm έμεινε πίσω μ’ ένα τρύπιο έκθεμα που κανείς δεν θα αντιλαμβανόταν τις αλλαγές πριν και μετά τις σφαίρες, μια διαλυμένη προθήκη που έπρεπε ν’ αντικατασταθεί («Walter, ξύπνα, έσπασε μια προθήκη!!! Φέρε μια άλλη ίδιου μεγέθους πριν τις 4 το πρωί και στείλε τον McGrath να καθαρίσει τα θρύψαλα!!!») και μια φρικτή αλήθεια για την αρχή του πολέμου.


Γιατί ήταν ο Θεός που αξίζει στον κόσμο, αλλά όχι αυτός που χρειάζεται. Κι έτσι ο Willhelm αποφάσισε να τον κυνηγήσει, γιατί μπορούσε να το αντέξει. Γιατί δεν ήταν μόνο Θεός, αλλά ένας τρελός που περίμενε κρυμμένος, ένας σιωπηλός δολοφόνος. Ένας Σκοτεινός Τρόμος.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=HNsjjjHt5l8[/youtube]



#295 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 11 February 2013 - 15:24

~ THE END ~





Also tagged with one or more of these keywords: war, risk, snob, board game, a cup of tea, no backstabbing, ww1, clash_in_europe, hey apple, hundred years war