Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo

Let's Play Castle Risk - "Κλας ιν Γιούροπ v1" Game Thread

war risk snob board game a cup of tea no backstabbing ww1 clash_in_europe hey apple hundred years war

  • This topic is locked This topic is locked
294 replies to this topic

Poll: ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ (22 member(s) have cast votes)

Ποιός θα νικήσει σε αυτόν τον τρομερό πόλεμο;

  1. Φυσικά η Τριπλή και Αδιαίρετη Συμμαχία! We are the "good" side ofc (12 votes [54.55%])

    Percentage of vote: 54.55%

  2. Μπύρα, Μπακλαβά και Strudels. Nuff said. Central Powers FTW! (10 votes [45.45%])

    Percentage of vote: 45.45%

Vote

#271 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 17 January 2013 - 13:12

Πρωταγωνιστούν:

Queen Mono I Anappleplease of Great Britain
President Zerolok Parlapipambour of the Third French Republic
Tsar Ivan Crabsov Spagkotzigkounovitz of Russian Empire

Kaiser Cloudhelm I of Germany
Kaiser Osama Habsburg IV of Austria-Hungary
Prince Frantz Habsburg ΙΙ of Austria-Hungary (Δολοφόνος Στρούντελς)
Prince Metternich of Austria Hungary
Sultan Babbalek the Fabulous of the Ottoman Empire
Count Rantu VI of Romania
(Λέγεται "σουβλάκι", όχι "καλαμάκι")
General Omar- Ottoman Pasha
Jasmine - Omar's husband (Abducted by a flying carpet)
Gottfried Tell, απεσταλμένος της Ελβετικής Κυβέρνησης

Pablo Juan Florentino Jose Piculen Kalatravara Dosent Carlos VII of Spain (Vigilant'd)
Pier, o προσωπικός βοηθός του Tell (Τραγικό Θύμα Άδικου Πολέμου)
Καθηγητής Αρχαιολογίας Johan Valns (Τροφή για ψάρια κάπου στα ανοιχτά του Σαρωνικού)
Dama Chella (ex-Lieutenant of HUCCIS United Front) (Killed with a smile on her face)



Καλοκαίρι του 1917, Βαυαρία,
Βρετανικό στρατόπεδο

Posted Image



ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΧII - Επιστροφή στο Σπίτι




Το καλοκαίρι του 1917 έμελε να είναι η περίοδος όπου ουσιαστικά τελείωσε για εμένα ο Πρώτος Παγκόσμιος Πόλεμος. Τυπικά θα έπαιρνε ακόμα έναν χρόνο μέχρι να ολοκληρωθούν οι μάχες αλλά για εμένα . Ήμουν εδώ και δύο χρόνια ανάμεσα από στρατιώτες και κανόνια, μύριζα κάθε μέρα το μπαρούτι το κανονιών και τις κοπριές των αλόγων, και επιτέλους αποφάσισα να τα μαζέψω και να γυρίσω σπίτι μου, πίσω στην Ελβετία.

Posted Image


Chuck Norris' bowling balls...



Περιέργως, ο αξιωματικός - συνοδός μου φαινόταν λυπημένος. Νόμιζα πως θα χαιρόταν που θα με ξεφορτωνόταν επιτέλους και θα μπορούσε να ασχοληθεί με πιο ένδοξα καθήκοντα αλλά εκείνος, σχεδόν συγκινημένος μου είπε: "Ευχαριστούμε που ήσασταν μαζί μας όλο αυτόν τον καιρό, μίστερ Γκότφριντ. Κρίμα που φεύγετε την στιγμή όπου θα εξαπολύσουμε την μεγαλύτερη μας αντεπίθεση. Το Βερολίνο θα γίνει δικό μας!"

Αν είχα ένα φλουρί κάθε φορά που άκουγα αυτήν την πρόταση θα ήμουν πιο πλούσιος από όσο ήδη είμαι. "Σας ευχαριστώ κύριε αξιωματικέ μου, πιστεύω πως θα τα καταφέρετε χωρίς εμένα. Έχετε σκεφτεί πως τόσους μήνες που είμαι μαζί σας δεν έχετε πάρει την πόλη επειδή είμαι γκαντέμης;" Η τελευταία πρόταση δεν έφυγε από τα χείλη μου.

"Σε κάθε περίπτωση, μίστερ Γκότφριντ, θα σας στέλνουμε νέα για την πρόοδο του πολέμου. Έχω κάποια συγκεκριμένη πληροφορία που αφορά μια συγκεκριμένη χώρα..." Έσκυψε και μου ψιθύρισε στο αυτί. Η πληροφορία του αποδείχθηκε σωστή.

"Σας ευχαριστώ αξιωματικέ μου. Σας ευχαριστώ για όλα. Σας εύχομαι... προσωπικά φυσικά, ... meh, fuck neutrality. Ελπίζω να νικήστε στον πόλεμο και να επικρατήσει η τρελή Βασίλισσα σας και όχι ο μανιακός Κάιζερ. Προτιμώ ένα κόσμο με τσάι παρά μπύρα και λουκάνικα."

Posted Image

"Neutrality, as a lasting principle, is an evidence of weakness"


"Και εγώ το ίδιο ελπίζω, αγαπητέ! Πάρτε αυτό το δώρο ως ένδειξη της φιλίας και του αμέριστου σεβασμού μου προς το πρόσωπο σας!" Ο αξιωματικός μου έδωσε ένα λούτρινο σκυλάκι το οποίο στο αριστερό χέρι κρατούσε την βρετανική σημαία, και στο δεξί την Ελβετική. Αναρωτιέμαι που στο καλό το βρήκε. Λογικά θα το έκλεψε από κανένα σπίτι στη υποταγμένη Βαυαρία. Κάποιο γερμανάκι αυτήν την στιγμή έκλαιγε και έφταιγα εγώ για αυτό. Εν πάση περιπτώσει, ευτυχώς που είχα λίγο ακόμα χώρο στις αποσκευές μου και δεν θα χρειαζόταν να το πετάξω σε κανένα χωράφι μόλις απομακρυνόμουν λίγο από το στρατόπεδο. Αυτήν την τιμή θα είχαν οι κάδοι της Ζυρίχης.

"Αντίο και στο επανιδείν, λοιπόν!"

Το πρωί της 28ης Ιουνίου, ακριβώς τρία χρόνια έπειτα από τον θάνατο του βλαμμένου πρίγκιπα της Αυστρίας Frantz, άφησα το στρατόπεδο και άρχισα το ταξίδι μου προς την Ελβετία. Θα μου έπαιρνε κάμποσο μέχρι να φθάσω στο εξοχικό μου έξω από την Ζυρίχη και να απλώσω τα κουρασμένα μου πόδια στα κρύα νερά αλλά δεν είχα πρόβλημα. Τόσα χρόνια περίμενα, δεν θα μου έκανε κακό μια εβδομάδα. Στον δρόμο θα μάθαινα νέα για τις πιο σφοδρές μάχες του πολέμου αλλά κυρίως για τα τρομακτικής σημασίας γεγονότα που θα ακολουθούσαν και θα άλλαζαν την Ευρώπη μια για πάντα.

--------------------------

-ΓΥΡΟΣ 12/12-

--------------------------

Χάρτης


Posted Image

GM: Παίζει ο Zeroloke (France) την φάση επίθεσης του.

#272 Zeroloke

Zeroloke

    Manwe

  • Members
  • 182 posts

Posted 17 January 2013 - 20:45

Επίθεση με όλους από Ελβετία στην Βιέννη
Επίθεση με όλους από Αλγερία στην Τυνησία

#273 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 17 January 2013 - 22:09

Posted Image


Έμαθα τα νέα καθώς πλησίαζα στα γερμανό-ελβετικά σύνορα. Ο Γαλλικός στρατός κάτω από τις οδηγίες του ίδιου του Προέδρου Ζερολόκ επιτέθηκε και πήρε την Βιέννη. Οι Γάλλοι στρατιώτες διέλυσαν τον Αυστριακό στρατό, τον οποίο ο Kaiser Osama είχε μπερδευτεί και είχε παρατάξει από την έξω πλευρά των τειχών με αποτέλεσμα την πτώση της Αυστριακής πρωτεύουσας και κατά συνέπεια της Αυτοκρατορίας των Αψουβούργων. Η Αυστροουγγαρία βρισκόταν εκτός πολέμου!

Βιέννη, Καλοκαίρι του 1917
Απόσπασμα από το προσωπικό ημερολόγιο του Προέδρου Ζερολόκ.

Posted Image


Πεγπάτησα ανάμεσα στα πτώματα των στατιωτών. Μπλε και κίτγινα χιτώνια απλώνονταν παντού μπργστά από τα τείχη της Βιέννης, βαμμένα με αίμα. Μου άγεσε αυτό. Ήμουν και εγώ πια πολέμαγχος και έπγεπε να μου αγέσει. Μπγοστά από την πύλη της πόλης που είχε την ατυχία να βγεθεί στο διάβα μου, πεγίμενε ο Kaiser Osama και η συνοδεία του. Θα υπογάφαμε ανακωχή και την συνθήκη με την οποία η Αυστγο-Ουγγαγία θα αποχωγούσε από τον πόλεμο. Η Βιέννη ήταν δική μου. Η Γαλλία είχε κατακτήσει μια πγωτεύουσα -σε αντίθεση με την σιχαμένη Βγετανία που ακόμα προσπαθούσε να πάρει το Βεγολίνο- χαγ, χαγ, χαγ, les idiots!
Συνάντησα λε Καισεγ. Μου έδωσε το χέγι του. Ήταν περίεργο να σφίγγω το χέγι του εχγού με τον οποίο πολεμούσα τόσα χγόνια. Κανονικά θα έγεπε να του χώσω το σπαθί μου στην κοιλιά του, τον παλιοδολοφόνο τόσων Γάλλωμ ψηφοφόγων & φογολογουμένων, αλλά ήμουν εκπρόσωπος του Γαλλικού λαού, δεν μπογούσα να δγάσω έτσι. Είχε και γλυκό πγοσωπάκι ο άτιμος.

"Καισεγ μου".
"Κύριε πρωθυπουργέ...", έκανε ο Kaiser Osama και έπειτα γύρισε και είπε κάτι στα γεγμανικά. Θα είπε κάτι αστείο γιατί οι σύμβουλοι του γελάσανε.
"Πγόεδγος", τον διόγθωσα εγώ.
Ο Kaiser και η ακολουθία του πέθαναν στα γέλια. "Εντάξει, πργόεδγε μου"
"Όχι πγοέδγος. Πγό-ε-δγος. Με γο, όχι γάμμα!"
Γελάσαν πάλι. Ω αλί και τγισαλί! Πόσο μου την έδιναν στα νεύγα και παγαλίγο να ξεχάσω πως ήμουν ο τιμημένος εκπγόσωπος της Γαλλίας. Είχα το πιστόλι μου έτοιμο για δγάση!

Επειτα από λίγη ώγα επιτέλους μπόγεσα να επαναφέγω το θέμα στην ουσία. Η Αυστγιακή Αυτοκρατογία διαλυόταν και οι πεγιοχές της θα γίνονταν αυτόνομες και ανεξάγτητες χώγες. Η ίδια η Αυστγία θα γινόταν δημοκγατία με την Βασιλεία των Αψουβούγων να φθάνει επιτέλους στο τέλος της. Ένα εκατομμύριο φγάγκα θα δίνοταν ως αποζημίωση για τα δεινά του Γαλλικού λαού ενώ η Αυστγία θα απαγογευόταν να δημιουργήσει ξανά στγατό. Ο ίδιος ο Καισεγ Οσάμα, θα μπογούσε να μείνει άμα ήθελε στο ένα από τα παλάτια του (τα άλλα θα πεγνούσαν στην κατοχή της νέας Αυστγιακής Κυβέγνησης) αν και ο ίδιος αγνήθηκε.

"Άσε. Αρκετά χόρτασα την Βιέννη", μου είπε. "Ξέρω ακριβώς το μέρος που θα παώ..."

Η Γαλλία είχε νικήσει! Χάγις εμένα και τις στγατηγικές μου ικανότητες. Ήταν η ύψιστη μου ώγα! Η ώγα της δόξας μου!

Έλαβα τηλεγάφημα από την Γαλλική Βουλή και ετοιμάστηκα να διαβάσω τα συγχαγητήγια και τους διθυγάμβους.

Βιάστηκα πολύ...



Χάρτης


Spoiler:


GM: O παίχτης Osama (Austria-Hungary) βγαίνει προσωρινά από το παιχνίδι. Παίζει ο Zeroloke (France) την φάση τακτικής του.

#274 Zeroloke

Zeroloke

    Manwe

  • Members
  • 182 posts

Posted 18 January 2013 - 13:39

Μετακινω 7 στη βαβαρια και τελειωνω

#275 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 18 January 2013 - 14:21

^Παρακαλώ να μην μετρήσει το παραπάνω.

xbJ3b2w.jpeg


#276 Babba

Babba

    AWMN member!

  • Members
  • 548 posts

Posted 18 January 2013 - 14:31

Άμα υποσχεθώ να μην επιτεθώ στην Κορσική να το μετρήσουμε και να πάμε παρακάτω;

Χωρίς Παλέρμο,

δεν έχει υπογραφή.


#277 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 18 January 2013 - 14:33

Ε δεν πάει έτσι :P

Το ποστ έγινε από λάθος γιαυτό ζήτησα να μην μετρήσει. Συγγνώμη για το μπέρδεμα!

xbJ3b2w.jpeg


#278 Zeroloke

Zeroloke

    Manwe

  • Members
  • 182 posts

Posted 18 January 2013 - 15:09

Σορρυ παιδια δικο μου το λαθος! Kaiser αν μας αφηνεις να κανω καινουριο ποστ?

#279 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 18 January 2013 - 15:34

Yup. Δεν υπάρχει πρόβλημα.

GM: Παίζει ο Zeroloke (France) την φάση τακτικής του.

#280 Zeroloke

Zeroloke

    Manwe

  • Members
  • 182 posts

Posted 18 January 2013 - 15:40

Μετακινω 7 στη βαβαρια απο βιεννη
Μετακινω 4 στην κορσικη απο μασσαλια
ALL HAIL WIND FOR THIS MESS! με πεταξε το ιντερνετ και εγινε πανικος σορρυ συμμαχοι και αντιπαλοι!

#281 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 18 January 2013 - 15:44

Χάρτης


Posted Image

GM: Παίζει η παίχτρια Mono (Great Britain) την φάση επίθεσης της.

#282 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 26 January 2013 - 12:03

Η Βασίλισσα Mono αφού είδε και απόειδε επί εβδομάδες να στέλνει ταχυδρομικά περιστέρια στους συμμάχους για να συνεννοηθούνε για την επόμενη κίνηση κατάλαβε κάπως αργά ότι τα περιστέρια δεν έφταναν ποτέ στον προορισμό τους γιατί έπεφταν θύματα της αδηφάγας λαιμαργίας του Kaiser Cloudhelm...Εντάξει και εκείνη είχε μια...αδυναμία στα γλυκά αλλά αυτός ο άνθρωπος ήταν καταβόθρα! Κάποιος έπρεπε να τον σταματήσει γιατί στο τέλος θα τους έτρωγε όλους!

8 από Φινλανδία Αγία Πετρούπολη
14 από Rhine Βερολίνο
3 από Βαυαρία Βερολίνο
7 από Βαυαρία Σαξονία
5 από Βαυαρία Βοημία

xbJ3b2w.jpeg


#283 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 26 January 2013 - 18:26

Posted Image


Για τρίτη φορά, οι στρατιές της Δυτικής Συμμαχίας βαδίσανε μπροστά από τις πύλες του Βερολίνου, της πρωτεύουσας του ίδιου του εχθρού, σε μια ακόμα προσπάθεια να καταλάβουν την χώρα και να τερματίσουν το πόλεμο και να απελευθερώσουν τον. Στην αρχή η μάχη πήγαινε καλά. Οι Βρετανοί στρατιώτες παραβίασαν τα τείχη και κατάφεραν και μπήκαν στην πρωτεύουσα. Έπειτα από σφοδρές μάχες στην πόλη, έφθασαν μπροστά από το αυτοκρατορικό παλάτι στο οποίο είχαν συγκεντρωθεί οι τελευταίες δυνάμεις των Γερμανών. Η νίκη ήταν κοντά...

Όμως η δύναμη του Kaiser δεν ήταν εύκολο να πέσει. Στο τέλος, ο ίδιος ο Μέγας Kaiser Cloudhelm βγήκε από το παλάτι ντυμένος με την καινούρια του πανοπλία, και άρχισε να σκοτώνει μαζικά τους Δυτικούς, να καταστρέφει τα αγγλικά κανόνια και οχήματα. Η νίκη μετατράπηκε σε ήττα και οι Δυτικές δυνάμεις άρχισαν να υποχωρούν.

Posted Image


Στο τέλος έμεινε μόνο ένας Βρετανός στρατιώτης, ο Ισίλδωρος. Ο έρμος ήταν τόσο φοβισμένος που ίσα που μπορούσε να κρατήσει το σπαθί του το θρυλικό excaliber (dafuq?) ψηλά. Ο Kaiser με μια κίνηση του αγκαθωτού του σκήπτρου του το έσπασε σε κομμάτια. Ο γενναίος στρατιώτης έπεσε στο έδαφος τραυματισμένος και ανήμπορος. Απο πάνω του ο Kaiser Cloudhelm γέλασε δυνατά.

"ΜΟΥΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ! ΝΟΜΙΖΑΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΕ ΝΙΚΟΥΖΑΤΕ?!! ΕΜΕΝΑ!!! ΤΟΝ ΒΑΖΙΛΙΚΟΤΕΡΟ ΤΩΝ ΒΑΖΙΛΙΑΔΩΝ?"
"Ν-Ναι", του απάντησε αντικλιματιστικά ο Ισίλδωρος.
"ΖΚΑΖΜΟZZZ!"

Ο Kaiser σήκωσε το σκήπτρο του και ετοιμάστηκε να ρίξει την τελευταία βολή στον εχθρό του. Δεν το έκανε. Δεν μπορούσε. Ήταν ο κακός της υπόθεσης και σαν κακός που σέβεται τον εαυτό του δεν θα έπρεπε να σκοτώσει τόσο απλά τον αντίπαλο του. Θα έπρεπε να προσπαθήσει να τον διαφθείρει και να τον πάρει μαζί του, τουλάχιστον λιγάκι να τον βασανίσει και στο τέλος να τον σκοτώσει με έναν εξαιρετικά πολύπλοκο μηχανισμό τον οποίο είχε εφεύρει ο ίδιος.

Η μοίρα όμως τα έφερε αλλιώς. Γιατί εκεί που σκεφτόταν με ποιόν τρόπο θα μπορούσε να αποτελειώσει το θλιβερό σκουλήκι μπροστά του, ο απελπισμένος Ισίλδωρος σήκωσε το σπασμένο του Εξκάλιμπερ και του έκοψε το... το αφτί. Ναι, σηκώθηκε ξαφνικά, έκανε έναν σάλτο και τον Kaiser στο αφτί του, κόβοντας το του από την ρίζα. Ο αιφνιδιασμένος Kaiser πισωπάτησε ουρλιάζοντας, έπεσε στο έδαφος και πέθανε από ανακοπή καρδιάς. Η καρδιά του δεν άντεξε το γεγονός πως το αίμα του τελικά ήταν πράγματι κόκκινο και όχι γαλάζιο. Το Δεύτερο Κράιχ είχε επιτέλους πέσει.

Posted Image


Ο πόλεμος στη Δυτική Ευρώπη είχε επιτέλους τελειώσει. Έμενε μονάχα η Ανατολή.

Χάρτης


Spoiler:


GM: Παίζει η Mono(Great Britain) τη φάση τακτικής της.

#284 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 30 January 2013 - 14:31

Η Βασίλισσα Mono δέχτηκε τα νέα της κατάληψης του Βερολίνου με μία γλυκόπικρη αίσθηση...Μετά από τόσα χρόνια πολέμου τον είχε συνηθίσει τον μικρό φαγάνα δίπλα της να της κλέβει τις προμήθειες της ζάχαρης αλλά επιτέλους ο πόλεμος έφτανε στο τέλος του...Όμως έπρεπε να κάνει την τελευταία της κίνηση...

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=QhJ6bE4z5vs[/youtube]


Oi 4 στη Σαξονία μέσα στο κάστρο
Οι 2 από Βοημία στη Σαξονία

xbJ3b2w.jpeg


#285 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 30 January 2013 - 16:53

Χάρτης


Posted Image


GM: Παίζει ο John Crabs (Russia) την φάση επίθεσης του.



Also tagged with one or more of these keywords: war, risk, snob, board game, a cup of tea, no backstabbing, ww1, clash_in_europe, hey apple, hundred years war