Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo

Let's Play Castle Risk - "Κλας ιν Γιούροπ v1" Game Thread

war risk snob board game a cup of tea no backstabbing ww1 clash_in_europe hey apple hundred years war

  • This topic is locked This topic is locked
294 replies to this topic

Poll: ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ (22 member(s) have cast votes)

Ποιός θα νικήσει σε αυτόν τον τρομερό πόλεμο;

  1. Φυσικά η Τριπλή και Αδιαίρετη Συμμαχία! We are the "good" side ofc (12 votes [54.55%])

    Percentage of vote: 54.55%

  2. Μπύρα, Μπακλαβά και Strudels. Nuff said. Central Powers FTW! (10 votes [45.45%])

    Percentage of vote: 45.45%

Vote

#241 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 02 January 2013 - 22:27

Κατά την διάρκεια της παραμονής μου στην Ιταλία, στο 21ο έτος της ηλικίας μου, θυμάμαι πως είχα στεναχωρηθεί που στην περιοχή όπου διέμενα δεν χιόνιζε ποτέ και δεν θα περνούσα Λευκά Χριστούγεννα. Δύο χρόνια μετά πέρασα τα Χριστούγεννα στην Μόσχα και κατάλαβα γιατί οι Ρώσοι πίνουν πολύ κονιάκ. Όταν λέμε χιόνι, εννοούμε χιόνι. Χιόνιζε πρωί, μεσημέρι, βράδυ. Χιόνιζε τόσο πολύ που τα ρετιρέ των κτηρίων αποκτούσαν εξωτερική αυλή και ο μόνος τρόπος να μετακινηθείς ήταν με έλκηθρο. Κάπου πρέπει να πήρε το μάτι μου και μαμούθ

Παραθέτω το γράμμα ενός Ρώσου στρατιώτη στην γυναίκα του,

Posted Image



Αγαπητή μου, Καρολίνα

Συγνώμη που άργησα να σου γράψω αλλά το λιγοστό μελάνι που μας παρέχει ο στρατός χρειάζεται να το βράζουμε πρώτα για να μπορέσουμε να το χρησιμοποιήσουμε. Ευτυχώς που έχουμε αρκετό χαρτί αφού το λιγοστό φαγητό που μας δίνουν, δεν χωνεύεται με τίποτα.
Αυτή τη φορά, έχω να σου πω λιγοστά νέα από το μέτωπο. Ο Μιχαήλ, ο αγαπητός μου ντρούγκ από τα Ουράλια πέθανε από κρυοπάγημα προχθές το βράδυ. Εγώ του έλεγα να ζεστάνει τα χέρια του χρησιμοποιώντας τα μότσα του αλλά δεν με άκουγε. Και είχε καθόλου λιγοστά μιας και καθόλου λιγοστό ήταν το κονιάκ το οποίο έπινε.
Αυτήν την εποχή, λόγω Χριστουγέννων οι αξιωματικοί μας συμφώνησαν με εκείνους του εχθρού να κάνουμε ανακωχή για όσο διαρκέσουν οι γιορτές. Όπως και εμείς, έτσι και εκείνοι άνθρωποι είναι και θέλουν να γράψουν στους δικούς τους αυτές τις Άγιες μέρες. Τους ακούμε να τραγουδάνε πέρα από τα χαρακώματα και έπειτα τραγουδάμε και εμείς.

Με λιγοστά πια δάκτυλα αλλά καθόλου λιγοστή αγάπη,
ο Βλαντιμίρ σου


Ο στρατιώτης έλαβε αυτήν την απάντηση:

"ΡΕ ΖΟΥΛΑΠΙ, ΠΕΣ ΣΤΟΥΣ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΥΣ ΣΟΥ! ΟΙ ΟΘΩΜΑΝΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ! ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΙ!!! ΕΠΙΘΕΣΗ!!!"


Χάρτης

Spoiler:


GM: Παίζει ο John Crabs(Russia) την φάση τακτικής του.

Edited by Black Kaiser, 02 January 2013 - 22:28.


#242 John Crabs

John Crabs

    Chessmaniac

  • Members
  • 398 posts

Posted 03 January 2013 - 00:33

4 μεσα στη Λευκορωσσια

#243 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 03 January 2013 - 09:33

Χάρτης

Posted Image

GM: Παίζει ο Babba(Ottoman Empire) την φάση επίθεσης του.

#244 Babba

Babba

    AWMN member!

  • Members
  • 548 posts

Posted 03 January 2013 - 14:16

Επίθεση με όλους από Βόλγα σε Ουράλια.

Ο Σουλτάνος έτριβε τα χέρια του χαιρέκακα.
Οι αντίπαλοι είχαν καιρό να ακουστούν και νέα τους μάθαινε μόνο από τις ανταποκρίσεις του Tell.
Στο μέτωπο της Αφρικής, οι Γάλλοι είχαν παρασυρθεί και είχαν στείλει εκεί όλες τους τις δυνάμεις.
Η αποτυχία της Βασίλισσας στο δυτικό μέτωπο πρέπει να την έχει κάνει έξαλλη.
Ο αιμοδιψής Καίσαρας σιώπησε επίσης, μάλλον φοβούμενος ότι αν την τσιγκλίσει, οι φωνές της Βασίλισσας μπορεί να ρίξουν τα τείχη στο Βερολίνο.
Η απέλπιδα προσπάθεια των Ρώσων, παρά το γεγονός ότι και πάλι οι οθωμανικές δυνάμεις είχαν επιδόσεις πολύ κάτω του αναμενόμενου, απλώς καθυστερούσε το αναπόφευκτο.
Οι Οθωμανικές ενισχύσεις έρχονταν συνεχώς και τα τέρατα που δημιουργούσαν στα εργαστήρια έβρισκαν το ένα μετά το άλλο τον δρόμο προς το μέτωπο.

Ήταν καιρός για ανακατατάξεις στις στρατιές.
Σε μια προσπάθεια να πικάρει κι άλλο τους Γάλλους, ανακοίνωσε πως οι δυνάμεις στην Αφρική θα χωρίζονταν στη μέση.
Την πορεία για την κατάληψη της Αφρικής θα συνέχιζε ο Ομάρ, αλλά για την εισβολή στη Γαλλία, διοικητής θα αναλάμβανε επισήμως η νέα του σύζυγος, η Γιασμήν.
Ναι, καλά το ακούσατε, μια γυναίκα θα αναλάμβανε διοικητής των Οθωμανικών δυνάμεων εισβολής.
Posted Image

Στη δε Ρωσία, δεν υπήρχε καιρός για παιχνίδια.
Εκεί έστειλε τα νέα του όπλα, τους νέους τέσσερις φανταστικούς.
Posted Image

Χωρίς Παλέρμο,

δεν έχει υπογραφή.


#245 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 03 January 2013 - 15:22

Προσπαθώντας να χαλάσουν το προφίλ της νέας διοικήτριας του Οθωμανικού Στρατού, οι εφημερίδες Mirror και Sun, έδωσαν στην δημοσιότητα φωτογραφίες οι οποίες αποδείκνυαν τα τερτίπια αυτής της γυναίκας και πόσο τυχεροί ήταν οι Βρετανοί που είχαν μια καθώς-πρέπει Βασίλισσα να τους οδηγεί στην νίκη:

Spoiler:


Χάρτης


Posted Image


GM: Παίζει ο Babba(Ottoman Empire) την φάση τακτικής του.

#246 Babba

Babba

    AWMN member!

  • Members
  • 548 posts

Posted 03 January 2013 - 15:29

Όλοι έξω παντού.

Χωρίς Παλέρμο,

δεν έχει υπογραφή.


#247 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 03 January 2013 - 15:39

Χάρτης


Posted Image


-ΤΕΛΟΣ 10ου ΓΥΡΟΥ-

ΞΕΚΙΝA H DEPLOYMENT PHASE - 11



#248 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 07 January 2013 - 12:30

Πρωταγωνιστούν:

Queen Mono I Anappleplease of Great Britain
President Zerolok Parlapipambour of the Third French Republic
Tsar Ivan Crabsov Spagkotzigkounovitz of Russian Empire
Kaiser Cloudhelm I of Germany
Kaiser Osama Habsburg IV of Austria-Hungary
Prince Frantz Habsburg ΙΙ of Austria-Hungary (Δολοφόνος Στρούντελς)
Prince Metternich of Austria Hungary
Sultan Babbalek the Fabulous of the Ottoman Empire
Count Rantu VI of Romania
(Λέγεται "σουβλάκι", όχι "καλαμάκι")
General Omar- Ottoman Pasha
Jasmine - Omar's husband
Gottfried Tell, απεσταλμένος της Ελβετικής Κυβέρνησης

Pablo Juan Florentino Jose Piculen Kalatravara Dosent Carlos VII of Spain (Vigilant'd)
Pier, o προσωπικός βοηθός του Tell (Τραγικό Θύμα Άδικου Πολέμου)
Καθηγητής Αρχαιολογίας Johan Valns (Τροφή για ψάρια κάπου στα ανοιχτά του Σαρωνικού)
Dama Chella (ex-Lieutenant of HUCCIS United Front)



Άνοιξη του 1917, Βαυαρία,
Βρετανικό στρατόπεδο

Posted Image

ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΧI - Επιχείρηση: Ηθικόν Ακμαιότατον


Spoiler:

Posted Image

--------------------------

-ΓΥΡΟΣ 11/12-

--------------------------

Χάρτης

Posted Image


EDIT: Αλλαγή στον χάρτη λόγω λάθους της αφεντιάς μου.

GM: Παίζει ο Osama (Austria Hungary) την φάση επίθεσης του.

Edited by Black Kaiser, 07 January 2013 - 12:46.


#249 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 07 January 2013 - 16:28

Στο όνομα του Kaiser Osama, εγώ ο πρίγκιπας Μέττερνιχ διατάζω:
ΚΑΨΤΕ ΤΗΝ ΒΕΡΝΗ!
Ορίστε τα αντίποινά σου κύριε Tell, που τόλμησες να αψηφήσεις τις προειδοποιήσεις ενός Kaiser.

Επίθεση με όλους από Βιέννη και Βόρεια Ιταλία στην Ελβετία.

#250 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 08 January 2013 - 00:13

Παρά την γενναία και σφοδρή άμυνα των Βρετανικών στρατευμάτων, οι στρατιώτες του Μέττερνιχ νίκησαν στην δεύτερη μεγάλη μάχη της Ελβετίας και κατέλαβαν για άλλη μια φορά την χώρα.

Εδώ σταματάω την ανταπόκριση ως ουδέτερος παρατηρητής χερ Tell και ξεκινώ να μιλώ ως απλός Gottfried. To ανθρωπόμορφο τέρας το οποίο ήθελε να ονομάζεται και πρίγκιπας, όχι μόνο δεν ικανοποίησε την πείνα του για αίμα με τον θάνατο τόσων στρατιωτών αλλά έπειτα έβαλε φωτιά και έκαψε την Βέρνη. Η μεγάλη ελβετική πόλη μέσα σε δύο μέρες κάηκε ολοσχερώς με τους κατοίκους της να καταφεύγουν στην εξοχή για να γλιτώσουν.

"Μουχαχαχαχαχα! Burn them! Burn them all!" φώναζε ο μανιακός πρίγκιπας και οι στρατιώτες του -άλλοι άθλιοι από εκεί- τον υπάκουσαν σαν άβουλα όντα.

Posted Image


Μουχαχαχαχαχα!!! Γιατί φοράω μυκηναϊκή πανοπλία;!


Όμως η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο. Ενώ ο πρίγκιπας Μέττερνιχ έβαζε φωτιά στα ανυπεράσπιστα σπίτια, μια φιγούρα τον πλησίασε από πίσω του με υποχθόνιες σκέψεις.

Οι μάρτυρες αρχικά νόμισαν πως ήταν άνδρας. Ωστόσο, οι πληροφορίες μου περί ενός μενταγιόν με κομμένα αφτιά με έκαναν να καταλάβω περί τίνος πρόκειται. Η θρασσύτατη οπλαρχηγός του H.U.C.C.I.S, κάρφωσε με το μαχαίρι της τον πρίγκιπα Μέττερνιχ και τον έριξε στο χώμα. Ήταν η εκδίκηση της για την απόπειρα δολοφονίας της στην Τριέστη. Το σώμα του πρίγκιπα Μέττερνιχ βρέθηκε μαχαιρωμένο 6 φόρες. Μια για κάθε χώρα, στο όνομα της εξτρεμιστικής οργάνωσης.

Posted Image


...που δεν προστατεύει τον λαιμό; ...!!! ....


Η αγαπημένη μου Chella, λοιπόν, καθάρισε τον αδίστακτο πρίγκιπα Μέττερνιχ και τον έστειλε στο 5-αστέρων ξενοδοχείο Hell Hotel. Η επαναστάτισσα σκοτώθηκε τελικά στο σημείο από τους ξαφνιασμένους φρουρούς του Μέττερνιχ αλλά όχι προτού καταφέρει να κόψει το ένα αυτί του πρίγκιπα. Η Ελβετία έπεσε και η Βέρνη κάηκε αλλά τουλάχιστον έφυγε από την ζωή ο κύριος υπεύθυνος των γεγονότων αυτών. Η θυσία της αγαπημένης Chella, δεν ήταν μάταιη. ΜΕ ΕΝΑ ΣΜΠΑΡΟ ΔΥΟ ΤΡΙΓΩΝΙΑ, ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!


Αγαπητέ εν εαυτού μου, αδελφέ Ozama.
Ζε ζυγχαίρω για το κάψιμο της Βέρνηζ. Ήταν το καλύτερο δώρο γενεθλίων που μου έκανεζ ποτέ. Αν και θα προτιμούζα να μην άφηνεζ τουζ κατοίκουζ να φύγουν και να τουζ έκαιγεζ ζωντανούζ αλλά τι να κάνουμε, κανείζ δεν είναι τέλειοζ ζαν εμένα. Αν δεν ζου χρειάζονται τα κεφάλια των αγγλοζαξονικών πτωμάτων γίνεται να μου τα ζντείλεις μια, στο Βεργλίν; Τα χρειάζομαι για το επόμενο Χριζτουγεννιάτικο δέντρο.

Ο αδελφόζ ζου,
Kaiser Von Deutschland Cloudelm I


Χάρτης

Spoiler:


GM: Παίζει ο Osama (Austria Hungary) την φάση τακτικής του.

#251 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 08 January 2013 - 00:42

Μετακινώ ένα φαντάρο και την πομπή που κουβαλάει το πτώμα του Μέττερνιχ πίσω στην Βιέννη

Υ.Γ. Ντροπή σου :P

#252 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 08 January 2013 - 00:46

Ντροπή σου


...said the man who burnt a fuckin whole city to the ground.

Χάρτης


Posted Image


GM: Παίζει ο Zeroloke (France) την φάση επίθεσης του.

#253 Zeroloke

Zeroloke

    Manwe

  • Members
  • 182 posts

Posted 09 January 2013 - 02:00

Επιθεση με ολους απο βουργουνδια σε ελβετια
Επιθεση με ολους απο Κορσικη σαρδηνια σε τυνησια
Επιθεση με ολους απο αλγερια σε τυνησια

#254 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 09 January 2013 - 12:27

Την Άνοιξη του 1917, προτού πιάσουν οι μεγάλες ζέστες στην έρημο, η 1η Γαλλική Αφρικανική Στρατιά και η 25η Ταξιαρχία Κορσικής, επιτέθηκαν και πάλι στην Τυνησία, με σκοπό να καταλάβουν το πιο σημαντικό οχυρό της περιοχής.

Δυστυχώς για τους Συμμάχους, ο Πασάς Ομάρ κράτησε για δεύτερη φορά την πόλη με νύχια και με δόντια. Και με βραχιόλια.

Posted Image


Ave moi!


Το βράδυ της νίκης, ο πασάς διοργάνωσε τσιμπούσι για να τιμήσει την επιτυχία του. Πεντακόσια πρόβατα και είκοσι καμήλες σφάχτηκαν για το δείπνο ενώ μέχρι το τέλος της βραδιάς είχε αδειάσει το κελάρι από οτιδήποτε περιείχε αλκοόλ. Και τότε πάνω στο αποκορύφωμα της μέθης της, η γυναίκα του, η Γιασμήν φώναξε: " Δοξάστε τον ΟΜΑΡ! Τον πραγματικό ΜΑΓΚΑ-ΗΓΕΤΗ της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας!!!"

Κάτι μου θύμιζε αυτή η εξέλιξη αλλά δεν μπορούσα να προσδιορίσω ακριβώς τι...

Τουλάχιστον, οι Σύμμαχοι ξαναπήραν την Ελβετία που από ουδέτερη χώρα κατάντησε μπαλάκι του τέννις ανάμεσα στις δύο συμμαχίες. Αλλά ο καιρός που η πατρίδα μου θα ήταν και πάλι ελεύθερη πλησιάζε συνεχώς.

-Gottfried Tell

Χάρτης

Spoiler:


GM: Παίζει ο Zeroloke (France) την φάση τακτικής του.

#255 Zeroloke

Zeroloke

    Manwe

  • Members
  • 182 posts

Posted 10 January 2013 - 12:56

μετακινω 3 από Ελβετία στη Βαυαρία
βγαζω έξω 4 από Μασσαλία
εξαργυρωνω και τοποθετω 8 στην Ελβετια



Also tagged with one or more of these keywords: war, risk, snob, board game, a cup of tea, no backstabbing, ww1, clash_in_europe, hey apple, hundred years war