Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Kανένα program για να φτιάξω fan anime ???

ANime program manga

  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1 Noctis6

Noctis6

    Starting...

  • Members
  • 28 posts
  • LocationAgrinio,Greece

Posted 23 June 2012 - 01:52

Χρειάζομαι πολύ αυτό το πρόγραμμα! ...αν υπάρχει!

Edited by Anelis, 23 June 2012 - 08:55.
gr33klish converted


#2 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 23 June 2012 - 01:57

Δεν είναι κάποιο συγκεκριμένο εξαρτατε τι θες...Δεν υπάρχει πρόγραμα που θα σου λύσει τα χέρια πάντος...+ οτι δυσκολα θα χρησημοποιήσης μόνο ένα.
μιας και μιλάμε για ανιμάτιον πλέον. Απτην άλλη αρκετα άνιμε ειναι φτιαγμένα και frame by frame στο χέρι.

Τωρα για PC / digital animation, υπάρχει (που πρωτείνω μιας και τα έχω δοκιμάσει) το Flash και το anime-studio :) Πολυακούγεται επίσης και το ToonBoom (αν και δεν έχω καταφέρει να το βρω δορεάν το συγκεκριμένο)

Τέλος κάνε μια περιήγηση στο φόρουμ πριν ανοίξεις κάποιο θέμα, αν θυμάμαι καλα έχουμε ένα αντιστοιχο thread περι ανιμάτιον γενικώς ^^ να ρίξεις μία ματιά ....

Edited by GhostPrince, 23 June 2012 - 02:00.

フカフカ

#3 Kain

Kain

    ♠️

  • Members
  • 194 posts

Posted 23 June 2012 - 07:26

Αν θες πάντως να ασχοληθείς σοβαρά να μάθεις animation, προτείνω το βιβλίο "Animator's Survival Kit" του Richard Williams. Κοστίζει κανά σαρανταπεντάρι Ευρώ, αλλά έχει μέσα όλα σχεδόν όσα θα χρειαστεί να ξέρεις για να ξεκινήσεις, και μάλιστα το κάνει να μοιάζει και εύκολο.

Από προγράμματα το καλύτερο αυτή τη στιγμή (από όσο ξέρω τουλάχιστον) είναι το Flash, με το οποίο όμως δεν θα μπορέσεις να κάνεις και πολλά χωρίς κάποιες βασικές γνώσεις πάνω στο θέμα. Το μόνο δωρεάν πρόγραμμα που ξέρω αντίστοιχο του Flash είναι το Synfig, αλλά έχει πολλύ δρόμο μπροστά του ακόμα για να φτάσει τα επαγγελματικά προγράμματα. Το πιο εύκολο γενικά είναι το 3D Animation, για το οποίο προτείνω το Blender, αλλά κι αυτό θέλει κάμποση εκμάθηση. Ευχτυχώς για το τελευταίο υπάρχουν πολλά Tutorials στο YouTube.

sigELIK.jpg   adorexu7.gif3.png


#4 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1,194 posts
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Posted 23 June 2012 - 13:18

Επίσης ένα πρόγραμμα για animation (κυρίως όμως για χορογραφίες :P ) είναι το MMD. Σου συστήνω την 1.3 έκδοση. Έχει μέσα μοντέλα vocaloid, αλλά αμα ψάξεις μπορείς να βρεις πολλά άλλα μοντέλα. Αν θες λινκ για μερικά καλά στείλε μου pm/vm.
Αν και είναι αρκετά ερασιτεχνικό και επικεντρώνεται κυρίως στην χρήση για χορογραφίες μπορείς να φτιάξεις αρκετά καλά και εντυπωσιακά βίντεο με (πολλή) εξάσκηση.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=KeCo5AUXUoo[/youtube]

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να δεις και αυτότο thread.

#5 Noctis6

Noctis6

    Starting...

  • Members
  • 28 posts
  • LocationAgrinio,Greece

Posted 23 June 2012 - 16:37

Ευχαριστώ, δεν ξέρω αν έχει σχέση αλλά είμαι εξοικιωμένος με προγράμματα όπως το vegas, λίγο το gimp k.a

#6 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 23 June 2012 - 18:41

το gimp , δεν το έχω ακουστά, αλλα το vegas είναι προγραμα μοντάζ..άλλη λογική τελείως...αν και είναι απαρέτητο και το μοντάζ (στην ουσία είναι το τελικο στάδιο, μετα το ανιμάτιον...μοντάζ,μιξάζ και εφφέ)

Για το survival kid πάντος είναι πολυ καλό βιβλίο, κάτι ποου όλοι οι ανιμάτορς πρέπει να έχουν δει πιστεύω (είτε κάνεις 3D είτε 2D)
υπάρχει και για download αν ενδιαφέρεσαι (PDF) μιας και είναι κάπως ακριβούτσικο για να το πάρεις ^^ (αν και πρωσοπικά προτιμώ να έχω τα βιβλία στο χέρι)

ψάξιμο θέλει,, όλη η ιστορία ^^
フカフカ

#7 chibi.bg

chibi.bg

    ο ηλιθιός που προσπαθεί να κάνει τις προσδοκίες του πραγματικότι

  • Members
  • 13 posts
  • LocationБългария

Posted 24 July 2012 - 23:35

Ευχαριστώ, δεν ξέρω αν έχει σχέση αλλά είμαι εξοικιωμένος με προγράμματα όπως το vegas, λίγο το gimp k.a

άσε τα animation αν θες την γνώμη μου ας πρώτα το ας δουλέψεις πολύ με μολύβι και χαρτί φτιάξε manga και μετά περνάς σε anime

#8 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 25 July 2012 - 17:30

3d animation μπορείς να κάνεις με blender

Ακόμη είδα ΚΑΙ αυτο για να δημιουργήσεις anime.
http://store.smithmicro.com/productdetails.aspx?id=11989

Ακόμή μπορείς frame frame να τ κάνεις με photoshop η gimp.
Αν και νομίζω χειρόγραφα γίνονται τα frames.



Also tagged with one or more of these keywords: ANime, program, manga