Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Tonari no Kaibutsu-kun | My Little Monster

comedy school romance shoujo fall 2012

  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#31 Hellraider

Hellraider

    Anime Elite

  • Members
  • 1,348 posts
  • LocationΑθήνα

Posted 09 October 2012 - 20:40

Όλοι είναι παλαβοί.Όλοι βγάζουν γέλιο.
Ακόμα και το σοβαρό-ρομαντικό κομμάτι είναι διασκεδαστικό ακριβώς γιατί πηγαίνει τόσο γρήγορα ενώ παραμένει άκυρο (in a funny way).Τη μια είσαι "wtf" την άλλη "aww".

Δεν ξέρω για εσάς το βρίσκω διασκεδαστικότατο μέχρι στιγμής.

#32 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 09 October 2012 - 21:59

Είδα και το δεύτερο επεισόδιο και αν και δεν το περίμενα, μου άρεσε!

Το 1ο ήταν απλά κακό και για μένα είχε πάρα πολλά προβλήματα. Ας τα αφήσουμε όμως πίσω. Οκ όπως είπαν και άλλοι ήταν πολύ πηγμένο και προσπάθησαν να ενσωματώσουν μεγάλο μέρος της ιστορίας σε 20 λεπτά (με κακό γράψιμο και σκηνοθεσία θα προσέθετα) και δεν τους βγήκε. Shit happens, πάμε παρακάτω.

Δεν είναι ότι σε αυτό το επεισόδιο έλειπαν τα κλισέ, ή οι, το λιγότερο, προβληματικές αναφορές στις συμπεριφορές των γυναικών ή της φυλής των ανθρώπων των ίντερνετς. Έδωσαν το παρόν και οι κεραίες μου τις εντόπισαν. Αυτή τη φορά όμως και οι διάλογοι ήταν καλύτεροι και η σκηνοθεσία, αλλά κυρίως είδαμε χαρακτηριστικά κομμάτια της προσωπικότητας κάθε πρωταγωνιστή, που αυτή τη φορά ήταν απαλλαγμένα από τη βιασύνη και την ατσουμπαλοσύνη του προηγούμενου επεισοδίου. Το pacing ήταν άνετο και μπόρεσα και να γελάσω με τα αστεία (τα οποία μου φάνηκαν άφθονα) αλλά και παρακολούθησα με ευχαρίστηση και ενδιαφέρον την ανάπτυξη του ρομάντζου. Μου θυμίζει σε αρκετά σημεία το kare-kano και φοβάμαι ότι θα το γυρίσουν στην κλασσική συνταγή άρλεκιν από την οποία ελάχιστα shoujo έχουν ξεφύγει. Η κοπέλα να προσπαθεί να "φτιάξει" το μυστηριώδες αγόρι (εκεί με τα κενά μάτια του τύπου ένιωσα ένα emo-ness να αναδύεται.)

Το opening μου άρεσε *πάρα* πολύ και έχει αρχίσει να μη με χαλάει και το σχέδιο. Είχαμε και το fanservice με την κότα και ήρθε και έδεσε.

Επ' ουδενί δε θα έλεγα ότι έκανε στροφή 180 μοιρών από το πρώτο επεισόδιο (άντε να πούμε ένα 70άρι) αλλά αν συνεχίσει έτσι θα είναι μια σειρά που θα μπορώ να δω όσο ευχάριστα είδα και τα πρώτα επεισόδια του chihayafuru. Χαίρομαι που μου άρεσε αυτό το επεισόδιο και σε όσους δεν άρεσε το 1ο θα συνιστούσα να κάνετε τον κόπο να δείτε και το 2ο. Μπορεί να μη σας αρέσει, αλλά σίγουρα δεν είναι το train-wreck που ήταν το προηγούμενο.

Posted Image


#33 miko-chin

miko-chin

    Anime Professional

  • Members
  • 732 posts

Posted 10 October 2012 - 23:52

Make one peep and I'll rape you

Make one peep and I'll rape you
wow

Okay συμπαθητικό το anime λόγω πρωταγωνίστριας.I'm nhf Haru.Και η Asako ήταν πολύ συμπαθητική.

tumblr_mv8x72aCZA1rbqh75o1_500.jpg


#34 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1,194 posts
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Posted 12 October 2012 - 17:32

Εγώ πάλι την πρωταγωνίστρια δεν την χωνεύω.

Τώρα το δύο εντάξει, όχι τόσο κακό όσο το πρώτο, αλλά δεν θα το έλεγα καλό (η κότα όμως είναι επική, αυτό δεν αλλάζει).
Spoiler:


#35 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1,194 posts
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Posted 02 November 2012 - 19:46

Spoiler: 5

Spoiler: 3&4


#36 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 13 November 2012 - 23:48

Τελικά αυτό το anime είναι πολύ καλό. Σίγουρα από τα πιο ενδιαφέροντα της season. Στην αρχή δεν μου γέμιζε το μάτι ούτε στο ελάχιστο και το βλέπαμε απλά για τον χαβαλέ, αλλά με το πέρασμα των επεισοδίων μου αρέσει ο τρόπος με τον οποίο χειρίζεται το romance και διαφέρει από τα κοινά "ουτοπικά" shoujo. Το ότι θα μαρέσει *τόσο* πολύ δεν το περίμενα-

#37 Fenrir

Fenrir

    非対応 怪物-君

  • Members
  • 172 posts
  • LocationNibelheim

Posted 14 November 2012 - 01:15

Ωχ πιάνεται για shoujo ε; :Ρ

Είναι πολύ ωραίο, από την αρχή ήταν. Έχει μπερδεμένες σκηνές με πολύ γέλιο και πιο σοβαρές στις οποίες απλά μένω κ δε λέω τίποτα. Το στυλ του Haru δεν περιγράφεται. Θράσσος δεν είναι, άγνοια "κινδύνου" δεν είναι.. δεν ξέρω πως να το πω,

Σίγουρα καλύτερο από άλλα που τα περίμενα πως και πως. -_-

Ό,τι σ΄ ελευθερώνει, σε κλειδώνει κι ό,τι σε φανερώνει είναι που δεν το διάλεξες εσύ... και τότε λες "ουπς".

Posted Image


#38 Darthnicolas

Darthnicolas

    Raidou Kuzunoha the 1st

  • Members
  • 972 posts

Posted 14 November 2012 - 10:21

Υπέροχη σειρά. Την ξεκίνησα προχθές μην ξέροντας τι να πρωτοαρχίσω από την φθινοπωρινή σεζόν, και κόλλησα. Μου φέρνει μέχρι τώρα και μία γεύση Kimi ni Todoke. Πολλά shoujo μου αρέσουν τελευταία και φοβάμαι...

#39 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1,194 posts
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Posted 09 December 2012 - 19:43

Spoiler:


#40 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1,194 posts
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Posted 26 December 2012 - 20:35

Ήρθε και το τέλος της λοιπόν.

μου αρέσει ο τρόπος με τον οποίο χειρίζεται το romance και διαφέρει από τα κοινά "ουτοπικά" shoujo.

Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς με την λέξη "ουτοπικό", αλλά εγώ δεν είδα και πολλές τρομερές διαφορές με άλλα shoujo.
Spoiler:
Γενικά η σειρά μου άφησε πολύ ανάμεικτα συναισθήματα. Από την μια είχε πολύ ωραίες heartwarming στιγμές, από την άλλη είχε και πολύ ατσούμπαλες. Παρ'όλα αυτά υπερίσχυσε το heartwarming και η κωμωδία και δεν θα την κακολογήσω πολύ.

#41 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 26 December 2012 - 20:57

Spoiler:

ySss0UF.jpg


#42 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1,194 posts
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Posted 26 December 2012 - 21:19

Spoiler:


Δεν διαφωνώ στο ότι ο Haru δεν είναι τοσο ρεαλιστικός, και πουθενά δεν ανέφερα πως με ενοχλεί το αν κάποιος είναι ρεαλιστικός ή όχι. Τον Haru τον συμπάθησα γιατί ήταν συμπαθητικός, την Shizuku την αντιπάθησα επειδή ήταν αντιπαθητική. Δεν ανέφερα πουθενα την λέξη "ρεαλιστικότητα" και δεν ήταν και το αρχικό μου κριτήριο tbh. Δεν με ενδιαφέρει τόσο το αν είναι μέσα σε στερεότυπα, όσο το αν εγώ συμπαθήσω τον χαρακτήρα ή όχι.

Επίσης διαφωνώ στην ιδέα του ότι πρέπει να συμπαθήσω την Shizuku μόνο και μόνο επειδή είναι η καλύτερη περίπτωση ακραίου στερεοτύπου. Δεν θα την συμπαθούσα ούτε αν ήταν άβουλη και εξαρτώταν από τον πρωταγωνιστή, ούτε αν εμπιστευόταν τους πάντες. Αν δεν μπορεί να υπάρχει μια άλφα ισσοροπία, τότε θα ήμουν πιο ικανοποιημένη.

#43 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 26 December 2012 - 21:32

Κυρίως απευθυνόμουν σ' εσένα στην πρώτη πρόταση της παραγράφου επειδή δεν κατάλαβα πώς προέκυψαν οι χαρακτηρισμοί. Από εκεί και πέρα είπα κάποια σχόλια για σχόλια που έχω δει γενικά για τους χαρακτήρες και τον ίδιο τον χαρακτήρα της Shizuku για το πώς την βλέπω εγώ, ίσως έπρεπε να χωρίσω τις παραγράφους. Δικαίωμά σου είναι ν' αντιπαθήσεις ή να συμπαθήσεις έναν χαρακτήρα, δεν βλέπω τον λόγο να σε κάνω να αλλάξεις γνώμη επειδή δεν τη συμμερίζομαι.

ySss0UF.jpg


#44 Jorg

Jorg

    πηγκουίνοι

  • Members
  • 1,280 posts

Posted 26 December 2012 - 23:47

Spoiler:


βαρείς χαρακτηρισμοί, μπορείς να πεις ότι την αντιπάθησες αλλά πιστεύω πως υπερβάλεις
τον haru τον αντιπάθησα γιατί οκ δεν είχε ίχνος ρεαλιστικότητας, τον έκαναν "συμπαθητικό" μόνο για να τον κάνουν συμπαθητικό
αγαπημένος με διαφορά ο yamaken αν και δε κατάφερα να τον ψυχολογίσω και πολύ λόγω του ελάχιστου screentime
γενικά η σειρά είχε πολλά αρνητικά αλλά το ευχάριστο κλίμα κατάφερα να με κερδίσει σε αντίθεση με άλλες σαπίλες (βλέπε sukitte) που δεν τις άντεξα

tumblr_mv7en0qUmN1ql1bd6o1_500_zpsf41245

*waving intensifies*


#45 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 27 December 2012 - 00:08

Διασκεδαστική η σειρά αλλά στην καλύτερη περίπτωση μέτρια. Είχε αρκετές καλές στιγμές, ειδικά τα slice of life στοιχεία αλλά οι χαρακτήρες ήταν καρικατούρες και το ρομάντζο έπασχε από διπολισμό. Θα συμφωνήσω για Yamaken και Sasayan, αν βγει δεύτερη σαιζόν θέλω περισσότερο χρόνο με αυτούς (ίσως και ένα spinoff με τον Sasayan να παίζει baseball ή το πάω πολύ μακριά?:P).

Από το sukitte πάντως καλύτερο αν και το sukitte έθεσε εξαιρετικά χαμηλά τη μπάρα.

xbJ3b2w.jpeg




Also tagged with one or more of these keywords: comedy, school, romance, shoujo, fall 2012