Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Tonari no Kaibutsu-kun | My Little Monster

comedy school romance shoujo fall 2012

  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 28 May 2012 - 10:54

~Tonari no Kaibutsu-kun~

 

Tonari.jpg

 

Η Mizutani Shizuku είναι μια ιδιαίτερα κυνική και άριστη μαθήτρια που νοιάζεται μόνο για τους βαθμούς της. Όταν της αναθέτουν το καθήκον να μεταφέρει την ύλη των μαθημάτων σε έναν συμμαθητή της ο οποίος δεν είχε πατήσει στο σχολείο μετά την τελετή έναρξης λόγω ενός καυγά. Αδέξιος κοινωνικά και αρκετά ευέξαπτος, ο Haru αποκτά μόνος του την πεποίθηση πως έχουν γίνει φίλοι. Κάπως έτσι αρχίζει η παράξενη σχέση δύο τελείως διαφορετικών χαρακτήρων.
 

01ton-1.jpg

 

Το Tonari no Kaibutsu-kun συνδυάζει σε πολύ καλό επίπεδο το ρομάντζο με την κωμωδία και δεν βασίζεται σε υπερβολικό βαθμό τα κλισέ του αποφεύγοντας να γίνει σε πολλά σημεία βαρετό και επαναλαμβανόμενο. Την Shizuku και τον Haru πλαισιώνουν μια σχετικά μεγάλη γκάμα χαρακτήρων στους οποίους δίνεται αρκετός χρόνος να γίνουν κομμάτι της ιστορίας χωρίς να χάνουν τον χαρακτήρα τους στην πορεία.

Την παραγωγή του anime έχει αναλάβει το studio Brain Base ενώ στη σκηνοθεσία θα έχουμε τον Kaburaki Huro (Kimi ni Todoke, Kimi ni Todoke 2). Τον σχεδιασμό των χαρακτήρων έχει αναλάβει ο Tomohiro Kishi, art director για το Nodame Cantabile.

PV
Cast

Spoiler:


ySss0UF.jpg


#2 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 03 September 2012 - 19:56

Bump.

Ωραίο trailer + bonus τα engrish

http://www.youtube.com/watch?v=c54vbtaPrnY&feature=player_embedded#!

ySss0UF.jpg


#3 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 17 September 2012 - 11:55

Ωραίο trailer και η υπόθεση έχει πλάκα...Στην προηγούμενη σαιζόν είχαμε κάποιον με μια πάπια, τώρα έχουμε κάποιον με μια κότα, weird pet owners are becoming pretty popular :P

Σκοπεύω να το τσεκάρω σίγουρα because...shoujo αν και στάνταρ θα πάρω τη δόση μου με το sukitte iinayo. Αυτό βέβαια φαίνεται αρκετά πιο αστείο ~itadakimashu και φιλί μετά, γελούσα μόνη μου~

xbJ3b2w.jpeg


#4 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 17 September 2012 - 12:45

Όταν είσαι shoujo manga με school setting — όχι, βασικά scratch shoujo, όταν είσαι manga με school setting, είναι δύσκολο να μην γίνεις βαρετό σχετικά γρήγορα. Πρόκειται για το μακράν πιο beaten to the ground setting απ' όλα (and I wonder why...), με αποτέλεσμα σχεδόν ό,τι και να διαβάσεις που να ανήκει σ' αυτήν την κατηγορία να μη σε συναρπάζει πλέον διότι το έχεις ξαναδιαβάσει άλλες 500 φορές.

Το Tonari No Kaibutsu-kun είναι μια ευχάριστη εξαίρεση στον παραπάνω εμπειρικό κανόνα. Δεν μπορώ να προσδιορίσω τι ακριβώς είναι αυτό που το κάνει να "δουλεύει" ενώ άλλα παρόμοια manga αποτυγχάνουν. Σίγουρα δεν είναι το σενάριο πάντως. Ενδεχομένως το μυστικό κρύβεται στην εκτέλεση, πχ στο ύφος των χαρακτήρων, στον αυθορμητισμό των λόγων τους ή στη μεταξύ τους χημεία.

Anyway, μακρυγορώ. Το Tonari No Kaibutsu-kun μπορώ άνετα να το κατατάξω στα πλέον αγαπημένα μου shoujo manga, και μακάρι να λάβει το anime adaptation που του αξίζει. Το PV είναι ικανοποιητικό, I'll keep my fingers crossed.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#5 plotolp

plotolp

    Anime Freak

  • Members
  • 364 posts
  • LocationAthens

Posted 17 September 2012 - 17:47

Φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον και νομίζω πως θα του ρίξω στα σίγουρα μια ματιά. Το σενάριο μοιάζει όντος κάπως κλισέ αλλά με βάση αυτά που γράφουν και τα παιδιά από πάνω (εγώ δεν ήξερα καν το manga) νομίζω πως μπορώ να περιμένω κάτι αρκετά καλό :)
Επίσης και οι συντελεστές που έχουν αναλάβει το anime φαίνονται αρκετά promising.

Whats wrong with this trailer? :hihi2:

#6 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 01 October 2012 - 21:30

Δεν ξέρω αν ήταν λόγω του ενθουσιασμού αλλά μου άφησε θετικές εντυπώσεις το πρώτο επεισόδιο. Κόψανε λίγα από εδώ και από εκεί αλλά ήταν για να καταφέρουν να χωρέσουν δύο κεφάλαια σε ένα επεισόδιο και το αποτέλεσμα δεν ήταν κακό. Ανάμεικτα συναισθήματα για το οπτικό κομμάτι. Στην αρχή δεν μου άρεσε το γεγονός ότι χρησιμοποιούσαν σε μεγάλο βαθμό patterns στο παρασκήνιο αλλά όσο προχωρούσε είδα ότι δεν ενοχλούσε όσο πίστευα. Όμορφη και η προσθήκη της αφήγησης στην αρχή που δεν ακολούθησε αυτή του manga, νομίζω ότι του ταιριάζει καλύτερα. Το opening ήταν αρκετά καλούτσικο για παρουσίαση χαρακτήρων, το τραγούδι δεν μου έκανε ιδιαίτερη αίσθηση.

Οι ηθοποιοί ήταν πολύ καλοί, δεν περίμενα ότι αυτή η χροιά στον Haru θα έβγαζε γέλιο. Γέλασα σε αρκετές σκηνές και ξαναθυμήθηκα ορισμένα πράγματα. Οι σκηνές μετά την επιστροφή στο σχολείο ήταν πολύ πετυχημένες.

Ανυπομονώ για τη συνέχεια (/^0^)/ \(^0^\)(/^0^)/

ySss0UF.jpg


#7 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 01 October 2012 - 21:37

Έγιναν πολλά time skips με αποτέλεσμα να μην έχει συνοχή το επεισόδιο, σημεία που ήταν σημαντικά έχασαν τη σημασία τους(
Spoiler:
).

Επίσης προς Χαρου
Spoiler:


#8 Utaku

Utaku

    Tuturuu!!!

  • Members
  • 166 posts

Posted 01 October 2012 - 22:06

Ότι θα μου άρεσε το ήξερα αλλά ότι θα με ενθουσίαζε τόσο όχι!!!
Spoiler:

tumblr-static-1ngsil503zesk8s48o480gsg0-
...My anime, manga and dorama lists!!!


#9 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 01 October 2012 - 22:42

Επώδυνο το πρώτο επεισόδιο. Νομίζω ότι κατάφεραν να βάλουν σχεδόν όλα τα κλισέ των shoujo σε ένα μόνο επεισόδιο. Δεν το περίμενα αυτό το πράγμα. Δεν κατάλαβα γιατί το έκαναν έτσι και τι είχε να προσφέρει στο θεατή. Αποστομωτικά κακό.
Θα δω και τα επόμενα γιατί πολλές φορές έχω κρίνει άδικα σειρές από το πρώτο επεισόδιο. Ελπίζω να γίνει πιο ενδιαφέρον.

Posted Image


#10 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1,194 posts
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Posted 01 October 2012 - 23:14

Μπούχτισμα από κλισέ και μερικές σκηνές που όσο επιεικής και να ήσουν δεν μπορούσαν να μην σε εκνευρίσουν με την βλακεία τους.
Επίσης γιατί τόσο τρέξιμο? Λες και το κυνηγάγανε πήγαινε το επεισόδιο.

Spoiler:


Έχουμε όμως πολύ όμορφα Char desings, πανέμορφα backgrounds και αρκετά καλό animation, άρα eye candy. Τέλος πάντων, δεν χάνω τίποτα να το δω, πλάκα είχε και περάσαν χαλαρά τα 24 λεπτάκια.

Ωραία κότα.

#11 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 01 October 2012 - 23:22

Spoiler:



Βασικά η περίπτωση του Haru είναι ό,τι να'ναι γενικότερα αλλά το τελευταίο δεν ισχύει, έκανε time-skip έναν μήνα πριν γίνει αυτό.

ySss0UF.jpg


#12 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1,194 posts
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Posted 01 October 2012 - 23:26

Βασικά η περίπτωση του Haru είναι ό,τι να'ναι γενικότερα αλλά το τελευταίο δεν ισχύει, έκανε time-skip έναν μήνα πριν γίνει αυτό.


Spoiler:


#13 Jcenawl

Jcenawl

    Anime Amateur

  • Members
  • 141 posts

Posted 02 October 2012 - 02:31

Συμπαθητικό το πρώτο ep. Στην τύχη το κατέβασα γιατί δεν είχα τι να κάνω και είπα να τσεκάρω τίποτα νέο από τα τρέχοντα της σεζόν. Τίποτα το original, ίσως και με λίγο βιαστικό pacing αλλά κατά τα άλλα μου άφησε θετική εντύπωση παρότι ούτε γέλασα, ούτε συγκινήθηκα, ούτε με τράβηξε κάποιος char (weird, i know). Δεν ξέρω αν θα το συνεχίσω, κυρίως διότι δεν τα πάω καλά με τα on-going αλλά άμα βρω χρόνο σίγουρα θα ρίξω μια ματιά στα επόμενα επισόδεια από περιέργεια.

btw, +1 για design και coloring!
Posted Image

"Sehen Sie mich! Sehen Sie mich! Das Monstrum in meinem Selbst ist so groß geworden!"

#14 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 02 October 2012 - 12:44

Πιο shoujo, πεθαίνεις...

Βάλε emotionally unstable ρέμπελο ιδιοφυΐα μπισόνι που έχει ταλέντο στο να ρίχνει ξύλο*, και μυξοπαρθένα απουσιολόγο μπισότζο και έχουμε μια εμετική παραλλαγή του Kimi ni Todoke.


*Αν καθαρίζει το σπίτι και μαγειρεύει κιόλας, θα είναι ο perfect γκόμενος.

Edited by Erebos, 02 October 2012 - 12:52.

Posted Image
Posted Image

#15 Putin

Putin

    Swee

  • Members
  • 1,790 posts
  • LocationΚΟΛΑΣΗ

Posted 02 October 2012 - 23:21

Σχεδόν όσο γέλασα με το επεισόδιο γέλασα διαβάζοντας και το θρεντ

Πολύ καλό, και να μη σας αρέσει συνεχίστε να το βλέπετε για να συνεχίζω να γελάω και μετά το τέλος του επεισοδίου με το πόσο διαφωνούμε!

HnH5aB0.jpg




Also tagged with one or more of these keywords: comedy, school, romance, shoujo, fall 2012