Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Comics - Γενική συζήτηση


  • Please log in to reply
441 replies to this topic

#376 Omoikane

Omoikane

    Victim of Random Injustice

  • Members
  • 483 posts

Posted 30 July 2011 - 20:19

Ευχαριστω πολυ Zade.Αυτο το site ειναι ακριβως αυτο που εψαχνα.
"If life should treat you bad,don't get even,get mad."

#377 Kain

Kain

    ♠️

  • Members
  • 194 posts

Posted 12 August 2011 - 16:25

Βλέποντάς το σε ένα άρθρο κάποιας εφημερίδας, μου κίνησε το ενδιαφέρον αυτό το κόμικ, οπότε το έψαξα λίγο. Και δεν το μετάνοιωσα.

Moi, 20 ans, diplômée, motivée... Εxploitée!
(Me, 20y.o., graduate, motivated and... Εxploited!)

Posted Image

Θέμα του δεν είναι άλλο από την εκμετάλλευση των stage. Με μπόλικο χιούμορ και -δυστυχώς- σκληρές αλήθειες, η κομίστα Cyndi Barbero με το nickname Yatuu, σατιρίζει τον όλο θεσμό των stage εξιστορώντας μας τις περιπέτειες μιας, όπως λέει ο τίτλος, "20χρονης, απόφοιτης, εργατικής και... Εκμεταλλεύσιμης" κοπέλας.

Ξεκίνησε ως Webcomic μέσα από το Blog της Yatuu, και, όπως πολλά Webcomics, εκδόθηκε σε άλμπουμ. Λόγω της θεματολογίας του, το άλμπουμ αρχίζει να γνωρίζει επιτυχία στη Γαλλία, και σιγά σιγά παρατηρείται και διεθνές ενδιαφέρον (εξού και το άρθρο της εφημερίδας από την οποία το ανακάλυψα).

Σχεδιαστικά... Εχ, εντάξει, είναι Webcomic, όπως και να το κάνουμε. Το λιτό κι απέριττο Animesque στυλ, ωστόσο, παρ' όλο που δεν είναι σχεδιαστικά άρτιο (ποιός μιλάει... << ), κάνει τη δουλειά του μια χαρά, όντας ένα από τα πιο εκφραστικά στυλ, και είναι αρκετά ευχάριστο στο μάτι. Δεν είναι σπουδαίο σχεδιαστικά, αλλά δεν χρειάζεται να είναι, έτσι κι αλλιώς. Μου αρέσουν πάντως πάρα πολύ τα χρώματα.

Δυστυχώς, το κόμικ κυκλοφορεί μόνο στα Γαλλικά, οπότε όσοι δεν μιλούν Γαλλικά θα πρέπει να περιμένουν να βγει (αν βγει, που το ελπίζω) μια έκδοση μεταφρασμένη στα Αγγλικά ή, ακόμα καλύτερα, στα Ελληνικά. Επικοινώνησα με την ίδια τη Yatuu για να τη ρωτήσω για το θέμα, και εξαρτάται καθαρά από τον εκδότη και από το πόση επιτυχία θα έχει το άλμπουμ, καθώς η ίδια δεν ξέρει και πολύ καλά Αγγλικά.

Από τα λίγα που κατάλαβα διαβάζοντας κάποια από τα στριπάκια, πάντως, δείχνει αρκετά προσεγμένο και έξυπνο, οπότε είπα να σας το δείξω για να πείτε κι εσείς μια γνώμη (ειδικά εάν κάποιοι ξέρουν Γαλλικά και μπορούν να το διαβάσουν). Προσωπικά, ελπίζω να κυκλοφορήσει σε κάποια γλώσσα που καταλαβαίνω, καθώς θα ήθελα πάρα πολύ να το διαβάσω στο σύνολό του.

sigELIK.jpg   adorexu7.gif3.png


#378 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 12 August 2011 - 18:55

απο οτι καταλαβα ειναι σαν αυτοβιογραφια; ενδιαφερον φαινεται.

95 σελιδες, 13 ευρω.

δεν ειναι απο τους τιτλους που θα παρηγγειλα αλλα αν τον εβρισκα σε κανα βιβλιοπωλειο θα τον αγοραζα ευχαριστως.

#379 Yo! Master

Yo! Master

    Tiefling Compatible

  • Members
  • 538 posts

Posted 17 August 2011 - 22:50

Τα manhwa (Κορεάτικα comics) για αυτό το thread είναι ή όχι?

In any case, ανακάλυψα το Shaman Warrior (που το βγάζει στα Αγγλικά & η Dark Horse) & είναι καλή φάση.

Πολύ όμορφο:

Posted Image
----
I'm from Greece so i can say Tzimisce with ease.

#380 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 03 September 2011 - 12:37

Tα manhwa επί το πλείστον τα πάμε (καταχρηστικά) πακετάκι μαζί με τα manga επειδή πολλές φορές δεν ξεχωρίζουν αλλά και εδώ συζητιούνται.

anw

Youtube Video


want ;_;

#381 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 03 September 2011 - 12:49

Ξαναδιαβάζω το Watchmen και συνειδητοποιώ για ακόμα μία φορά το απίστευτο επίπεδο σκηνοθεσίας που έχει. Must have από όλους τους τομείς πραγματικά. Θα ρίξω ένα βλέφαρο και στην ταινία μόλις το (ξανα)τελειώσω για να δω πως θα καταφέρει να αποτυπώσει ένα τέτοιο κόμικ στη μεγάλη οθόνη.

E5VV38U.jpg


#382 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 03 September 2011 - 12:55

Έχω τρελαθεί στο Witchblade τώρα τελευταία. Με το artowrk του Stjepan Sejic, Αυτή η σειρά ήρθε στα πάνω της. Κρίμα που φεύγει... αλλά θα κυνηγήσω το καινούριο του fantasy/epic comic, το Ravine.

Spoiler:


Άντε και να βγει... :nanteee:

Posted Image


#383 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 03 September 2011 - 12:58

Ξαναδιαβάζω το Watchmen και συνειδητοποιώ για ακόμα μία φορά το απίστευτο επίπεδο σκηνοθεσίας που έχει. Must have από όλους τους τομείς πραγματικά. Θα ρίξω ένα βλέφαρο και στην ταινία μόλις το (ξανα)τελειώσω για να δω πως θα καταφέρει να αποτυπώσει ένα τέτοιο κόμικ στη μεγάλη οθόνη.

Ετοιμάσου να απογοητευτείς. :P

Εγώ απέφυγα να τη δω βέβαια (μου φτάνει η ξενέρα που έφαγα με το adaptation του V For Vendetta), αλλά από πολλά σχόλια που έχω διαβάσει, ΚΑΙ αυτή η ταινία χάνει τραγικά το νόημα του graphic novel. Κάτι ξέρει ο Alan Moore που δεν πατάει καθόλου σε προβολές και ζητάει το όνομά του να μην εμφανίζεται καν στα credits.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#384 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 03 September 2011 - 13:25

Ξαναδιαβάζω το Watchmen και συνειδητοποιώ για ακόμα μία φορά το απίστευτο επίπεδο σκηνοθεσίας που έχει. Must have από όλους τους τομείς πραγματικά. Θα ρίξω ένα βλέφαρο και στην ταινία μόλις το (ξανα)τελειώσω για να δω πως θα καταφέρει να αποτυπώσει ένα τέτοιο κόμικ στη μεγάλη οθόνη.


Πολύ καλά.

Δεν λείπει κάτι ουσιαστικό αλλά δεν προσφέρει και κάτι καινουριο. Θα δεις την ταινια γιατι ηταν πιστη αποδοση και δεν αλλαξε τιποτα. Γιατι ειχε ωραιο σκοτεινο feeling, σωστες ερμηνειες, και κινηματογραφικο ξυλο. Τι αλλο θες;

stasou%2520mygdala.jpg


#385 Yo! Master

Yo! Master

    Tiefling Compatible

  • Members
  • 538 posts

Posted 03 September 2011 - 13:50

Πολύ καλά.

Δεν λείπει κάτι ουσιαστικό αλλά δεν προσφέρει και κάτι καινουριο. Θα δεις την ταινια γιατι ηταν πιστη αποδοση και δεν αλλαξε τιποτα. Γιατι ειχε ωραιο σκοτεινο feeling, σωστες ερμηνειες, και κινηματογραφικο ξυλο. Τι αλλο θες;


Διαφωνώ.

Ενώ επιφανειακά οι διαφορές δεν είναι μεγάλες η ίδια η ταινία καταφέρνει να είναι μόνο, χεχ, επιφανειακή αποτύπωση του comic.
----
I'm from Greece so i can say Tzimisce with ease.

#386 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 04 September 2011 - 12:35

Έχω τρελαθεί στο Witchblade τώρα τελευταία. Με το artowrk του Stjepan Sejic, Αυτή η σειρά ήρθε στα πάνω της. Κρίμα που φεύγει... αλλά θα κυνηγήσω το καινούριο του fantasy/epic comic, το Ravine.

Βασικά διαφωνώ.

Ξανάρχισα να διαβάζω witchblade κανά χρόνο πριν το αναλάβει ο Sejic, και το παράτησα πριν από κανά 8άμηνο. Στην αρχή με είχε θαμπώσει το σχέδιό του, αλλά μετά με κούρασε και πλέον το θεωρώ ακατάλληλο για κόμιξ. Είναι απλά πανέμορφα (ημιτελή κιόλας) illustrations, που δεν έχουν καθόλου κίνηση, εκφράσεις προσώπου, pacing και ρεαλισμό.
Τον προτιμούσα στα εξώφυλλα παρά μέσα στο κόμικ.


Για το Watchmen συμφωνώ με Yo!Master. Τελείως επιφανειακή, πετάξανε τα νοήματα από το παράθυρο.
Το πιό εκνευριστικό είναι ότι αρχίζει ΓAMATA (το flashbacl της αρχής είναι υπέροχο) και μετά συνεχίζει πολύ όμορφα και με αρκετή συνέπεια στο κόμικ μέχρι το 1ο 40λεπτο. Μετά τα καταστρέφει όλα.
Ο μόνος λόγος να αρέσει σε κάποιον η ταινία είναι 1) αν δεν έχει διαβάσει το κόμικ, 2) αν δεν έχει καταλάβει το κόμικ.

Παρόλα αυτά νομίζω ότι αξίζει να τη δεις. Απλά να ξέρεις ότι το κάνανε χολυγουντιά.

Posted Image


#387 kazmir

kazmir

    Clan of Malkavian

  • Members
  • 184 posts

Posted 25 September 2011 - 14:02

OK, ελλείψει ειδικού thread για το Batman franchise, θα κάνω την ερώτησή μου εδώ.

Σκέφτομαι να αρχίσω να αγοράζω τόμους Batman. Μιας και επικρατεί ένα μικρό χάος από καλλιτέχνες που έχουν ασχοληθεί με Batman, θα ήθελα να μου πείτε, όσοι ξέρετε, ποιοι από τους τόμους αξίζουν. Προς το παρόν σκέφτομαι να αγοράσω ό,τι έχουν κάνει οι Frank Miller, Alan Moore και Nail Gaiman (λόγω τυφλής εμπιστοσύνης :P), και το Arkham Asylum. Any others?


Αν και κάπως ετεροχρονισμένη η συνδρομή μου, θα πρότεινα εκτός από τα όσα καταπληκτικά και εμπεριστατομένα έχουν προτείνει και τα άλλα παιδιά και το: Tales of the Multiverse - Batman - Vampire. Δεν έχει σχέση με τις κλασικές ιστορίες του Batman και μπορεί ίσως να ξενίσει κάποιους, αλλά... εμένα μου άρεσε και το βρήκα πολύ ενδιαφέρον και το πιο σημαντικό... είναι σκοτεινό :)

Spoiler:


Edited by kazmir, 25 September 2011 - 14:10.

If you loved me, you'd all kill yourself today!
Posted Image


#388 Omoikane

Omoikane

    Victim of Random Injustice

  • Members
  • 483 posts

Posted 20 December 2011 - 11:31

Ειναι ιδεα μου ή οι Exiles περιεχουν αρκετες δοσεις fan service?Εχω διαβασει μεχρι το τευχος 12 και μεχρι στιγμης ειδαμε τη Nocturne να κανει ντουζ,τη Sunfire να δοκιμαζει σεξυ εσωρουχα και τη Blink να χαμουρευεται με τον Mimic (I will always hate you for this,Calvin Rankin!).I'm starting to like the series :wooi2:
Επισης,περιττο να αναφερω το ποσο θεουλης ειναι ο Morph. :hahaha:
"If life should treat you bad,don't get even,get mad."

#389 Yo! Master

Yo! Master

    Tiefling Compatible

  • Members
  • 538 posts

Posted 20 December 2011 - 22:49

Ειναι ιδεα μου ή οι Exiles περιεχουν αρκετες δοσεις fan service?


Μιλάμε για mainstream superhero comics, right?

By default έχουν fan-service.
----
I'm from Greece so i can say Tzimisce with ease.

#390 Omoikane

Omoikane

    Victim of Random Injustice

  • Members
  • 483 posts

Posted 16 January 2012 - 12:10

Μολις τελειωσα το Flashpoint (μονο το main series διαβασα-#1-5).Μου αρεσε υπερβολικα.Ειχα χρονια να ασχοληθω με το DCU.Ξεκινησε και το New 52 οποτε λεω να παρακολουθω πιο συχνα τις εξελιξεις στο DCU.
"If life should treat you bad,don't get even,get mad."